Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2161
lew

lew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2008
Salut.

Poate ma lamureste cineva.

Vreau sa cumpar o masina din tara,care a fost luata de noua pe leasing si a fost folosita de o companie.
A fost leasing operational.
In decembrie,utilizatorul a putut cumpara masina de la Porsche romania.

Acesta,nu a mai inmatriculat masina,doar a declarat-o la taxe si impozite,are fisa de inmatriculare vizata de la primarie.

Masina in carte are ca proprietar porsche,in talon la fel,si are mentionat "instrainat catre el" in decembrie.
Are factura( din pacate fara stampila,dar aparent nu e musai sa aiba stampila,am sunat si am intrebat la porsche)

Din pacate,insa,nu mai are fiscal de la porsche in original,motivand ca a predat-o cand au luat masina in evidenta.

Sunand la mine la biroul de inmatriculari,mi s-a spus ca au nevoie de ambele fiscale: si de la el,si de la porsche.

Initial m-am gandit sa nu fie cumva masina cu datorii la leasing,dar odata ce are cartea masini,factura,2chei si pe talon mentionat instrainat catre e stampilat si semnat de porsche,nu cred sa aiba datorii.

Ce parere aveti?

Sa cer alt fiscal de la porsche?suna dubios ceva?

Mersi.

#2162
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
pe fisa de inmatriculere, la Porsche, ai viza de la taxe si impozite? daca da, nu mai ai nevoie de fiscal separat.

#2163
lew

lew

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 03.01.2008
E vizat doar de la primaria celui care a cumparat masina de la leasing.

#2164
te-dude

te-dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 28.10.2006
Salutare. Oare au mai apărut ceva modificări în ultimii ani la actele necesare pentru cumpărare/înmatriculare auto adusă din Germania pe roți?
Am achiziționat o mașină acum 7-8 ani, dar cel care a adus-o s-a ocupat de rar. Acum ce trebuie făcut dacă e să cumpăr una? Mulțumesc :)

#2165
Berilac

Berilac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 28.11.2006
Salut!

Eu sunt in procesul de cumparare al unui autoturism. Ghidul lui citizenx m-a ajutat foarte mult, insa am cateva observatii referitoare la pasii facuti pana acum. Pe masura ce voi merge mai departe, voi mai aduce completari, daca va mai fi cazul.

Iata completarile de pana acum, punctual:

Punctul 3. Taxe locale

Modelul de Declaratie de impunere auto NU mai este valabil!
Mi l-au respins si mi-au dat altul pe loc. Din ce am observat, modificarile din cel nou sunt strict legate de anumite rubrici pentru autoturism hibrid si inca cateva specificatii.

Punctul 3.1. De la directia de Taxe Locale mi-au spus ca NU acolo se plateste taxa de inmatriculare. Din pacate, nu am aflat inca unde se plateste.

In alta ordine de idei, daca locuiti in sectorul 5, directia de Taxe si Impozite a sectorului 5 s-a mutat de la Kogalniceanu pe Strada Uranus (si par sa mai fie doua "reprezentante" in Bucuresti).

#2166
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
la anaf de care apartii. te duci cu copii dupa buletin, cartea masinii si traduceri, depui cerere de calcul, cand primesti calculul platesti la trezorerie. oricum, astea doua sunt in general in acceasi cladire.

#2167
dan_sss2002

dan_sss2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.01.2007

 dorin_2k, on 20 ianuarie 2016 - 13:38, said:

Nu stiau nimic de asa ceva de la primaria mea. Insa m-au sunat dupa 2 ore si au citit normele metodologice de la Codul fiscal 2016.
Trebuie inregistrat contractul V-C la primarie, intr-un registru special (eram primul, am nr 1/2016) si pune data, nr stampila si semnatura de la serviciul Taxe si impozite pe contract. Trebuie facute 5 exemplare.
Imi scoate automat de la plata impozitului pe anul viitor.

Deci cine are masina intre 1 ianuarie si 30 decembrie a unui an, NU plateste impozit.
Cine are masina pe 31 decembrie, va plati impozitul si pe anul urmator. Ciudat tare.
Buna,
Astazi am fost si eu pentru inscrierea unui autovehicul la directia Taxe si Impozitie Bacau, mi-a fost refuzat dosarul,motivul este Legea 227 alineatul 101 care prevede ca pe contractul de vanzare-cumparare trebuia sa fie trecut de primaria din Cluj(de acolo am cumparat masina) un numar de inregistrare din registru iar pe copie trebuie trecut conform cu original.
5 copii sunt necesare pentru: 1 Primarie vanzator, 1 Primarie cumparator, 1 Ramane la Cumparator, 1 Ramane la Vanzator, 1 Organul competent privind inmatricularea

#2168
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
stii care e partea amuzanta? ca unele primarii te refuza cu asa ceva, ca nu au implementat noul sistem.
pe aici prin judet nici o primarie nu il aplica, unele insa fac acea inregistrare, dar doar la cerere.

#2169
Karap10

Karap10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 27.06.2012
Va rog si eu sa imi spuneti si mie daca stiti cum treb sa procedez in urmatoarea situatie.., Vreau sa cumpar o masina inmatriculata pe firma. Vanzatorul a spus ca ofera certificat fiscal,contract vanzare cumparare si comodat daca vreau pt a nu plati taxa deoarece taxa este 1000 euro si masina 1500. Ce parere aveti ?Pot ramane fara masina daca firma intra in insolventa sau are datori? Cum treb procedat daca cumpar aceasta masina de ce am nevoie? Multumesc

#2170
icecubecornel

icecubecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2007
Buna ziua. Vreau sa inmatriculez o masina adusa din franta. Masina este luata de la cineva care a adus-o din franta. Acum ce vreau eu sa va intreb este daca o sa fie problema la politie cu certificatul de inmatriculare care are partea aia de jos lipsa....e rupta. Aia unde scria cupon detachable sau nu stiu exact ce scria. Cum e anexa 2 la noi cea cu itp-ul...care ti-o rupe politia cand iti ia talonul si iti da inapoi anexa aia ca sa dovedesti ca ai itp valabil. Este problema cu certificatul asta? Certificatul este cel almasinii...adica toate datele corespund...serie sasiu motorizare Co2 etc....

#2171
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Am pus noile formulare la pct 3.

#2172
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 Adm, on 17 februarie 2016 - 13:34, said:

Am pus noile formulare la pct 3.

multumim!

#2173
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Intrebare:

Daca vanzatorul mi-a dat certificatul fiscal dar nu mi-a dar si fisa de inmatriculare stampilata e ok ? Din cate am inteles, legal, certificatul fiscal poate tine locul stamplei de pe fisa de inmatriculare, dar totusi as vrea sa fiu sigur.

Merci !

#2174
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
e ok.

#2175
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
Multam mult !

#2176
icecubecornel

icecubecornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 17.06.2007

 icecubecornel, on 17 februarie 2016 - 13:01, said:

Buna ziua. Vreau sa inmatriculez o masina adusa din franta. Masina este luata de la cineva care a adus-o din franta. Acum ce vreau eu sa va intreb este daca o sa fie problema la politie cu certificatul de inmatriculare care are partea aia de jos lipsa....e rupta. Aia unde scria cupon detachable sau nu stiu exact ce scria. Cum e anexa 2 la noi cea cu itp-ul...care ti-o rupe politia cand iti ia talonul si iti da inapoi anexa aia ca sa dovedesti ca ai itp valabil. Este problema cu certificatul asta? Certificatul este cel almasinii...adica toate datele corespund...serie sasiu motorizare Co2 etc....

???? Chiar nu stie nimeni?

#2177
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
nu cred , mergi si intreaba la serviciul inmatriculari. mergi cu actele in original si vezi ce si cum.

#2178
justbeyou

justbeyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.12.2009
m-am inteles cu vanzatorul asupra pretului etc urmeaza sa facem actul de vanzare cumparare
vanzatorul este prim proprietar masina este inmatriculata din 2005 TAXA nu este platita ; am urmatoarele nelamuriri :

dupa ce fac actul de vanzare cumparare imi scrie pe act instrainat catre mine etc imi da fiscalul ( eu urmeaza sa achit taxa de mediu undeva la 310 euro ) eu pot circula cu masina respectiva cu nr lui inca 30 de zile pana o inmatriculez pe numele meu ? asigurarea lui este valabila sau trebuie sa platesc una noua pe numele meu ?
ITP daca expira in 2017 trebuie sa il fac iar ?

care ar fii pasii de urmat unde trebuie sa merg prima data dupa ce fac contractul de vanzare cumparare ?
ms

Edited by justbeyou, 21 February 2016 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate