Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1387
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
in banii aia e si asigurarea?

#1388
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
nu, rca il platesc eu inainte si in baza rca-ului primesc numerele provizorii si platesc cei 125 lei... care ma mai costa aprox 68 lei pentru o luna

#1389
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
mai fac si ei de o parjoala.
daca includea asigurarea, era o.k. . 125

#1390
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
da, golani, m-au mai facut de 70 de lei pentru transmiterea unor documente intr-un alt oras, dar am zis ca nah s-a ocupat el de tot, eu doar am semnat, desi mai mult de 40 de lei nu costa curieru dus intors cu 2 coli a4

ma mai jupoaie si la cursul valutar... la ats era bnr +1% la tiriac e ing la vanzare

#1391
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
la emag daca vreau rca pentru inmatriculare imi zice asa "Pentru validare, inainte de emiterea politei, va fi necesara trimiterea unei copii a dovezii inregistrarii fiscale a vehiculului pe numele noului proprietar, vizata de administratia publica locala" , asta inseamna ca dupa ce o platesc abia dupa primesc factura fiscala, ma inregistrez la administratia locala de care apartin si abia dupa scot rca si dupa numerele de inmatriculare provizorii, poi in cazul asta ce ma mai complic cu provizorii, sa ma duc sa stau la coada de 2 ori si sa platesc de 2 ori... ies mai castigat daca o inmatriculez direct si financiar si ca timp...

#1392
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
te du la un broker din orasul tau, fa o asigurare pe o luna...

Edited by slai, 29 October 2014 - 20:15.


#1393
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
e mai scump la astia :)) am gasit pe site la euroins, imi apar 4 variante eu la care ma incadrez in vederea inregistrarii sau in vederea inmatricularii care sunt diferentele?

#1394
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
vehiculele se inregistreaza la primarie. mopede, utilaje agricole. alea de le vezi cu numere galbene.
tu faci in vederea inmatricularii.
daca stii ce numar o sa ai, bifeaza inmatriculat, si pui numarul. o sa intri cu b1, nu cu b0, mai castigi ceva banuti.

#1395
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
am inteles... multumesc
legat de sugestie, cam stiu ce numar o sa am permanent, l-am verificat, e liber, dar n-am vazut diferenta de pret intre inmatriculat si in vederea inmatricularii, diferenta fiind de perioada, ce inseamna b1 si b0? scuze ca sunt cam noob, dar e prima mea masina si deci si prima inmatriculare :P

#1396
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
clasa bonus malus.
http://www.asigurari...onus_malus.html
procentele sunt aproximative, mai nou, in caz de incident asiguratorii penalizeaza urat de tot.
luna asta am vazut asigurari efectiv dublate, din cauza ca a facut un accident.

#1397
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
exact acolo citeam si eu acum... de exemplu in cazul emag care e un fel de broker se aplica acest bonus malus?

 slai, on 29 octombrie 2014 - 20:26, said:

daca stii ce numar o sa ai, bifeaza inmatriculat, si pui numarul. o sa intri cu b1, nu cu b0, mai castigi ceva banuti.

bine oricum daca faca intai asigurare pe o luna si dupa ce o inmatriculez permanent intru tot cu b1, b0 am la asigurarea pe o luna si b1 la cea pe un an, corect?

#1398
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
e un sistem informatic independent de asiguratori, indiferent unde faci asigurarea, asiguratorul iti citeste bonus-malus anterior.

#1399
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
cred ca pana la urma o sa merg cu inmatricularea provizorie... asta e, mai pierd 125 de lei, dar o luna pot conduce, ca din ce am inteles dureaza ceva pana rezolvi cu actele, mai ales la anaf unde astepti cateva zile pentru a putea plati timbrul de mediu...

#1400
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Salutari.

Vreau sa stiu si eu cam cat m-ar costa actele pentru mutarea talonului pe numele meu. Nu doresc schimbarea numarului de inmatriculare. Banii sunt dati, masina e la mine si o folosesc, astazi am facut actele cu vanzatorul la circa financiara. Momentan am asa:

1. Certificat de atestare fiscala pentru persoane fizice, care atesta ca vanzatorul nu figureaza cu datorii la bugetul local, de care e capsata o foaie cartonata A5 (fara titlu, cu detinator vechi/nou, nr. de inmatriculare etc. - SERIOS, ACT FARA TITLU ??? bravo, Romania !!! Posted Image  )
2. Decizie de impunere
3. Cartea de identitate a vehiculului in original, detinator actual trecut acolo = vanzatorul.
4. Contract de vanzare-cumparare
5. Decizie privind stabilirea sumei de timbru de mediu, 1042 lei, platit de vanzator.
6. Certificat de inspectie tehnica periodica.
7. Talonul pe numele vanzatorului
8. RCA valabil
9. ITP valabil

Eu ce acte mai trebuie sa mai fac, unde trebuie sa ma mai duc si ce bani trebuie sa mai dau? Mai trebuie facuta autenticitatea la RAR?

P.S.: Nu ar strica sa dati ceva mai multe detalii in prima postare, cine nu vinde si cumpara masini in fiecare zi se uita acolo ca mata-n calendar. Posted Image

Edited by BWD, 05 November 2014 - 01:01.


#1401
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

la politie trebuie sa ajungi cu

35]· Cerere tip, o gasesti pe net sau pe la acte auto.

35]· Copie buletin proprietar, banuiesc ca te descurci sa-ti faci cope la buletin

35]· Fisa de inmatriculare stampilata la taxe si impozite locale. asta cred ca e fisa aia de zici ca nu are nume. verifica pe net cum arata una, si vezi daca a ta e. cu fisa de inmatriculare te duci la taxe si impozite, te iei in enidenta cu masina si iti stampileaza fisa la rubrica cumparator, unde esti trecut tu.

35]· Copie factura sau contract de vanzare-cumparare

35]· Cartea masinii original+copie

35]· Copie asigurare RCA valabila pe numele noului proprietar pe minim 6 luni. deci la inmatriculare trebuie sa ajungi cu asiguirare pe numele tau, nu cu a fostului propitar

35]· Chitanta care face dovada platii taxei certificatului de inmatriculare = 37 lei-se plateste la CEC/BCR

35]· Chitanta care face dovada platii taxei de inmatriculare = 60 lei – se plateste la taxe si impozite locale

35]· Certificat de autenticitate a masinii – eliberat de RAR. te programezi la rar, pe rarom.ro, iti verifica seriile masinii si primesti un fel de certificat a4, albastru. costuri, 120 lei.

35]· , adeverinta ca taxa exte achitata. te duci la anaf cu copii dupa buletin, cartea masinii, talon,  contract si cu un timbru fiscal de 2 lei si scoti adeverinta asta.

35]· Certificatul vechi de inmatriculare in original


Edited by slai, 05 November 2014 - 20:55.


#1402
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013
Ce acte trebuiesc sa inscri o masina de pe Italia pe Romania? Am gasit o masina doar are urmatoatele acte Certificato di proprieta, carte di circolazione si asigurarea

Edited by madutzu25, 08 November 2014 - 14:33.


#1403
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
e o.k.
o sa mai trebuiasca sa faci contract de vanzare cumparare

#1404
madutzu25

madutzu25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 07.10.2013

 slai, on 08 noiembrie 2014 - 14:43, said:

e o.k.
o sa mai trebuiasca sa faci contract de vanzare cumparare

Pentru mine este ok?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate