Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonamente pentru persoane cu diz...

Schimbare parbriz la reprezentanta

Interogare baza de date

Probleme Hyundai/bobina inductie ?
 Problema centrala IsoTwin Condens...

telecomanda universala/Naim uniti...

Upgrade 3060 Ti vs 4070 ?

Rename SQL column
 Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#1711
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

View PostCristist50, on 10th December 2009, 12:42, said:

A calculat cineva economia reala anuala obtinuta cu ajutorul panourilor? Ca eu calculele le-am facut teoretic, tinand cont de un consum mediu al meu pe 2 ani si de pretul de instalare al panourilor ...

Putintica rabdare, sa se faca anu'. Pe 31 decembrie dam rezultatele oficiale, daca nu ma impusca pana atunci vreun dealer de solare. Oricum, iarna nu-i ca vara.

PS: nu s-ar putea uni cele doua topicuri? Era mai bine inainte,zic eu.

#1712
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,087
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpicpro52, on 11th December 2009, 08:20, said:

Pe 31 decembrie dam rezultatele oficiale, daca nu ma impusca pana atunci vreun dealer de solare. Oricum, iarna nu-i ca vara.

Atentie si la razbunarile din familie care sunt chiar mai dure.

#1713
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postblimpyway, on 3rd December 2009, 01:21, said:

panourile de plastic fara geam de obicei sunt pentru incalzirea piscinei. ..
poti estima cam cat ar costa incalzirea unei piscine cu astfel de panouri ? ma refer la costurile investitionale.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
# pt. gelu si/sau alti amatori de solare:

2 simulari de instalatii solare pt. apa calda si aport la incalzire: 1 varianta pt. Bucuresti, 1 var. pt. Iasi.
-casa de 300 m2, 5 persoane (necesar termic 41 kW)
-instal. solara cu 5 panouri plane, boiler tank-in-tank 750 litri.

Interesant e ca aportul instal. solare la incalzire a iesit mai mare la Iasi (!).
-datele meteo sunt luate dupa ultimii 3 ani.

Attached Files


Edited by scheleton, 14 December 2009 - 23:45.


#1714
agelu

agelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 29.11.2007
tx

....dureros...ca lovit cu leuca....Deci..merita? Macar in timpul verii sa scoti parleala.

Capetele de coloana incalzire/apa calda au fost inversate...no pb

tx again

Edited by agelu, 15 December 2009 - 00:21.


#1715
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postagelu, on 15th December 2009, 01:20, said:

tx..Deci..merita? Macar in timpul verii sa scoti parleala...
depinde mult de tariful la gaze. La un tarif X, nu merita, la 2X incepe deja sa merite. Nu stim insa cand va ajunge 2X (sau mai mult).

Si apoi mai ramane si combinatia cu cazan lemne, sau electric, etc. (pt. cei care n-au gaze, desigur).

#1716
marius_lmd

marius_lmd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 30.01.2009
[quote name='scheleton' date='14th December 2009, 23:42' post='7502990']
poti estima cam cat ar costa incalzirea unei piscine cu astfel de panouri ? ma refer la costurile investitionale.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
# pt. gelu si/sau alti amatori de solare:

nu stiu daca are inportanta atat de mare costul initial, daca ai facut o piscina, ceea ce inseamna totusi un moft, incalzirea ei poate fi si ea un moft , daca privesti ca vrei sa faci baie mai devreme decat daca apa este incalzita doar de soara, si pana toamna tarziu. asta inseamna ca daca esti psu pe mofturi atunci ai de unde suporta si costurile initiale date de panouri......care pentru o piscina de 60-90 mc este cam de 6000 euro (materiale) manopera 1000 euro, pretul pentru realizrea piscinei cu tot sistemul de filtrare si pompare fiind de ....euro

#1717
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
eu stiu cat costa niste panouri solare.. Nu stiam insa cat costa alea din plastic (pe care le-a pozat de ex. florin aici)

#1718
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
n-are sens sa incalziti piscina cu sistem solar normal, caci e mult prea scump. Sau are sens pentru cine-l vinde  :deviltongue: - o fi piscina moft da' nu toti care-si fac piscina se sterg cu banii la fund (macar din principiu).

diferenta (functionala) majora la un panou de piscina fata de cele obisnuite este ca intr-o zi de primavara cu soare apa din piscina neincalzita este mai rece decat aerul, a.i. panoul nu are pierderi prin convectie (ba mai degraba castig cat timp apa e mai rece decat aerul) - deci nu are nevoie de geam. Fiind fara geam temperaturile de stagnare sunt mici a.i. se pot face din plastic negru injectat sau chiar folie epdm lipita in dublu strat (sunt nepresurizate).

preturile colectoarelor de acest tip sunt mult mai mici - exemplu ebay.de de colector de 7.4mp la 300 de euro: http://cgi.ebay.de/S...=item22f9ca9e9d

vedeti si google "solar pool heater"

PS
- e necesara acoperirea apei cu "plapumica" ca sa nu piarda noaptea caldura. de ex: http://cgi.ebay.de/S...=item334fbb7b40
(google "solar pool cover" sau "solar blanket") - aceasta are la randul sau un aport solar important
- ca sa se simta efectul suprafata totala a colectoarelor trebuie sa fie mare, aproape cat a piscinei sau macar jumate.
.

Edited by blimpyway, 16 December 2009 - 05:54.


#1719
Theroni

Theroni

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.11.2009
sarbatori fericite la toata lumea.
am o casa la tara in zona Hateg, la care incalzirea ACM pe timp de iarna am rezolvat-o cu un boiler electric de 120 litrii prin a carui serpentina trece apa calda asigurata de o soba in care am introdus tot o serpentina legata cu sistemele corespunzatoare de protectie si la 5 calorifere.
pe timp de vara intentionez sa asigur ACM printr-o instalatie solara care sa incalzeasca apa din boiler prin aceeasi serpentina.
se poate concepe o instalatie solara home made pentru asigurarea ACM pe timp de vara ? din ce se compune aceasta?
cum se calculeaza corect necesarul de apa din instalatie pentru a nu exista surplus de apa calda si ce sisteme de siguranta sunt necesare?
multumesc tuturor celor care ma pot ajuta si inca odata SARBATORI FERICITE SI LA MULTI ANI

#1720
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Postpicpro52, on 11th December 2009, 08:20, said:

Putintica rabdare, sa se faca anu'. Pe 31 decembrie dam rezultatele oficiale, daca nu ma impusca pana atunci vreun dealer de solare. Oricum, iarna nu-i ca vara.
Toti suntem cu ochii pe tine si ne rugam pentru sanatatea ta  :D .
O sa pazesc topicu' ca pe butelie de sf. Vasile !
LA MULTI ANI !

#1721
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Postpicpro52, on 11th December 2009, 08:20, said:

...

PS: nu s-ar putea uni cele doua topicuri? Era mai bine inainte,zic eu.
si eu m-am mirat ca l-au spart..
poate ca merge aici unul pentru diy/teste/experimente si ala la instalatii sa fie pentru solutii la  cheie si oferte vanzatori/instalatori?

#1722
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

View Postggelu, on 29th December 2009, 18:21, said:

Toti suntem cu ochii pe tine si ne rugam pentru sanatatea ta  :D .
O sa pazesc topicu' ca pe butelie de sf. Vasile !
LA MULTI ANI !

Multumesc pentru urari.
Ce-mi doriti mie sa va dea Dumnezeu dublu!
Au mai ramas mai putin de 24 de ore pana la marea extragere. Televiziunea...pardon! forumul poporului va publica rezultatele finale.

#1723
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postpicpro52, on 31st December 2009, 15:01, said:

Multumesc pentru urari.
Ce-mi doriti mie sa va dea Dumnezeu dublu!
Au mai ramas mai putin de 24 de ore pana la marea extragere. Televiziunea...pardon! forumul poporului va publica rezultatele finale.
Asteptam cu interes, maxim.   :peacefingers:   La multi ani forumisti pe 2010!

Edited by sandy76, 02 January 2010 - 12:54.


#1724
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004
La multi Ani!
Inainte de a citi acest raport, cei ultra-interesati de subiect sunt rugati sa arunce o privire pe la pag. 39,40 si 41 ale acestui topic pentru mai multe amanunte si idei ale mele pe care nu le mai reiau aici.
Si acum raportul...

1. Componenta sistemului, preturi
Am cumparat numai urmatoarele componente, desi producatorul avea si sistemul complet:
Panouri solare plane Megasun ST-2500 (suprafata neta=2,31 m2, 2 buc., 2x480Euro= 960 Euro
Boiler Megasun BL2, 300 litri, 2 serpentine = 763 Euro
Vas expansiune 18 litri = 32 Euro
Sistem prindere pe acoperis = 80 Euro
Fitinguri cuplare panouri = 22 Euro
Lichid antigel (10l) = 50 Euro
Total = 1907 Euro
Aceste preturi sunt fara TVA.
Celelalte componente le-am cumparat de la magazinele de instalatii sau le-am facut eu: sistem de utomatizare/monitorizare, tevi,pompa,supape si alte fitinguri aprox. = 200 Euro
Teava de racordare intre panouri si boiler este Cu izolata, diametrul 15mm. Lungime traseu  (distanta panouri-boiler) aprox 11m.
Total general =aprox. 2100 Euro
Cum spuneam, am ales sa cumpar componente si nu tot sistemul fiindca unul din scopuri a fost placerea de a mesteri.
Cred ca n-am facut nici o economie (dimportiva!), dar nu poti avea distractie pe gratis.
Sistemul mi l-am “conceput” si montat absolut singur cu exceptia ridicarii pe casa a panourilor si a gaurilor de trecere prin acoperis a conductelor. Nu stiu cat ar fi costat manopera daca as fi apelat la niste meseriasi.

2. Amplasare
Panourile le-am pus pe acoperis pe directia SE, 30 grade fata de S fiindca asa e orientata casa; inclinare 45 grade.
Amplasarea pe directia S ar fi insemnat o complicatie constructiva a sistemului de prindere.
Avand in vedere ca din datele publicate de diversi eficienta se diminueaza cu  7…10%, am preferat sa pierd putin din eficienta decat sa fac o constructie speciala din corniere, suduri si alte plat-bande (nu mai puteam folosi sistemul producatorului).

3. Sistemul de automatizare si monitorizare
Partea de automatizare/monitorizare are la baza micoprocesorul Microchip PIC16F876A
Senzori: Dallas DS18B20, 7 buc. amplasati astfel:
   temperatura exterioara
   temperatura agent termic: iesire panou,intrare panou,iesire boiler,intrare boiler
   temperatura apa in boiler: in patrea superioara, in partea inferioara

Am mai amplasat pe circuit un contor apa calda(in loc de debitmetru, care costa o avere). Debitul initial a fost setat la 6 l/min, ulterior l-am redus la 3 l/min.
Softul implementat asigura pe langa comanda pompei de circulatie si protectiile clasice si comanda centralei cu gaz pentru ACM in cazul cand sistemul solar nu face fata.
Esantionarea temperaturilor are frecventa de 1Hz (o data pe secunda) iar o data pe minut sunt trimise pe interfata seriala la un PC si se “construiesc” graficele zilnice.
De asemeni, softul calculeaza puterea totala instantanee(la nivelul panourilor), cantitatea de caldura zilnica livrata de panouri precum si cantitatea totala. Acestea se afisaza prin selectare pe ecranul LCD (cum de vede in poza).
Monitorizarea si inregistrarea datelor a fost facuta non-stop incepand din luna noiembrie 2008.

4. Rezultate
Energia totala produsa de sistemul solar in perioada 01.01.2009-31.12.2009, calculata de mine dupa datele inregistrate a fost de 4629 KWh.
Microprocesorul a afisat 4677 KWh, asa cum se vede in poza.
Diferenta se datoreaza algoritmului implementat pe procesorul de 8 biti (desi unele calcule le-am facut pe 16 biti). Oricum, se vede ca e cam 1% ceea ce e pe deplin satisfacator pentru scopul experimentului.
Asta inseamna aprox. 460 m3 gaz economie pe an, ceea ce reprezinta cam 13 % la consumul meu la nivelul anului 2008.
Si cum pozele si graficele fac cat 1000 de cuvinte, le atasez ca sa se poata vedea repartitia pe zile si luni a "productiei".
Nu am pus graficele zilnice (365 buc.!) fiindca nu sunt necesare acestei evaluari globale a sistemului.
Spor la carcotit!

5. Concluzii
Cu aceste date, durata amortizarii unui asemenea sistem o poate calcula fiecare.
In cazul meu, chiar cu o rata anuala de scumpire a gazului de 10% perioada de amortizare nu e mai mica de 10 ani.
Chiar daca presupunem ca eliminand presupuse greseli de conceptie/montaj si amplasare exact pe directia Sud as mai fi castigat 20%, tot nu ajung la cei 3-4 ani clamati de unii vanzatori.
Trebuie subliniata eficienta scazuta iarna. Asta ca sa dispara o data pentru totdeauna sintagma “aport la incalzire”. Aport la incalzire inseamna zeci de metri patrati de panouri si daca nu e soare…
Daca in loc de panouri plane as fi pus o suprafata echivalenta cu tuburi eficienta ar fi fost (conform teoriei si cifrelor avansate de vanzatori) cu 40-50% mai mare. Dar un panou cu tuburi costa de 2-4 ori mai mult decat unul plan, deci tot acolo ajungeam.
Ca sa fim totusi obiectivi, cred ca in cazul hotelurilor, restaurantelor sau locurilor unde cosumul de apa calda este mare se pune altfel problema. De altfel, chiar anul trecut am vazut in Austria, in zona de munte o pensiune+restaurant care avea vreo 20 metri patrati de panouri plane instalate de vreo 3 ani iar patronul mi-a spus ca e multumit de investitie. Adevarul e ca in Austria statul subventioneaza cu 20-30% investitia in asa ceva.
In Romania insa, mai avem… Cei care isi pun astfel de instalatii (unele foarte scumpe) sunt cei cu bani care o fac sa fie pe linia ecologiei. Un amic era mandru ca vara nu are nevoie sa functioneze centrala termica. L-am intrebat daca a calculat perioada de amortizare si mi-a raspuns senin ca nu. Nici nu m-a mirat, fiind unul din cei cu dare de mana.
Parerea mea este ca deocamdata, fara un ajutor din partea statului (de minim 30%) pentru locuinte individuale aceste sisteme nu merita investitia.
Gata!
Nu dati cu pietre!


PS1
Ar mai fi o discutie daca sunt mai avantajoase niste panouri DIY.
Eu am ajuns la concluzia ca nu.
(a se observa ca si eu am DIY-it tot ce se putea, in afara panourilor)

PS2
Ma gandesc daca are rost sa continui inregistrarile si in 2010, pentru comparatie.
Ar fi tentant, dar mai rezista PC-ul? (un laptop de prin 2002 care a mers non-stop 365 de zile! Nu dau marca, ca se considera reclama).

PS3
Cand afara a  fost vant (30-40Km/ora) am stat cu inima cat un purice. La peste 80 Km/ora cred ca imi zburau panourile de pe casa. Noroc ca in Bucuresti probabilitatea unor astfel de furtuni e mica. Dar e un risc.

Attached Files



#1725
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,087
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpicpro52, on 2nd January 2010, 21:28, said:

La multi Ani!
Inainte de a citi acest raport, cei ultra-interesati de subiect sunt rugati sa arunce o privire pe la pag. 39,40 si 41 ale acestui topic pentru mai multe amanunte si idei ale mele pe care nu le mai reiau aici.
Si acum raportul...
5. Concluzii
Cu aceste date, durata amortizarii unui asemenea sistem o poate calcula fiecare.
In cazul meu, chiar cu o rata anuala de scumpire a gazului de 10% perioada de amortizare nu e mai mica de 10 ani.
PS2
Ma gandesc daca are rost sa continui inregistrarile si in 2010, pentru comparatie.
Ar fi tentant, dar mai rezista PC-ul? (un laptop de prin 2002 care a mers non-stop 365 de zile! Nu dau marca, ca se considera reclama).

Ar mai fi relevant si consumul de energie electrica cu pompa/pompele de circulatie a agentului termic pt. a vedea cum stam cu amortizarea.
Despre continuarea functionarii non-stop  a laptopului eu nu as mai face pomana la Renel consumul a catorva sute de KWh pe an. Chiar cam ce putere are el?

O corectie ar trebui facuta la pretul instalatiei: ar trebui scazut pretul unui boiler echivalent dar cu o singura serpentina pe care oricum il cumparai. Amortizarea e posibila in  cazul asta.
Apropo: cum functioneaza boilerul respectiv iarna in zilele noroase si ce putere da centrala pe ACM? Am auzit pe cineva ca este nemultumit de functionarea unei asemenea instalatii.

#1726
picpro52

picpro52

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 01.11.2004

View Postcipaul, on 2nd January 2010, 22:12, said:

Ar mai fi relevant si consumul de energie electrica cu pompa/pompele de circulatie a agentului termic pt. a vedea cum stam cu amortizarea.
Despre continuarea functionarii non-stop  a laptopului eu nu as mai face pomana la Renel consumul a catorva sute de KWh pe an. Chiar cam ce putere are el?

O corectie ar trebui facuta la pretul instalatiei: ar trebui scazut pretul unui boiler echivalent dar cu o singura serpentina pe care oricum il cumparai. Amortizarea e posibila in  cazul asta.
Apropo: cum functioneaza boilerul respectiv iarna in zilele noroase si ce putere da centrala pe ACM? Am auzit pe cineva ca este nemultumit de functionarea unei asemenea instalatii.

Pompa de circulatie are puterea de 45W, deci consumul nu e de natura sa influenteze decisiv perioada de amortizare.
Nici laptopul nu ma baga in faliment: consuma 25Wh (masurat) deci sub 100 lei intr-un an.
Pretul unui boiler de 300 litri/o singura serpentina de la acelasi producator e 685 Euro. Dar hai sa zicem ca nu-mi trebuie de 300 litri, 150 ar fi de ajuns (asa am avut inainte). Pretul unuia de 150 litri este 465 Euro. Diferenta de aproximativ un an la perioada de amortizare.  Dar mai sunt alte costuri pe care nu le-am mai mentionat. De ex. un UPS (am pomenit de problema asta intr-un post anterior).
Puterea schimbatorului de caldura racordat la CT este de 23...30 KW. La ce se refera nemultumirea? Eu nu am nimic sa-i reprosez. In afara de faptul ca papa gaz,fireste.

#1727
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
mersi mult pentru efort, rabdare si informatii, jos palaria!

Nu sunt de acord cu concluzia ca o varianta diy nu ar schimba mare lucru deoarece componentele non-diy ( panourile + boilerul ) reprezinta >80% din pretul instalatiei.

#1728
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,087
  • Înscris: 15.10.2006

View Postpicpro52, on 3rd January 2010, 00:07, said:

Pompa de circulatie are puterea de 45W, deci consumul nu e de natura sa influenteze decisiv perioada de amortizare.
Nici laptopul nu ma baga in faliment: consuma 25Wh (masurat) deci sub 100 lei intr-un an.
Puterea schimbatorului de caldura racordat la CT este de 23...30 KW. La ce se refera nemultumirea? Eu nu am nimic sa-i reprosez. In afara de faptul ca papa gaz,fireste.

E vorba de centrala cu condensare legata la serpentina superioara a boilerului de 300 litri cu 2 serpentine. In combinatie cu o temperatura scazuta setata pe ACM rezulta lipsa apei calde atunci cand folosesti mai multa.
Aceiasi situatie o am si eu dar cu centrala condesare + boiler de 125 litri. In ambele cazuri situatia se intampla cand doresti randament maxim la instalatie.
Am presupus ca ai si tu o centrala cu condensare deci poti pati la fel iarna.
In plus ai pus acolo o echivalenta de 4629 kWh = 460 mc gaz care nu prea e corecta chiar la o centrala in condensare randamentul nu este mai mare de 90% mai ales pe ACM. De fapt castigi ceva de genul: vreo 500 mc gaz la o centrala cu condensare sau 560 mc gaz la o centrala normala.

Mai linistit cu laptopul, ca daca consuma 75 W se ducea la Renel doar pt. el jumatate din economie. Pentru pompa inca probabil vreo 100 lei?

Ce mai e de observat e consumul mare de apa calda menajera. Cu asta poate fi o problema pe un an: poti pierde iarna cu consumul de gaz ce castigi vara cu panourile solare daca consumul ramane ridicat te tot parcursul unui an.
Ar fi ideal ca consumul sa fie "educat" sa se apropie de curba de energie pe care o dau panourile lunar.
Poate asta ar putea fi o aplicatie pe inca un an: consum ACM produsa de panourile solare vs. ceea produsa de centrala pe gaz.

Felicitari!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate