Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1909
pepys

pepys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.09.2004
Salutare,

Am cumparat in urma cu 10 zile o masina sh inmatriculata pe Romania. Am facut procesul de vanzare-cumparare, am primit masina si i-am facut deja adeverinta ANAF pentru taxa de mediu si RAR-ul, astept fisa de inmatriculare si fiscalul de la vanzator (fiind din alt judet decat mine). Am dat banii si am pastrat masina.

Ieri mi-a spus ca nu-si poate radia masina ca-i trebuie procesul de vanzare-cumparare facut in aceeasi zi cu fiscalul (cum poate asta fi posibil daca e din alt judet si ii ia sa ajunga acolo?), asa ca mi-a spus ca ar trebui azi sa facem un nou proces de vanzare-cumparare ca sa fie cu data de azi, pentru a-si putea radia masina. El mi-a spus ca azi imi da fiscalul si fisa de inmatriculare. Teoretic eu as primi azi fisa si fiscalul si contiui cu acelasi proces de vanzare-cumparare, el insa ar urma sa-si faca radierea cu noul proces de vanzare-cumparare.

E ok sa fac un nou proces de vanzare-cumparare? Nu trebuie anulat cel vechi? La ANAF spre exemplu am folosit la dosar primul proces de vanzare-cumparare, nu mi se pare pre ok sa fie doua procese de vanzare-cumparare..

Dati-mi un sfat va rog, multumesc. Eu sunt pe IF, el e pe CT.

#1910
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
fa alt contract, asta e. vezi si tu partea plina a paharului, scapi de 10 zile de impozit.

#1911
pepys

pepys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.09.2004
multumesc @slai

nu e problema sa fac alt contract VC, dar trebuie sa-l anulez pe cel vechi, sau imi pot continua cursul (am facut ANAF si RAR, mai am trecerea pe numele meu la financiarul meu si apoi politie).

#1912
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cred cã poți continua cãci certificãrile se dau pe seria caroseriei și nu pe numãrul contractului.

#1913
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu e în regulă să faci alt contract cu data de acum pentru că tu ai deja certificatul de autenticitate emis ori ăla se da doar în baza contractului şi poate ai şi scris pe talon înstrăinat către ... . Este posibil să ai probleme la înmatriculări cu diferenţele de date. În plus, motivul spus de el este pueril, nefiind obligatorie prezentarea la primărie în ziua vânzării maşinii.

#1914
pepys

pepys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.09.2004
multumesc @Gabi_B_HD

La RAR nu mi-a cerut PVC, doar CIV, talon, CI. Doar la ANAF cu adeverinta taxei de mediu s-a folosit PVC-ul. Dar idea e sa continui sa-l folosesc pe acelasi, primul intocmit, pana termin inmatricularea. Noul PVC ar urma sa-l foloseasca doar el. Crezi in continuare ca ar putea fi o problema? Din cate am inteles fiscalul el trebuia sa si-l scoata inainte de a face noi PVC sau cel tarziu in aceaci zi, nu stiu daca e asa.

#1915
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E poveste aia cu certificatul fiscal în aceeaşi zi cu contractul de vânzare-cumpărare.

#1916
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
Salutare! Contractul de vanzare-cumparare se poate completa olograf pe tipizatul de pe prima pagina sau e necesara tiparirea tuturor datelor?
Talonul se trimite prin posta sau il ridici de la politie personal?

#1917
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Se poate completa.
Vine prin posta in 2-3 zile.

#1918
andreiht

andreiht

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 08.07.2014
Buna seara , o intrebare pentru cunoscatori.

Vreau sa cumpar o masina , dar vanzatorul are carte de identitate a vehiculului duplicat ( proprietarul precedent a pierdut civ original si a scos duplicat )

Se poate sa fie vreo problema cand vreau sa o inmatriculez pe numele meu daca prezint civ duplicat ?

Multumesc.

#1919
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nici o problema.

#1920
pepys

pepys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 15.09.2004
Azi am depus dosarul de inmatriculare fara probleme. Se pare ca si pe Bucuresti in vreo 2 sectoare se poate ajunge in situatia de a face un nou contract de vanzare-cumparare, deci nu e ceva neobisnuit. (asta vis-a-vis de discutia cu duplicarea contractului pe care am inceput-o eu mai sus)

#1921
narsill

narsill

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.10.2015
Buna ziua, am o "mica" nelamurire referitoare la ce acte imi trebuie pentru inmatricularea masinii. Am ridicat de la o reprezentanta masina noua, acum 2 zile, am numere rosii, rca 30 de zile, dovada de circulatie provizorie si cartea de identitate a masinii. Toate actele astea sunt pe numele meu deocamdata. Problema este ca vreau sa inmatriculez masina pe numele tatalui meu si nu stiu exact care sunt actele necesare.

Din moment ce nu am masina trecuta nicaieri pe numele meu (fisc, inmatriculari,etc) este de ajuns sa fac un contract de vanzare cumparare cu tatal meu iar apoi actele pentru inmatriculat masina sa fie facute pe numele lui?
Mai trebuie mers la RAR cu masina si trecut cu ea prin toate procedurile de verificare daca am "omologare de tip pentru circulatie" cu stampila reprezentantei si folie de securizare pe cartea de identitate a masinii?

As aprecia foarte mult daca sunt colegi aici care m-ar putea sfatui in privinta actelor necesare.

O zi buna,

#1922
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Am patit cam asa :
-am vindut masina la o firma de auto sh , cu cv , notificare in certificat.
-frma vinde la altul , din alt judet.
-noul proprietar , nu o imatriculeaza , circau si este oprit de politie la control. Nu stiu ce a facut . Eu stiu doar ce a povestit respectivul care m-a sunat . Politistul care l-a controlat , a rupt certificat de imatriculare , respectiv pagina cu verificarile IPT .
-intre timp , zice noul proprietar , ca s-a hotarit sa o imatriculeze ; ca s-a dus la politia din judetul sau si aceia i-au spus ca sa ma duc eu , care inca sint titular in certificat imatriculare , la politie la mine si sa cer acea bucata din certificat , ca altfel nu o poate imatricula . !!!???
Adica , concret :
-politia initial a anulat certificat imatriculare prin rupere o fila din el
-ca a fost trimisa acea fila la politia din judetul meu
-ca eu sa ma duc la politie sa fac ce ??
Este acesta o procedura ?

#1923
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu, in nici un caz nu e o procedura. Ca o recomandare, noul proprietar ar trebui sa se duca in audienta la seful de la inmatriculari, ce i-au cerut la ghiseu la inmatriculari e o tampenie.
In acelasi timp o plangere pentru abuz in serviciu impotriva politistului care a rupt foaia se poate face oricand.
Strict legal politistul trebuia sa retina certificatul intreg, si sa dea in schimb o dovada.
Iar in dosarul de inmatriculare se depune
-certificat daca il ai
-declaratie ca l-ai pierdut daca il pierzi
-dovada de retinere eliberata de politie.
Nici una din variante nu implica fostul proprietar, care nu mai are nici o obligatie din momentul in care a dat certificat fiscal.

acu, asta e, ce sa-i faci, ajuta-l si tu pe om sa rezolve treaba.

#1924
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Cererea de la imatriculari , privind certificatul de imtriculare , am gasit-o se site de la judetul respectiv . Probabil ca vor in clar certificatul .
Acuma am inteles ca nu la toate judetele este la fel .

Semnind la politie pentru primire certificat imatriculare , de fapt ce obligatii am in continuare ?

Edited by hspinache, 13 October 2015 - 20:57.


#1925
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
cererea e aceeasi pentru orice judet.

#1926
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Ma referam de fapt la solicitarea de certificat imatriculare . Am gasit 2 judete care cer asa ceva , deci probabil asa este normal .

Deci: ma duc la politie , semnez si iau certificatul . El este suspendat , anulat , sau se poate din nou circula cu el ? Daca se poate circula de ce a mai fost retinut ?

Si dupa ce semnez , ce obligatii am ? De unde stiu eu cine mai este proprietar acum ? Poate ca minte respectivul . Fac cu el proces verbal de predare certificat ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate