Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5689
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 VIORELDOGARU, on 16 noiembrie 2015 - 11:41, said:

Vineri seara am verificat presiunea in vasul de expansiune,2,5 bar,conform cu presiunea indicata de fabricant.Sambata am controlat din nou functionarea , aceeasi problema , ziua presiunea creste pana aproape de 2,8 bar iar noaptea scade pana aproape de 0 bar.Cred ca am aer in instalatie asa ca am luat legatura cu un instalator sa vina cu o pompa de incarcare sa rac o aerisire si eventual o complectare a antigelului in circuit.

Poate fi legat si de contractari ale lichidului odata cu scaderea temperaturii exterioare ....
o sa ma uit si la sistemul meu ( care este similar cu al tau ) sa vad cum se comporta din punct de vedere al presiunii

#5690
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013

 VIORELDOGARU, on 16 noiembrie 2015 - 11:41, said:

Buna ziua.Revin cu problema presiunii in sistemul meu de panouri.Vineri seara am verificat presiunea in vasul de expansiune,2,5 bar,conform cu presiunea indicata de fabricant.Sambata am controlat din nou functionarea , aceeasi problema , ziua presiunea creste pana aproape de 2,8 bar iar noaptea scade pana aproape de 0 bar.Cred ca am aer in instalatie asa ca am luat legatura cu un instalator sa vina cu o pompa de incarcare sa rac o aerisire si eventual o complectare a antigelului in circuit.

Salut ,ar trebui sa faci urmatoarele operatiuni
1 descarca vasul de expansiune ,(de aer)
2 reincarca-l la 2bari
3 daca mai trebuie mai baga antigel
Toate trebuie facute la rece,oricum in perioada asta ai timp.
Succes!

Edited by boci76, 21 November 2015 - 10:38.


#5691
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
Eu nu înțeleg ceva, de ce sa ajungă vasul de expansiune la 0 bar dacă ai avea aer în instalație? Dacă vasul de expansiune este inițial încărcat cu 2.5 bari el nu poate sa coboare sub 2.5 bari indiferent de condițiile din instalație decât dacă are membrana spartă.

#5692
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Exista posibilitatea ca membrana sa fie lipita de vas si in acest caz nu mai functioneaza ca un vas de expansiune.

Edited by boci76, 21 November 2015 - 10:56.


#5693
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010

 dantes2007, on 21 noiembrie 2015 - 10:44, said:

.... el nu poate sa coboare sub 2.5 bari indiferent de condițiile din instalație decât dacă are membrana spartă.
Decit daca are butelia sparta cred ca este corect.(ventil care nu inchide corect)
Sau alte pierderi pe instalatie.

Edited by XTH, 21 November 2015 - 10:58.


#5694
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Eu va spun din experienta , si nu e relevant ca vasul e incarcat la 2,5

#5695
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Si eu am patit-o cu membrane lipite. Am scos aerul si am bagat 5-6bar apa si s-a dezlipit cu zgomot puternic.

#5696
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
Încă ceva din cunoștințele mele vasul de expansiune nu ai voie sa îl încarci cu aer tocmai pentru a se evita introducerea umidității care ulterior o sa duca la lipirea membranei.

#5697
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Pai...,atunci cu ce??azot? sau aer uscat,poate?!
Oricum membrana se lipeste daca instalatia nu are variatii de presiune de macar 0,5atm in ea.

Edited by XTH, 21 November 2015 - 22:22.


#5698
dantes2007

dantes2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 05.01.2013
Cu azot.Exista niște sprayuri speciale care se leagă la un furtun cu manometru.

#5699
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Salut,

Ma gandesc sa achizitionez o instalatie de panouri la anul; ce panouri ar avea un raport pret eficienta mai bun? Am vazut panouri vidate cu oglinda CPC, merita pretul mare? Eficienta nu este dubla dar pretul poate fi; panourile vor fi pe suporti intrucat acoperisul este mai apropiat de directia sud-est/nord-vest.
Ar fi sa zicem cam 4 persoane, locuinta cu ~170-180 mp incalziti; merita adus aportul si pentru incalzire sau doar ACM? Prin faptul ca merita ma refer la o amortizare a investitiei in  ~7-8 ani.
De asemenea am o centrala veche Radiant (24 KW) dar are cam 17-18 ani vechime si trebuie schimbata; ce firme ar fi mai bune astazi si ce capacitate ar trebui sa aiba?
Casa este izolata cu polistiren 10 cm la parter, etajul este din osb, polistiren 10 cm + preti vata bazaltica 15 cm; tavanul din vata bazaltica 30 cm. Voi monta incalzire in pardoseala dupa renovare.

Multumesc

#5700
octavianidita

octavianidita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2007
Aveti idee ce tip de izolatie sa foloses pe tevile de la panourile solare ?
Cea pe care o am acum s-a topit (era una albastra).

#5701
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Incearca Kaiflex EPDM, sau Kaiflex Solar EPDM , sau Kaiflex Solar EPDM CO

Este cam scumpa (mai sumpa decit teava) si va trebui sa o alternezi cumva. Izolatia Kaiflex Solar EPDM CO care are si protectie pentru pasari o pui afara, iar inautru o pui pe aia simpla (fara CO la coada).

#5702
octavianidita

octavianidita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2007
Mie mi-a recomandat cineva ARMAFLEX (pe care am si cumparat-o). O fi buna ?
Varianta pe are o am eu este fara un stat plastificat protector (mi s-a sugerat sa folosesc o banda matisata pentru protectie). O voi folosi pentru exterior.

In plus am bservat ca la interior am in camra tehnica niste izolatii plastificate de culoare verde si gri (am inteles ca se pun diferite pentru tur/retur pentru a fi usor de identificat).
Si ma gandeam daca varianta asta ar fi mai buna deat ce am eu (bine, intai ar trebui sa stiu cum se numeste :))

#5703
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Si Armaflex face izolatie buna.

Daca aia pe care ai cumarat-o o fi buna sau nu.... nu stie nimeni. O sa afli tu in timp daca ai cumparat sau nu ce trebuia :D
Armaflex si mai cum ???  Ca si astia de la Armaflex au tot soiul de izolatii pentru diverse aplicatii. Doar numele Armaflex nu spune absolut nimic.
O izolatie obisnuita poate rezista pina pe la 105grd. Aia speciala pentru panouri solare ar trebui sa reziste pina pe la 150grd. Tu de care ai cumparat ?

#5704
octavianidita

octavianidita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2007
este de fapt izolatie elastomer HT pentru tevi panouri solare.
Link produs http://www.romstal.r...9mm-p17173.html

In specificatii intr-adevar spune ca temperatura de lucuru este intre -50 si 150 grade.

#5705
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
HT inseamna temperatura inalta si da, este ceea ce trebuie. Despre gri si verde nu am cunostinta.

#5706
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Salut,

Ma gandesc sa achizitionez o instalatie de panouri la anul; ce panouri ar avea un raport pret eficienta mai bun? Am vazut panouri vidate cu oglinda CPC, merita pretul mare? Eficienta nu este dubla dar pretul poate fi; panourile vor fi pe suporti intrucat acoperisul este mai apropiat de directia sud-est/nord-vest.
Ar fi sa zicem cam 4 persoane, locuinta cu ~170-180 mp incalziti; merita adus aportul si pentru incalzire sau doar ACM? Prin faptul ca merita ma refer la o amortizare a investitiei in  ~10 ani.
De asemenea am o centrala veche Radiant (24 KW) dar are cam 17-18 ani vechime si trebuie schimbata; ce firme ar fi mai bune astazi si ce capacitate ar trebui sa aiba?
Casa este izolata cu polistiren 10 cm la parter, etajul este din osb, polistiren 10 cm + preti vata bazaltica 15 cm; tavanul din vata bazaltica 30 cm; ferestre ~12 mp. Voi monta incalzire in pardoseala dupa renovare.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate