Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

ROBOT de BUCATARIE?

- - - - -
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#127
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Am nevoie de un robot de bucatarie care sa aibe functia de blender , tocat carne si framantat aluat , ce-mi recomandati?

#128
anne68

anne68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.11.2008

View Postanonima1, on 14th December 2011, 21:21, said:

Am nevoie de un robot de bucatarie care sa aibe functia de blender , tocat carne si framantat aluat , ce-mi recomandati?

Depinde cati bani esti dispusa sa cheltuiesti.

Am sa spun pe scurt povestea mea:
Am cheltuit o groaza de bani pe blender, masina de tocat, storcator de fructe...etc pana am inteles am aruncat banii aiurea.
In final mi-am cumparat robotul Kicken Aid si pe parcurs mi-am cumparat si accesoriile.

Eu l-am cumparat din Franta on-line, m-a costat o gramada de bani transportul....acum il gasiti si in Ro:
http://shop.bilancia...-mixer?sef=hcfp

Stiu ca este scump...dar merita.  Este ajutorul meu nr.1  :thumbup:  
Primii cozonaci  care mi-au iesit, au fost framantati in KA. :proud:

#129
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
multumesc, dar nu sunt dispusa sa cheltuiesc atata banet . Am cautat si am gasit acesta
Robotul de bucatarie PHILIPS HR7625 e la un pret de 10 x mai mic decat robotelul tau

#130
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
eu mi-am luat un kenwood care are pe langa ce are philipsul tau si rasnita si storcator de fructe,de citrice si teluri de bezea-frisca.cutitul de framantat aluat nu l-am incercat,dar in carte scrie ca poti framanta doar 300 g faina cu lichidele adaos.si faina se adaoga treptat.deci are o capacitate mica.robotul nu e mai mic decat cel vizat de tine si cred ca nici philipsul nu facemai mult aluat.deci intereseaza-te inainte ce capacitate de aluat framanta.

#131
alexael

alexael

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 15.01.2009
Salut. Sarbatori Fericite!

Scuze ca intreb aici,dar n-am vrut sa deschid subiect nou.

Deci am avut un mixer vertical/blender phillips care era foarte bun, dar mi-am cumparat unul nou no-name care vad ca i-a cazut axul vertical in preparat, o crema. Si axul vertical era dat cu niste vaselina, l-am scos repede, dar nici n-am aruncat crema si pana sa ma hotarasc eu daca o arunc sau nu, s-a mancat. Oare are ceva, adica era niste vaselina pe axul ala si de la grasimea din crema sigur s-a dizolvat dar ...

Ma rog, intrebarea este ca am vazut mai multe blendere si toate au problema asta, curge o vaselina din interior, ca o negreala, cand le spal si la unele cade si axul vertical.

Asa e normal la blendere?  N-ar trebui sa foloseasca un alt tip de vaselina,. de exemplu, vaselina alimentara?  

Si daca i-a cazut axul vertical, sa-l arunc sau sa-l duc la reparat? Ca nu mai vreau acest model.

Si cu vaselina aia, oare m-a otravit?

:rolleyes:   :o  :angry:

#132
De-LuX

De-LuX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 23.03.2011
Nu e normal sa-ti cada axul.Pe ax ai un sant circular in care intra o saiba spintecata si care nu lasa axul sa iasa(cada)din lagar.Cat despre vaselina nu cred c-ar trebui sa-ti faci probleme. Cred ca e compusa din preparate anterioare! Se spala cu apa calda si nu se ung.

Edited by De-LuX, 28 December 2011 - 20:51.


#133
kalutzu2006

kalutzu2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.10.2006
L`am luat prin BlackFriday si am dat 249 LEI.



View Postcalinjack, on 14th December 2011, 21:13, said:

cat ai dat pe el?


L`am luat de Black Friday si am dat 249 LEI...

#134
karadu

karadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2005
Eu am un Braun CombiMax. L-am primit in mai 2002, cand m-am casatorit si l-am folosit zilnic, de atunci. Mai are cateva luni si face 10 ani de utilizare intensa. Sunt uimita ca a rezistat atat si cred ca atunci cand va ceda il voi inlocui cu unul similar. Sper ca si cele noi sa fie la fel de rezistente.

#135
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cam singurele mixere de calitate de pe piata sunt:
-Kitchen Aid -urile ...
-Kenwood KM266 sau echivalent(pe care il am si eu de 3-4 ani)

Diferenta de calitate dintre ele este foarte mare, avantajul Kenwood este dat de accesoriile complete cu care vine. Kitchen Aid-ul este alta clasa, se compara cu Kenwood Chef care nu se gaseste in Romanica.

Sper ca o sa inceapa romanul sa aprecieze un lucru de calitate, sa vedem si noi pe piata seria completa Kenwood care din punctul meu de vedere reprezinta best buy la acea calitate.

#136
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002

View Postapanoiu, on 3rd January 2012, 11:58, said:

Cam singurele mixere de calitate de pe piata sunt:
-Kitchen Aid -urile ...
-Kenwood KM266 sau echivalent(pe care il am si eu de 3-4 ani)

Diferenta de calitate dintre ele este foarte mare, avantajul Kenwood este dat de accesoriile complete cu care vine. Kitchen Aid-ul este alta clasa, se compara cu Kenwood Chef care nu se gaseste in Romanica.

Sper ca o sa inceapa romanul sa aprecieze un lucru de calitate, sa vedem si noi pe piata seria completa Kenwood care din punctul meu de vedere reprezinta best buy la acea calitate.

despre Moulinex Masterchef Gourmet QA400 ce stiti?
e mai ieftin decat KM266 si pare sa fie din aceeasi clasa.

#137
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
eu vad ca este mai scump decat km266 deoarece nu vine cu multe accesorii. km266 are un sistem electronic gen constant electronic -ul de la sculele Bosch profesionale, care simte necesarul de putere si isi modifica parametrii.... adica daca faci o coca mai tare si butonul este setat la puterea 1, nu moare ci trage cu forta la coca :)

Pe youtube se vede cum face km266. trosneste din incheieturi la framantat coca. Daca se descurca cineva cu adusul in tara a lui Kenwood Major, ma bag si eu sa cumpar.

#138
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
am mai gasit unul interesant...chiar pare fain...
http://www.talksmart...nic-km3350.html
acum problema e firma : Clatronic..banuiesc ca e o chinezarie facuta am vazut pt germania...

#139
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Clatronic nu cred ca are nici o legatura cu germania. Pana si kenwood-ul km266 este cam trist, vrei ceva mai slab de atat?

Du-te pe la kitchen shop, eu l-am vazut intamplator in Afi. Au si varianta mai desteapta, care si incalzeste bolul, pretul fiind impresionant... cam 6000 lei

#140
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Update, la Kitchenshop Kenwood KM266 este la suprapret, 1600 RON. Este o masina bunicica ce vine plina de accesorii, dar nu as da mai mult de 1200-1300 ron pe ea.

#141
sosow

sosow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 28.06.2007
Salut

M-am orientat catre un robot kenwood fp270 care are o gramada functii, cel mai interesant e ca are si storcator de fructe si legume, mai are cineva acest model, daca da, ce se poate spune despre el, e reusit, isi face treaba ok, orice alte info sunt binevenite.
Acesta este modelul:  http://www.cucina.ro...roductKey=13595

#142
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

View Postsosow, on 2nd July 2012, 18:07, said:

Salut

M-am orientat catre un robot kenwood fp270 care are o gramada functii, cel mai interesant e ca are si storcator de fructe si legume, mai are cineva acest model, daca da, ce se poate spune despre el, e reusit, isi face treaba ok, orice alte info sunt binevenite.
Acesta este modelul:  http://www.cucina.ro...roductKey=13595

mie imi place modelul acesta. Chiar daca nu este pe inox, are avantajul sertarului integrat pentru accesorii.

#143
fiore6

fiore6

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.03.2009
Salut! Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste achizitionarea unui robot de bucatarie multifunctional (masina de tocat, blender, mixer, storcator, feliator, tocator).
In primul rand as vrea sa stiu daca ar fi mai bine sa le achizitionez separat sau toate intr-unul singur. Ma gandesc la performanta, durata in timp, dar si spatiu de depozitare. Nu vreau sa arunc banii pe fereastra.
Daca ar fi sa iau un robot complet ce imi recomandati: Moulinex (Franta), Philips (Ungaria/China), Bosch (Slovenia) sau alt brand? Pretul scump nu reflecta intotdeauna calitatea produsului, iar eu vreau ceva calitativ. Ce stiti despre procurarea accesoriilor optionale care nu sunt incluse in pachetul de baza?
Pana acum am gasit urmatoarele produse: Moulinex Masterchief QA401, Philips HR7766/13 si Bosch MUM56340. Are cineva asa ceva? Sunt zgomotoase? Cat de performante sunt? Ce minusuri au? Care ar fi cel mai calitativ? Mai cunoasteti si alte modele?

#144
kosta32

kosta32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.03.2008
Salut. Posed un robot de bucatarie UK9. L-a folosit sotia si a fost multumita de el. Acum s-a stricat suportul de discuri. L-am gasit pe internet cu denumirea BraunDisk Holder (7002059) si CHS Part No.: 5305220.Braun UK1 , UK10 , UK11 , UK9 Holder Disc. Braun Part No 5305220 , 7002059.
Mai pot gasi pe undeva asa cv? Multumesc

Nu mai deschide topicuri  cu subiecte deja discutate.

Edited by ggelu, 02 February 2015 - 11:26.
Subiect redundant


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate