Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2467
blackbone

blackbone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 26.05.2005
:)) da. si doua numere. m-am speriat un pic... ma gandeam ca trebuia sa primesc inapoi Certificatul de autenticitate,cartonasul de la ITP si briefurile din germania.

#2468
mihairazvan2004

mihairazvan2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.11.2014
Am din nou o intrebare, legata de cumpararea si inmatricularea masinii.
De exemplu, A cumpara o masina de la B care a cumparat masina de la C care inca nu a inmatriculat-o deoarece se incadreaza in termenul legal de 1 luna.
Desi intre C si B exista un contract de vanzare cumparare talonul si cartea este inca este pe numele lui C pe care scrie instrainat catre B .
Intrebarea mea este :se va putea inmatricula masina pe numele lui A ? (cu anexarea certificatului fiscal de catre cel de la care l-a cumparat)

#2469
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007
EVIDENT. la inmatriculari va prezenta amandoua contractele, precum si doua fise de inmatriculare, intre c si b, respectiv intre b si a.
trebuie ori stampila pe fisa, ori fiscal separat, si de la c, proprietarul, si de la b, intermediarul.

#2470
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Aveti idee daca la o masina achiziționată de la dealer din Romania in iulie 2007 si înmatriculat tot atunci pe Romania la vanzare in 2016 cumparatorul plateste taxa de mediu?
La cumparare in 2007 dupa cate îmi amintesc s-a platit doar o taxa de prima inmatriculare de pana in 100euro.

Edited by musicallro, 02 October 2016 - 19:50.


#2471
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007
Nu plateste, cat timp nu a recuperat banii.

Nu plateste, cat timp nu a recuperat banii.

#2472
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Nu s-au recuperat. Ar fi o veste buna :)

#2473
kl4w

kl4w

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 24.08.2009
Salut tuturor, ma aflu in urmatoarea situatie - m-am intors recent in tara dupa ani de munca prin strainatate si doresc sa inmatriculez masina pe care mi-am cumparat-o acolo.
Va rog sa imi spuneti care ar fi pasii de urmat, pentru ca totul mi se pare foarte incalcit si ma simt depasit de toate institutiile pe la care trebuie sa trec pentru cate un petec de hartie.
Auto a fost cumparat nou si nu SH, daca are vreo importanta.

#2474
Fane1

Fane1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2010
Buna Seara,
am nevoie de ajutor daca dispuneti de timp sa cititi situatia mea. Va multumesc din start.
Am cumparat masina din Iasi acum 6 luni, am facut contract de comodat cu drepturi totale, de vinzare, conducere etc. Acum ca sa o inregistrez imi cer certificat fiscal care nu il am dar pot sa fac rost de el. Persoana care mi-a vandut masina e din Iasi dar acum se afla in Chisinau munceste acolo si nu prea dispune de timp dar poate sa imi faca o procura cu ajutorul careia sa merg eu sa scot acest fiscal ( eu ma aflu in Galati) pot sa il scot de aici din Galati sau trebuie sa merg la Iasi?

#2475
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007
la iasi, de la primaria proprietarului. trebuie sa ii platesti si toate datoriile la taxe si impozite, sa fie la zi in ziua vanzarii.

#2476
Fane1

Fane1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.09.2010
Trebuie sa fac procura ca sa scot fiscalu pe acea persoana?
Nu e o problema sa achit taxele si impozitele doar daca is datorii numai pe masina asta(dupa ce am cumparat). Inainte de a cumpara am facut la notar alt contrat precum el a achitat taxa ANAF si nu are datorii. Pot sa platesc taxele si impozitele fara presoana de la care am procurat?


edit.
cererea privind restituirea/nerestituirea taxei de poluare pot sa o fac din Galati?

Edited by Fane1, 04 October 2016 - 21:26.


#2477
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007
trebuie sa fie la zi cu toate datoriile. masina, casa, amenzi.

cererea pentru adeverinta poti sa o faci la anaful de care apartii. copie buletin, cartea masinii, certificat inmatriculare, contract de vanzare cumparare plus o cerere pe care o gasesti la ei sau de printezi tu acasa: https://static.anaf....FP_407_2013.pdf

#2478
dandoru

dandoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 09.01.2007
Bună ziua,
Vreau sa achiziționez o mașină second-hand care are numere roșii. Mașina este în Timișoara, și am auzit ca certificatul fiscal nu se eliberează pe loc în județul Timiș. Ma poate ajuta cineva să îmi spună cum se procedează. Multumesc.

#2479
godfathermaxi

godfathermaxi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.01.2013
I zici sa il scoata si te duci si cumperi masina dupaia    ,

#2480
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005
Am vandut masina cuiva in Cluj, cu contract v/c model nou (cu stampile Fisc), deci cumparatorul nu a mai primit certificat fiscal.
Surpriza la Cluj e ca i se cere fiscal, pt. ca "la ei inca functioneaza dupa sistemul vechi".
Eu nu mai pot scoate fiscal deoarece masina e deja radiata de pe mine aici.
A mai avut cineva problema asta? Cum as putea sa o rezolv sau sa o rezolve el?

#2481
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007
un certificat fiscal nu e statuia lui brancusi, unicat.
ar trebui sa poti scoate altul, pentru masina aia.

evident, cumparatorul mai are posibilitatea sa se duca cu legea printata si facuta sul, si cu ea sa-l bata in cap pe functionarul de la ghiseu. sau sa intre in audienta la un sef. nu exista "sistem vechi", exista legea actuala si punct.

Edited by slai, 11 October 2016 - 13:00.


#2482
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 slai, on 11 octombrie 2016 - 12:57, said:

un certificat fiscal nu e statuia lui brancusi, unicat.
ar trebui sa poti scoate altul, pentru masina aia.

Am sunat la Fisc si mi-au spus ca nu mai pot scoate pt. ca a fost radiata, iar lui ii spun cei de la inmatriculari ca ii trebuie unul si inca in original.

#2483
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,850
  • Înscris: 25.01.2007
iti da duplicat la certificatul ala, nu iti da unul nou.
fiscalele se mai pierd, primariile elibereaza duplicate

#2484
Brick Top

Brick Top

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 25.10.2005

 slai, on 11 octombrie 2016 - 13:04, said:

iti da duplicat la certificatul ala, nu iti da unul nou.
fiscalele se mai pierd, primariile elibereaza duplicate

Asta sper si eu. Ma duc maine sa incerc sa ii fac rost. Oricum, se pare ca aia din Cluj is cam batuti in cap. I-au spus, inclusiv comandantul, ca fara fiscal in original nu o inmatriculeaza niciodata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate