Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1333
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Sunt cateva judete care dadeau nr. rosii in cazuri din astea, dar regula spune ca nu, iei alea 3 randuri si atat. Insista la aia sa caute actul ca te scuteste de o gramada de nervi.

#1334
http

http

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 26.06.2008
Cand ma duc la politie, pe langa "gramada" de acte, trebuie sa duc si numerele provizorii? Daca da, toate sau doar ultima pereche?

#1335
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
ala nu se predau. nu mai au ce face cu ele, numerele rosii se elibereaza in ordine crescatoare nu se refolosesc.
in felul asta, un politist stie in general de la ce numar s-au eliberat provizorii acum 30 de zile, si daca cineva circula cu numere mai vechi, sare in ochi.

#1336
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
La rar RAR poate merge oricine? Adica daca masina e cumparata, cu factura pe numele tatalui meu, si care e din alt judet decat sunt eu, pot sa-i fac eu rar-ul, si in judetul meu? Adica rar-ul n-are legatura cu a cui e masina, nu?

#1337
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Ce am aflat acum:
Un amic din bucuresti a vrut sa-i dea o solenza fratelui sau din oradea(asta in 2007 cred). I-a dat masina,au facut acte de vanzare cumparare si i-a dat inclusiv fiscalul si au trecut pe talon cum era normal"instrainat catre"...
Intre timp fratele lui a hotarat sa inmatriculeze masina pe numele socrului lui.
Deci masina a ajuns la socrul fratelui care a bagat-o la financiar urmand sa mearga la RAR
La RAR dupa autentificare omul a aflat ca trebuie sa plateasca taxa de timbru o groaza asa ca s-a razgandit si nu a mai folosit masina.
Acum ceva timp i-a adus cartea amicului in cauza inapoi urmand sa-i dea si masina,talonul fiind pierdut intre timp(nu retinut sau altceva)
Amicul asta se duce la pipera in ideea sa-si scoata talonul(crezand ca masina este inca inmatriculata pe numele lui) deoarece nu a fost inmatriculata la politie pe alt nume in acest timp.
Surpriza,politistul de acolo ii spune ca cererea lui pentru noul talon e la udriste si va pleca spre o sectie de politie pentru fals in declaratii pe motiv ca figureaza deja vanduta.
Asta e kkt pe el acum ca a picat aiurea Posted Image
Ce parere aveti?

#1338
fantastykmen

fantastykmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 23.10.2007
Update: l-au chemat aia de la pipera inapoi si i-au dat cererea pt talon si ce a mai depus el acolo si l-au trimis acasa linistit ca nu mai are masina pe numele lui si sa-si vada de treaba.


Edited by fantastykmen, 08 August 2014 - 16:44.


#1339
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
In cazul unei masini adusa de dincolo, care nu a mai fost inmatriculata la noi, fisa de inmatriculare de unde "pleaca"? De la mine, sau de la vanzator? Trebuie obtinuta vreo viza si din partea autoritatilor din localitatea vanzatorului (e persoana juridica), sau o completez doar eu si imi pune viza autoritatea locala de la mine?

#1340
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
E normal ca brief-urile masinii (mare si mic), sa fie retinute in original, la directia regim permise si inmatriculari? Mi-am luat numerele, si vad ca brif-urile nu le am, decat copiile ce le facusem.

#1341
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
fisa pleaca de la tine. tu esti la actualul propitar, la fostul nu se trece nimic.
o stampilezi la rubrica ta si atat.


primaria, insa, iti va cere probabil fiscalul acelei firme, pentru a te lua in evidenta.

#1342
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006

 slai, on 14 august 2014 - 16:45, said:

la fostul nu se trece nimic.
o stampilezi la rubrica ta si atat.
nu se trece pe naiba.. mie fostul "proprietar" (practic nu era proprietar ca nu a inmatriculat masina, avea numere rosii), mi-a dat fiscalul firmei alaturi de fisa de inmatriculare cu o stampila pe ea, si completata la rubrica D. deci ceva era completat.. apoi la primarie mi-au completat la A, pus viza la B, si gata.

legat de brif-uri?

#1343
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Odata ce mi-a dat numere definitive (si dovada de circulatie), mai pot circula cu numerele rosii de pe masina, daca mai sunt valabile (nu mi s-a cerut sa le predau)? La politie nu-mi amintesc sa fi scris pe undeva pe vreun document, nr rosii actuale ale masinii.
Chestia e ca nu am de unde sa-mi iau rovinieta zilele astea, de aia intreb daca pana luni mai pot circula cu alea rosii.

#1344
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,688
  • Înscris: 22.11.2007
eu am mai auzit de un astfel de caz care s-a lasat cu dosar penal pt circulatie cu nr false. odata ce ai luat nr negre numerele rosii s-au sters din baza de date a politiei. o masina nu poate avea in acelasi timp si nr negre si nr rosii.
rovinieta iti poti face cu plata prin sms, plata cu cardule tc

#1345
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012
Salutare ! Vreau sa trec masina mea pe numele tatalui (pensionar) ca sa scap de RCA-ul asta nenorocit. Intrebare, tatal are deja o masina pe numele lui, o sa plateasca impozite mai mari ?
Masina este luata de noua si are si taxa platita de euro 5. Cam cat ma costa transferul acesta de proprietar, si este vreo problema cu firma de asigurari daca voi conduce tot eu masina care va fi pe numele tatalui ?

#1346
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Va plati impozit normal, pentru cele 2 masini.
costuri transcriere 150 rar, 100 taxe, 20 lei pe la un birou de acte, asigurare pe numele lui minim 6 luni, timbrul de mediu daca e platit si nerecuperat nu se mai plateste.
nu e nici o problema la asigurari. in plus, daca vrei, te poti trece in certificat la rubrica c3, a utilizatorului.

#1347
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

 slai, on 05 septembrie 2014 - 14:04, said:

Va plati impozit normal, pentru cele 2 masini.
costuri transcriere 150 rar, 100 taxe, 20 lei pe la un birou de acte, asigurare pe numele lui minim 6 luni, timbrul de mediu daca e platit si nerecuperat nu se mai plateste.
nu e nici o problema la asigurari. in plus, daca vrei, te poti trece in certificat la rubrica c3, a utilizatorului.

Mda deci nu rezolv nimic ! Imi vine sa-l strang de gat pe ponta si gasca lui. Am permis de 11 ani fara niciun accident la activ si tre' sa platesc taxa de tineret ! Urmeaza sa fac 30 la anu'.

#1348
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Si dupa 30, cam tot scump o sa platesti...

#1349
adetcc

adetcc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 07.12.2012

 slai, on 05 septembrie 2014 - 14:58, said:

Si dupa 30, cam tot scump o sa platesti...

Am facut simulare pe site-ul emag si majoritatea firmelor cereau cam cu 200 de lei in plus mie fata de parinte. In schimb am gasit si o firma City Insurance, la care diferenta era de 950 de lei.
Astia chiar ar trebui reclamati.

#1350
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
reclamati ca ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate