Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Probleme cu Stomacul...(indigestii, balonare, arsuri, gastrita, ulcer?)

- - - - -
  • Please log in to reply
261 replies to this topic

#145
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

 cristii79, on Dec 14 2008, 16:27, said:

o endoscopie e mai concludenta ca ia proba direct din stomac.

doctora mi-a zis ca o endoscopie la varsta mea e prea agresiva si ca atata timp cat nu necesara si obligatorie nu are sens sa o fac ca excludere de diagnostic. mi-a zis de testul cu bariu si de examenul pentru HP.
testul cu bariu il fac eu cum il fac...dar nu simt nevoia sa duc probe la laborator pt HP :( si de-asta ma gandeam daca e acelasi lucru din sange.

#146
geopsi

geopsi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 08.09.2006
am si eu niste probleme cu stomacul. mai precis toate felurile de gastrita posibile :)).adica asta a iesit la testul cu bariu. o sa urmeaza un helicobacter sa vedem cum stam cu asta!
doctorita mi-a recomandat venter si lanzul. voi ce ziceti? e de ajuns?

Edited by geopsi, 02 January 2009 - 22:35.


#147
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
cristii79 - pentru a te scapa de acele investigatii la bila recomand un test de 6 zile cu Rowachol de 3 x 5 picaturi pe zi daca este solutie sau 3 x 1 pastile/zi .este singurul medicament care curata "blind" bila daca are depuneri sau mici pietricele , daca sunt mari doar chirurgical se pot elimina . Bila da intradevar dureri in cosul pieptului , gaze greu eliminabile , balonari . Colebilul si Kreon 10000 inainte de fiecare masa deasemeni face bine . Pretul unui flacon este de aprox 26 ron , fara reteta , produsul a fost testat de mine avind aceasi afectiune cu a ta la recomandarea unui medic chirurg ( care ciudat stiu doar sa taie  :D ) . Pentru a vedea clar daca nu cumva este vorba de o piatra mai maricica recomand o vizita la ecograf dar sa gasesti un medic imagist priceput sa nu te plimbi degeaba .
sanatate si numai bine

#148
ciureanuc

ciureanuc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 27.11.2005
Hello!

Nu vreau sa fac reclama, daca adminii o considera, va rog sa mutati topicul la "opinii despre produse si servicii".

Am cateva probleme cu "pântecele": ma doare des, ma stric la burta repede, am senzatie de caca fara sa fac, etc.
De 4 zile, cu o jumatate de ora inainte de masa iau o pastila de Redigest si ...  poate nu as fi deschis acest topic daca nu observam (pana si familia a observat) o ameliorare foare buna a problemelor mele.

Da, stiu ca o pastila nu exclude un control/tratament serios.

Pe prospectul cutiei scrie ca e 100% natural, e facut de firma Hofigal.
"o capsula contine 280mg pulbere de cuticula de pipota, 180mg concentrat de armurariu - Cardui marianae fructus si excipienti pana la 570mg"
Pe cutie scrie ca se iau cate doua inainte de masa, eu iau numai cate una si efectele sunt vizibile.
Prospectul e plin de cuvantul "regleaza": procesele de digestie, activitatea gastro-intestinala, tranzitul intestinal, motilitatea tubului digestiv... apoi cu "previne" iar e o lista lunga.

Nu stiu cat costa fiobilin sau alte medicamente, stiu ca "ratia" de Redigest pe o luna ma costa 12 lei. 4000 de lei vechi pe zi (doua pastile pe zi, inainte de masa de pranz si de cina).

NU LUCREZ LA HOFIGAL!   :D

Edited by ciureanuc, 17 January 2009 - 11:02.


#149
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Mananca cat mai putin gras, foarte putina grasime, fara ulei, prajeli in ulei si putina carne, branza, smantana, etc. si nu o sa-ti mai fie asa de rau. Daca te mai doare totusi ia si mananca niste seminte de fenicul, cam o jumatate de lingura, dupa masa, ai grija sa le mesteci bine, ca sa aiba un efect cat mai mare.

#150
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu stiu unde sa intreb si m-am gandit ca aici ar avea oaresce legatura cu subiectul. Asadar, lamuriti-ma si pe mine, va rog. Doare sau nu ficatul? Pentru ca aud pe multa lume spunand "vai, ce ma doare ficatul", am vazut inclusiv o reclama jenanta la un medicament pentru protectia ficatului in care un nene se tine cu mana de stomac in partea dreapta, dar citisem ca de fapt nici nu doare. Care e realitatea de fapt?

#151
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Ficatul doare cand i se mareste volumul intr-un timp scurt, si de fapt doare capsula care il acopera (si care se intinde), nu ficatul in sine. Poate cei care spun ca ii doare ficatul au de fapt o problema cu vezica biliara...

#152
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Mersi mult!  :kisstogether:

#153
alexxaa2004

alexxaa2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.12.2007
Am probleme de sanatate cu stomacul....Acum 3 ani si jumatate ,m-am simtit f rau..ma durea ingrozitor burta si am ajuns la urgente...unde am stat vreo 2-3 ore..nu stiu exact..si mi s-au facut niste calmante etc...apoi am fost la medicul de familie care mi-a spus ca am inceput de gastrita sau cam asa ceva ...si mi-a interzis sa mananc anumite alimente,mancaruri,prajeli..etc...2 ani si jumatate am reusit sa fac asta si nu mai aveam probleme..decat ff rar daca mancam ceva ce nu aveam voie..iar de vreun an si ceva..am inceput sa mai mananc cate ceva si mi-e rau..mai tot timpul..mai ales k de vreun an am mancat,mai rarut,dar am mancat prajeli...si chestii din astea...gen..fast-food..pizza...dulciuri destul de multe..si ma simt rau..problema e ca..de vreun an...am inceput sa am probleme..cu.."gazele"..nu ma simt deloc bine..nu pot sa mananc mai nimic...sa ies la un suc..la o ciocolata calda..nu pot sa stau prea mult cu prietenii..nu mai zic de iubit..mi-e rusine..si nu stiu ce sa fac..ce teste ar trebui...doctorul nu m-a ajutat prea mult..imi puteti spune ce controale medicale as putea sa faC?ce tratament?vreau sa imi revin..sa fiu bine..chiar daca trebuie sa am un mod de alimentare strict...va rog ajutati-ma......Va rog sa imi raspundeti la mesaj.daca se poate...adresa de e-mail este :  [email protected]

Edited by adadoi, 16 February 2009 - 19:07.
mai ușor cu punctele


#154
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Dacă nu mesteci mîncarea cum trebuie, stomacul are nevoie de un pH ceva mai scăzut (acid) ceea ce este destul de iritant. Astfel în timp se ajunge la gastrită, chiar ulcer, fiindcă un mediu acid favorizează cu atît mai mult instalarea Helicobacter Pylori.

Aveam ceva gastrită, dar am luat niște pulbere de alfalfa + că am făcut Vamana Dhauti - este total nerecomandată în cazurile acute. Caută pe google.

Edited by Mirovaia_Scorb, 16 February 2009 - 18:30.


#155
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

 alexxaa2004, on Feb 16 2009, 17:55, said:

Am probleme de sanatate cu stomacul....Acum 3 ani si jumatate ,m-am simtit f rau..ma durea ingrozitor burta si am ajuns la urgente...unde am stat vreo 2-3 ore..nu stiu exact..si mi s-au facut niste calmante etc...apoi am fost la medicul de familie care mi-a spus ca am inceput de gastrita sau cam asa ceva ...si mi-a interzis sa mananc anumite alimente,mancaruri,prajeli..etc...2 ani si jumatate am reusit sa fac asta si nu mai aveam probleme..decat ff rar daca mancam ceva ce nu aveam voie..iar de vreun an si ceva..am inceput sa mai mananc cate ceva si mi-e rau..mai tot timpul..mai ales k de vreun an am mancat,mai rarut,dar am mancat prajeli...si chestii din astea...gen..fast-food..pizza...dulciuri destul de multe..si ma simt rau..problema e ca..de vreun an...am inceput sa am probleme..cu.."gazele"..nu ma simt deloc bine..nu pot sa mananc mai nimic...sa ies la un suc..la o ciocolata calda..nu pot sa stau prea mult cu prietenii..nu mai zic de iubit..mi-e rusine..si nu stiu ce sa fac..ce teste ar trebui...doctorul nu m-a ajutat prea mult..imi puteti spune ce controale medicale as putea sa faC?ce tratament?vreau sa imi revin..sa fiu bine..chiar daca trebuie sa am un mod de alimentare strict...va rog ajutati-ma......Va rog sa imi raspundeti la mesaj.daca se poate...adresa de e-mail este :  [email protected]

Pai urmeaza sfatul medicului. Nu ai mancat prajeli si tot felul de prostii din comert ti-a fost bine, cum ai mancat ti-a fost rau. Presupun ca balonarile si flatulenta provine de la constipatia pe care o ai.

Eu iti recomand fara prajeli, ulei, grasime(produse animale cel mult 1-2 ori pe saptamana daca nu poti sa te abtii). Eliminand grasimea din alimentatie iti va face un mare bine.

Si mananca legume cu frunze verzi, 100-200g pe zi, spanac, salata, varza, sfecla, ceapa verde etc.

Aceste 2 lucruri sa le faci si in cateva zile te vei simti mult mai bine.

#156
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Mirovaia_Scorb, on Feb 16 2009, 18:30, said:

Dacă nu mesteci mîncarea cum trebuie, stomacul are nevoie de un pH ceva mai scăzut (acid) ceea ce este destul de iritant. Astfel în timp se ajunge la gastrită, chiar ulcer, fiindcă un mediu acid favorizează cu atît mai mult instalarea Helicobacter Pylori.
Regula de aur s-ar traduce asa : " alimentele solide se beau iar alimentele lichide se mesteca " .
Nu este nici o exagerare aici , masticatia este vitala pentru sanatatea stomacului , alaturi de hrana vie ( alimente neprelucrate termic ) .
Fiecare dumicat se mesteca de aprox. 50 de ori , si ... gata cu problemele de stomac .

#157
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Ceaiurile de galbenele si sunătoare sau cel digestiv de la Fares sunt foarte bune. De preferat, neîndulcite. Daca țineți neapărat, folosiți zahar brun sau îndulcitori.

#158
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
de cativa ani mi a crescut abdomenul si ma simt de parca as fi gravid.
adica ma simt mereu balonat, cum elimin gaze p euna din cele 2 gauri( e un banc mai vechi si prost) cum ma simt mai bine.
toata lumea spune ca m am ingrasat, dar nu amd eloc grasime pe abdomen, doar muschi si cand sunt piscat de abdomen nu este o senzatie de  flasc, ci este  tare si mare-abdomenul sa nu ma intelegeti gresit.
deci ce poate fi?
am hiperaciditate, am grija sa nu mananc cicolata/bauturi acidulate, etc.
dar ce poate fi sa am de cativa ani abdomenul marit si senzatia asta de balonat?

#159
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
Ferește-te de toate alimentele și băuturile care produc gaze (fasolea, varza, berea, sucurile acidulate, printre altele) și mergi la medicul de familie pentru o trimitere la control medical.

#160
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
la fundeni este bine la sectia de gastro?
de varza nu am cums a ma feresc este printre putinele legume bazice care am voie s ale manc la hiperaciditate

#161
cristii79

cristii79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 08.04.2008

 adrianatoma, on Dec 12 2008, 16:28, said:

pot sa fac analiza pentru depistarea Helicobacter si prin analiza de sange sau numai prin fecale? :samui: nu vreau ultima varianta :(
se poate face analiza de heliobacter si la sange din cate stiu

#162
Adrian-Nicolae

Adrian-Nicolae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 20.05.2008
easy_rider,
E foarte bine la Fundeni, la Institutul Clinic, la Centrul de Gastroenterologie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate