Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1585
doctoricescu

doctoricescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.04.2016

View Postrichelieu, on 04 mai 2016 - 16:03, said:

Nu dieta e greșita, ci motivul pentru care ai ținut-o. De-aia te-ai îngrășat la loc.


asta asa este, dar faptul ca ai restrictii la fructe este un mare dezavantaj. Cat sa mananci si fructe goji?Posted Image

#1586
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Restricțiile nu ți le impune nimeni, ți le impui singur

#1587
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Postskeptikal, on 10 mai 2016 - 21:48, said:

Ceea ce afirmi tu sunt simple mituri, unele care circula printre brazarii de la sala de forta.

De fapt circula intre nutritionisti, dar daca vrei tu poate sint mituri. Studiile nu-s nici alea cuvint sfint, multe din ele au rezultate contradictorii sau sint nerepetabile. Trebuie sa mai treaca niste timp peste ele.
Uite, nenea asta a facut un experiment si i-au iesit ca numai 35% din studii erau repetabile:
https://whyevolution...ntific-studies/


Asta e o problema cunoscuta in lumea academica.

Oricum considera ca e prostie sa slabesti scurt si temporar macar din motivul ca te chinui fara nici un beneficiu. Un impact asupra sanatatii e evident, il simte fiecare in corpul lui (gastrita, slabiciune, ameteli, nervozitate etc).

Edited by wizardofoz, 12 May 2016 - 20:39.


#1588
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
De fapt nu circula printre nutritionisti, incurci borcanele. Tu ai afirmat ca slabirea rapida e daunatoare si ca mesele dese previn stocarea ulterioara de grasime, insa nu ai adus nici o dovada, doar pareri personale, eu ti-am indicat studii care te contrazic. La care tu ai raspuns ca stiinta nu e infailibila. Pai normal ca nu e, ca altfel am numi-o religie. Sunt erori, greseli, design defectuos, bias, etc, insa in timp stiinta se autocorecteaza, informatii noi se acumuleaza, studii cu esantioane mai mari, cu putere statistica marita etc.

Insa deocamdata avem aceste date care te contrazic. Spui ca slabitul rapid nu aduce nici un beneficiu, insa in realitate exista un beneficiu, persoana care slabeste mai rapid observa rezultatele mai repede decat alta care slabeste mai lent si este mai motivata psihologic sa continue dieta, pe cand slabitul lent ar putea da nastere la frustrari in legatura cu rezultatele care apar mai greu. Gastrita, slabiciunile si ametelile nu sunt rezultatul slabitului rapid, ci al unei diete prost concepute.

#1589
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postskeptikal, on 12 mai 2016 - 21:35, said:

De fapt nu circula printre nutritionisti, incurci borcanele. Tu ai afirmat ca slabirea rapida e daunatoare si ca mesele dese previn stocarea ulterioara de grasime, insa nu ai adus nici o dovada, doar pareri personale, eu ti-am indicat studii care te contrazic. La care tu ai raspuns ca stiinta nu e infailibila. Pai normal ca nu e, ca altfel am numi-o religie. Sunt erori, greseli, design defectuos, bias, etc, insa in timp stiinta se autocorecteaza, informatii noi se acumuleaza, studii cu esantioane mai mari, cu putere statistica marita etc.

Insa deocamdata avem aceste date care te contrazic. Spui ca slabitul rapid nu aduce nici un beneficiu, insa in realitate exista un beneficiu, persoana care slabeste mai rapid observa rezultatele mai repede decat alta care slabeste mai lent si este mai motivata psihologic sa continue dieta, pe cand slabitul lent ar putea da nastere la frustrari in legatura cu rezultatele care apar mai greu. Gastrita, slabiciunile si ametelile nu sunt rezultatul slabitului rapid, ci al unei diete prost concepute.

deci infometarea e buna?  slabirea rapida ce inseamna?

#1590
skeptikal

skeptikal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 23.02.2008
Infometarea nu prea e buna, pe cati ai auzit tu sa slabeasca cu infometare ? Exista insa aceasta metoda, care merge doar pentru cei care reusesc s-o puna in practica, a consumarii doar a unei mese pe zi, seara. E mai greu sa inghesui toate caloriile dintr-o zi doar in masa de seara si inevitabil se ajunge la deficit caloric, insa unora le este foame pe parcursul zilei si nu pot practica acest intermitent fasting.

Daca citeai studiul pomenit de mine ai fi aflat ca slabit rapid inseamna a pierde aceeasi greutate corporala intr-un timp mai scurt, decat intr-o perioada mai lunga, in studiu era vorba de 15% pierdere in greutate in 3 luni fata de 9 luni. Nu s-a observat nici o diferenta in perioada mentinerii intre cei cu slabire rapida si cei cu slabire lenta. Insa, ca in majoritatea studiilor, procentul celor care au reusit sa-si mentina greutatea a fost destul de mic, doar 30%.

#1591
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
In momentul de fata am 1.85 si 108 kg. Aparent lumea imi da maxim 90 kg, unii 80kg pentru ca am destula masa musculara ca sa nu se vada greutatea adevarata :). Bodyfat am in jur de 25%. O sa ma apuc sa scad pana pe la 10%. Pentru asta m-am gandit la 3 zile pe sapt heavy lifting. Un deficit caloric de maxim 500 calorii. Iar macronutrientii 50% carbs, 30 % proteine si 20% grasimi. Caloriile vor fi undeva la 2500. Undeva la 300g de carbohidrati, 200g proteine si 50g grasimi. Poate in zilele in care nu fac antrenament reduc carbohidratii cu 100g sa fie un 40% C, 40% P si 20% F.  Ce parere aveti de acest plan :) ?

#1592
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Un deficit caloric, plus un număr suficient de proteine pentru a nu pierde masa musculară sunt lucrurile de bază pentru a slăbi. Dacă vrei să discutăm și de planuri, sau de calitatea alimentelor, părerile sunt împărțite, așa că nu voi intra în amănunte.  Dar apropo de proteine, de ce așa multe? 100-120g pentru tine sunt suficiente și pentru a crește în masă musculară

Edited by R10, 27 June 2016 - 17:58.


#1593
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Eu zic ca e foarte bine cum ti-ai planuit! Pe langa heavy lifting poti adauga si niste circuite de conditionare. Poti incerca si un raport de 33/33/33% in zilele fara sala, iar in cele cu sala cum ai spus tu.

View PostR10, on 27 iunie 2016 - 17:56, said:

100-120g pentru tine sunt suficiente și pentru a crește Ă®n masă musculară

Deacord 100%! Dar pentru definire si dezvoltare musculara in acelasi timp nu-s suficiente.

#1594
jeuyz

jeuyz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.07.2016
Salutare. Va recomand sa mergeti la o sala de fitness si sa incepeti a manca mult mai sanatos. Sunt multe de spus despre alimentatie, dar pe scurt : renuntati la produsele rafinate ( fie paine alba, dulciuri, zahar alb ), consumati cel putin 3 litri de apa zilnic, seara consumati o salata (orice legume, dar fara sosuri sau mai stiu eu ce)..o puteti consuma cu o felie de branza sau 2-3 felii de paine.
Recomand consumarea de ceai verde(vrac, nu la pliculete, 2 cani pe zi), de scortisoara, mancare iute(in special ardeiul iute), intrucat sunt acceleratoare de metabolism(sa nu uitam de apa rece), ceea ce duce la arderea unui numar mai mare de calorii.
Legat de sala de fitness, puteti cere sfaturi unui antrenor personal/ instructor de acolo sau va pot da eu un antrenament(intrucat sunt si eu la randul meu antrenor personal).Pentru orice alta informatie sau detalii, va rog un mesaj aici sau pe privat.
Sper ca am fost de ajutor

#1595
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,660
  • Înscris: 24.10.2015
Bine ca ne-ai luminat!

#1596
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Omu' isi face reclama gratis.

#1597
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Cea mai buna reteta de slabit la mine a fost casa la tara cu gradina.  Am un an de zile de cand am inceput casa la 30Km de Bucuresti si in primavara asta am facut gradina de legume.
In aceasta perioada am slabit aproape 20Kg de la 110Kg la 91-92Kg ,inaltime 1,78m. Sper ca pana in toamna sa ajung la greutatea aproape normala.

Edited by nico123, 05 July 2016 - 13:35.


#1598
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Din pacate in ultima vreme n-am mai putut manca mancare solida din cauza unor probleme de sanatate.
Am ajuns la 104kg, dieta fiind bazata pe orez, paine cu fibre, pui sau peste (500g pe zi), branzeturi, pepene galben (1kg pe zi), unt de arahide (50g pe zi) . M-am simtit destul de bine cu aceasta alimentatie si m-am hotarat sa nu mai mananc carne rosie in urmatoarea perioada. La sala n-am putut ajunge, iar timpul liber mi-l ocup in mare parte cu invatat Posted Image , nu prea am timp de activitate fizica.

Edited by andy1992, 06 July 2016 - 16:21.


#1599
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostR10, on 27 iunie 2016 - 17:56, said:

Un deficit caloric, plus un număr suficient de proteine pentru a nu pierde masa musculară sunt lucrurile de bază pentru a slăbi. Dacă vrei să discutăm și de planuri, sau de calitatea alimentelor, părerile sunt împărțite, așa că nu voi intra în amănunte.  Dar apropo de proteine, de ce așa multe? 100-120g pentru tine sunt suficiente și pentru a crește în masă musculară

cresti in masa musculara cand faci culturism  nu cand manci carne

View Postjeuyz, on 04 iulie 2016 - 17:08, said:

Salutare. Va recomand sa mergeti la o sala de fitness si sa incepeti a manca mult mai sanatos. Sunt multe de spus despre alimentatie, dar pe scurt : renuntati la produsele rafinate ( fie paine alba, dulciuri, zahar alb ), consumati cel putin 3 litri de apa zilnic, seara consumati o salata (orice legume, dar fara sosuri sau mai stiu eu ce)..o puteti consuma cu o felie de branza sau 2-3 felii de paine.
Recomand consumarea de ceai verde(vrac, nu la pliculete, 2 cani pe zi), de scortisoara, mancare iute(in special ardeiul iute), intrucat sunt acceleratoare de metabolism(sa nu uitam de apa rece), ceea ce duce la arderea unui numar mai mare de calorii.
Legat de sala de fitness, puteti cere sfaturi unui antrenor personal/ instructor de acolo sau va pot da eu un antrenament(intrucat sunt si eu la randul meu antrenor personal).Pentru orice alta informatie sau detalii, va rog un mesaj aici sau pe privat.
Sper ca am fost de ajutor

ai vreo dovada stiintifica ca  ardeiul iute creste rata metabolica? doar sportul creste

#1600
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Incurca cresterea pulsului cauzata de capsaicina cu accelerarea metabolismului.

#1601
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,457
  • Înscris: 04.05.2006
Aha...deci toate suplimentele alea care promit accelerarea metabolica, sunt de fapt metode de luat banii proștilor ;)

#1602
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
pana acum n-am tinut cont de calorii carbohidrati, de ceea ce mananc sau cand mananc, dar in ultima vreme am capatat proportii. 1.73m si am ajuns pe la 85 kg, motiv pentru care am inceput sa ma ingrijorez si sa incerc sa iau masuri.
activitate fizica: miscare fac in fiecare zi(mers pe jos) dar fara ritm alert, conform SHealth media ar fi cam de 10000 pasi. o data pe saptamana joc fotbal.
ce mananc: cam fiecare masa contine carne, mai rontai covrigei ori chipsuri, dar nu in cantitati mari.
cand mananc: micul dejun il sar, nu  mananc nimic si aici cred ca este una din cauze. prima masa e la pranz pe la 12-13, iar urmatoarea masa este seara pe la 19-20. aproape  de culcare mai obisnuiesc sa mananc o fructa, de regula un mar. Nu mananc mult si mananc incet. Dupa masa de seara, activitatea fizica este extrem de mica, de cele mai multe ori stau in pat sau pe scaun si cam atat,
Dulciuri mai mananc, dar nu multe, adica dintr-o ciocolata daca mananc un rand ma satur, sau 1-2 biscuiti mari cu ciocolata, la fel, imi sunt suficienti.

Ca si greseli cred ca lipsa micului dejun si a activitatii seara dupa masa sunt principalele probleme.
Saptamana asta incep sa ma apuc de alergat seara si sa elimin din sucurile carbogazoase(am perioade cand beau cam 1 litru pe zi)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate