Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Instalații SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5257
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009
Pompa albastra poate baga debitul x cu 2 Bar la 9 metri... asta e bine, dar tot ne trebuiesc specificatiile pompelor, ce dimensiuni au aspiratia si refularea, etc, pentru ca aia albastra ar trebui sa fie in stare sa bage, poate chiar baga dar cu debit mic si trebuie asteptat sa se incarce linia, trebuie sa fii sigur ca pompa este aerisita, sa ai un manometru pe refulare care sa indice presiunea... etc.

Utila ar fi si schema instalatiei...

#5258
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

 costicucu, on 20 septembrie 2014 - 06:49, said:

Pompa albastra poate baga debitul x cu 2 Bar la 9 metri... asta e bine, dar tot ne trebuiesc specificatiile pompelor, ce dimensiuni au aspiratia si refularea, etc, pentru ca aia albastra ar trebui sa fie in stare sa bage, poate chiar baga dar cu debit mic si trebuie asteptat sa se incarce linia, trebuie sa fii sigur ca pompa este aerisita, sa ai un manometru pe refulare care sa indice presiunea... etc.

Utila ar fi si schema instalatiei...



Am sa atasez pozitionarea pompei in sistem cat si schema hidraulica incercata . Am incercat diferite scheme hidraulice . Am montat supapa de sens inaintea pompei , am incercat varianta cu vas de expansiune gen hidrofor . Am ajuns la concluzia ca pompa nu functioneaza la parametri specificati de producator . Pompa nu baga presiune sesizabila nici pe cadere dapai pe urcare . Poate stii o pompa adevarata care sa reziste la temperaturi de pana la 100 C .

Domnilor moderatori cum sa schimb meniul in limba romana ? . La atasamente pare cam complicata treaba . In trecut era mai usurica treaba . Multumesc

Attached Files


Edited by danlucyan, 20 September 2014 - 14:10.


#5259
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009

 danlucyan, on 20 septembrie 2014 - 14:13, said:

Am sa atasez pozitionarea pompei in sistem cat si schema hidraulica incercata
Ai si retur la toata schema asta sau doar tur? (adica... pompa impinge dar nu primeste nimic in aspiratie...)

#5260
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009

 danlucyan, on 20 septembrie 2014 - 14:13, said:

Ai nevoie de alimentare cu apa rece si un vas de expansiune (Raduk o sa ma urecheasca...Posted Image )

#5261
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010
Nu m-ai inteles deloc . Aici nu este vorba de un circuit inchis adica tur-retur . Eu doar vreau sa majorez presiunea pe APA MENAJERA . De ex  in cazul de fata am o presiune de 0,8 bari prin cloncuzie insuficient 0,8 bari sa faci un dus decent  .

#5262
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
salut, am si eu o intrebare de "noob":

am vazut pe piata panouri solare cu tuburi vidate nepresurizate cu boiler integrat. stiu ca apa este incalzita in acel boiler prin convectie datorita agentului termic din tuburile vidate.
pretul lor este ok, incepand de la 900 de lei panou cu boiler 100l.
intrebarea mea este, cum se racordeaza acest panou, este ok sa leg turul care vine de la hidrofor? si apoi sa ies cu teava pana la chiuveta? sau se numeste nepresurizat din cauza ca apa curge prin cadere din el (intrebarea in cazul acesta ar fi cum se face alimentarea? si de unde sti ca s-a umplut).

nu se poate face ceva ca sa reziste la presiuneade ~2 bari care o am prin instalatie?

#5263
liviu_emil

liviu_emil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.01.2013
salut,acest sistem este de mica presiune,adica mai mult de 1 atm nu se stie daca rezista.apa vine prin cadere.poti sa-i pui o pompa pentru ridicarea presiunii.alimentarea boilerului se face prin ruptor de presiune sau daca ai un controller prin electrovalva din kit

#5264
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
pot modifica boilerul, sa introduc o serpentina prin care sa circul apa cu presiune mai mare? este demontabil?

am facut un calcul: teava de 22mm*15mm (cat cred eu ca incape intr-un boiler de 100l) costa cam 300 de lei + 900 de lei panoul cu boiler un total de  1200 de lei.

panouri solare presurizate nu am vazut sub 2500 de lei...

Edited by cashonly, 25 September 2014 - 12:15.


#5265
liviu_emil

liviu_emil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.01.2013
de banii astia iti achizitionezi o pompa buna si nici nu muncesti atat.boilerul nu poti sa-l faci bucati

#5266
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 cashonly, on 25 septembrie 2014 - 09:04, said:

intrebarea mea este, cum se racordeaza acest panou, este ok sa leg turul care vine de la hidrofor? si apoi sa ies cu teava pana la chiuveta? sau se numeste nepresurizat din cauza ca apa curge prin cadere din el (intrebarea in cazul acesta ar fi cum se face alimentarea? si de unde sti ca s-a umplut).

2 - variante.
Ignora  numele firmelor ca nu conteaza

Attached Files



#5267
cashonly

cashonly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.05.2010
acum am prins ideea, multumesc pentru material!

o ultima intrebare, are destul debit/presiune apa prin cadere? casa are doar parter si as vrea sa pun pe acoperis panoul.

#5268
liviu_emil

liviu_emil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.01.2013
foloseste teava de 3/4 ca sa compensezi presiunea

incearca traseul fara prea multe coturi

#5269
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007

 danlucyan, on 20 septembrie 2014 - 14:13, said:

Am sa atasez pozitionarea pompei in sistem cat si schema hidraulica incercata . Am incercat diferite scheme hidraulice . Am montat supapa de sens inaintea pompei , am incercat varianta cu vas de expansiune gen hidrofor . Am ajuns la concluzia ca pompa nu functioneaza la parametri specificati de producator . Pompa nu baga presiune sesizabila nici pe cadere dapai pe urcare . Poate stii o pompa adevarata care sa reziste la temperaturi de pana la 100 C .

Domnilor moderatori cum sa schimb meniul in limba romana ? . La atasamente pare cam complicata treaba . In trecut era mai usurica treaba . Multumesc

din schema ta
nu crezi ca este mai usor sa urci panoul pe acoperis ?
am inteles din manualul de instalare al panourilor nepresurizate, ca montajul se face la aproximativ 3m mai sus de prima sursa de consum

#5270
danlucyan

danlucyan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 19.12.2010

 gyc968, on 27 septembrie 2014 - 08:20, said:


din schema ta
nu crezi ca este mai usor sa urci panoul pe acoperis ?
am inteles din manualul de instalare al panourilor nepresurizate, ca montajul se face la aproximativ 3m mai sus de prima sursa de consum


Corect , pe acoperis . Eu prefer varianta la sol din mai puncte de vedere .Pompa pentru cresterea presiuni pe apa calda ar rezolva cu succes urcarea ditamai panoului pe varful clasei . Problema mea este calitatea pompei . As dori o pompa de buna calitate .

#5271
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Salutare.

Mi-am instalat recent o soluție cu panouri vidate cu aport la încălzire. Tot încerc să găsesc setările optime de la automatizare, să fac sistemul cât mai eficient, și anume:

1) Centrala să intre atunci când chiar este necesar
2) Apa caldă din panouri din timpul zilei să se mențină cât mai mult peste noapte.

Acum, am:

- Boiler bivalent (boiler în boiler) de 600L cu cel de 160L pentru apa menajeră.
- Centrală electrică Protherm de 21Kw.
- 3 panouri solare cu tuburi vidate a câte 30 tuburi fiecare = 90 tuburi.
- Automatizare panouri SR868C8
- Termostat Computherm Q7RF

În acest moment, țin apa din boiler la 70C ca să aibă de unde scade noaptea. Doar cu ajutorul panourilor apa ajunge la 70C destul de ușor (astăzi, 1 Octombrie, de ex, mi-a ajuns la 70C pe la 14.00).

Însă aș vrea să o cobor la 65C sau 60C strict din punct de vedere al apei calde de la robinete, în special pentru că am sistem de recirculare și apa caldă (aproape de temperatura din boiler) ajunge aproape instant după deschiderea robinetului. Având copil mic, mi-e frică să nu se opărească, din joacă (să deschidă doar robinetul de apă caldă la cadă/dușuri).

La automatizare am 3 intervale orare setabile. În acest moment le am astfel:

Interval 1 : 0 AM - 7 AM (centrala intră doar dacă temperatura din boiler scade sub 40C, și se oprește când ajunge la 50C) - în ultimele 30 de zile, nu a intrat deloc centrala. Temperatura din boiler din ziua anterioară, se păstrează de obicei cu mult peste 40C. Nici în zilele când a plouat, a fost înorat și nu a fost pic de soare (panourile duc spre 50-55C în astfel de condiții).
Interval 2 : 7 AM - 7 PM (centrala nu intră deloc) - cel puțin în perioada curentă, nu este deloc necesar să intre centrala. Panourile fac față cu brio la toate cerințele. Apa menajeră + dușuri + cadă + orice alt consum, fără încălzire (în zilele friguroare avem 10 grade afară, în casă 21-22 fără încălzire).
Interval 3 : 7 PM - 0 AM (centrala intră doar dacă temperatura din boiler scade sub 40C, și se oprește când ajunge la 50C) - în ultimele 30 de zile, nu a intrat deloc centrala. Temperatura din boiler din ziua anterioară, se păstrează de obicei cu mult peste 40C. Nici în zilele când a plouat, a fost înorat și nu a fost pic de soare (panourile duc spre 50-55C în astfel de condiții).

Setările de mai sus sunt făcute de mine, după o perioadă de "test" în care am tot schimbat setările. Deasemenea, sunt făcute pe ideea că încă nu funcționează căldura. Sincer, tuturor ne este foarte bine în casă.

În câteva săptămâni însă, va veni perioada mai rece, și voi trece la alte teste cu încălzirea activată. Aici cer câteva sfaturi de la cei care folosesc un sistem similar sau chiar au produsele mai sus menționate. Cum este optim, panouri + centrală Posted Image

Ura și mulțumesc !

Edited by Expertu, 01 October 2014 - 19:25.


#5272
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
nu e mai simplu sa pui robineti termostatati (care amesteca cu apa rece automat) ?

#5273
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Expertu, on 01 octombrie 2014 - 19:23, said:

Însă aș vrea să o cobor la 65C sau 60C strict din punct de vedere al apei calde de la robinete, în special pentru că am sistem de recirculare și apa caldă (aproape de temperatura din boiler) ajunge aproape instant după deschiderea robinetului. Având copil mic, mi-e frică să nu se opărească, din joacă (să deschidă doar robinetul de apă caldă la cadă/dușuri).
Pentru asta se foloseste o vana termostatica de amestec la iesirea din boiler.
Am atasat o schema din documentatia ESBE VTA 322, ca asta am avut la indemana. Cauta pe google "vana termostatica apa calda".

Attached Files



#5274
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Mulțumesc amândorura. O să mă interesez să iau o astfel de vană termostatică. One problem solved Posted Image

PS: pot ține boilerul în 80C după ce pun vana termostatică ? Este sigur ? Suportă boilerul și/sau instalația ? Din panouri mi-a venit și la 120C fără probleme (am reglat ulterior să recircule cu boilerul când ajunge la 90C). Presupun că pot alege să transmit apa menajeră la temperatura X (probabil 40-45C), indiferent de temperatura celei din boiler.

Acum așa, dacă mai sunt sfaturi sau păreri despre automatizare și reglaje în sine!

Edited by Expertu, 01 October 2014 - 20:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate