Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2431
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Dovada Anaf ca nu a fost restitutita taxa de poluare trebuie musai luata de mine, sau poate si el ?

Banuiesc ca o iau eu -ca sa fie cumparatorul linistit cum ca nu am recuperat taxa.
Dar la fel de bine o poate scoate si el, nu?

Cat mai dureaza in Bucuresti ?

#2432
alex_cc

alex_cc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.08.2016
Salut,

O intrebare:

Am cumparat o masina inmatriculata in Romania, toate actele ok (fiscal, itp etc) dar eu am uitat sa i cer dovada platii si nerecuperarii taxei de poluare de la Anaf, dar nici el nu o avea scoasa.

Mi a zis ca din moment ce sunt proprietar ma pot duce eu sa fac cerere si sa mi fie eliberata in ~5 zile, e corect?

Multumesc

#2433
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Da.  Copie buletin,  carte,  contract,  certificat,  cerere.  Cu astea la anaf.

Da.  Copie buletin,  carte,  contract,  certificat,  cerere.  Cu astea la anaf.

#2434
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Modificat primul post cf noutarilor legislative in materie.
Sper ca am inteles/nimerit.

#2435
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu prea. postul pe care il citezi e plin de erori, probabil initiator a citat doar ceva surse cretine, fara sa se uite ce citeaza.

#2436
Alin93

Alin93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 10.11.2006
Am făcut eu un PDF editabil pentru modelul nou de contract.
Attached File  contract instrainare-dobandire auto.pdf   117.13K   85 downloads

#2437
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Din ce scrie cu rosu inteleg ca nu trebuie dati banii pina vinzatorul nu duce actele... Adica mergem cu valiza de bani la ANAF si ii numaram aluia suma dupa ce depune actele? Hai sa o luam si altfel: daca ai fi vinzator, cum dracu sa semnezi ca ai vindut autoturismul catre... daca ala nu ti-a dat banul???
In josul paginii contractului de instrainare-dobindire scrie ca incepind cu data semnarii, dobinditorul are calitatea de proprietar de drept si de fapt asupra autoturismului. Deci...

#2438
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
O mică observație: autentificarea la RAR nu mai este obligatorie pentru mașinile care la momentul vânzării (sau mă rog, înstrăinării) sunt înmatriculate în România.

#2439
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003

 _R_A_D_U, on 31 august 2016 - 17:56, said:

Din ce scrie cu rosu inteleg ca nu trebuie dati banii pina vinzatorul nu duce actele... Adica mergem cu valiza de bani la ANAF si ii numaram aluia suma dupa ce depune actele? Hai sa o luam si altfel: daca ai fi vinzator, cum dracu sa semnezi ca ai vindut autoturismul catre... daca ala nu ti-a dat banul???
In josul paginii contractului de instrainare-dobindire scrie ca incepind cu data semnarii, dobinditorul are calitatea de proprietar de drept si de fapt asupra autoturismului. Deci...

Una dintre tepele clasice ale sistemului era asa:

- vazut masina, facut actele, dat banul si plecat cu ea, urmand ca vanzatorul sa mearga sa se ocupe de partea fiscala.
- problema este ca adesea vanzatorul avea amenzi (uneori f multe) si impozite neplatie, deci nu putea si nici nu dorea sa faca fisa fiscala.
- tu (ca cumparator), trebuia ca in 30 de zile sa o inmatriculezi sau sa fluieri a paguba, pt ca alternativa era sa il dai in judecata...
Prinde orbu, scoate-i ochii!

Intr-o lume civilizata, exista transfer bancar.
Semnezi contractul, faci copii si mergi la ANAF.
Le certifici (stampila), iar tu ca vanzator nu le lasi din mana pana nu vezi banii in buzunar sau OP-ul stampilat de banca!

Avand in vedere ca dpdv legal, suma maxima admisa a fi platit in numerar intre doua PF este de 50.000 de lei/zi, oricum esti obligat la OP!

 flomelomanul, on 31 august 2016 - 18:26, said:

O mică observație: autentificarea la RAR nu mai este obligatorie pentru mașinile care la momentul vânzării (sau mă rog, înstrăinării) sunt înmatriculate în România.
Lucrurile se misca, ai dreptate.
http://www.servicii-...te-obligatorie/

Problema este ca stiu cazuri care au trecut de RAR cu masini aduse din afara si s-au trezit peste 2 ani ca le-a ridicat masina politia.

Stii povestea aia nemuritoare: "iti vand masina buna, pret miraculos, dar sa nu iesi cu ea din tara!

************
Am modificat postul intial cu modificarile legate de autentificarea RAR si am adaugat contractul in format PDF si DOC.

#2440
enygmah

enygmah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.11.2009

 flomelomanul, on 31 august 2016 - 18:26, said:

O mică observație: autentificarea la RAR nu mai este obligatorie pentru mașinile care la momentul vânzării (sau mă rog, înstrăinării) sunt înmatriculate în România.
Nu iti mai cere RAR la inmatriculari? Asta mi-au zis si mie cei de la RAR, dar au zis ca vorbesc acolo, problema e ca eu maine la 12 trebuie sa fiu la RAR si nu am cum sa ajung si la inmatriculari, iar cei de acolo nu raspund nici la telefon, nici la mail.
Deci e doar in lege sau chiar nu iti mai cer documentele de la RAR?

#2441
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
nu, la transcrierea unei masini nu se mai face identificare.
se face doar la prima inmatriculare, sau, separat, la cei care a expirat identificarea facuta pentru prima inmatriculare.

#2442
enygmah

enygmah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.11.2009
si cum stii daca a expirat identificarea?

#2443
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
.

Attached Files



#2444
TurboForc3

TurboForc3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 10.06.2005
La 28 august am cumparat o masina.Am primit fisa de inmatriculare semnata de taxe si impozite dar fara fiscal.
Mai este nevoie de el ?
Contractul VC este modelul vechi.

#2445
enygmah

enygmah

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 17.11.2009

 TurboForc3, on 04 septembrie 2016 - 20:56, said:

La 28 august am cumparat o masina.Am primit fisa de inmatriculare semnata de taxe si impozite dar fara fiscal.
Mai este nevoie de el ?
Contractul VC este modelul vechi.
Da, este nevoie de el, o sa ti-l ceara la taxe si impozite unde o inregistrezi. Originalul ramane la notar si ii ceri o copie legalizata (e 5 RON una)

#2446
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005

 slai, on 08 august 2016 - 19:04, said:

platesti 30 lei rezervare, la serviciul inmatriculari.
cand viitorul proprietar va inmatricula masina, in loc sa predea numerele, le va pastra si ti le va trimite tie.

evident ca e posibil, daca gasesti un cumparator dispus de chestia asta.

Ce acte imi trebuie la inmatriculari pentru rezervarea numerelor? Maine vreau sa vand masina actuala si la sfarsitul lunii o sa ajunga la dealer masina noua, si as vrea sa pastrez combinatia de numere.
Din pacate la Pipera e dezastru si nu as face un drum degeaba.
PS:La telefon nu raspunde nimeni.

Mersi!

#2447
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Raspund singur, deoarece tocmai am fost la DRPCIV Pipera.
Cu buletinul si 30 lei, am mers la un ghiseu oarecare de la inmatriculari si am rezervat combinatia.
Cand cel care va cumpara masina o sa o inmatriculeze, o sa poate pastra numerele si mi le va inmana.
Oricum mi-au raspuns pe mail intr-o ora. :)

#2448
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Vin cu o alta intrebare, dupa ce tocmai am vandut masina.
M-a sunat cumparatorul sa-mi ceara o copie dupa RCA, pentru ca el o sa inmatriculeze masina peste 2-3 saptamani.
Totodata, brokerul cu care lucrez, mi-a spus sa nu-i dau asigurarea cumparatorului, deoarece, daca face  boacana, nu mai putem muta clasa B/M pe noua masina.

Ce parere aveti? Asigurarea mai e valabila in ca 5 luni.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate