Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#613
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am gasit aici:
http://www.avocatnet...pa-vanzare.html
ca se poate face transferul dreptului de proprietate.
Eu fiind atit vinzatorul (ca reprezentant al PFA) cit si cumparatorul si nefiind nevoie decit de un nou talon pare sa fie destul de simplu. Nu am inteles daca pentru:
-"Contractele de vanzare-cumparare / factura, in original si copie"  in cazul meu e suficient doar actul de V-C sau trebuie sa eliberez si o factura.
-"Documentul care atesta dreptul de proprietate, in original si copie" la ce se refra mai exact, masina a fost luata in leasing. Care din documentele respective trebuie prezentat? Parca era o factura reziduala sau ceva de genul asta... imi amintesc cind am trecut-o pe PFA.

#614
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Am inteles ca trebuie sa eliberez si o factura, pretul de piata variaza intre 4500 si 6-7000 euro si ma intreb daca nu pot sa trec 3000 euro de exemplu avind in vedere ca e o masina mai greu vandabila (turbo benzina). Cumparatorul este mama, trebuie sa fie personal pe undeva sau daca am Cartea ei de identitate este suficient?
Si... documentul care atesta dreptul de proprietate care este in cazul unei masini cumparate in leasing si achitata integral?

#615
thejohn

thejohn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.05.2004
Salutare,

Doresc ca la jumatatea anului sa cumpar un automobil SH din Germania. Pretul va fi probabil in jur de 17k Eur, iar deplasarea in Germania o voi efectua cu maxim inca o persoana. Intrebarea mea de noob in domeniul financiar se adreseaza persoanelor care au trecut prin achizitionarea unui automobil din afara granitelor. Vreau sa stiu care este cel mai convenabil si rapid mod de plata a masinii care nu presupune maxim 10k cash la purtator. Sa zicem ca am ajuns la dealer, am pus ochii pe masina si dorim sa o achizitionam. Ce variante avem pentru plata. Nu detin aceasta suma cash si nici macar in moneda euro, dar echivalentul in euro va fi prezent intr-un cont bancar. Din cate stiu eu transferul bancar prin SWIFT dureaca cca. 2-3 zile, prin SEPA nu stiu iar banca cu care lucrez nu face transferuri prin SEPA, cash nici nu se pune problema, WesternUnion sau echivalent e prea scump si cred ca si suma e prea mare. Ma gandesc ca cea mai buna solutie e sa fac o imputernicire pe cineva pe contul bancar, iar acel cineva sa faca transferul dupa ce ma inteleg cu dealerul, dar asta ar insemna sa ma plimb inca vreo 2-3 zile pana ajung banii in contul dealerului. Voi cum ati procedat cand v-ati achizitionat autoturismul?

Ionut

#616
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Eu am platit cu cardul... MasterCard, sau Cash. Daca il cumperi de la turcaleti, si nu de la autohaus, cu cash e cea mai sigura solutie.

17000 euro inseama 34 de hartii de 500e, ce naiba. Nu o lua in seama pe aia cu 10.000, la vama treci cu nimic de declarat!

#617
AlexPod

AlexPod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.06.2006
Salut. Va cer si eu ajutorul intr-o problema mai spinoasa. Am mostenit o masina in urma unui traseu mai complicat (tata - proprietar - decedat, mostenitori eu, mama si sora, mama decedata ulterior, mostenitori - eu si sora, sora mi-a facut contract de donatie pe jumatatea ei). Rolul fiscal este integral pe numele meu, dar pe cartea masinii/talon a ramas numele tatalui. Acum vreau s-o vand. Imi puteti spune daca stiti, pe fisa de inmatriculare unde se aplica viza unitatii fiscale, trebuie sa trec numele meu sau pe cel al tatalui? Ma gandesc ca daca il trec pe al meu, sa nu aiba ceva probleme la inmatriculare viitorul proprietar (care se intampla si sa fie dintr-un oras aflat la o destul de mare distanta de mine).

Va multumesc anticipat.

#618
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pe cel al tatalui.
O situatie similara a avut si un prieten de al meu. Masina pe numele tatalui, decedat. Pe mostenire era trecut el, mama lui si sora lui. Acestea fiind plecate din tara. A vandut masina fara probleme. Cumparatorului i-a dat certificat fiscal pe numele tatalui (nu stiu daca a dat si pentru mama, sora si el, cel mai probabil nu. Ai nevoie de certificat fiscal de proprietarul din acte, iar actul de mostenire iti da tie dreptul sa instrainezi acel bun).

#619
melltiera

melltiera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.03.2012
Buna, ma confrunt si eu cu o problema..
Prin toamna lui 2010 am cumparat o masina deja inmatriculata in Ro. Contract de vanzare cumparare plus toate actele pe ea, mai putin certificatul fiscal, care urma sa mi-l trimita prin posta in cateva zile.. ma rog.

Pe CI a masinii figureaza cineva din Iasi, insa eu am cumparat masina de la cineva din Timisoara, care la randul sau o cumparase de la cineva din Barlad, care si el o cumparase de la proprietarul din acte (cel din Iasi)

Apoi i-am facut autentificarea la RAR si cam atat. Am fost nevoita sa plec din tara, si am lasat masina in garaj. Acum m-am intors inapoi in tara. Cel din Iasi mi-a zis ca a scos deja masina de la primarie , dand o data certificatul fiscal prin 2007 cand a vandut masina, (certificat pe care il am). Ceilalti proprietari nu au trecut masina pe ei.

Ce pot sa mai fac acum , cum as putea sa o inmatriculez?

Sunt o persoana tanara si asta e prima mea masina. Nu sunt cunoscatoare in domeniu.

Edited by melltiera, 07 March 2012 - 13:32.


#620
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
o speta ciudata din punctul meu de vedere:

masina luata in leasing, se plateste ultima rata si valoarea reziduala, utilizatorul este persoana juridica. persoana juridica nu doreste inmatricularea masinii, ci vanzarea acesteia unei persoane fizice. leasingul expira sa zicem pe 16.03.2012, dar nu poate face actele de vanzare-cumparare, factura catre persoana fizica doar pe 02.04.2012 (o chestie contabila de amortizare a masinii respective).
acum apar problemele: in aceasta perioada expira ITP-ul si RCA-ul. cine s-a mai lovit de asa ceva? care ar fi pasii de urmat pentru ca masina respectiva sa poata circula (nu poti face ITP-ul fara asigurare valabila, nu poti face RCA-ul pe persoana fizica) si sa fie inmatriculata dupa data de 02.04.2012?

#621
BloodyRoots

BloodyRoots

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.07.2009
Salut, am cumparat si eu acum 2 luni un VW Bora (cu nr provizorii) de la un samsar care a adus-o din olanda. El nu figureaza pe contractul V.C olandez, ci doar pe cel incheiat intre mine si el. Am fost la RAR, am primit cartea de identitate (CIV). Care sunt urmatorii pasi pe care trebuie sa-i fac pt inmatriculare? Iau o fisa de inmatriculare, o completez prin dactilografiere, merg la directia fiscala pt a o impune la impozite. Ce acte sa am la mine pt a o impune la finante ? Imi trebuie certificat fiscal de la samsar luand in considerare ca el nu este proprietarul anterior ci olandezul? Am nevoie de traducere legalizata doar a contractului V.C olandez sau si altele? Voi avea probleme dat fiind faptul ca samsarul nu e trecut in contractul V.C olandez(daca da, ce pot face?)? Multumiri anticipate

#622
Balki

Balki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.02.2003
Am luat o masina de la un cumnat, am facut toate actele, V-C, fisc, luat deja pe rol, facut RCA, maine la 8 ma duc la identificare si apoi ar trebui sa ajung in Pipera sa o inmatriculez. Singurul lucru pe care nu il am este cererea de radiere, ma afecteaza pe mine cu ceva? El are domiciliul pe Ilfov, iar eu pe Bucuresti. Cum se procedeaza, are cineva idee? Poate sa faca el radierea dupa asta, sau nu se mai face radiere? Eu oricum nu pot pastra numerele ca sunt de IF, nici nu stiu daca mi le primeste la Pipera, stie cineva?

#623
Balki

Balki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 27.02.2003
Hai sa dau si cu capul (daca tot am centrat aseara):

Nu mai e nevoie de cererea aia de radiere (care exista si acum pe contractele tipizate de V-C), radierea se face automat la noua inmatriculare.

#624
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
De exemplu cumpar o masina inscrisa in tara;vanzatorul are asigurare pana in iunie,ITP pana la anul,rovigneta cumparata pe un an.
Pot sa circul cu numerele puse pe masina astfel incat sa pot beneficia de cele de mai sus?

#625
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 varu_alin, on 5th April 2012, 11:45, said:

De exemplu cumpar o masina inscrisa in tara;vanzatorul are asigurare pana in iunie,ITP pana la anul,rovigneta cumparata pe un an.
Pot sa circul cu numerele puse pe masina astfel incat sa pot beneficia de cele de mai sus?
NU. Ai dreptul sa circuli cu respectivele maximum 30 de zile de la data vanzarii. Dupa asta daca esti prins amenda e mai mare decat asigurarea si rivigneta la un loc.

Doar ITP-ul este valabil pana la data inscrisa pe talon. Rovigneta este valabila atata timp cat nu schimbi numerele.

#626
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Multumesc.

#627
Ashyk

Ashyk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.07.2008
Salut!
Am nevoie de o informatie si sper sa-mi fiti de ajutor!
As dorii sa achizitionez o masina din Sua, insa toate procedurile ma dau peste cap (transport,acte, politie, RAR etc).
Ideea era urmatoarea :
1. Daca as putea sa cumpar o masina din Romania, neinmatriculata, sau oricare alta din Germania adusa ..si sa o inmatriculez in America? Am pe cineva acolo, caruia i-as achita toate asigurarile, taxele si tot ce este necesar ca masina sa fie inmatriculata acolo si sa primesc placutele in Ro.
2. Pot circula apoi cu masina in Ro, cu numere permanente de America? Exista doar o anumita perioada limita sau nu...????
3. Exista o asigurare pe care o pot face in Ro, pt ca pe de alta parte am inteles ca asigurarea din Sua, nu se pliaza legilor din Europa, sau ceva de genu' ...?
4. Ce alte lucruri trebuie sa intocmesc pt a putea circula liber si legal cu masina in Ro?

Multumesc anticipat!

#628
Kan

Kan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 27.02.2006
Salutare tuturor,

Va rog daca ma poate ajuta cineva in urmatoarea problema:

Am achizitionat recent o masina de la locul de munca. Din cauza unor probleme de ordin financiar nu o pot pastra, drept urmare sunt nevoit sa o vand. Aici intervine problema. Nu am apucat sa o inscriu inca. Am primit talonul, fisa fiscala si cartea de identitate a masinii. Avand toate platite la masina nu mai doresc sa o inscriu pe numele meu pentru ca ar fi o pierdere de timp si bani. Drept urmare vreau sa o vand direct catre altcineva. Ce presupune aceasta vanzare?

Practic nu as mai avea nevoie de fisa fiscala avand in vedere ca instrainarea masii a fost trecuta doar pe permis. Sau este inca nevoie de ea?

Din ce inteleg eu trebuie facut:

contract V-C
fisa de inmatriculare
Aici imi este neclar...mai merg la administratia financiara cu fisa de inmatriculare, copiile dupa buletine, cartea de identitate a masinii si contractul de vanzare cumparare? avand in vedere ca nu am luat inca masina in evidenta.


Daca ma poate ajuta cineva cu aceste dileme as aprecia gestul.

Va multumesc

#629
realnick

realnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 22.10.2007
ma lamureste si pe mine cineva daca trebuie sa am RCA nou la momentul in care merg la politie ,sau pot sa-l fac si a doua zi tinand cont ca mi se schimba placutele.Masina are in momentul de fata asigurare valabila pana in Iunie (pe numele propietarului vechi/pe numerele vechi.)si vreau s-o inmatriculez zilele astea.

#630
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Iti trebuie rca nou, care il faci pe seria de sasiu a masinii si cu tine ca proprietar.. Rca-ul vechi nu mai e valabil dupa ce se schimba proprietarul in acte, pana faci transcrierea e ok.

@Kan, ca sa o poata inmatricula viitorul cumparator trebuie sa aiba fiscal de la tine. E nevoie de fiscal chiar daca tu nu ai mai inscris masina la politie. Totusi se poate evita asta facand un contract de vanzare cumparare direct intre firma si viitorul propietar care iti cumpara masina.

Edited by bossake, 02 May 2012 - 15:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate