Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1657
iulyka_angi

iulyka_angi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.04.2015
Buna ziua,

Astazi voi vinde o masina. Am vorbit la un birou de acte auto unde vom face contractul de vanzare cumparare si fisa de inmatriculare. Din cate am inteles dupa incheierea acestei etape, eu ca vanzator trebuie sa merg cu contractul vanzare cumparare si fisa fiscala la primarie. Acolo acestia imi vor stampila pe fisa de inmatriculare si imi vor da un certificat fiscal nou (desi am deja unul emis luna aceasta).
1. Este corect procesul pe care l-am descris mai sus?
2.Ce acte voi da eu astazi cumparatorului?  i dau doar:  - contract vanzare cumparare copie+ fisa de inmatriculare copie+ talon  cu mentiunea instrainat original + CIV original
3. Cumparatorul vrea sa imi dea cu 200 de euro mai putini bani (garantie pentru fisa de inmatriculare) pana la momentul in care eu i aduc fisa de inmatriculare stampilata de primarie. As fi de acord cu treaba asta....insa intrebarea mea este....el nu are cum sa inmatriculeze masina fara acea fisa fiscala ( nestampilata) ?  Adica nu exista posibilitatea sa raman fara cei 200 de euro?

Va multumesc
Iulia

#1658
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
el daca vinde masina la altcineva, nu il mai intereseaza fisa de inmatriculare si nici cea fiscala de la tine. Si ramai fara cei 200 euro. O sa-l trimita pe noul cumparator direct la tine sa-i dai o fisa noua... etc. Nu te complica, zi-i sa astepte o zi, doua sa-i dai toate documentele si sa-ti tea toti banii.

#1659
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
il intereseaza fisa. ca si daca o vinde, trebuie sa o vanda cu fisa si contract intre iulia si el, altfel masina aia e neinmatriculabila pe numele altcuiva.
si asta ii scade valoarea drastic.

1 e corect
2. corect
la contractul ala mai faceti o mentiune  cu privire la aia 200 euro. sa fie acolo...

Edited by slai, 21 May 2015 - 21:03.


#1660
iulyka_angi

iulyka_angi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.04.2015
Buna ziua din nou,

Va multumesc pentru raspunsuri. Am incheiat aseara contractul de vanzare cumparare la biroul de acte auto. Dar ..am facut o prostie..

Situatia e in felul urmator, eu sunt din Sibiu, cumparatorul din Bucuresti, iar masina a fost initial inmatriculata in Calarasi (de unde trebuie scoasa acum din evidenta).

Normal eu ar trebui acum sa merg cu contractul de vanzare si cu fisa de inmatriculare la primarie in Calarasi. Insa aseara i-am dat fisa de inmatriculare cumparatorului urmand ca acesta sa se intalneasca cu fratele meu in Bucuresti sa i-o dea pentru primarie la Calarasi. Acum cumparatorul.... "baiat de treaba" nu mai raspunde la telefon.  Deci nu mai am fisa de inmatriculare....

1. Pot sa scot masina din evidenta de la primarie doar cu contractul de vanzare original si copie dupa buletinul cumparatorului?  
2. Daca cumparatorul nu are fisa de inmatriculare stampilata de primarie...desi pe talon apare "instrainat catre" ... poate face ceva...care sa imi creeze mie probleme?

Va multumesc din nou
Iulia

#1661
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ai copie dupa buletinul lui, copie dupa cartea de identitate a masinii, deci ai toate datele necesare sa faci o alta fisa.
cu ea, copie dupa contract, dupa carte si buletinul tau te duci unde ai masina la impozit si te scoti.
ii trimiti fisa cadou.

control asupra lui daca o inmatriculeaza sau nu, nu ai. i-ai scris in certificat la instrainat carte, asta e, ai facut tot ce tinea de tine.

si oricum mai lasa si tu o zi doua, abia au trecut cateva ore...

#1662
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 23.12.2007
Din cit stiu eu , ca sa se scoata din evidenta  fiscala , parca nu ar trebui fisa de inscriere. Trebuie doar contract de vinzare /cumparare.

#1663
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
depinde de primarie. la multe din alea de oras cer si fisa. asadar ai 2 optiuni. te certi cu dreptatea in mana, sau faci o fisa...

#1664
alexbejan

alexbejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.01.2013
Hello guys,

Foarte complexa problema inmatricularii in romania. :)

Daca ma poate ajuta cineva sa imi zica ce sa fac in situatia urmatoare ar fi excelent: Masina adusa din DE are numere rosii din germania valabile, e cumparata de tatal meu dar vreau sa o inmatriculez eu. Cumar trebui sa procedez?

Thanks!

#1665
alexbejan

alexbejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.01.2013
As mai adauga ca:

- Masina a fost platita de tatal meu prin trasnfer bancar direct in germania si factura este pe numele lui
- Eu am fost sa iau masina si el mi-a facut o imputernicire ca cei de acolo sa faca actele pe numele meu
- Eu am acum hartiile verzi(actele masinii?) din Germania pe numele meu dar factura este cu datele lui

Ce ar trebui sa fac? Recomandari? :)

#1666
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
daca el nu a scos numerele rosii: refaci factura, neamtul vanzator, tu cumparator... inmatriculezi masina.
daca el a scos numere rosii sau daca nu te coafeaza varianta 1: tatal tau ia in evidenta masina la taxe si impozite, faceti contract de vanzare-cumparare, el se duce si se scoate de la impozit, iti da fiscal...inmatriculezi masina.

#1667
alexbejan

alexbejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.01.2013
Eu am scos numerele rosii in Germania, deci in acte (in brief-uri) apar eu, dar pe factura apare taica-miu.

Deci singura varianta este sa refac factura?

#1668
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
e varianta simpla si usoara.
sper ca ai peste 30 de ani...

#1669
alexbejan

alexbejan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 21.01.2013
Nu e problema costul la RCA. :)

Idea este cum o pot inmatricula cat mai usor tinand cont de problemele de mai sus.

#1670
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ce nu e clar? refaci contractul.
cauti pe net kaufvertrag, gasesti modele pe alese, il listezi pe ala care iti place si gata.

#1671
John-The-Great28

John-The-Great28

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2015
buna seara,vreau sa cumpar si eu o masina deja inmatriculata, care ar fi pasii de urmat? Explicati-mi in termeni simpli pls.

exe; 1.Merg cu el si facem contract vanzare-cumparare
        2. Mergem si facem assiguare noua pe numele meu de minim 6 luni.
        3 . De aici numai stiu ...ce ar fi pentru Punctl 3.4.5.6 etc..cati pasi or mai fi....???????????????

#1672
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Dupa ce verifici masina, mergi cu vanzatorul si cu actele masinii la un birou de acte auto.
acolo vei fi invatat tot ceea ce trebuie sa faci, ce acte sa ai..etc.
bafta!

#1673
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
daca masina are asigurare valabila, circuli cu asigurarea aia. tu iti faci asigurare inainte sa ajungi la inmatriculari.

#1674
vectra_gts

vectra_gts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2005
salut. am gasit o masina adusa din germania de o firma din romania care apare si in brief-uri si vanduta apoi catre o persoana fizica din romania cu factura si bon fiscal. firma respectiva este inregistrata ca firma pentru comert cu autovehicule sub 3.5t. cum ar trebui procedat mai departe daca persoana fizica are de la firma doar factura pe numele sau si bonul fiscal? multumesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate