Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#595
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

View Postpsychosane, on 30th January 2012, 17:42, said:

Conform Ordinului 62/19.01.2012 eliberarea adeverintei se face de catre organul fiscal de care apartine cumparatorul.
Cand stiti ca suspenda redusii deliranti aplicarea unor articole din Legea nr 9 2012?
AFP nu stie cum sa dea adeverinta, nu are baza de date. ANAF a facut observatii pe proiect dar Borbeliosul tot l-a publicat

#596
psychosane

psychosane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2011

View Postgmarinescu, on 30th January 2012, 22:03, said:

Cand stiti ca suspenda redusii deliranti aplicarea unor articole din Legea nr 9 2012?
AFP nu stie cum sa dea adeverinta, nu are baza de date. ANAF a facut observatii pe proiect dar Borbeliosul tot l-a publicat

Luni 30.01 s-a votat suspendarea. Deci probabil zilele astea se publica in Monitorul Oficial, dupa care intra in vigoare la 3 zile dupa publicare.

http://www.mediafax....inapoi-9189696/


In alta ordine de idei, eu am fost la administratie sect 3 si se eliberau adeverinte. Am vb cu cineva de acolo si mi-a spus ca baza de date a fost trimisa si in tara la toate administratiile locale.

Edited by psychosane, 31 January 2012 - 01:33.


#597
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postpsychosane, on 30th January 2012, 17:42, said:

Conform Ordinului 62/19.01.2012 eliberarea adeverintei se face de catre organul fiscal de care apartine cumparatorul.
Cumparatorul nu o sa iti dea banii pe masina pana nu cunoaste statutul inmatricularii si a revendicarii taxei in instanta. Ba mai mult, o sa creada ca vrei sa il tepuiesti, si risti sa faci o vizita la UPU cu camioneta lui nea Arahat!

Dovada platii taxei o poate scoate posesorul masinii! Adica tu, sau dupa vanzare, cumparatorul!


#598
psychosane

psychosane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.10.2011

View PostJosef_Mengele, on 31st January 2012, 14:21, said:

Cumparatorul nu o sa iti dea banii pe masina pana nu cunoaste statutul inmatricularii si a revendicarii taxei in instanta. Ba mai mult, o sa creada ca vrei sa il tepuiesti, si risti sa faci o vizita la UPU cu camioneta lui nea Arahat!

Dovada platii taxei o poate scoate posesorul masinii! Adica tu, sau dupa vanzare, cumparatorul!


Hai sa iti mai spun o treaba. Dovada obtinuta de la anaf, cel putin in acest moment, nu iti arata decat ca s-a platit taxa. Programul lor nu le arata daca s-a obtinut in instanta recuperarea taxei. Nu ma crezi, fa o plimbare pana la anaf, asa cum am facut eu si discuta cu ei.


Dovada platii taxei o poate scoate doar primul proprietar, adica cel care a platit taxa, sau dupa vanzare cumparatorul.

P.S: Cred ca te-ai uitat la cam multe filme,  daca ai impresia ca ma va lua cineva la bataie pt ca nu ii scot eu dovada pt taxa.

Edited by psychosane, 31 January 2012 - 20:13.


#599
gra4ver

gra4ver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2012
Si cu legea aceasta, dupa ce a suspendata timp de un an, va fi in continuare nevoie de prezentarea dovezii cand o inmatriculam ca nu s-au returnat banii in instanta?

#600
sphere9

sphere9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.05.2010
salutare,

vrea sa cumpar un automobil (an fabricatie 2008) si inmatriculat in RO in 2008. norma poluare euro 4.
va rog spuneti-mi si mie, pe langa pretul negociat cu vanzatorul ce alte costuri mai apar?

multumesc,

PS: vanzatorul e primul proprietar, daca are vreo importanta.

#601
gra4ver

gra4ver

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.01.2012

View Postsphere9, on 1st February 2012, 21:17, said:

salutare,

vrea sa cumpar un automobil (an fabricatie 2008) si inmatriculat in RO in 2008. norma poluare euro 4.
va rog spuneti-mi si mie, pe langa pretul negociat cu vanzatorul ce alte costuri mai apar?

multumesc,

PS: vanzatorul e primul proprietar, daca are vreo importanta.


Te costa redactatul actelor de vanzare cumparare 24 sau 27 de lei, apoi identificarea la RAR costa 106 lei, taxa de inscriere 52 de lei, numerele la politie, 85 de lei preferentiale, chitanta taxa certificat 39 sau 37. Si pe langa asta, asigurarea

Edited by gra4ver, 02 February 2012 - 08:43.


#602
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am si eu o problema .

Am vrut sa iau o masina adusa din DE ptr care s-au scos 2-3 numere provizorii in RO. Propietarul din RO s-a dus s-o impuna la impozit (sector 2) ca sa-mi poata da certificatul fiscal si acolo i-au cerut cartea de identitate a masinii din RO. Este posibil asa ceva ?
Omul i-a zis functionarei ca nu vrea s-o inmatriculeze ci vrea s-o vanda !

Eu am impus la impozit masini fara nicio carte de identitate de RO (ptr ca in jud. meu mi se cerea la setul nr 2 de nr provizorii).  :huh:

Edited by polizei, 06 February 2012 - 13:56.


#603
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
mie mi-au cerut doar contractul de vanzare-cumparare cand am trecut-o la impozit, nimic mai mult.

#604
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Si mie la fel doar contractul (am bagat una acum 6 luni). Masina despre care vorbesc aici eu i-am adus-o si a mers 2 luni cu ea iar acum vreau sa-i dau banii si sa o iau inapoi deoarece omu pleaca din tara peste cateva zile ptr 2 ani(vrea sa-si cumpere altceva acolo)

Este vorba de un prieten care initial am crezut ca ma abureste dar se pare ca cer si cartea de identitate (pe site nu spun care). El a fost acolo a intrebat si mi-a dat telefon direct de la directia venituri buget local sector 2.....ramasese surprins.

Inscrieri mijloace de transport
Declaratie tip de impunere pentru impozitul asupra mijloacelor de transport
Cartea de identitate a mijlocului de transport copie si original
Actul de dobandire, care poate fi:
  • factura fiscala emisa de societatea comerciala
  • contract de leasing financiar
  • contract de novatie
  • contract de vanzare-cumparare
  • contract de vanzare-cumparare/factura fiscala (intocmit in  Uniunea Europeana) tradus in limba romana de traducator autorizat  conform art.8, alin (2) O.G. 92/2003 privind codul de procedura fiscala
  • contract de vanzare-cumparare/factura fiscala/chitanta vamala  insotita de actul de dobandire, (intocmit in afara Uniunii Europene)  tradus in limba romana de traducator autorizat conform art.8, alin (2)  O.G. 92/2003 privind codul de procedura fiscala
Sa ma ... pe Romanica si legile/normele ei de la judet la judet ! :cursing:

Edited by polizei, 06 February 2012 - 14:46.


#605
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu e niciun intermediar pe aici ? sau cineva care s-a confruntat cu aceasta problema ? De ce difera procedura celor din Bucuresti (sector2) fata de celelalte judete ?

Cum vand samsarii in Bucuresti masinile ? Se duc la RAR sa faca CIV masinii ? sau ii trimit pe cumparatori sa faca RAR-ul si apoi le elibereaza certificatul fiscal ? :huh:

Prietenul vroia sa impuna masina la impozit ca sa poata sa-mi elibereze certificatul fiscal ,sa-i dau banii si sa pot inmatricula masina !

Edited by polizei, 06 February 2012 - 20:29.


#606
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,648
  • Înscris: 21.08.2008
Am o masina din oct.2005 cumparata noua in leasing si acum e trecuta pe PFA al carui unic reprezentant sint eu. Pot sa o trec pe numele meu (act de vinzare-cumparare) si care e pretul minim la care pot sa o vind avind in vedere ca valoarea de piata e pe la 7-8000 euro? (ma intreb daca nu-s conditionat de un minim obigatoriu deoarece nu as vrea sa incarc contabilitatea la PFA). Mai platesc acea taxa de poluare au ba?

#607
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pentru moment s-a amanat taxa, dar cine stie...

#608
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,648
  • Înscris: 21.08.2008
Pai acum ar fi momentul zic eu ca si asa motorul meu e depunctat de consum... La restul intrebarilor aveti vreun raspuns? (ala cu valoarea declarata pe actul de vinzare-cumparare)>>>

#609
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007

View Postpolizei, on 6th February 2012, 20:22, said:

Nu e niciun intermediar pe aici ? sau cineva care s-a confruntat cu aceasta problema ? De ce difera procedura celor din Bucuresti (sector2) fata de celelalte judete ?

Cum vand samsarii in Bucuresti masinile ? Se duc la RAR sa faca CIV masinii ? sau ii trimit pe cumparatori sa faca RAR-ul si apoi le elibereaza certificatul fiscal ? :huh:

Prietenul vroia sa impuna masina la impozit ca sa poata sa-mi elibereze certificatul fiscal ,sa-i dau banii si sa pot inmatricula masina !
Am cumparat eu o masina din Bucuresti (sect.3) care fusese adusa din Germania. Fiscalul nu l-am putut obtine pe loc exact din acelasi motiv. Abia dupa ce am fost la RAR (in jud. meu) si mi-au eliberat cartea de identitate, i-am trimis prin curier copie vanzatorului iar acesta pe baza ei si a contractului de V-C l-a putut scoate.
In schimb eu am scos numere provizorii fara a mi se cere ca masina sa fie trecuta pe rol, la primarie.

Edited by alexx1402, 09 February 2012 - 10:14.


#610
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,648
  • Înscris: 21.08.2008
Apropo, eu sint unic utilizator si ca PFA si ca persoana fizica, numele e acelasi, adresa e aceeasi, masina e inmatriculata cu numere de VN, vreau sa pastrez numarul... are ITP si e omologat RAR, CI si cardurile de la masina sint la mine si vor ramine la mine... vreau sa stiu daca in actul de vinzare-cumparare trebuie trecuta o suma reala si daca trebuie facuta dovada platii. Aici e o rubrica in care se spune care e pretul vinzarii fara sa se faca referire la vreun document cu serie sau numar:
http://www.autoimpor...e_cumparare.pdf
Daca e asa inseamna ca teoretic nu sint probleme... nu?

#611
grihor

grihor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 16.12.2008

View Postdanghetau, on 9th February 2012, 13:35, said:


Eu am înmatriculat mașina de cca 1 lună, vânzătorul (SRL) a emis o factură de 680 lei, valoarea reală fiind cam de 40x mai mare.
Pe contractul de V-C apare suma declarată (este necesară si factura la dosar Poliție).

Ergo: nu cred că ar fi probleme în a declara o sumă derizorie (care în cazul unei societăți com. reprezintă valoarea bunului după amortizare, un TVA suplimetar, etc).

#612
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,648
  • Înscris: 21.08.2008
masina a fost pe cabinetul meu medical si, fiind luata in leasing am bagat-o si la amortizare. Am incheiat leasingul acum 2 ani si masina a ramas pe numele utilizatorului.
Asadar pot sa declar ca mi-am vindut-o cu 1000 lei si sa platesc impozit la banii astia? Eu semnez si la vinzator si la cumparator deoarece sint UNIC reprezentant al PFA.
Partea proasta e ca eu nu emit facturi ci doar chitante... care o fi procedura?

Edited by danghetau, 09 February 2012 - 15:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate