Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

IM cu voce prin gprs

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Odata cu marirea vitezei internetului mobil creste probabilitatea aparitiei unor aplicatii care vor permite comunicarea prin voce folosind gprs / edge.

Am gazit urmatoarea aplicatie:

IM+ Voice

ptr telefoanele:
* Symbian UIQ Phones
* Series 60 phones
* Series 80 phones NEW!
* Windows

IM+ Voice is a complete voice messaging solution for mobile devices and PC. With IM+Voice you can exchange text and voice messages directly from your mobile in a Walkie-Talkie way.

Nu am telefon compatibil... cine are poate testeaza si ne zice si noua.

#2
adialex

adialex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 01.12.2004
intrebare: traficul de voce prin gprs inseamna comsum destul de mare de date si disponibilitate gprs din partea ambilor conversanti. mai esti atunci o solutie?

#3
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
tu ai idee ce ping ai pe gprs/edge? mai mare de 600 ms!! :death: Deci voce ciuciu! Discuție inutilă!!
În schimb merge bine pe CDMA (ZAPP sau 3G), acolo ai latență bunicică.

Edited by matthew, 16 April 2006 - 13:36.


#4
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Pe zapp merge skype de rupe. :D
Pe GPRS nu cred sa mearga, am incercat odata dar in afara de a te rupe de trafic nu am obtinut nimik.

#5
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003
GPRS pe departe nu are banda necesara pt. a efectua o convorbire via VoIP. EGDE ar putea dar numai in cazul in care merge cu full speed. In acest moment Skype are posibilitatea de a fi folosit pe telefoane cu Windows Mobile pe ea. Dar fara UMTS sau WiFi si un procesor care este de minim 300MHz nu poti sa faci o convorbire numai chat. :( Eu am instalat Skype pe PDA-ul meu si merge foarte frumos prin WiFi. Dar pe Orange SPV C500 mergea numai chat-ul :(

Cred ca pana 3G nu putem vorbii despre VoIP prin telefoane pt. ca nu este banda necesara si inca telefoanele pe baza de Symbian nu au procesoare destul de performante pt. acest tip de comunicare.



Pe Zapp merge si Skype-ul si alte softuri VoIP.



View Postonlyone, on Apr 16 2006, 14:06, said:

Odata cu marirea vitezei internetului mobil creste probabilitatea aparitiei unor aplicatii care vor permite comunicarea prin voce folosind gprs / edge.

Am gazit urmatoarea aplicatie:

IM+ Voice

ptr telefoanele:
* Symbian UIQ Phones
* Series 60 phones
* Series 80 phones NEW!
* Windows

IM+ Voice is a complete voice messaging solution for mobile devices and PC. With IM+Voice you can exchange text and voice messages directly from your mobile in a Walkie-Talkie way.

Nu am telefon compatibil... cine are poate testeaza si ne zice si noua.




Am uitat la soft, dar merge pe principiul PPT (Push to Talk). Telefonul iti inregistreaza mesajul si iti trimite prin GPRS si vice-versa. Big waste of time, dupa parerea mea. Nu prea pot sa zic ca este un alternativ acceptabil pt. ca timpul transferului de date este mare, deci astepti mult (si platesti mult). Pana cand nu se poate face un VoIP Stream direct intre telefoane nu prea ai cum sa alegi alternative.

Dar principiul de IM este una buna. Si chiar rentabila decat SMS-ul dupa parerea mea.

#6
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
Ce zici despre soluţia asta: Un Zapp legat cu cablu de un PDA. Chiar s-a mai discutat despre asta.
Şi ai un telefon fix boboc :naughty:

Edited by matthew, 16 April 2006 - 23:51.


#7
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Hmm, oare chiar nu este posibila telefonia voip prin GPRS ?

#8
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postdjadi21, on Jun 3 2006, 18:40, said:

Hmm, oare chiar nu este posibila telefonia voip prin GPRS ?

Posibila este, aia care spun ca nu e banda suficienta pe GPRS vorbesc prostii, exista codecurile GSM (adica la 9600 ceea ce poate si CSD-ul) folosite de majoritatea operatorilor romani VoIP pe arhitectura SIP.

Problema cea mare e pingul de 600-700 ms, adica va fi un delay de aproape o secunda.

In concluzia: totul depinde de pretentii.

In 99 faceam VoIP pe leased line cu modem analogic (adica ~120 ms) prin VSAT (adica inca vreo ~560 ms delay) si mergea acceptabil. Sunam de pe PC spre mobil si chiar mi se parea foarte bine.

#9
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
eu nu am reuşit să folosesc pe zapp sip, cu ping de 200, deci nu văd cum ar merge pe gprs.. Poate merge alt protocol.

#10
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmatthew, on Jun 3 2006, 22:44, said:

eu nu am reușit să folosesc pe zapp sip, cu ping de 200, deci nu văd cum ar merge pe gprs.. Poate merge alt protocol.

Habar nu am cum mai e in Romania.

In Germania operatorii specifica faptul ca ai voie sa folosesti ce vrei tu, mai putin VoIP prin 3G. Dar asta e o problema doar pt JoeUser, in sensul ca-ti faci un VPN si nu mai au ce sa vada din ce faci tu implicit sa te filtreze sau sa te acuze de nerespectarea clauzelor contractuale.

Impedimentul e ca telefoanele nu prea stiu VPN-uri :)

In cazul Zapp-ului n-ar avea de ce sa nu mearga, doar daca nu filtreaza porturile standard de SIP, ceea ce s-ar putea sa fie cazul. Macar se autentifica la serverul SIP? Ca daca nici nu se autentifica, inseamna ca acolo e buba.

#11
sorente

sorente

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 24.09.2004
VoIP cred ca s-ar putea face prin HSCSD, dar ce folos... ideea era sa coste mai putin ca o conv. normala.

#12
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Hmm, cred ca ar trbui sa incerce cineva care are internet unlimited prin GPRS de la Orange si vada daca merge vreun soft de convorbiri via internet (de pe PC evident). :)

Edited by djadi21, 05 June 2006 - 23:38.


#13
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
nu merge pe gprs, poate pe 3g, adică umts sau cdma 450. Skype merge că nu e aşa pretenţios. De aceea este şi aşa de apreciat.

#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Skype si yahoo consuma pe pc cam 5k / secunda. Sunet perfect. Pe SE k700i se poate urmarii la orange tv in direct, deci videostreaming. Deci video + sunet fara intreruperi. Fara edge. Doar gprs clasa 10. Pe wap unlimited.
And my point is....

#15
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postonlyone, on Jun 7 2006, 20:00, said:

Skype si yahoo consuma pe pc cam 5k / secunda. Sunet perfect. Pe SE k700i se poate urmarii la orange tv in direct, deci videostreaming. Deci video + sunet fara intreruperi. Fara edge. Doar gprs clasa 10. Pe wap unlimited.
And my point is....

Nu stiu de ce insista ca nu merge telefonia IP pe arhitectura SIP prin GPRS. Probabil pt ca n-au incercat.

De mers merge, dar merge prost (nu intreruperi ci are delay)

Nu va obliga nimeni sa folositi codecul G.711 ce mananca ~64 kbps up/down ci folositi cu incredere cel GSM ce consuma 9600 bps adica, pe intelesul tuturor ~1 KB/sec.

#16
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcmidp, on Jun 7 2006, 21:29, said:

Nu stiu de ce insista ca nu merge telefonia IP pe arhitectura SIP prin GPRS. Probabil pt ca n-au incercat.

De mers merge, dar merge prost (nu intreruperi ci are delay)

Nu va obliga nimeni sa folositi codecul G.711 ce mananca ~64 kbps up/down ci folositi cu incredere cel GSM ce consuma 9600 bps adica, pe intelesul tuturor ~1 KB/sec.
măh, voi chiar sunteți turci :lol:
Aici nu se pune problema de bandă, ci se pune problema de ping. Ei, SIP a fost gândit să meargă pe ping sub 150 ms, max 200 cu întreruperi. Poate merge skype, dar nu cred.
Deh, unii nu prea înțeleg ce-i aia. :D

#17
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Sip-ul nu o fi mergand, dar tot trebuie ca se poate face un sip special care sa mearga. :)

Edited by djadi21, 08 June 2006 - 01:40.


#18
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postmatthew, on Jun 7 2006, 22:12, said:

măh, voi chiar sunteți turci :lol:
Aici nu se pune problema de bandă, ci se pune problema de ping. Ei, SIP a fost gândit să meargă pe ping sub 150 ms, max 200 cu întreruperi. Poate merge skype, dar nu cred.
Deh, unii nu prea înțeleg ce-i aia. :D

Nu stiu tu cum incerci sa te legi la SIP, la ce SIP incerci sa te legi si cu ce incerci sa te legi, dar pingul trebuie sa fie mai mare de 2000 ms ca peer-ul sa fie declarat too lagged si implicit unreachable.

Greu de ajuns si pe GPRS la un ping de peste 2000 ms.

Eu folosesc mereu un PBX (Asterisk) instalat la mine pe calculator ce se autentifica la mai multi operatori SIP simultan si apoi cu un telefonIP sau un softphone ma autentific la SIP-ul meu. Si merge si prin GPRS dar merge prost.

Dar *merge*.

View Postdjadi21, on Jun 8 2006, 01:39, said:

Sip-ul nu o fi mergand, dar tot trebuie ca se poate face un sip special care sa mearga. :)

Nu e vorba de nici un SIP special, toate serverele SIP stiu codecuri de GSM, au o ordine de prioritati a codecurilor, si operatorii romani de SIP ca SmartCall si TelefonIP au codecul de GSM pus ca preferat. In concluzie nu-i vorba de nici o 'specialitate'

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate