Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Instalaşii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5131
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pai tu acum cu ce prepari apa calda ? Cu gaz sau cu curent ?

#5132
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Utilizez un boiler electric de 1500W ferolli de 80L, evident ca e mai productiv cu 1 panou solar.

#5133
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca faceai apa calda cu gaz, era mai usor de calculat / aproximat cam ce suma ai fi scutit lunar cu panourile solare. In cazul boilerului este un pic mai complicat.

#5134
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Q=m*cp*/\T
=80*4.18*sa zicem 35
=11.704kJ
adica 3.25kw

Edited by camsonat, 09 July 2014 - 21:32.


#5135
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se poate incerca o aproximare si cu formula asta, insa nu va da un rezultat exact, plus ca DeltaT-ul este variabil si oricum nu prea este de 35grd. La spalat vase este de ~10grd, pentru ca nu consumi multa apa si teoretic termostatul boilerului are un histerezis de 10grd. Pentru dus daca ti boilerul pe 60grd, cind apa se raceste sub 45grd cam inchizi robinetul ca nu mai poti face dus si In cazul asta ecartul devine 15grd (Putem sa-l extindem si la 20grd daca ne multumim cu o apa de 40grd pentru dus). Pe urma mai trebuie sa tinem cont si de faptul ca boilerul nu este unul bine izolat si are ceva pirderi, care duc la cuplarea rezistentei din cind in cind, chiar si daca nu consumi apa.

----------

@Zyx, cam cita apa calda consumi lunar ?

Daca aplicam formula prezentata de @camsonat si acceptam un DeltaT de ~20grd care sa zicem ca acopera consumul si pierderile, tu ai nevoie de ~2kw cu care sa incalzesti boilerul tau de 80 litri de la ~40grd si pna la ~60grd.
Pasul 2 ar fi sa-ti aproximezi consumul de apa calda. Daca spre exemplu ai consuma ~6mc de apa calda pe luna, asta inseamna 6000 litri/luna, pe care ca sa-i incalzesti cu acelasi DeltaT de 20grd, ai nevoie de ~140kw. Din cite stie eu, 1kwh de electric costa ~0,33 ron in momentul de fata. Daca este asa, inseamna ca pe tine te costa ~46ron pe luna sa-ti prepari apa calda. In 6 luni pe an in care presupunem ca panourile vor merge la 100%, vei ajunge sa faci o economie de ~276ron. Ca sa se amortizeze panourile in 5 ani, ar trebui sa dai maxim 1380ron pentru achizitia si instalarea acestora.

Mai departe fa-ti singur socotelile.

#5136
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Multumesc pentru caclule, nu speram sa va bateti capul si timpul.

Nu am masurat temperatura apei, dar e setat la o temparatura calda(nu fierbinte), astfel incat sa nu fie nevoie de potrivirea apei cu rece cand faci un dus, deci cred ca un ~30-40 grade.
Consumul de apa total este de 8mc/luna, deci ar fi cam ~3-4 mc apa calda sa spunem, nu e masurat.

Cu ~1500 lei nu cred ca se rezolva ceva, decat cu un panou ieftin, vazusem pe paginile precedente un panou bunicel pe la 1500 lei pe  care il detine si  camsonat. KTC parca. In instalatii sunt paralel...deci va trebui inclusa si instalarea. Cu o schema ma descurc, dar cu practica mai greu :)
Ma interesau mai mult panourile pt ca e foarte cald vara si e pacat de energia risipita, dar sa fie si oarecum eficienta/cost si exploatare.

Edited by Zyx, 10 July 2014 - 18:38.


#5137
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Un sistem mai bunicel cam trece de 10.000 ron. Daca ne gindim ca mai tebuie cuplat si la centrala existenta, suma este mult mai mare.

Parerea mea este ca sistemul cu 1.500 ron nu poate fi decit o "jucarie" care o ai doar ca sa nu zici ca nu ai. Ceva bun pentru o casa de vacanta, sau pentru cineva cu pretenti minime.

#5138
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Panourile mele nu sunt KTC si un singur panou a costat cu mult peste 1.500 de lei.

#5139
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008
Am intrebat la Agentia locala de Mediu. Anul asta se platesc dosarele restante la Casa Verde. Pt. anu'...nu se stie.

#5140
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Naspa...
si eu care vroiam sa imi depun dosar!

#5141
raulalexandru1985

raulalexandru1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 04.08.2013
Buna..... recent am cumparat un apartament la etajul 4 cu mansarda la et 5 un total de 100 mp...este semifinisat si  sunt curios cat ar costa sa imi montez ponouri solare...
Pe partea care stau soarele bate pana la ora 14 dupa aceea am numai umbra pare ce apune.
Doresc sa fie panouriile solare si pentru apa calda dar si pt curent.
Doresc panouri de buna calitate nu chinezari si cu cel putin 15 ani de garantie.....astept orice parere si sfat serios.

         Respect si multumesc.....

#5142
radu_bog_cocorin

radu_bog_cocorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 08.08.2008
Multumesc pentru ajutor.
Am reusit sa-i dau drumu'. Functioneaza de o saptamana fara probleme.am reusit sa-l aerisisesc mai bine cu o pompa mai puternica si am schimbat si pompa din statie. Am observat ca atunci cand mergeam atta cu pompa de incarcare cat si cu pompa din statie cea din urma baga aer drept urmare am schimbat-o.
Multumesc inca o data pentru rabdare si sfaturi.

#5143
ovidiuttt

ovidiuttt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 20.12.2009
Buna tuturor,

Azi am fost anuntat de cei de la Mediu ca mi.au aprobat dosarul pt casa verde, panouri solare pt apa calda.
  Situatia mea este urmatoarea>stau la o casa nou construita in NV tarii, incalzirea pe gaz cu centrala ,suprafata 103 mp, 2 persoane si speram ca vor mai aparea si altii.
  As vrea si eu parerea unora legat de ce am nevoie ce ii mai de calitate, tuburi vidate?panou plan?ce este mai ok peste iarna?
  Deja sunt asltat de oferte de la firme care vor sa imi fac ei lucrarea.Va rog sa imi da.ti cateva repere importante de la care sa nu ma abat pt a avea o instalatie buna si eficienta sa nu ma apuc sa o fac degeaba doar sa am ceva pe casa,
    Am fost putin descurajat de cineva cu o pensiune  de pe litoral unde am fost, si acolo la cata expozitie solara au imi zicea ca nu se merita ca dupamasa nu mai are apa calda,,, dar nu imi vine sa cred.

  Va multumesc anticipat

#5144
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Dupa cercetarile mele, sa produci ceva si iarna ai nevoie de 3 programe casa verde. Ala de la mare avea o instalatie calculata de un faiantar.
La obiect, ar trebui sa te orientezi catre sisteme fara acumulator pe casa. Pentru zile insorite de iarna se preteaza tuburile heat pipe.

#5145
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

 ovidiuttt, on 24 iulie 2014 - 20:39, said:

Buna tuturor,

Azi am fost anuntat de cei de la Mediu ca mi.au aprobat dosarul pt casa verde, panouri solare pt apa calda.
Dosar de...anul acesta ???

#5146
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Din cite vad eu pe siteul oficial, in 22.07 si in 24.07 au iesit listele cu dosarele aprobate.

#5147
lbadaca

lbadaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 14.07.2008

 florin71_skoda, on 25 iulie 2014 - 06:29, said:

Din cite vad eu pe siteul oficial, in 22.07 si in 24.07 au iesit listele cu dosarele aprobate.
Repet
Dosarele sunt de anul acesta?
M-as mira sa fie gata asa repede avand in vedere ca progamul nu cred ca e inceput nici de o luna.

#5148
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,399
  • Înscris: 03.11.2009

 florin71_skoda, on 25 iulie 2014 - 06:29, said:

Din cite vad eu pe siteul oficial, in 22.07 si in 24.07 au iesit listele cu dosarele aprobate.
Florine... care-i site-ul... sa nu caut de nebun...Posted Image

Posibil/sper sa fie si dosarul meu pe acolo (pentru panourile solare)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate