Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#1585
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
numerele si adeverinta provizorie in aceeasi zi, daca depui pana in orele 11-12, dar certificatul vine prin posta.

#1586
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
Am vandut masina anul trecut, am facut contract de vanzare + fisa pentru fisc, semnate de mine si de cumparator. Dar inca nu am putut radia de la fisc pentru ca figurez cu amenzi pe care inca nu le-am dovedit ca fiind platite (inca nu gasesc una din chitante).

Ce se va intampla cand duc dovada platii amenzilor si dosarul pentru radierea masinii? Mi se impune sa platesc impozit pana la momentul respectiv, sau platesc impozit doar pana la momentul vanzarii masinii (data din contract) ?

Edited by til, 31 March 2015 - 12:41.


#1587
VladimirMd25

VladimirMd25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.06.2011
Care este programul pentru inmatriculari dprciv ?

#1588
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Pentru radiere financiara , se cere "contract de vinzare/cumparare"
Termenul "Contract de vinzare-cumparare" de fapt ce este concret ? o simpla hirtie cu 2 semnaturi ? Trebuie intocmit de o firma speciala si vizat de firma ? Trebuie de la notariat ?

#1589
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
"Ce se va intampla cand duc dovada platii amenzilor si dosarul pentru radierea masinii? Mi se impune sa platesc impozit pana la momentul respectiv, sau platesc impozit doar pana la momentul vanzarii masinii (data din contract) ?"

Te vor pune sa platesti impozitul pana la data la care faci dovada platii. Abia atunci ti se elibereaza fisa fiscala ceea ce inseamna ca de la acea data poti vinde masina. Aia de la fisc nu stiu prea multe si nu o vor scoate din evidenta  retroactiv.

#1590
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
"Termenul "Contract de vinzare-cumparare" de fapt ce este concret ? o simpla hirtie cu 2 semnaturi ? Trebuie intocmit de o firma speciala si vizat de firma ? Trebuie de la notariat ?"

Nu trebuie facut contract la notariat. Dai banii degeaba.

Poti face un act sub semnatura privata =  hartie de mana in care treci toate datele vanzatorului , cumparatorului si masinii, se semneaza si gata- este valabila din punct de vedere legal dar s-ar putea sa te lovesti de buna traditie romaneasca si sa nu ti-l accepte. Daca ceri temeiul legal prin  care nu ti-l primeste , functionarul va da din colt in colt, te enervezi, pierzi timp si energie degeaba.

Solutia cea mai sigura este sa incheiati contractul de vanzare cumparare "tip" . Este este un formular in  care se inscriu datele vanzatoruluiz, cumparatorul si ale masinii. Se semneaza si este suficient. O sa ti-l primeasca oriunde. Poti merge sa-l faci la o fima de acte auto sau, gasesti aici un model pe care-l poti completa chiar tu dupa care-l tiparesti si semnezi:

Attached File  Contract_vanzare_cumparare_model.doc   33K   21 downloads

#1591
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Am fost la sectia financiara , si acolo a zis ca trebuie facut de firme "autorizate" sa faca acte auto . Adica eu am inteles ca firma respectiva , pe hitie se pune si ea . Asa este ?

Edited by hspinache, 01 April 2015 - 08:02.


#1592
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
probabil te-ai dus fara fisa de inmatriculare, si vor fisa aia. pe ea datele cumparatorului sunt mult mai complete, au nevoie de ele pentru a-i anunta pe cei de la primaria lui ca sa-i bage automat masina la impozit.

#1593
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Este acolo o lista de acte necesare . Nu se specifica fisa de imatriculare a cumparatorului . Adica sa ma duc cu fisa de imatriculare a cumparatorului , eu , in mina ?

#1594
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Fisa de inmatriculare este un formular in care se trec, ca si in contract, datele vanzatorului, cumparatorului si datele masiniii din cartea ei de identitate. Nu este doar a cumparatorului.
Da, te duci cu ea in mana si completata, la fisc.
Mergi la un birou de intocmit acte auto si iti vor completa aia toate actele de care ai nevoie. Il pui pe cumparator sa plateasca intocmirea actelor si nu mai ai batai de cap.

#1595
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Pai mie nu imi trebuie fisa de imatriculare . II trebuie cumparatorului ; deci normal sa se duca el cu ea in mina . Fisa este una singura . Adica eu trebuie sa ma rog de cumparator sa vina dupa mine ?

#1596
babone

babone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.01.2007
Salutare, stie cineva cat mai costa toate actele la RAR cand te duci sa inmatriculezi o masina adusa din afara?Stiu ca-ti face ITP-ul, certificatul de autenticitate si din cate imi aduc aminte era undeva la 500 de lei toata distractia.A inmatriculat cineva recent o masina din afara tarii sa ma puna la curent cu preturile actuale?
Am inteles ca exista o declaratie unde precizezi cati km faci cu masina anual si-ti mai scade timbrul de mediu care trebuie platit la masina ( ceva de genul 50 de euro ).Am inteles ca a facut un coleg anul trecut aceasta treaba cu declaratia dar nu cunosc mai multe detalii.Are cineva idee despre ce e vorba?

Mersi,Alex

#1597
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Sigur ca nu iti trebuie, dar este de datoria ta sa i-o dai stampilata.  Oricum trebuie sa ii dai certificatul fiscal care se elibereaza odata cu fisa de inmatriculare stampilata la fiscul tau. nu faci niciun drum in plus.
Si vanzatorul are niste obligatii la vanzarea-cumpararea unei masini, nu numai cumparatorul.

#1598
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
da , ok ,am inteles;
Am cercetat certificatul de imatriculare ; pe o parte are o serie , pe partea cealalta are alta serie .Este de neinteles.
Daca dupa ce scriu il el instrainarea cu data sisemnatura  , si ii fac copie , cum pot sa demonstrez ca acea copie este da la certificatul meu ?

#1599
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Nu-ti fa probleme. Da copia asa cum o ai . Nu te intreaba nimeni de sunt diferite pentru ca, se stie,  cele doua serii nu au cum sa fie identice. Una este data de Imprimerie, iar a doua, tiparita, este numarul intern dat de emitent (se vede ca prima si ultima litera formeaza indicativul judetului - de ex daca esti dn Dambovita, seria va fi DxxxxxxxB, din Giurgiu va fi GxxxxxxxR, etc.).

#1600
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Ba imi fac probleme ; scriu acolo ca am instrainat si fac copie . Cel ce cumpara nu o imatriculeaza , de frica taxei . Circula si nu cumpara rovineta . Il prinde si imi vine mie acasa amenda . Cind ma duc sa demostraz ca am vindut , nu am cum sa demonstrez ca acea copie este de la certificatul meu.

Edited by hspinache, 02 April 2015 - 15:29.


#1601
zyra

zyra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 04.03.2008
Actul de vanzare-cumparare semnat de vanzator si cumparator este documentul cu care demonstrezi ca ai vandut masina. Nu talonul.

#1602
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Care lege/decizie/og/ordin notifica ca sint obligat la vinzare sa notez eu in certificat imatriculare data si urmatorul proprietar ?
Care ste procedura cind vind la o societate de by-back ?
Ce se intimpla daca eu vind la un intermediar , ala vinde la altul , etc ; scriu toti in certificat vinzarea ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate