Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Intrebare despre frecventa de 2,4 GHz

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
cdaniel73

cdaniel73

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.04.2006
Buna ziua! Imi poate spune cineva ce reglementari tehnice guverneaza folosirea frecventei de 2,4 GHz in Romania? Va multumesc.

#2
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
NU există aşa ceva. Teoretic n-ai voie să emiţi mai mult de 100 mw, practic poţi băga şi 25w că nu-ţi are nimeni baiul. De asemenea teoretic ar trebui să foloseşti 2,4 non-profit, dar sunt atâtea firme care folosesc pt a da net că mai durează pănă se respectă şi astea. De ex taxiurile foloseau 27mhz şi au renunţat abia după ce au primit scandal de la tiriştii de dincolo. Cum 2,4 deranjează doar local, aşa ceva nu se va întîmpla curând.

#3
matthew

matthew

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 22.12.2005
eh, am mai uitat să vă spun ceva foarte interesant: Sub banda city de 2,4 ghz este banda de radioamatori de 2,4 ghz, Din păcate însă nu ştiu pe nimeni să fi făcut scule de radioamatori, deoarece o sculă pe 2,4 ghz nu o faci aşa de uşor.
PS: Ştiaţi că pe 2,4 ghz merg cuptoarele cu microunde? Dacă iei un magnetron dintr-un cuptor şi-i faci o antenă directivă poţi pârli o cameră de luat vederi de la câţiva metri. Dacă legi un magnetron de un omni pe casă ai paralizat mare parte din oraş pe 2,4.

acuma ontopic: în România (Europa, de fapt :) ) există 14 canale de 2,4, în Amerca sunt 7, iar în Jponia doar 1 singur. Vă daţi seama ce bătaie pe acel canal!

#4
dan4

dan4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 11.12.2002

View Postmatthew, on Apr 13 2006, 12:08, said:

acuma ontopic: în România (Europa, de fapt :) ) există 14 canale de 2,4, în Amerca sunt 7, iar în Jponia doar 1 singur. Vă dați seama ce bătaie pe acel canal!

Din cite stiam eu in Japonia sint 14, in Europa 13 si Spania 1.

#5
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
matthew, poti sa`mi spui mai multe despre magnetronul legat la omni, nu ma supar :D eventual niste detalii intr-un pm ar fi de folos. 10x

#6
valdur

valdur

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,721
  • Înscris: 06.02.2006

View Poststefanutz, on Nov 20 2006, 23:05, said:

matthew, poti sa`mi spui mai multe despre magnetronul legat la omni, nu ma supar :D eventual niste detalii intr-un pm ar fi de folos. 10x

matthew a fost banat.

Edited by valdur, 21 November 2006 - 09:39.


#7
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View Poststefanutz, on Nov 20 2006, 23:05, said:

matthew, poti sa`mi spui mai multe despre magnetronul legat la omni, nu ma supar :D eventual niste detalii intr-un pm ar fi de folos. 10x
Hai că-ți spun eu: Magnetronul din cuptorul de microunde are o antenă după cum vezi în link.. De aici pleci cu cablu gros (peste h1000) la o antenă. E nasol rău. Nu e recomandat să faci asta mai mult de câteva secunde că te iau pe sus poliția & co. Totuși, limita pe 2,4 este 100 de mw, tu bagi 1 kw aproape :w00t:

#8
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005

View Postrostov, on Nov 21 2006, 11:09, said:

Hai că-ți spun eu: Magnetronul din cuptorul de microunde are o antenă după cum vezi în link.. De aici pleci cu cablu gros (peste h1000) la o antenă. E nasol rău. Nu e recomandat să faci asta mai mult de câteva secunde că te iau pe sus poliția & co. Totuși, limita pe 2,4 este 100 de mw, tu bagi 1 kw aproape :w00t:
Mai bine il inveti sa se ude cu benzina si sa isi dea foc.

Bai fratilor, nu mai dati idei de'astea ca poate citeste vreunu, crede, si se apuca de se omoara prin casa... :nonobad:

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,568
  • Înscris: 17.09.2005
Asa ceva se foloseste de foarte multi ani in radiolocatie (radare aeriene).
Puterile sant de ordinul sutelor de KW.

#10
rostov

rostov

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 01.04.2006

View Postbit 61, on Nov 21 2006, 20:04, said:

Asa ceva se foloseste de foarte multi ani in radiolocatie (radare aeriene).
Puterile sant de ordinul sutelor de KW.
Chiar sute? :huh: Păi atunci câțiva metri buni în jur e pericol :o

#11
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006
rostov, ii 100mW limita, dar cand ai un sef care a fost coleg de faculta cu nea` director de la IGC, te tine :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate