Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5509
xenonhost

xenonhost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 26.05.2009
da, au mers, am scapat controllerul pe jos si probabil s-a stricat de tot, caut un display dar nu gasesc, o sa cumpar altul mai performant. S1 are teaca lui in schimbatorul de caldura al panoului. Panoul e pe sol, nu pe acoperis, la 20 m de boiler, am ingropat teava pentru ca pe acelasi traseu am tras si teava din fantana pentru hidrofor si am facut si o priza de pamant care la masuratori a dat valoarea 3.2. Se pare ca din 3 una nu am nimerit-o :(

#5510
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
Buna seara,

Am terminat de citit si acest topic Posted Image
Am incropit un excel in care am completat cu date relevante ale panourilor, am adaugat formule si am obtinut un chart (grafic comparativ) de toata frumusetea.
Il atasez (arhivat zip) in speranta ca va veti "juca" si voi in el, veti adauga panouri/tuburi noi si interesante, veti avea idei de imbunatatire a calculelor si comparatiilor.
Eu personal doresc sa aleg cele mai eficiente panouri/tuburi in conditii de radiatie solara scazuta si temperatura ambianta scazuta - daca in ecuatie consideram 500W/mp in loc de 1000W/mp cum se considera in keymark...
Attached File  Keymark.gif   77.77K   134 downloadsAttached File  Randament.gif   28.71K   129 downloads

Attached Files



#5511
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
1 week, 25 downloads, 0 reactions.
Daca si-a instalat cineva panouri sau tuburi, il rog sa scrie ce si-a pus, in ce configuratie, ce asteptari a avut si care sunt impresiile.
Intre timp am dezvoltat excelul adaugand insolatia pe ore si luni, ar fi interesant de discutat rezultatele...

#5512
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Eu le am de doi ani si sunt foarte multumit.
Configurația e 60 tuburi vidate wtb58 un puffer
de 800 tank īn tank boilerul fiind de 100l


#5513
boci76

boci76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 05.06.2013
Eu le am de doi ani si sunt foarte multumit.
Configurația e 60 tuburi vidate wtb58 un puffer
de 800 tank īn tank boilerul fiind de 100l


Ma scuzati pe al doilea post


#5514
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
18 tuburi - boiler 100 l, intru in al 3 -lea an, ma gandesc sa mai pun inca unul

#5515
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
salut,

doua panouri plane Buderus SKS4.0; atasat foto dupa ecran energie capturata in ultimele 2 saptamini.
montate de 2 ani, multumit de ele; sunt la limita pentru un boiler solar de 300 litri- atunci cind este soare si nu se consuma cit de cit apa calda, temperatura apei in boiler urca pina aproape de maximul admis de producator.

ziua buna,
laurentiu

Attached Files


Edited by laurentiu_florin, 21 June 2015 - 19:33.


#5516
alibabu

alibabu

    Hapciu'Politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,121
  • Înscris: 19.05.2009

 maiandrei, on 21 iunie 2015 - 12:46, said:


Daca si-a instalat cineva panouri sau tuburi, il rog sa scrie ce si-a pus, in ce configuratie, ce asteptari a avut si care sunt impresiile.


Sistem Ariston Kairos
2 panouri plane ( 4 mp ) , boiler 2 sepentine 300 l ....
in aceiasi situatie ca si Laurentiu .... bine , noi suntem in Dobrogea .....
in conditiile unui consum mai redus , sistemul s-a oprit la atingerea temperaturii maxim admise in boiler.....

#5517
fazakas

fazakas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.07.2010
buna ziua.As vrea in viitor sa instalez un panou solar cu tuburi vidate 30 buc.Mentionez ca am un boiler Cordivari de 200l cu dubla serpentina la care ACM asigura o centrala lemne gazeficare care e legat la una din serpentine.Mai am un puffer de 1000l fara serpentine in care centrala baga apa in zilele reci si din puffer apa se duce in incalzirea casei care este IP.Panoul solar voi lega la cea de a doua serpentina a boilerului de ACM. Intrebarea mea este ca in timpul verii surplusul de apa calda din boiler poate fi preluat de prima serpentina(cea de sus) si introdus in centrala si de acolo in puffer?Si daca as mai adauga in timp inca 2 panouri solare pt incalzirea casei toamna si primavara ar functiona incalzirea pufferului prin aceasta metoda?

#5518
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
@fazakas...
Da se poate, eu am un asemenea sistem ca protectie pentru atunci cand nu am consum de apa calda. Sa raceasca boilerul transferand caldura in puffer.
La partea a II-a a intrebarii tale, probabil da, dar trebuie analizat mai...in detaliu...in varianta mea, puferul este incalzit de jos in sus cu pompa de boiler care e pusa pe retur...

Edited by ramadoss, 27 June 2015 - 10:15.


#5519
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
30 tuburi sunt cam multe pentru un boiler Cordivari de 200l.

Teoretic vara poti muta surplusul in puffer (prin intermediul centralei) insa va fi mai greu de facut automatizarea si transferul va fi destul de anemic pentru ca serpentina de sus nu va fi capabila sa preia cine stie ce si pompa se va invirti foarte mult timp ca sa raceasca boilerul.

Iarna se complica si mai tare situatia. Ca sa mearga ideea va trebui sa cuplezi serpentina de sus a boilerului si la puffer cu o pompa separata. In cazul asta cu pompa asta suplimentara poti muta si iarna dar si vara energia din boiler in puffer.

Trebuie sa spui exact ce centrala ai si cum este conectata ea la puffer si la boiler, cite pompe ai, ce schema hidraulica ai, etc.

(vad ca intre timp a raspuns si @ramadoss :D )

Edited by florin71_skoda, 27 June 2015 - 10:17.


#5520
ramadoss

ramadoss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 24.07.2012
Da, doar ca eu nu recircul prin centrala...o izolez pe retur si apa intra in puffer prin retur, care e comun cu al pompei de boiler(normal). Scopul meu e sa racesc boilerul, nu sa incalzesc pufferul sus...

Se impune si o mica automatizare...sau schimbarea celei din timpul functionarii normale, de iarna...

Edited by ramadoss, 27 June 2015 - 10:34.


#5521
fazakas

fazakas

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 19.07.2010
Multumesc frumos pt raspunsuri  centrala este Atmos de 25 kw cu gazeficare, ma gindeam sa inchid robinetul tur centrala si cu pompa retur centrala sa scot apa calda din boiler si sa bag in puffer  comandata  de  termostatul din partea de jos a boilerului( trb sa anulez supapa de sens inaintea pompei boilerului)

Attached Files


Edited by florin71_skoda, 28 June 2015 - 16:20.


#5522
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 maiandrei, on 17 iunie 2015 - 00:00, said:

Buna seara,

Am terminat de citit si acest topic Posted Image
Am incropit un excel in care am completat cu date relevante ale panourilor, am adaugat formule si am obtinut un chart (grafic comparativ) de toata frumusetea.
Il atasez (arhivat zip) in speranta ca va veti "juca" si voi in el, veti adauga panouri/tuburi noi si interesante, veti avea idei de imbunatatire a calculelor si comparatiilor.
Eu personal doresc sa aleg cele mai eficiente panouri/tuburi in conditii de radiatie solara scazuta si temperatura ambianta scazuta - daca in ecuatie consideram 500W/mp in loc de 1000W/mp cum se considera in keymark...
Keymark.gif Randament.gif
Salut,

Ma bucur ca ai pus in comparator si panourile solare plane de la Wolf, din punctul meu de vedere cred ca sunt cele mai bune raport calitate pret pe piata din Romania in momentul de fata.

Ce parere aveti de panourile Top Son de la Wolf credeti ca rezista la grindina?

Attached Files



#5523
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003
Multumesc pentru apreciere.
As fi fost tare fericit daca mai multa lume ar fi inteles excelul, pentru ca eram pregatit sa vin cu completari - intre timp am mai adaugat panouri gasite la noi in tara, preturi, simulari in functie de necesitati.
Parametrii furnizati de Keymark sunt buni, daca ii prelucram. In stare bruta nu, pentru ca este considerat G=1000W/mp - adica valorile rezultate sunt relevante doar pentru zile insorite, de vara. Adica wattii aia de la Keymark sunt super-optimisti.
Daca vrem sa aflam care ar fi performantele mai spre toamna/primavara, putem considera G=500W/mp (sau chiar mai putin), o diferenta de temperatura de 50K, si aplicam formula:
Attached File  Formula randament.jpg   6.54K   19 downloads
Avand si preturile panourilor, putem face un raport RON/Watt obtinut in astfel de conditii. Si ne cam trece de aport la incalzire, daca vrem amortizare si nu doar HOBBY.

Revenind la Wolf TopSon F3-1, e intr-adevar foarte bun - cele mai mici pierderi de caldura intre panourile plane, un randament de peste 80% la dT=0K si G=1000W/mp.
Daca insa ne referim la raport calitate/pret, Logasol SKS 4.0 si 5.0 stau mai bine - cu performante apropiate, dar pret mult mai accesibil.
Am calculat pentru dT = 50K si G=500W/mp, Wolf costa 7.8 lei/watt, iar Logasol este 4.5, respectiv 6.1 lei/watt.

#5524
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 maiandrei, on 30 iunie 2015 - 23:52, said:

Multumesc pentru apreciere.
As fi fost tare fericit daca mai multa lume ar fi inteles excelul, pentru ca eram pregatit sa vin cu completari - intre timp am mai adaugat panouri gasite la noi in tara, preturi, simulari in functie de necesitati.
Parametrii furnizati de Keymark sunt buni, daca ii prelucram. In stare bruta nu, pentru ca este considerat G=1000W/mp - adica valorile rezultate sunt relevante doar pentru zile insorite, de vara. Adica wattii aia de la Keymark sunt super-optimisti.
Daca vrem sa aflam care ar fi performantele mai spre toamna/primavara, putem considera G=500W/mp (sau chiar mai putin), o diferenta de temperatura de 50K, si aplicam formula:
Formula randament.jpg
Avand si preturile panourilor, putem face un raport RON/Watt obtinut in astfel de conditii. Si ne cam trece de aport la incalzire, daca vrem amortizare si nu doar HOBBY.

Revenind la Wolf TopSon F3-1, e intr-adevar foarte bun - cele mai mici pierderi de caldura intre panourile plane, un randament de peste 80% la dT=0K si G=1000W/mp.
Daca insa ne referim la raport calitate/pret, Logasol SKS 4.0 si 5.0 stau mai bine - cu performante apropiate, dar pret mult mai accesibil.
Am calculat pentru dT = 50K si G=500W/mp, Wolf costa 7.8 lei/watt, iar Logasol este 4.5, respectiv 6.1 lei/watt.
Salut,

Ai luat in calcul preturile de lista?

#5525
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Adica wattii aia de la Keymark sunt super-optimisti....

salut,

ai dreptate in calculele facute; pentru exemplele pe care le am luat din controller ul folosit, au fost doua saptamini diferite ca radiatie solara; in general, pentru zilele insorite obtin 40-48 Kw echivalent in apa calda pe zi cu panourile specificate. cind cantitatea de energie scade sub 40 Kw echivalent in apa calda pe zi inseamna ca au fost zile cu nori sau soare mai putin prezent. am uitat sa spun unghiul de instalare: 24 grade, orientare sud.
desi nu am tinut un istoric riguros, pentru aprilie am avut o cantitate de energie de cam 3-7 Kw pe zi; o sa urmaresc acelasi lucru pentru perioada de toamna...

ziua buna,

laurentiu

#5526
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 26.07.2003

 adriansar, on 01 iulie 2015 - 09:21, said:

Salut,

Ai luat in calcul preturile de lista?
Salut,
Le-am luat? Posted Image

Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate