Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1459
Klrdx

Klrdx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 607
  • Înscris: 15.11.2014
gata, ma duc sa mananc,
sunt deja mai mult de 80 de ore si sunt agitat, too much energy

#1460
Taylor_M

Taylor_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,209
  • Înscris: 08.08.2014

View PostAprilia, on 05 mai 2015 - 19:14, said:



Da.
P.S. Nu e un exercitiu de imaginatie, e biochimie pura. Se consuma cat se consuma si restul se depune.
P.P.S. 2500 kcal din varza, cam un camion ar fi :D
E comic sa ajunga sa vb despre biochimia nutrientilor cineva care e complet habarnist la acest capitol. Pana si fructoza si etanolul sunt metabolizate usor diferit desi provin de la aceeasi sursa.
A calorie is a calorie is a calorie - Robert Lustig ti-ar trage o smetie in termeni biochimici de ai uita si cum te cheama. :D

#1461
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAprilia, on 05 mai 2015 - 19:14, said:



Da.
P.S. Nu e un exercitiu de imaginatie, e biochimie pura. Se consuma cat se consuma si restul se depune.
P.P.S. 2500 kcal din varza, cam un camion ar fi :D
acum ti-am vazut reply-ul.  Cazi si tu in capcana aia in care, gandind simplist, te rezumi la a face un simplu bilant energetic. Nu iei insa in calcul mai multe aspecte, cel mai important fiind ca anumite alimente necesita un consum mai mare din partea organismului pentru a fi digerate, decat altele. Se poate ajunge chiar si la asa numitele calorii negative, adica unele alimente aduc un aport caloric mai mic decat necesarul pentru digestia lor inselor. (Oul fiert tare de exemplu).
Pe urma, lasand la o parte consumul, mai e si aspectul sustenabilitatii unei diete pe termen mai lung. Intr-un fel rezisti cand mananci carne de 2000kcal, in alt fel cand mananci 3 batoane de snickers....

#1462
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Și hormonii ? Unde-s hormonii ?

#1463
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pe-acolo si ei ;)

#1464
Donna13

Donna13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2015
Buna! Dupa lungi cautari pe o gramada de forumuri, site`uri si altele am ajuns la concluzia ca tre` sa intreb inainte sa iau o decizie cu privire la ce vreau sa fac.

Situatia e cam asa... 21 de ani, 68 de kg, munca de birou, lipsa totala de ambitie, nemultumita de cele 13kg in plus ba chiar complexata  (nu mai pun ca m-am ingrasat si la fata...arat ca un dovleac de Halloween iar in octombrie am nunta), pofticioasa din fire insa am mai redus din cantitatile de mancare..cert e ca nu ratez nici o masa. Am consumat cafea verde, intr-un mod nu foarte organizat si mi-a tinut sub control greutatea, poate a scazut cu 2-3 kg...dar am terminat-o si ma gandesc la Reductil sau Regenon. Acuma, psihicu meu nu-si va gasi resurse de "hai fato, stiu ca poti!" decat daca e ceva ce se vede inca din prima saptamana. Sooo...help me! Poate ati consumat, sau ati urmat vreo dieta care chiar a dat rezultate...please!

#1465
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Mâncat sănătos și slăbești în timp. Pe viață. Nu pari genul, deci orice dietă care te slăbește temporar sună OK (vegan, pastile, mult sport, Dukan șamd).

#1466
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Abordarea e din start greșită. Degeaba slăbești, pentru ca nu vei fi în stare sa menții rezultatele și vei da cu capul în Yoyo pana când vei căpăta rezistenta la insulina și la slăbit și atunci sa vezi circ. Probabil asta se va întâmpla pe la 88 de kile, nu 68.
Trebuie sa te mobilizezi sa mănânci corect. E dificil pentru un pofticios, pana când, după o perioadă, îți vor dispărea poftele aproape complet. Abia atunci vei reuși sa menții rezultatele. Orice dieta sau pastile care promit slăbit miraculos și mai ales păstrarea rezultatelor indiferent ce vei mânca, sunt bullshit. Sunt convins însă, că toate acestea le-ai citit deja pe forumurile de care spuneai, dar nu îți place cum suna, asa ca încă mai cauți. Îți mai spun și eu o data, ca poate se prinde chestia cu oamenii care îți spun că ești beat și mersul la culcare ;)

Edited by richelieu, 03 June 2015 - 15:23.


#1467
Donna13

Donna13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2015

View Postrichelieu, on 03 iunie 2015 - 15:16, said:

Abordarea e din start greșită. Degeaba slăbești, pentru ca nu vei fi în atare
Nu am cerut pareri, am cerut solutii. ;)

#1468
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Vrei soluții?  Vineri dimineață, la ora 7, voi fi în sală la World-class Upground. Te aștept acolo și îți împărtășesc toată experienta mea. Și îți împrumut și antrenorul personal pentru o ședință de evaluare și îți asigur accesul cu invitațiile mele. Totul free of charge. Vii?


#1469
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 30.06.2005
Sunt total de acord cu Richelieu, abordarea cu "pastile"  e din start gresita.

Sunt o gramada de diete care te-ar putea ajuta. Eu unul am avut mare succes cu Keto - high fat, medium protein, very low carb. Pe romaneste, mananc grasimi multe (vegetale si animale), carne cu moderatie si deloc zaharuri, amidoane sau fainoase. In plus, mananc vreo 3-500g de legume pe zi. Am slabit aprope 30KG in 4-6 luni, fara sala. Am si avut de unde, plecand de la ~110kg.

Daca tu in schimb esit genu care stramba din nas cand vede grasimea din ciorba -stiu cazuri, d-asta zic- cel mai probabil dieta mea nu e buna pentru tine.

Insa, orice ai alege, daca tu pleci din start cu "vreau sa slabesc repede in 2-3 saptamani, si dupa aia mananc iar aceleasi prostii" atunci sigur o sa dai rateu.

Cea mai buna sugestie pe care ti-o pot da, e sa inveti in primul rand cum functioneaza corpul tau, ce se intampla cand mananci grasimi/proteine/carbohidrati, etc. Dupa ce ai o baza teoretica, poti face alegerea cea mai buna pentru tine

#1470
Donna13

Donna13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2015
:)) Esti dragut. Sunt din Iasi, muncesc in Suceava..program plin...diverse...decor...eu incerc sa-mi pacalesc psihicul inainte de toate. Am nevoie de o "minune" ca sa pot sa mentin treaba. Sunt foarte multe chestiuni ce nu pot fi expuse.  Pentru sport, diete si tot tacamul...iti trebuie mult timp liber, foarte multi bani si o gramada de rabdare...ei bine, n-am nici una dintre cele 3. Da, pastilele nu sunt o varianta...bla bla...dar de la ele macar stomacu sa mi-l miscorez (cum e reductil) si sa tai pofta de mancare. Got my point? Nu e cel mai sanatos...dar caut variante usoare ...

View PostHolyGigi, on 03 iunie 2015 - 15:35, said:

Sunt total de acord cu Richelieu, abordarea cu "pastile"  e din start gresita.

Sunt o gramada de diete care te-ar putea ajuta. Eu unul am avut mare succes cu Keto - high fat, medium protein, very low carb. Pe romaneste, mananc grasimi multe (vegetale si animale), carne cu moderatie si deloc zaharuri, amidoane sau fainoase. In plus, mananc vreo 3-500g de legume pe zi. Am slabit aprope 30KG in 4-6 luni, fara sala. Am si avut de unde, plecand de la ~110kg.

Daca tu in schimb esit genu care stramba din nas cand vede grasimea din ciorba -stiu cazuri, d-asta zic- cel mai probabil dieta mea nu e buna pentru tine.

Insa, orice ai alege, daca tu pleci din start cu "vreau sa slabesc repede in 2-3 saptamani, si dupa aia mananc iar aceleasi prostii" atunci sigur o sa dai rateu.

Cea mai buna sugestie pe care ti-o pot da, e sa inveti in primul rand cum functioneaza corpul tau, ce se intampla cand mananci grasimi/proteine/carbohidrati, etc. Dupa ce ai o baza teoretica, poti face alegerea cea mai buna pentru tine
  nu vorbim de 2-3 saptamani. Sunt 13-15 kg de care vreau sa scap macar in 2luni, dar dincolo de toate vreau sa-mi tai pofta de mancare si sa-mi micsorez stomacul mai ales. Mi-ai starnit interesul cu dieta asta...m-apuc sa caut in ce consta :) thanks

#1471
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu e scump sa mănânci sănătos. Nici timp mult nu îți ia. Pastilele alea...Ce crezi ca fac? Cum crezi ca funcționează ele?
Iar păcălitul psihicului are ÎNTOTDEAUNA efect invers. Te va păcăli el pe tine.
Dieta Keto funcționează foarte bine la slăbit. Dacă vrei sa te apuci de ea, vezi ca e un topic special și ți se pot da sfaturi bune.

Și ca sa îți mai spun ceva...6 ani am tot încercat și eu și soția mea, sa găsim acea cale ușoară de a slabi. Am încercat multe, soția mea a folosit chiar și Reductil într-o vreme. Rezultatul a fost ca după 6 ani, sa cântărim amândoi (mult) mai mult decât la început. În condițiile în care eu fac și sport destul de intens.
Și din februarie pana în mai, am scăpat de 14 kg eu și 17 kg ea.

Edited by richelieu, 03 June 2015 - 16:00.


#1472
Donna13

Donna13

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.06.2015

View Postrichelieu, on 03 iunie 2015 - 15:52, said:

Nu e scump sa mănânci sănătos. Nici timp mult nu îți ia. Pastilele alea...Ce crezi ca fac? Cum crezi ca funcționează ele?
Iar păcălitul psihicului are ÎNTOTDEAUNA efect invers. Te va păcăli el pe tine.

Poate nu am cea mai sanatoasa alimentatie....gustarile dintre mese nu exista, ocazional mai bag un chips, o shaworma sau o pizza....fructe mananc....ciorbe mananc...legume mananc....nu e problema ca nu mananc sanatos...e problema ca mananc destul de mult, si am incercat sa ma pacalesc in fel si chip si nu imi iese. Mananc seara la 7 o salata...si ce-am facut daca la 10 incepe foametea? Ca nu e o cheste de psihic...imi aud stomachul cum tipa :))....ma rog.

#1473
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Nu mănânci cum și ce trebuie....
Citește topicul despre Keto.

#1474
HolyGigi

HolyGigi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 30.06.2005

View PostDonna13, on 03 iunie 2015 - 15:50, said:

dar dincolo de toate vreau sa-mi tai pofta de mancare si sa-mi micsorez stomacul mai ales. Mi-ai starnit interesul cu dieta asta...m-apuc sa caut in ce consta Posted Image thanks

Asta e unul dintre partile bune ale dietei asteia. Mancand grasime si proteine, creierul elibereaza un hormon - se numeste leptina - care practic it spune "gata, nu ma incape nimic". Daca mananci carbohidrati, e secretata mai multa insulina si asta inhiba leptina. D-asta daca mananci slanina te saturi imediat, dar o inghetata ar incapea fara probleme, oricand.

Oricum, iti sugerez sa-ti bagi o aplicatie de numarat caloriile pe telefon, gen My Fitness Pal. Nu e perfecta, dar  e mai buna decat nimic. Daca esti cum eram eu anul trecut cand n-aveam nici cea mai mica idee cat inseamna 500 de calorii, asta e cel mai important prim pas. Chiar daca te apuci de o dieta, o ti 2 luni, dupa care te opresti, tu tot o sa realizezi ca o portie de cartofi mari de la McDonalds au la fel de multe calorii ca un Big Mac - informatia asta o sa iti fie utila oricand.
Sau ca o stica de cola de 0.5ml are de 10 ori mai mult zahar in ea decat ai tu in sange in mod normal.

Edited by HolyGigi, 03 June 2015 - 16:04.


#1475
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E bună keto, dar pentru cineva care a mâncat aiurea mult timp, e overkill. Am încercat-o și eu cu câțiva cunoscuți și n-a rezistat unul mai mult de o lună.
Mai lejer și mai indicat ar fi LCHF paleo timp de câteva luni, până se adaptează și apoi keto, dacă crede că rezistă.

#1476
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
La asta ma gandeam si eu acum cateva minute, ca totusi ar fi dificil keto direct. Trebuie sa se pregateasca nitel pentru asta....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate