Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#6175
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Am nevoie destul de rapid de un instalator cu experienta pentru refacere instalatie: ACM, centrala lemne, panou solar 30 tuburi , 2 boilere, automatizare etc, langa Bucuresti (Orasti, Calarasi).
Detalii pe PM.

Edited by doega, 30 September 2016 - 10:27.


#6176
functionar

functionar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 20.05.2004
Vad ca mai multi producatori sustin ca panouri solare tip heat-pipe, presurizate, pot fi folosite si iarna. Imi dau seama ca pe timpul zilei, cand este soare, poti avea oarecare randament, dar noaptea (mai ales in zonele unde temperatura coboara uneori sub -30 grade), probabil va trebui sa faci transferul de caldura invers: de la boiler catre panouri, ca să te asiguri ca nu-ți crapă instalația cu tot cu glicol. Diferența dintre o instalatie proiectata numai pentru vara si una care sa mearga si iarna ar fi tocmai o automatizare ceva mai complexă, însă nu cred că diferența de preț ar fi chiar atât de mare.
Pana la urma intrebarea care mi-o pun este dacă randamentul din timpul zilelor insorite este suficient de mare ca să justifice bătaia de cap in plus, sau mai bine faci sistemul de la bun inceput doar pentru perioada calduroasa și il scoti din funcțiune (golit complet) iarna.
Daca cineva chiar a experimentat un astfel de sistem pe timpul iernii, l-as ruga sa ne povesteasca si noua !

#6177
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003
Dacć vrei aport la cćldurć, trebuie sć:
- ai un consumator de varć (ex. piscinć);
- folosești antigel cu punct de īngheț sub minima zonei tale;
- configurezi controllerul sć circule agentul dacć T1 se apropie de punctul de īngheț.

#6178
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Stii cum este vorba aia? "iarna nu-i ca vara" asa si cu HP iarna,este un pic mai mult decit nimic.

#6179
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mihai_costea, on 12 septembrie 2016 - 08:27, said:

Baieti, in urma discutiile pe care le-am avut cu mai multa lume, mi s-a spus ca pe timpul iernii un sistem cu 20 tuburi nu face fata sa incalzeasca un boiler de 150l. Asa ca, as dori, daca ma puteti sfatui, ce sistem sa aleg cu 20 tuburi + boiler de 150l/200l care sa aiba si rezistenta. Si cam la ce temperatura reuseste acest sistem sa duca apa pe timpul iernii? (Fara rezistenta)

Eu folosesc cu succes din 2011 un panou cu 18 tuburi vidate legate la un boiler de 160litri. Din martie pina in sfirsitul lui octombrie e superok. Am rezistenta electrica arsa si chiar firele scoase din cotroler  deci nu e "ajutat" deloc. In perioada de iarna inchid apa la ragalie ca imi face cazanul pe lemne ACM. Nefiind folosita apa, pe controler imi arata diferite temperaturi care cresc/scad in functie de soare...

#6180
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 28.07.2005
Salut,

Am urcat pe acoperis sa repar ceva si m-am uitat la tuburile solare.
Ele stau frumos pe suport si la cativa centimetri deasupra tiglei de pe casa.

Credeti ca as avea un avantaj daca pun o folie de aluminiu ce va reflecta lumina/caldura (energia termica solara) care trece printre tuburi,inapoi in sus !?
In asa fel incat tubul rotund sa aiba expunere si de sus (direct de la soare) si de jos(reflectat de folie) !?

Multam

#6181
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare. Vreau si eu sa ma pregatesc pentru montajul panourilor solare prin programul casa verde si as vrea sa ii intreb pe cei care au experienta in domeniu cateva lucruri. Probabil ca voi monta un panou cu tuburi vidate sus pe casa. In momentul de fata accesul pe casa este foarte dificil si pentru a simplifica treaba vreau sa montex un Velux in acoperis pe unde sa se poata urca pe casa mai usor. Cum este mai bine sa pozitionez panoul fata de Velux, lateral, sus sau jos? Asta imi trebuie ca sa stiu in prima instanta pe unde sa montez geamul. Eu ma gandeam ca e mai bine sa fie in lateral pentru ca scot capul si vad buna parte din panou  si in plus poate si reusesc iarna sa dau zapada de pe el. din punctul asta de vedere poate si montat in partea de jos a veluxului sa fie ok, insa in mod cert e mai putin loc si nici nu imi e clar ca are loc, insa daca e varianta cea mai buna poate incec sa "le inghesui". Si ar mai fi ceva de luat in calcul si anume sa las si o posibilitate de extindere a panourilor. Daca pozitionez panourile in lateral fata de velux, pot sa pun unul in stanga si unul in dreapta sau e mai indicat ca extensia sa fie lipita de panoul initial?
Si o a doua intrebare, cate tuburi sa montez la un boiler Drazice de 200l? Acum vreo jumatate de an am primit o oferta cu 24 de tuburi Westech. E ok, sau sa pun mai putine ca sa nu imi fiarba apa in boiler daca se intampla intr-o zi sa nu consum apa calda? Multumesc.

#6182
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
1 Din propie experienta,sa ai acces pe la jumatatea lui,sa poti monta/demonta tuburile relativ usor,dar sa poti ajunge usor si sigur si la baza de asigurare a tuburilor,jos, sa vezi ce nasol este daca nu ai pozitie,sa stai cu capul in jos si sa te mai chinuie si un filet dracos de plastic.
2 Daca estimezi ca nu se consuma apa deloc toata ziua,chiar si o noapte,pentru 200l este bine sa te limitezi la 18..20 tuburi.,dar daca se mai consuma si in timpul zilei pentru 200l as merge pe 30 tuburi.
Eu cu 200l/20 tuburi, cu un usor consum(20%) maxim de apa calda am obtinut pe o zi total insorita la temperatura de 55gr.Colectorul mai sus de 73 gr nu l-am vazut.Poate daca nu era consum ,mai ridica ceva /ceva,chiar ma gindesc sa mai extind cu inca 10 tuburi, dar tot de asta ma lovesc, ideea ca intr-o zi/doua nu consum si...nu se stie.Bine, s-ar gasi solutii automate sa evacuez din apa, dar parca mi-e asa si asa, am incalzit-o si sa o arunc?!
Mai gindim...

Edited by XTH, 05 October 2016 - 19:59.


#6183
criseze

criseze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.03.2012
buna seara,
am o centrala termica tip combi care furnizeaza acm instant.cum pot sa o leg la boilerul unei  instalatii cu panouri solare astfel ca in lipsa soarelui sa incalzeasca apa din boiler?va rog sa-mi trimiteti o schema a instalatiei .va multumesc

#6184
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ok, deci e de preferat sa fie in lateralul geamului probabil tuburile incepand de undeva un pic mai sus de nivelul de jos al acestuia. Suna rezonabil si probabil ca se poate realiza cam in orice pozitie a veluxului. Singura chestie e ca la 30 de tuburi sigur nu ajung de pe geam sa umblu la ultimul tub, si cred ca nici la 20 nu e usor. Doua panouri de 15 tuburi montate in stanga si dreapta geamului? De la ce forma ai tuburile? Multam.

#6185
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Aici este frumuseta, am uitat sa-ti spun, ca sa umbli la ...tubul7  trebuie sa demontezi 20,19,18.....9,8 /sau 1,2, 3,.4..5, 6,Ca sa mearga smecheria asta trebuie sa stai pe la jumatea tubului, sa poti baga/scoate pipa si apoi tubul.La montaj se scoate pipa un 10..15cm, se introduce prima ea in teaca si apoi se impinge usor tubul .La scos ,invers, se scoate tubul, si mai este nevoie sa "ajuti" extragerea pipei.Da, este ceva migaleala,dar cu pasiune, totul merge OK!

 criseze, on 05 octombrie 2016 - 20:38, said:

buna seara,
am o centrala termica tip combi care furnizeaza acm instant.cum pot sa o leg la boilerul unei  instalatii cu panouri solare astfel ca in lipsa soarelui sa incalzeasca apa din boiler?va rog sa-mi trimiteti o schema a instalatiei .va multumesc
Cheama un instalator priceput sa nu ai dureri de cap inutile.

Edited by XTH, 05 October 2016 - 21:04.


#6186
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Salutari

o intrebari:

Ma gandesc sa pun un panou cu rezervor dar presurizat (adica apa din retea trece prin panou si vine in casa) datorita faptului ca daca o las prin cadere, la etaj voi avea presiune de 2 lei (diferenta de nivel de 2-3m).
In schimb astea vin cu o rezistenta electrica pentru a le proteja de inghet.
Exista posibilitatea sa il golesc pe perioada iernii si sa folosesc prepararea apei calde menajere de catre centrala urmand ca in primavara sa reconectez panoul? Ideea ar fi ca nu vreau sa folosesc rezistenta electrica pentru ca devine o solutie ff scumpa.
asta ar fi modelul. http://www.romstal.r...60l-p52315.html
pot gasi ceva mai bun?

#6187
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 alx0, on 06 octombrie 2016 - 04:14, said:

...pot gasi ceva mai bun?
Cum sa dai 1100 de euro pe un panou plan presurizat? Se poate goli toamna, dar la banii astia iei boiler 200l cu 2 serpentine plus panou cu 30 tuburi heat pipe si mai ramai cu bani vreo 300lei pentru un controler solar si pe asta nu-l mai golesti. Mai citeste topicul, parerea mea!

#6188
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Devine prea complicat și nu am spațiu tehnic disponibil.
O alta sursa de produse bune și la preturi bune?

#6189
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cauta si tu pe net " panou solar presurizat pret " si o sa gasesti mai multe modele, la diverse preturi. Daca ajungi pe compari.ro , o sa gasesti unele si pe la 2.500 lei, numai ca astea sunt cu tuburi vidate si nu cu panou plan cum ar fi cel gasit de tine. Cele cu panou plan vad ca peste tot trec de 4.000lei. Am subliniat faptul ca unele au tuburi vidate, deoarece daca cumperi dinala cu tuburi, va trebui iarna sa acoperi tuburile cu o prelata inainte de a goli boilerul. Daca in schimb cumperi un sistem cu panou plan, este suficient sa scoti apa din panou si din boiler si nu mai trebuie sa acoperi panoul cu nimic.

#6190
bodn_mihai

bodn_mihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.12.2009
Salutare, vin si eu cu o intrebare legata de un panou solar nepresurizat, tipul clasic cu boiler in varful casei .

Voi cum goliti apa complet din tuburi ptr a le proteja de inghet ?

Eu am urmatoarea problema, cand consum toata apa din boiler si inchid alimentarea cu apa rece, nu o sa mai urce apa in ele, dar ptr ca tuburile sunt inca pline cu apa,
daca noaptea imediat urmatoare o sa fie temperatura de inghet, acestea vor crapa (au si crapat de altfel iarna trecuta 2, din fericire costa doar 50 ron un tub)
Intreb acest lucru ptr ca in zona in care locuiesc, de exemplu azi dimineata au fost 2-3 grade, dar astazi am dat drumul la apa in panou si acum pot face dus lejer cu apa care
s-a incalzit peste zi .
Din pacate apa din tuburi nu poate fi scoasa in nici un fel acestea fiind infundate la partea de jos, exista vreo metoda de a o scoate ?
Multumesc !

Edited by bodn_mihai, 07 October 2016 - 20:06.


#6191
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Probabil,cel mai sigur, le golesti manual,pe fiecare.Pentru chestia asta nu le apreciez si pentru faptul ca stai cu ditamai butoiul pe casa...
Colectorul parca este alta ceva...plus ceva automatizare, ei...fiecare cu "vrabia" lui...

#6192
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare din nou. Eu sunt cu "casa verde" in brate si incerc sa completez cererea de finantare, insa nu prea ma dumiresc. In tabelul in care trebuie sa pun echipamentele pe care vreau sa le iau am o rubrica cu "puterea" instalatiei. Cam care e puterea unui tub vidat? Eu am gasit informatii despre puterea (energia) pe care o scot intr-un an (pentru westech am gasit ceva de genul 569 kWh/mp/an). Ma mai incurca si suprafata aia ca nu imi e clar daca e vorba de suprafata de absorbtie, sau de suprafata ocupata de panou. Ma puteti ajuta cu cifrele astea? Multumesc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate