Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Putere instalata Electrica....

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
apropos. depinde de unde este punctul de alimentare (trafo). daca e LES sau LEA. sunt contori de energie electrica monofazati de 60 A. si sigurante automate cu ovp, de la 6-60A. sunt montate in bmp. totusi bransamentul se dimensioneaza intotdeauna de potentialul instalatiei existente pe tronsonul respectiv. pt. suplimentare de putere, sunt solutii trifazice, posturi de transformare, etc. 2 bransamente monofazice costa mai mult decat unul trifazic, nu se aproba decat daca vin din posturi trafo separate. totusi, mergi la electrica si vezi ce solutii iti ofera in functie configuratia liniilor de alimentare. se poate solicita spor de putere, si tot ce implica acest lucru e pe chelt. clientului.

View Postfmfmfmfm, on Apr 10 2006, 23:37, said:

Chiar numai monofazic.

nu. se face mereu trifazic. acolo unde e doar monofazic, e numai pentru 1-4 consumatori, insa la inceputul ulitei (ca doar acolo e monofazic) e un stalp pe care sunt cele 3 faze. distanta de la primul stalp trifazic la ultima casa cu stalp monofazic nu depaseste in mod normal 75 metri.

Edited by MembruAnonim, 11 April 2006 - 07:32.


#20
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005
Bransament monofazat se executa pana la curenti de maxim 40A. De altfel acesta este curentul maxim pentru care se executa blocuri de masura monofazate.

Intr-adevar, 40A inseamna o putere maxim absorbita de 8kW (mai mult sau mai putin). De ce se numeste maxim absorbita? Pentru ca aceasta este maximul de putere ce il poate consuma un consumator casnic la un moment dat. Spre deosebire de puterea maxim simultan absorbita mai exista si puterea instalata ce se defineste prin suma puterilor tuturor consumatorilor existenti.

Pentru consumatorii casnici este destul de dificil si incomod de a prevedea puterea instalata. De aceea exista un ghid (PE 132) care precizeaza in mod expres puterile instalate si simultane pentru consumatorii casnici. Aceste puteri sunt pentru calculul bransamentelor. De ex. pentru o casa puterea de calcul instalata este de 12,5 kW in cazul prepararii apei calde si hranei electric (fara gaze). Pentru gospodariile cu gaze puterea instalata de calcul este de 10kW. In  primul caz ( fara gaze) puterea simultana de calcul este de 2,5kW iar in al doilea caz 2kW. Asta inseamna ca la un moment dat nu functioneaza decat consumatori ale caror puteri insumate sunt de 2,5 respaectiv 2kW.

Pe baza acestor puteri si a numarului de locuinte preconizat a se construi intr-o zona se realizeaza dimensionarea coloanelor da alimentare pentru blocurile de locuinte, tipul si numarul FDCP (firide de distributie contorizare de palier) inclusiv a puterii posturilor de transformare.

Bineinteles ca orice doritor poate sa obtina un AVIZ DE RACORDARE pentru orice putere, dupa plata unei taxe de racordare absolut imposibil de prevazut. Cat despe un racord la un consumator casnic pentru puteri mai mari decat cele standard acesta se poate obtine dar numai dupa motivarea acestui fapt.

Pentru mai multe lamuriri cel mai in masura sa dea raspunsuri este furnizorul de energie.

Edited by stericuta, 11 April 2006 - 08:34.


#21
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004
Multumesc mult de raspunsuri, desi multe m-au depasit d.p.d.v. tehnic. Azi o sa merg la casa sa vad ce scrie si pe siguranta generala.
Deoarece discutia m-a incitat, mi-am facut timp si m-am dus pana la Electrica. Pentru ca nu era coada, am reusit sa vorbesc la biroul de racordari pe tema asta. Discutia s-a centrat pe urmatoarele probleme:
-m-au intrebat cate fire sunt pe stalpii aerieni ->sunt trei fire. Raspunsul lor a fost ca nu se poate decat bransament monofazic, adica cum am eu, si puterea maxima pe care deja o am in acte. Mi-au zis ca trebuiau sa fie mai multe fire (5), ca sa imi poata pune trifazic.
-probabil ca in zona nu este instalata o putere mai mare deoarece straduta se infunda la mine, si toti consumatorii suntem de fapt 4.
Daca eu as insista ca vreau trifazic, nu ar trebui ca ei sa imi aduca aerian pe cheltuiala lor trifazicul pe stalpi pe toata strada, si eu sa platesc doar partea de bransare? Din ce am inteles acolo, mi-au spus ca trebuie sa platesc toata instalatia, din transformator si pana la mine, ceea ce inseamna cel putin vreo 250m.
Asa stau lucrurile sau m-au aburit astia? Va intreb deoarece nu au cautat prin acte, de parca stiau pe din-afara instalatiile din tot Ilfov-ul.

#22
remuss

remuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.12.2003

View Postfmfmfmfm, on Apr 11 2006, 09:30, said:

Multumesc mult de raspunsuri, desi multe m-au depasit d.p.d.v. tehnic. Azi o sa merg la casa sa vad ce scrie si pe siguranta generala.
Deoarece discutia m-a incitat, mi-am facut timp si m-am dus pana la Electrica. Pentru ca nu era coada, am reusit sa vorbesc la biroul de racordari pe tema asta. Discutia s-a centrat pe urmatoarele probleme:
-m-au intrebat cate fire sunt pe stalpii aerieni ->sunt trei fire. Raspunsul lor a fost ca nu se poate decat bransament monofazic, adica cum am eu, si puterea maxima pe care deja o am in acte. Mi-au zis ca trebuiau sa fie mai multe fire (5), ca sa imi poata pune trifazic.
-probabil ca in zona nu este instalata o putere mai mare deoarece straduta se infunda la mine, si toti consumatorii suntem de fapt 4.
Daca eu as insista ca vreau trifazic, nu ar trebui ca ei sa imi aduca aerian pe cheltuiala lor trifazicul pe stalpi pe toata strada, si eu sa platesc doar partea de bransare? Din ce am inteles acolo, mi-au spus ca trebuie sa platesc toata instalatia, din transformator si pana la mine, ceea ce inseamna cel putin vreo 250m.
Asa stau lucrurile sau m-au aburit astia? Va intreb deoarece nu au cautat prin acte, de parca stiau pe din-afara instalatiile din tot Ilfov-ul.
De solicitat poti sa soliciti ce doresti. Dar pe banii tai. Taxa de racordare are in compunerea sa o componenta bazata pe puterea suplimentara ceruta cat si una bazata pe  elementele fizice care trebuiesc adaugate pentru a dispune de puterea solicitata. ;) Depoi o cerere de racordare in baza careia se va intocmi o fisa de solutie. Accepti varianta constructiva si cineva se va apuca de treaba. Bafta!

#23
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005

View Postremuss, on Apr 11 2006, 11:21, said:

De solicitat poti sa soliciti ce doresti. Dar pe banii tai. Taxa de racordare are in compunerea sa o componenta bazata pe puterea suplimentara ceruta cat si una bazata pe  elementele fizice care trebuiesc adaugate pentru a dispune de puterea solicitata. ;) Depoi o cerere de racordare in baza careia se va intocmi o fisa de solutie. Accepti varianta constructiva si cineva se va apuca de treaba. Bafta!


Pai problema asta este. Banii. teoretic se poate face orice, depinde pe banii cui.

#24
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005

View Postsile52, on Apr 11 2006, 01:22, said:

corect ! .... ambele TREI faze !!!

mersi ca m-ai corectat, nu stiu dece am ramas doar cu doua din trei :cursing:

Edited by gec, 11 April 2006 - 19:27.


#25
dany_lock

dany_lock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 27.08.2005
Am si eu o intrebare:stie cineva cat costa sa te bransezi la trifazic cand esti deja pe monofazic?

#26
fmfmfmfm

fmfmfmfm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 10.03.2004

View Postdany_lock, on Apr 14 2006, 15:17, said:

Am si eu o intrebare:stie cineva cat costa sa te bransezi la trifazic cand esti deja pe monofazic?
Doar cei de la Electrica iti pot spune. Doar bransamentul costa 3000RON.

#27
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
am și eu o întrebare legată de voltajul dat de rețeaua de curent.
La mine stă permanent între 265 și 270V, și am citit că specificațiile tehnice de calitate impun marje de +/-10% față de 230V, adică 207-253. Carevasăzică, sunt în drept de reclamațiune, dar pt că n-am mare chef de făcut scandal, aș fi vrut să știu dacă un voltaj de 270V poate dăuna grav sănătății echipamentelor de prin casă (mi s-a mai ars câte una, câte alta, ca la tot rumânul, nimic neobișnuit).

#28
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 16.03.2005
Nu este normal sa ai astfel de tensiune, chiar daca esti foarte aproape de postul trafo.

Edited by stericuta, 27 April 2006 - 09:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate