Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1873
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu. Pe asta nouă n-a recuperat-o nimeni.

#1874
seedaan1

seedaan1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.08.2015
Atunci daca eu imi aduc de acum o masina din germania si o inmatriculez in romania nu pot recupera taxa de inmatricularePosted Image

#1875
69MAR

69MAR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.10.2010
Buna ziua, vreau sa cumpar un Matiz (care costa ~ 3000 lei) iar proprietarul a spus ca pot sa circul in continuare cu numerele sale. Ce presupune asta, legal vorbind, cum se procedeaza?
Asta ma scapa de taxa de mediu (care costa ~ 2200 lei)?

Multumesc mult!

#1876
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Seedaan, răspuns clar: Nu se poate! Asta e legală.
Cele vechi au fost declarate nelegale la Cedo, erau considerate discriminatorii pt că nu se aplicau la toate mașinile ci doar la cele venite din afară.

#1877
Furyous

Furyous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.02.2007
Salut,

Puteți sa-mi spuneți și mie dacă mașina poate fi înmatriculată provizoriu în alt județ în afară de cel de domiciliu?

#1878
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Eu stiu ca nu!

#1879
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Nu. Vorbesti cu vânzătorul să scoată numere roșii.

#1880
MindVirus

MindVirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2007
Mici intrebari, topicul este destul de mare si probabil au mai fost puse, dar prea multe informatii de citit si unele complet irelevante pt mine, lipsa de timp etc. Asadar:

1. Vreau sa-mi achizitionez un autoturism sh inmatriculat in romania, primul si unicul proprietar. As vrea sa-i fac o revizie tehnica completa la un service autorizat inainte de a efectua plata. Pot sa ma duc eu cu masina la service sau trebuie sa-l iau si pe vanzator cu mine ? (poate ca imediat ce plec suna la politie si zice ca i s-a furat masina Posted Image What do ?

2. Contractul de vanzare - cumparare, scrie in postul principal ca nu necesita autentificare notar. Ce insemna asta, se poate face si fara notar, asa pe genunchi in parc ?

3. Daca ma duc la RAR (dupa ce am achitat si obtinut toate actele de la vanzator) pentru autenticitate si descopera ca autoturismul a fost furat ce solutii am in afara de call the police ? Banii s-au dus, gigel a plecat din tara ca-n filme, actele sunt false toate Posted Image) Ar trebui sa fac si RAR-ul inainte de plata, corect ?

4.  Cam cat ar dura punctele 2 si 3, service-ul banuiesc ca merge repede (2-3h) dar rezultatele de la RAR?

5. Sa zicem ca toate punctele de mai sus sunt ok, ce acte am nevoie de la vanzator (persoana fizica) inainte de a cumpara autoturismul in afara de contract vanzare-cumparare si certificatul fiscal. Certificatul fiscal se refera la faptul ca vanzatorul nu mai are alte datorii (leasing, taxe si impozite, asigurare etc.)., dupa ce pimesc fisa fiscala vizata si certificatul de atestare fiscala (valabil 30 de zile) atunci pot transfera banii. Cum/de unde obtine vanzatorul fisa fiscala vizata si certificatul de atestare si de unde stiu ca sunt autentice ?

Multumesc !

Edited by MindVirus, 06 September 2015 - 19:37.


#1881
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cumpără unul nou, de la o reprezentanță de care îți amintești că ai văzu-o în același loc de foarte multă vreme și ai scăpat de toate dilemele.

#1882
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Vreau sa cumpar o masina sh de provenienta germania de la un intermediar roman care a scos un set de numere rosii. As vrea sa stiu daca la inmatricularea definitiva o sa am nevoie si de numerele masinii din germania??? Intreb ca am citit pe net ca ar trebui sa am si numerele de germania iar proprietarul nu le mai are.

#1883
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
dai declaratie ca masina e adusa pe platforma.

#1884
juannn

juannn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 09.03.2006
Si trebuie si numarul de platforma sau dau eu asa o declaratie si gata.

#1885
OtherPlans

OtherPlans

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.08.2015
Salut, am si eu o intrebare:

Am facut acte de vanzare-cumparare intre mine si actualul proprietar. Nu am trecut masina pe numele meu sau ceva.
Acum as vrea sa trec masina pe numele lu maicamea.
E de ajus sa fac contract de vanzare-cumparare intre mine is ea sau imi mai trebuie si altceva?

Multumesc.

#1886
pateutz

pateutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.05.2008

View PostOtherPlans, on 14 septembrie 2015 - 17:31, said:

Salut, am si eu o intrebare:

Am facut acte de vanzare-cumparare intre mine si actualul proprietar. Nu am trecut masina pe numele meu sau ceva.
Acum as vrea sa trec masina pe numele lu maicamea.
E de ajus sa fac contract de vanzare-cumparare intre mine is ea sau imi mai trebuie si altceva?

Multumesc.
da trebuie sa faci contract de vanzare-cumparare cu mama ta sau mama ta iti poate face procura la notar pentru imputernicire si te duci singur la cineva autorizat pentru contracte auto si poti face contractul de vanzare-cumparare fara sa fie prezenta si mama.
eu am inscris masina pe numele tatalui cu procura de la el fara nici o problema

Edited by pateutz, 14 September 2015 - 23:58.


#1887
henryke87

henryke87

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.09.2015
Buna, am cumparat o masina din olanda am toate actele pentru transport si actele sunt pe numele meu numai ca nu am facut act de vanzare cumparare, intrebarea este daca pot sa inscriu masina fara actul de vanzare cumparare daca actele sunt facute pe numele meu

#1888
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

View Postjuannn, on 09 septembrie 2015 - 11:58, said:

Si trebuie si numarul de platforma sau dau eu asa o declaratie si gata.
Eu am declarat ca le-am pierdut.

#1889
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
salut,
a cumparat tata o masina din germania (pt mama). contractul de v-c e intre el si dealerul din germania.
acu am vrea sa scoatem numere provizorii, insa nu putem din cauza contractului. tata e tot in germania. credeti ca as putea sa completez eu un contract, modelul atasat in primul post din topic, cu vanzare intre tata si mama si sa ma prezint cu el pt numere ?

mersi,

#1890
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Daca nu ati scos niciodată numere roșii, fa un contract între neamt si mama

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate