Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#1
username unknown

username unknown

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 22.01.2006
as dori sa imi instalez panouri solare pentru apa calda menajera! daca stie cineva amanunte: de care si de unde m-ar ajuta f. mult!

#2
cdan

cdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 17.11.2003
si eu sint interesat!

#3
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
LP Electric

din pacate e din Alba Iulia... :confuzzled:

Edited by scheleton, 15 August 2011 - 23:55.


#4
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
:D  si uite cum se produce o mica confuzie intre panouri solare fotovoltaice- cele care produc o tensiune electrica si panourile solare colectoare de caldura, adica cele folosite pentru incalzirea apei... B)
folosim
http://www.google.co...G=Google Search

Edited by scheleton, 15 August 2011 - 23:55.


#5
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:lol: ai dreptate, ce inseamna sa citesti in viteza maxima...sorry  :worthy:

#6
CUSTOMERCUS

CUSTOMERCUS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 06.01.2004
si ..www....ro aici cred ca mai puteti gasi.

Edited by scheleton, 08 May 2009 - 00:19.


#7
gigliama

gigliama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.10.2005
Greu cu Google-ul asta.....

#8
Emix

Emix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 08.12.2005
Am vazut la Romstal,dar nu stiu de care si nici pretul pentru ca nu ma interesau.
Succes

#9
aliat

aliat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 29.03.2006
Eu sunt necajit ca nu exista nici o autoritate in Romania care sa se implice mai cu avant in sustinerea de astfel de proiecte. Panouri solare pentru productie de energie electrica, sau pentru invalzirea apei menajere, mori de vant pentru energie eoliana, micro-hidrocentrale, etc, sunt inaccesibile noua, celor de rand, dar nu inteleg de ce cei care au putere sa intreprinda ceva nu baga in seama viitorul nostru, si al lor.

#10
allkarenin

allkarenin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 12.07.2005

View Postaliat, on Apr 3 2006, 10:31, said:

Eu sunt necajit ca nu exista nici o autoritate in Romania care sa se implice mai cu avant in sustinerea de astfel de proiecte. Panouri solare pentru productie de energie electrica, sau pentru invalzirea apei menajere, mori de vant pentru energie eoliana, micro-hidrocentrale, etc, sunt inaccesibile noua, celor de rand, dar nu inteleg de ce cei care au putere sa intreprinda ceva nu baga in seama viitorul nostru, si al lor.
Abia se contureaza reglementarile in domeniu. Vezi www.anre.ro

#11
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

View Postusername unknown, on Mar 29 2006, 20:39, said:

as dori sa imi instalez panouri solare pentru apa calda menajera! daca stie cineva amanunte: de care si de unde m-ar ajuta f. mult!
eu fac astfel de instalatii de ani de zile .......ce vad pe site din ro sunt instalatii fara estetic si sunt niste instalatii foarte complicate care in fine duce la un randament mai scazut de cel preconizat......daca inca mai esti interesat spune-mi cateve date tehnice ( ce fel de centrala sau daca exista centrala ,este pt o casa locuita permanent sau de vacanta ) pt ca exista o diversificare in folosire .
daca esista interes va pot da si un e mail eventual un tl. nr pt. sfaturi .....succes

#12
alex99

alex99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.04.2006
Si pe mine ma intereseaza sa imi montez un astfel de panou. Am vazut la Romstal 2 tipuri: cu rezervor, la 25-35 de milioane si fara rezervor (e nevoie de un boiler separat) la 20-30 de milioane. Din cate am vazut seamana cu cele ale altor firme dar parca mai mare incredere as avea in romstal.
Daca si-a luat cineva de aici poate imi zice si mie daca sunt bune si merita.

#13
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

View Postalex99, on Apr 17 2006, 15:23, said:

Si pe mine ma intereseaza sa imi montez un astfel de panou. Am vazut la Romstal 2 tipuri: cu rezervor, la 25-35 de milioane si fara rezervor (e nevoie de un boiler separat) la 20-30 de milioane. Din cate am vazut seamana cu cele ale altor firme dar parca mai mare incredere as avea in romstal.
Daca si-a luat cineva de aici poate imi zice si mie daca sunt bune si merita.
te pot ajuta ......am experienta in asa ceva.....([email protected])..contacteaza-ma si poate sa te scuteasca de niste bani

#14
stevethegreat79

stevethegreat79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.09.2005
Ptr nemax - Cam cat ar costa o instalatie din aceasta ? M-ar interesa una care sa fie complementara cu centrala termica, sa furnizeze si caldura nu numai apa calda

#15
nemax

nemax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 15.04.2006

View Poststevethegreat79, on Apr 18 2006, 15:04, said:

Ptr nemax - Cam cat ar costa o instalatie din aceasta ? M-ar interesa una care sa fie complementara cu centrala termica, sa furnizeze si caldura nu numai apa calda
un pret fix nu-ti pot spune pt ca sunt foarte multe criterii de care trebuie sa tii cont .
daca vrei hai sa ne intalnim undeva pe chat si o sa o dam de capat

#16
arecibo23

arecibo23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.07.2005
nu poti sa faci doua lucruri si sa le faci bine ! .. firmele care se ocupa cu mai mult de un sector de activitate 99% sunt neserioase ! ... si apoi este important ceea ce ofera! .. chinezariile cedeaza de obicei in primul an ..si doar produsele de firma si cu traditie sunt cele care rezista !

#17
adizaha

adizaha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 17.06.2005

View Postarecibo23, on May 2 2006, 15:35, said:

nu poti sa faci doua lucruri si sa le faci bine ! .. firmele care se ocupa cu mai mult de un sector de activitate 99% sunt neserioase ! ... si apoi este important ceea ce ofera! .. chinezariile cedeaza de obicei in primul an ..si doar produsele de firma si cu traditie sunt cele care rezista !

care sunt alea? si de ce nu da nimeni preturi?

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Am observat ca cei cu dare de mana in ROmania incep sa isi puna pe vile panouri solare.
Tehnologia nu este noua, insa ce as dori sa stiu:

1. ce randament are?
2. merge si vara si iarna ?
3. Poate fi folosit pt incalzire imobil iarna ? Cum, ce temperatura da?
4. Producatori, costuri, eventuale probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

florynxes

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate