Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1369
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
ALH iese numai euro3 din cate stiu eu. deci 90% stai linistit iese euro3, taxa mica (vreo 400-500 parca)
ca sa faci rca-ul pe numele mamei tale trebuie sa treci masina inca de la bun inceput pe numele ei.deci toate actele or sa fie pe numele ei. nu conteaza ca nu are permis. e nevoie sa umble cu tine sa inmatriculeze masina sau sa iti faca procura prin care sa o reprezinti.

#1370
florianverigoi

florianverigoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 21.12.2009
Doar la politie sa fie cu tine, si cand scoti nr rosii si cand scoti cele negre. In rest, la rar si pe la birouri si traduceri nu e nevoie. Nu e nici o problemã ca e pe ea, cu atat mai bine pt tine. Cred ca se mai poate trece inca la asigurare la rubrica  utilizator numele tau, nu stiu sigur. Sunt mai in urma cu câteva pagini informatii referitoare la acte necesare.

#1371
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
la asigurare nu prea, in certificatul de inmatriculare se poate trece el la utilizator.

#1372
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Vreau sa iau o masina, este de la un "revanzator" deci nu e numele lui pe brief. E cu numere de germania.

Imi va trebui certificat fiscal pe numele celui din brief, nu ? cat e valabil ?

#1373
Traianbuga

Traianbuga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2014
Am o intrebare care ma framanta de ceva vreme si sincer nu stiu daca a mai intrebat cineva asta aici, eu am cautat topic dar nu am gasit. Deci: am cumparat o masina, am facut contractul de vanz-cump. si rubrica instrainat catre pe numele sotiei. Cand m-am dus sa continui procedurile de inmatriculare pe numele ei am avut surpriza sa constat o suma destul de frumusica la rca deoarece sotia avea doar 21 de ani si cel mai ieftin rca pe jumatate de an era vreo 500 de lei. Am contactat cumparatorul cu care tin legatura si acum si l-am rugat sa nu o scoata de la el de la primarie, ca ii platesc eu impozitul pe numele lui etc. Ceea ce vreau sa stiu- vreau sa o inmatriculez pe numele meu si nu stiu daca pot sa fac cu vanzatorul alt contract de vanz-cump pe numele meu daca pe certificat este instrainat catre sotia mea si pe cartea de identitate este scris si acolo numele ei (asa fac cei de la acte auto cand fac contract vanz-cump).

Ma poate ajuta cineva? A facut cineva vreo astfel de revanzare inainte de inmatriculare?

Contractul vanz-cump a fost facut in 2012 deci merg cu ea de 2 ani, nici nu mai tin minte cand am fost oprit de politie ultima oara (am norocul sa nu fiu oprit des) deci nu stiu cum am reusit sa merg cu ea atat timp fara sa-mi ia cineva certificatul ca asa am inteles.

#1374
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
faci fisa de inmatriculare intre vanzator si sotie, ala se scoate de la financiar, iti stampileaza fisa la vanzator.
sotia se ia in evidenta la financiar, e masina ei. deci in momentul asta ai un contract si o fisa.

faci contract cu sotia, cumperi masina de la ea. faci fisa de inmatriculare, de data asta sotia se duce si se scoate de la financiar, tu te duci si te iei in evidenta la financiar.

in momentul asta inmatriculezi masina, in dosarul de la inmatriculari pui amandoua contractele si amandoua fisele.

#1375
Traianbuga

Traianbuga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.10.2014
Nici nu mi-ar fi trecut prin cap procedura asta indiferent cate masini am inmatriculat, aduse de-afara sau luate din tara. Multumesc frumos slai.

#1376
valym23

valym23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.10.2006
Salutare!
Ieri am cumparat o masina adusa din Olanda. Mai exact un VW.
Cel care l-a adus are ca acte un Kenteken Card (taiat intr-un colt) si o foaie atasata la acel Kenteken cu datele lui, precum ca a luat masina de la proprietar. Mi-a spus ca Kenteken-ul e taiat la colt, dovada fiind faptul ca a fost radiata de acolo. Am facut o factura intre mine si proprietarul din Olanda, precum ca eu am luat masina direct de la olandez, iar baiatul care e trecut pe pagina cardului este cel care doar mi-a adus-o de acolo. E corecta procedura de inscriere in tara cu aceste acte si traducerile acestora?

#1377
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
da.

#1378
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
am vazut ca aici se descuta mai mult despre masini sh, pentru cele noi, mai trebuie mers la rar, itp?

#1379
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Cand cumperi o masina noua, dealerul iti da factura, cartea masinii si certificatul de conformitate. Daca folia de secretizare RAR este aplicata pe cartea masinii nu mai mergi la RAR. Daca nu este aplicata folia pe cartea masinii, se merge la RAR, fara programare prealabila, cu actele primite de la dealer si se aplica folia gratuit. Nu ai treaba cu ITP-ul la masinile noi. Restul parcursului este acelasi, cu fiscul si birou de inmatriculari.

#1380
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
banuiesc ca in acest caz se poate merge la orice rar din orice localitate

#1381
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
La orice reprezentanta RAR.

#1382
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
Se poate inmatricula masina nou cumparata direct permanent sau obligatoriu intai nr provizorii... ca dealeru mi-a cerut 125 lei pt nr provizorii pe baza rca-ului pe o luna

#1383
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
da.
dar daca nu o iei de acolo cumva (de ex pe platforma) dealerul poate sa-ti ceara taxa pentru cat o lasi la el. si-ti ia mai mult decat dai pe numerele alea.

#1384
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
Hm... sa fac actele dinainte nu cred pt ca masina e pe numele lor. Abia dupa ce o achit integral se transfera dreptul de proprietate si deci de atunci pot depune actele...iar la anaf am inteles ca dureaza cateva zile. Dealerul a zis ca in mod normal imi da masina in maximum 2 zile de la plata finala...

#1385
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
se poate inmatricula teoretic, dar practic eu cand am cumparat masina noua a durat 1-2 saptamani sa imi dea si cartea masinii. nu mi-au dat-o in ziua cand am ridicat masina.

#1386
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
deci mai bine fac plata ca sa nu ma complic...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate