Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme cu Stomacul...(indigestii, balonare, arsuri, gastrita, ulcer?)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#181
pituri

pituri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.04.2009
Exista vreun tratament pentru cancer biliar?

#182
portocaLeu

portocaLeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.08.2008

 totocutugno, on Apr 21 2009, 17:55, said:

cand beau apa ma umflu numai in partea stanga intr-un anumit loc :( de ce nu am doare toata burta numai in partea stranga dc :((((

De ce cand beau apa ma umflu de imi crapa burta !! de ce :((((((((
Presupun ca stomacul, umplandu-se cu apa, apasa pe colon...pe colonul transvers. Daca exista gaze in zona respectiva ele se comprima spre stanga (in cazul tau). Senzatia de burta care sta sa crape ar putea fi si din cauza unei disfunctii ale muschilor cardia sau pilor...
Poate gresesc, un medic ar putea explica foarte corect situatia asta.

#183
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

 pituri, on Apr 21 2009, 19:55, said:

Exista vreun tratament pentru cancer biliar?
Da, exista. probabil esti constient ca nu exista doar un tratament si indicatiile corecte le vei primi de la medicii competenti.

La ce cancer biliar te referi? Ciroza biliara primitiva (nu e cancer dar asa e privita) sau tumori in arborele biliar?

#184
pimpey

pimpey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 18.11.2006
ce ar putea sa insemna asta :

tot timpul simt ca am stomacul "ranit", parca mi-ar  trage cineva de el(zgaria), ma doare tot timpul si parca ma arde :o.

o fi vrun inceput de ulcer ? :|

#185
Baccara

Baccara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.05.2008
Uneori dimineata la o ora dupa cafea, am senzatia de greata. Destul de puternica. in maxim o ora trece. Nu am avut niciodata probleme cu stomacul, de la ce ar putea fi?

#186
wannawanna

wannawanna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.06.2009
am probleme cu stomacul din cauza stresului.. luni incepe bacul si nu reusesc sa ma calmez.cel mai dureros este faptul ca nu pot sa mananc, lesin de foame si nu pot pune nimic in gura din cauza lipsei totale a poftei de mancare.mi se intampla des lucrul asta atunci cand sunt stresata si cred ca a devenit o obijnuinta.mi-am alimentat starile de stres si mi-e din ce in ce mai greu sa ma calmez.dureri de stomac nu mi se intampla sa am, doar senzatie de arsura din cand in cand.. pot sa fac ceva sa incep sa mananc? am slabit destul de mult si as vrea sa-mi revin.uneori beam iaurt dimineata pe burta goala(pt ca dimineata e cel mai rau..ma trezesc cu senzatie de greata) si imi mai reveneam dar am auzit ca laptele nu face bine in afectiuni de genu.acum iau miss vital 1/zi pt pofta de mancare dar nu simt mare diferenta.am mai luat si vitamax, si am simtit o imbunatatire dar stiu ca sunt foarte puternice si vreau sa le evit.ce as putea sa mananc ca sa imi revin?am mancat numai fortat si nu stiu cat pot sa mai fac lucrul asta

Edited by wannawanna, 20 June 2009 - 20:06.


#187
andreeeaa

andreeeaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.07.2009
buna , prietenul meu are probleme cu stomacul si nu vrea sa mearga la docror asa ca am cautat un regim pentru el .
am gasit ceva ceva dar am o intrebare
poate manca mancaruri la cuptor?(cartofi copti , pui copt)
va rog sa ma ajutati deoarece este foarte pretentios. multumesc

#188
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
si io am probleme cu stomacul si doar cu regimul nuprea face mare lucru. Plus de asta difera foarte mult de la unul la altul. eu unu daca beau cafea sau mananc pizza celentano am probleme, in rest nuprea imi face nimic nici o mancare, durerile sau alte alea nu depind direct de alte feluri de mancare dar apar. poti fi si de la stres sau altceva...

#189
Washman

Washman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 02.07.2009
Am si eu o mare problema:

Am fost ieri la strand unde am inghitit o cantitate mare de apa din greseala dinaia din bazin, apoi cand am venit acasa am mancat o shaorma ca imi vine greata numai cand ma gandesc amestecata cu 2l de prigat si dupa aceea a inceput sa imi fie rau dar nu am varsat nimica sau diaree sau altceva. In schimb acuma dimineata cand m-am trezit am avut diaree incontinuu si nu dinaia obisnuit...dinaia ca si cand as urina. Desi am diareea asa am si urinat normal.

Momentan am luat un fuzoralidon si am mancat un pumn de boabe de orez.

Stie cineva cam ce as putea avea si daca ar trebui sa merg la spital sau m-as putea trata acasA?

#190
Danbog_1920

Danbog_1920

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 24.10.2008
Stai linistit...si eu am avut de multe ori diaree de`aia....va trece pana maine (cred) :D

#191
roxiruxy

roxiruxy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.07.2009
de vreo 2 sapt ma doare stomacul de mor mai ales dupa ce mananc ma simt imbalonata si saturata si ma doare .Problema e ca durerea asta se lasa pe spate pe coloana si e cel mai dureros.Ce sa fac ca iau numai calmate ??? precizez ca am si o anxietate si urmez cu trat de 2 luni.

#192
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007
Buna... Cam de 2 luni am inceput sa am dureri destul de mari de stomac dar iata istoricul...
  Am fost depisat cu Helicobacter Pylori cam de 7 ani prin examen de sange si mi s-a mai confirmat existenta bacteriei si anul trecut, tot prin examen de sange...
  Doctorita de familie mi-a spus inca de acum 7 ani ca nu are rost sa fac vreun tratament medicamentos ptr. HP ca pot trai lejer toata viata cu HP... Ca tratamentul ar fi foarte agresiv... Si ca vom face tratamentul daca se vor ivi complicatii...
Cam din luna iunie in urma vacantei la mare cu all inclusive in Turcia, cand la inceput am mancat din toate cate putin si se adunau muulte in stomac, am inceput sa am probleme cu stomacul...
Dupa primele 2-3 zile cand m-am imbuibat cu mancare, mancam mai putin (eu m-am gandit ca a trecut curiozitatea de a gusta din toate mancarurile noi), si ma saturam...
Apoi am revenit acasa. Lucrez la un mag. de calculatare in stres (poate ca asa e si firea mea sa pun suflet in toate), mananc la amiaza de regula in oras la restaurante, meniul zilei...
Am inceput sa am de cateva zile bune, dureri de stomac atfel: La inceput, mancam ceva si ma durea stomacul in partea de sus la intrare (?) timp de vreo 5 min. dupa care durerea disparea complet... Am luat un ceai de Obligeana la recomandarea unei cunostinte... M-am simtit bine doar ca nu am putut tine tratamentul decat 3 zile intrucat are un gust foarte rau... Dupa alte cateva zile durerile au aparut mai ales daca mancam mai mult... Adica mancam felul unu si daca mancam tot felul doi deja ma durea stomacul... Asa ca am luat de la Plafar un Ceai gastric calmant din mai multe plante (Floare de Salcam, Radacina de tataneasa, Floare de musetel, Radacina de Valeriana, Iarba de Rointa si Iarba de Mataciune). Ma simteam bine pana ieri dupa masa cand am mancat slanina cu ceapa si branza de burduf si dupa o jumatate de ora aprox. am mancat vreo 2 felii de lubenitza... A inceput dupa vreo ora asa o greata de grasime si dupa un timp a disparut... Azi dimineata am mancat ceai de menta cu pateu de pui si apoi m-au luat durerile de stomac iar si nu m-au mai lasat ore intregi... Am luat de la o farmacie, aflandu-ma la cumparaturi, (la recomandarea farmacistei) tablete de Ranitidina (antibiotic?) ptr. dureri si Nospa ptr. spasme la stomac... Nu m-am simtit deloc mai bine... Ajuns acasa am mancat o supa pui cu taitei si niste bucatele de cascaval taiate prin ea... Durerea a persistat toata dupa amiaza... Acum am mancat niste biscuiti si niste cereala integrale si o cana din ceaiul Gastric calmant de la Plafar, apoape ca nu ma mai doare...
Maine vreau sa ma duc cu toata groaza sa "inghit sonda..."
Voi ce ma sfatuiti ?

#193
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
noi te sfătuim degeaba, până vine rezultatul analizei n-ai ce să faci.

#194
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 adadoi, on 9th August 2009, 19:43, said:

noi te sfătuim degeaba, până vine rezultatul analizei n-ai ce să faci.

Deci pan' la urma am ceva probleme... Tot speram sa fie ceva trecator o indigestie ceva... Si sa nu trebuiasca sa inghit blestemata aia de sonda... Am cautat pe net o alta metoda de investigare a stomacului inafara de sonda si de bariu (care am inteles ca nu e prea concludent in anumite afectiuni ale stomacului), si am gasit la o policlinica in Buc. unde poti inghiti o capsula cu o mini camera video incorporata... Am scris imediat email si mi s-a raspuns ca defapt acea capsula nu se foloseste ptr. stomac ci mai degraba ptr. a vedea problemele intestinului ...

Edited by Daniel332007, 09 August 2009 - 18:59.


#195
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
din moment ce HP a ieșit pozitiv, e clar că ceva nu e bine. Nu te stresa, că tratamentul nu e chiar așa greu de suportat, dar e important să-l faci pe tot, cum spune medicul, și să ții cât de cât regim (nu prăjeli, nu chestii picante, foarte fierbinți sau foarte reci -  nu e nici ăsta chiar așa de greu de ținut)

#196
Daniel332007

Daniel332007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 03.10.2007

 adadoi, on 9th August 2009, 20:11, said:

din moment ce HP a ieșit pozitiv, e clar că ceva nu e bine. Nu te stresa, că tratamentul nu e chiar așa greu de suportat, dar e important să-l faci pe tot, cum spune medicul, și să ții cât de cât regim (nu prăjeli, nu chestii picante, foarte fierbinți sau foarte reci -  nu e nici ăsta chiar așa de greu de ținut)

Chiar acum tot navigand pe net am dat de un articol dintr-un ziar local, din Tg. Mures, in care scrie de o noua metoda endoscopica denumita ENDOSCOPIE CU MAGNIFICAȚIE ȘI CROMOSCOPIE cica e mult mai precisa... Am mai citit ca si treaba cu video capsula ar fi ok (desi mie cei de la clinica respectiva mi-au raspuns ca nu e tocmai ptr. stomac), dar cica costa aprox 40 mil. (?)...

P.S. Dau linkul cu articolul din ziarul respectiv despre noua metoda de endocopie: http://www.24oremure...-doare-6/20748/

Edited by Daniel332007, 09 August 2009 - 19:31.


#197
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
lasă capsula, endo e mai sigură. Gândește-te că asupra capsulei medicul n-are nici un control. Dacă, doamne-ferește, ai o gaură pe undeva, și capsula e "întoarsă", n-o vede și te trimite acasă că n-ai nimic. E și foarte scumpă, durează mult... îți complici inutil existența.

#198
Triti

Triti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2008
Curios, nimeni nu zice nimic de fumat...la mine asta a fost. Dupa ce am suferit ani de zile de dureri insuportabile de stomac(frecvent mergeam la urgenta pt calmante injectabile), m-am lasat de fumat, am urmat un tratament clasic pentru protectia stomacului si am scapat. E drept ca a durat cateva luni, dar am scapat. Profesorul(doctor) mi-a dat de ales, imi face endoscopie, sau ma las de fumat... :D

Respectati cateva reguli:

Nu agresati stomacul cu condimente
Nu exagerati cu mese abundente(sa nu va saturati la o masa)
Nu va enervati, stresati, -consumati o gramada de energie cu ce nu puteti schimba, sau nu are rost sa schimbati
Testati alimentele, evitati complet ce v-a facut rau ( le veti gusta dupa ce va faceti bine)
In general folositi alimente nepreparate de industrie (inclusiv sucuri si toate porcariile)
Paine-facuta in casa cu faina integrala si seminte
Legume si fructe de la tarani(originale)
Lactate idem
Muraturi numai fara conservanti(bacteriile folositoare)-astea mai tarziu
Faceti gemuri de fructe in casa, cu zahar putin si fara conservanti
Traiti natural, mergeti mai des in natura la aer curat
...

Sa fiti sanatosi!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate