Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2359
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Salut !

Exista vreo posibilitatea sa transcriu masina de pe firma pe persoana fizica (adica eu?)
Firma e in familie, nu e nimic ilegal.
Practic am "imprutat" firma cu banii care s-a achizitionat masina iar acum as dori sa o vand.

Totusi daca o vand, n-am de gand sa dau  aiurea peste 1500 de euro Statului TVA . Se poate vinde doar cu factura.
Masina din pacate e luata de la persoana fizica -din start am pierdut suma asta de 1500 de Euro.Am trecut-o pe firma sa mai deduc niste cheltuieli.

Daca pierd dinou si la vanzare....dracu` cine si-o mai luat masina pe firma sau orice alt bun de folosinta indelungata !

Deci, exista vreo varianta ca in contul datoriei care o are firma catre mine sa o transcriu pe numele meu ?

Am gasit asta:

http://www.avocatnet...ana-fizica.html

c) documentul care atesta dreptul de proprietate al solicitantului asupra autovehiculului sau remorcii, in original si in copie xerox;

In cazul asta, acest act poate fi si un contract de credit intre mine si firma, la care atasez eventual si un extras bancar perfect valabil ?!
Ca daca e doar factura emisa de firma...

Nici sa fac factura pe 100 de lei cum sugereaza unii nu prea imi surade ideea, ca esti luat rapid la ochi de ANAF si n-am chef.

Mai de degraba as folosii un contract de creditare intre mine si firma dovedit cu extras de cont bancar -real !, prin care in contul datoriei care il are firma catre mine acept masina la schimb.
Oare se poate?

Edited by M4V3RiCk_, 20 July 2016 - 00:12.


#2360
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
Pfai de mine. Am fost la pipera azi sa-mi inmatriculez masina. Am stat aproape 4 ore la coada. Am stat cam de la 8:50 pana la 12:50 si inca mai era coada cand am plecat.

Imi zicea o doamna de langa mine la coada ca acum o saptamana era si mai naspa. Saptamana trecuta a stat 5 ore la coada si n-avea actele in regula cand a ajuns la ghiseu. Doamne doamne...

#2361
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Si eu am fost astazi cred ca pe la ora la care plecai tu. Ajunsesem cu gandul ca s-a dus coada si o sa fie lejer la ora aia. De unde...la fiecare ghiseu erau vreo 12-15 persoane si am plecat cu coada intre picioare - mai fac o incercare maine dimineata. :)
Am fost si acum vreo doua saptamani, la prima ora, in alta problema, coada era mai mica "doar" 7 persoane in fata mea si timp de asteptare putin peste o ora. Asa e vara se inmatriculeaza multe decapotabile Posted Image

Edited by dreaQ, 21 July 2016 - 14:57.


#2362
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
pe la orele 13 erau mai putini oameni la coada. trebuia vazut pe la orele 8-9 ce era.

aparatu de numar de ordine nu mergea.

firar ai naibii de prosti imputiti. te fac sa stai 4-5 ore coada ca animalu.

o mare parte din viata romanului e statu la coada.

#2363
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am fost (si) astazi la ora 8.00 si am reusit sa depun actele dupa doar doua ore de stat la coada.
Ca noutate am gasit ca taxa de talon (certificat de inmatriculare) se poate plati direct la ghiseu impreuna cu cea pentru numere.
Din pacate nu se mai elibereaza actele (si numerele dupa caz) in aceeasi zi ci de pe o zi pe alta. Adica mai fac un drum luni-marti.
Am intrebat si daca pot circula cu numere provizorii chiar daca am depus pentru inmatricularea definitiva - raspunsul da, se poate circula pana la expirarea lor sau pana la ridicarea noului talon (prin semnatura de primire).

PS: aparatul de bonuri de ordine a fost inchis pentru ca vindeau bisnitatii numere...:D

#2364
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Ce acte trebuiesc cu exactitate la pipera pentru inmatriculare? Azi am fost la anaf iar pe saptamana viitoare la pipera si macar sa stim ce le mai trece prin cap. Apropo, am luat masina de la pj, si mi-au dat factura originala si 3 copii cu stampila de la taxe si impozite si nunar de inregistrare. Una a ramas la taxe si impozite de unde apartin, una la anaf si mai raman 2. Una la pipera sa inteleg si una ramane la mine?

#2365
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
-formular completat. formularu il gasesti la militie pipera.
-cartea de identitate al masinei, original si copie.
-factura sau o dovada ca ai platit masina si ca e a ta, original si copie. eu de exemplu am luat masina de la dealer autorizat. in cazu meu am prezintat factura original si copie.
-buletin, original si copie.
-decizia de timbru de mediu, original si copie.
-dovada ca ai platit timbru de mediu, original si copie.
-rca valabil minim 6 luni (nu mai tin minte daca trebuie si copie pe rca). pentru orice eventualitate fa o copie cu rca.
-fisa de inmatriculare stampilat de fisc.
-dovada ca ai platit taxa de inmatriculare (60 lei).
-dovada ca ai platit certificatu de inmatriculare (37).

daca vrei numere preferentiale platesti 85 de lei direct la ghiseu.

toata lumea e bine venita sa ma corecteze daca am mai uitat ceva.

#2366
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011

View Postscheffe, on 22 iulie 2016 - 12:14, said:

-formular completat. formularu il gasesti la militie pipera.
-cartea de identitate al masinei, original si copie.
-factura sau o dovada ca ai platit masina si ca e a ta, original si copie. eu de exemplu am luat masina de la dealer autorizat. in cazu meu am prezintat factura original si copie.
-buletin, original si copie.
-decizia de timbru de mediu, original si copie.
-dovada ca ai platit timbru de mediu, original si copie.
-rca valabil minim 6 luni (nu mai tin minte daca trebuie si copie pe rca). pentru orice eventualitate fa o copie cu rca.
-fisa de inmatriculare stampilat de fisc.
-dovada ca ai platit taxa de inmatriculare (60 lei).
-dovada ca ai platit certificatu de inmatriculare (37).

daca vrei numere preferentiale platesti 85 de lei direct la ghiseu.

toata lumea e bine venita sa ma corecteze daca am mai uitat ceva.
Copia de pe factura este de ajuns un xerox? Ca mai am o copie cu nr de inregistrare de aceea intreb.

#2367
ciprica2

ciprica2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.03.2007
Salutare. Am o masnia la care a crapat ceva la motor. Am vorbit cu cineva la dezmembrari pentru a o vinde, voiam sa va intreb la ce ar trebui sa fiu atent pentru a fi sigur ca nu raman cu ea prin evidente/ca pot sa o radiez? Daca fac un proces verbal de vanzare cumparare e suficient sa ma prezint cu respectivul cotnract pentru a o putea radia de la fisc? La ce anume ar trebui sa fiu atent/care sunt tepele uzuale care se dau in situatiile astea?

Regret daca s-a mai postat, am sapat in ultima ora dupa ceva si nu am gasit, asa ca am zis sa intreb

#2368
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013

View PostdragosDRG, on 22 iulie 2016 - 13:08, said:


Copia de pe factura este de ajuns un xerox? Ca mai am o copie cu nr de inregistrare de aceea intreb.

da, e de ajuns un xerox de pe factura. nu uita si originalu.

numaru de inregistrare e provizoric/roąu?
pentru orice eventualitate ia cu tine si nr de inregistrare plus un xerox.

Edited by scheffe, 22 July 2016 - 14:24.


#2369
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011
Da, este rosu.

#2370
scheffe

scheffe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.07.2013
am fost adineauri la militie in pipera sa ridic talonu si placutele. am ajuns la 13:50 si am ridicat totu la 14:50.
cica masini cumparate din romania sint prioritati la fabricatia talonului si placutelor. cei care au depus dosaru ieri cu masini straine trebuiau sa astepte pana dupa ora 16 sau sa revina saptamana viitoare.

in continuare era coada la inmatriculari.

#2371
dragosDRG

dragosDRG

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 02.01.2011

View Postscheffe, on 22 iulie 2016 - 14:28, said:

am fost adineauri la militie in pipera sa ridic talonu si placutele. am ajuns la 13:50 si am ridicat totu la 14:50.
cica masini cumparate din romania sint prioritati la fabricatia talonului si placutelor. cei care au depus dosaru ieri cu masini straine trebuiau sa astepte pana dupa ora 16 sau sa revina saptamana viitoare.

in continuare era coada la inmatriculari.
Deci o sa fiu prioritar, ce tampenie sa descurajezi pe cei care aduc masini din afara.
Legat de acte, la taxe si impozite am dat factura originala si o copie pentru a pune stampila pe ele, le am pe amandoua inca.. Cand am mai luat masini am luat de la PF nu de la PJ.

#2372
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Factura sau contractele de vc trebuiesc si in copie (copia ramane la ei si iti returnează originalul).
Referitor la taxa anaf, trebuie sa treaca 48 de ore de la plată ca sa "apara" in sistem. O prostie mai ales daca platesti cash.

Am văzut pe site-ul dprciv ca exista o secțiune "stare emitere certificat" (pe langa cea de disponibilitate numar si stare emitere permis). La certificat trebuie sa introduci zeria certificatului... Pai cum rahat ca nu stiu seria inca nu a fost emis, nu??!

#2373
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
e pe dovada provizorie pe care o primesti cand iei numerele.

#2374
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Nu am primit nicio dovada aveam un set de numere rezervate de la o fosta masina vândută. Ma gandesc ca oricum ala de la ghișeu nu stia seria inainte de a se emite.  In schimb au scris nr de înmatriculare din pix si au stampilat cu 22 jul 2016 pe chitanta de la anaf, cea cu taxa.  In fine eram doar curios nu inteleg mecanismul (ca si la permis).

#2375
archaeus

archaeus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.03.2006
Imi poate spune cineva daca taxa de inmatriculare se poate plati in PIPERA?
Am inteles ca cea de numere si talonul s eplateste la ghiseu.

#2376
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,679
  • Înscris: 22.11.2007
timbrul de mediu se plateste la anaf sau trezorerie.
trebuie mers la anaful de care apartii sa iti faca calculul timbrului (dureaza cateva zile) abia apoi iese hartia cu care poti plati

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate