Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#1225
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Citește Libertatea, că acolo apare periodic câte unul :)

#1226
georgian22

georgian22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 21.08.2012
Exista ceva pentru scaderea poftei de mancare? Intreb... ma gandesc ca asa cum exista diverse solutii pentru cresterea poftei de mancare ar trebui sa fie si invers. :|

#1227
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Fumatul.

#1228
Clarra

Clarra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 29.12.2014
o criza de fiere Posted Image

#1229
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
Metoda prin care slabesc e sa reduc cantitatea de mancare pe zi. Ce inseamna asta? Dimineata un iaurt cu cereale+banana, iar la pranz o masa "normala" fara dulciuri sau alte lucruri cu grasimi. Deobicei seara beau ceva (ceai, ciocolata, cafea, etc.) si cam atat. La un calcul, nu stiu cat de precis, in jur cam de 1500 calorii mananc.

Avand in vedere ca duc un stil de viata cam sedentara(munca la birou, hobby-uri tot ce include birou) si timpul nu prea imi permite sa frecventez sala am slabit cam intr-o luna si jumate vreo 9 kg. Oricum din ce am observat, primele 4-5 kg s-au dus repejor, restul mai incet, cred ca corpul se obisnuieste incet incet cu stilul si nu mai da acelasi randament.

#1230
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Păcat că dietele low-calories high-carb nu pot fi ținute prea mult timp, iar efectele asupra sănătății lasă de dorit.

#1231
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View Postgeorgian22, on 17 martie 2015 - 21:28, said:

Exista ceva pentru scaderea poftei de mancare? Intreb... ma gandesc ca asa cum exista diverse solutii pentru cresterea poftei de mancare ar trebui sa fie si invers. :|
Mâncatul corect :)

#1232
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Of...ce este atat de greu ?
Cea mai buna reteta de slabit ? Mananca mai putin decat consumi si...cam atat !
Eu in 2010 am slabit de la 142kg la 82kg(!!) in doar 3 luni. In 2012 am avut 106 si am slabit din nou la 98kg in 3 luni. Acum in ianuarie am avut 128kg si m-am apucat de slabit din nou in urma cu 3 saptamani. M-am pus pe jogging plus regim alimentar(cu numarat calorii). Din pacate m-am accidentat(artroza si probleme cu ligamentul la genunchiul drept). Nu am voi sa fac efort cu piciorul drept cel putin inca doua saptamani. Cu toate ca nu prea am timp pentru cardio si din cauza serviciului merg mana in mana cu sedentarismul, tot am slabit in 3 saptamani 13 kg, adica am 114,5kg in prezent.
Idea e ca, daca vrei, se poate !Posted Image
Din cauza problemelor de sanatate va trebui in mod obligatoriu sa ajung din nou la sub 90kg. Estimez ca pana in iulie ar trebui sa ajung la greutatea optima. Pentru mine 85-90kg e optim pentru ca sunt un tip destul de masiv si inalt. Am 1,83m inaltime si sunt destul de lat si masiv, oase grele, masa musculara la picioare bine dezvoltata. Altii trag la sala din greu si nu au muschi la picioare cum am eu.

Cateva mentiuni cum tot reusesc sa dau jos kilogramele alea:
In 2010 (142kg, 23 ani):
Aprilie:
Regim alimentar + bicicleta 10-20km pe zi.
Am ajuns repede si fara prea mare efort la ~120kg
Mai:
Regim alimentar, bicicleta 20km/zi sau jogging 10km/zi si Unidyne de la Universal Nutrition.
Am ajuns la ~100kg
Iunie:
Regim alimentar ceva mai strict, bicicleta 20-40km/zi sau 10-20km jogging/zi
Am cumparat un hard core fat burner -> Animal Cuts, tot de la Universal Nutrition.
Cu acesta am ajuns la 82kg, ultimele 3 plicuri de pastile nici nu le-am mai luat, la 82kg eram deja leguma, nu mai aratam groaznic.Posted Image
M-am mentinut mult timp la 88-93kg, multumitor pentru inaltimea mea.

In 2012 (25 ani si 108kg):
Facultate si servici, treaba s-a complicat.
Februarie:
Regim alimentar, sport zero !
Am slabit ~ 1kg/saptamana
Martie:
Regim alimentar, sport zero.
Am coborat sub 100kg
Aprilie:
Cred ca am folosit Unidyne dar nu mai tin minte sigur.
Am dat jos inca 2-3kg, nu mai stiu exact.
Sport nu am facut deloc.
In 2015 (128kg si 28 ani):
Martie:
Regim alimentar + cardio(alergat cateva zile pana m-am accidentat), am ajuns repede de la 128 la 118kg.
Am cumparat Unidyne + Tribulus Pro(pt cine nu stie, este un supliment pentru cresterea nivelului de testosteron si stimularea hormonului de crestere)
Aprilie:
Sport nu mai fac de cel putin 2 saptamani(accidentare) si slabesc in continuare.
Am adaugat la regim un nou supliment pentru repararea si intarirea ligamentelor, articulatilor si pentru refacerea cartilajului de la genunchi. Este vorba despre Animal Flex, tot de la Universal.
Aprilie:
Am acum 114,5kg, genunchiul si-a revenit in proportie de 70%, dupa numai o saptamana de administrare Animal Flex. Mentionez aici faptul ca acest produs nu e pentru oricine. Daca aveti probleme cu inima sau cu rinichii, nu-l folositi !

Pentru luna Mai am cumparat deja Animal Cuts. Nu o sa-l folosesc decat dupa ce ma recuperez complet si sunt din nou apt pentru efort fizic sustinut.
Nu ma opresc pana nu ajung din nou la macar 85-86kg !(la kg astea, multe intorceau capul dupa minePosted Image )

Deci, oameni buni, ca sa slabesti trebuie sa ai grija ce bagi in gura. Daca la asta mai adaugi si sport si cateva pastile minune, slabitul nu este chiar atat de greu. Problema e ca trebuie sa ai grija sa nu iti faci din nou obiceiuri alimentare proaste, fara excese.  La acest capitol sunt corigent pana acum.

Din vara se vor schimba multe pentru mine. Termin cu facultatea, imi schimb serviciul si o sa am timp mai mult pentru sport si alimentatie corespunzatoare.

Spor la ars calorii !Posted Image

Edited by Neuronul_ganditor, 05 April 2015 - 21:22.


#1233
pika21

pika21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 02.11.2012

View PostNeuronul_ganditor, on 05 aprilie 2015 - 21:21, said:

Of...ce este atat de greu ?
Cea mai buna reteta de slabit ? Mananca mai putin decat consumi si...cam atat !
Eu in 2010 am slabit de la 142kg la 82kg(!!) in doar 3 luni. In 2012 am avut 106 si am slabit din nou la 98kg in 3 luni. Acum in ianuarie am avut 128kg si m-am apucat de slabit din nou in urma cu 3 saptamani. M-am pus pe jogging plus regim alimentar(cu numarat calorii). Din pacate m-am accidentat(artroza si probleme cu ligamentul la genunchiul drept). Nu am voi sa fac efort cu piciorul drept cel putin inca doua saptamani. Cu toate ca nu prea am timp pentru cardio si din cauza serviciului merg mana in mana cu sedentarismul, tot am slabit in 3 saptamani 13 kg, adica am 114,5kg in prezent.
Idea e ca, daca vrei, se poate !Posted Image
Din cauza problemelor de sanatate va trebui in mod obligatoriu sa ajung din nou la sub 90kg. Estimez ca pana in iulie ar trebui sa ajung la greutatea optima. Pentru mine 85-90kg e optim pentru ca sunt un tip destul de masiv si inalt. Am 1,83m inaltime si sunt destul de lat si masiv, oase grele, masa musculara la picioare bine dezvoltata. Altii trag la sala din greu si nu au muschi la picioare cum am eu.

Cateva mentiuni cum tot reusesc sa dau jos kilogramele alea:
In 2010 (142kg, 23 ani):
Aprilie:
Regim alimentar + bicicleta 10-20km pe zi.
Am ajuns repede si fara prea mare efort la ~120kg
Mai:
Regim alimentar, bicicleta 20km/zi sau jogging 10km/zi si Unidyne de la Universal Nutrition.
Am ajuns la ~100kg
Iunie:
Regim alimentar ceva mai strict, bicicleta 20-40km/zi sau 10-20km jogging/zi
Am cumparat un hard core fat burner -> Animal Cuts, tot de la Universal Nutrition.
Cu acesta am ajuns la 82kg, ultimele 3 plicuri de pastile nici nu le-am mai luat, la 82kg eram deja leguma, nu mai aratam groaznic.Posted Image
M-am mentinut mult timp la 88-93kg, multumitor pentru inaltimea mea.

In 2012 (25 ani si 108kg):
Facultate si servici, treaba s-a complicat.
Februarie:
Regim alimentar, sport zero !
Am slabit ~ 1kg/saptamana
Martie:
Regim alimentar, sport zero.
Am coborat sub 100kg
Aprilie:
Cred ca am folosit Unidyne dar nu mai tin minte sigur.
Am dat jos inca 2-3kg, nu mai stiu exact.
Sport nu am facut deloc.
In 2015 (128kg si 28 ani):
Martie:
Regim alimentar + cardio(alergat cateva zile pana m-am accidentat), am ajuns repede de la 128 la 118kg.
Am cumparat Unidyne + Tribulus Pro(pt cine nu stie, este un supliment pentru cresterea nivelului de testosteron si stimularea hormonului de crestere)
Aprilie:
Sport nu mai fac de cel putin 2 saptamani(accidentare) si slabesc in continuare.
Am adaugat la regim un nou supliment pentru repararea si intarirea ligamentelor, articulatilor si pentru refacerea cartilajului de la genunchi. Este vorba despre Animal Flex, tot de la Universal.
Aprilie:
Am acum 114,5kg, genunchiul si-a revenit in proportie de 70%, dupa numai o saptamana de administrare Animal Flex. Mentionez aici faptul ca acest produs nu e pentru oricine. Daca aveti probleme cu inima sau cu rinichii, nu-l folositi !

Pentru luna Mai am cumparat deja Animal Cuts. Nu o sa-l folosesc decat dupa ce ma recuperez complet si sunt din nou apt pentru efort fizic sustinut.
Nu ma opresc pana nu ajung din nou la macar 85-86kg !(la kg astea, multe intorceau capul dupa minePosted Image )

Deci, oameni buni, ca sa slabesti trebuie sa ai grija ce bagi in gura. Daca la asta mai adaugi si sport si cateva pastile minune, slabitul nu este chiar atat de greu. Problema e ca trebuie sa ai grija sa nu iti faci din nou obiceiuri alimentare proaste, fara excese.  La acest capitol sunt corigent pana acum.

Din vara se vor schimba multe pentru mine. Termin cu facultatea, imi schimb serviciul si o sa am timp mai mult pentru sport si alimentatie corespunzatoare.

Spor la ars calorii !Posted Image
Si singururl"regim" pe care l-ai folosit a fost numaratul caloriilor sau ai mai exclus si alte tipuri de alimente ?

#1234
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View Postalexsama, on 02 aprilie 2015 - 13:16, said:

Metoda prin care slabesc e sa reduc cantitatea de mancare pe zi. Ce inseamna asta? Dimineata un iaurt cu cereale+banana, iar la pranz o masa "normala" fara dulciuri sau alte lucruri cu grasimi. Deobicei seara beau ceva (ceai, ciocolata, cafea, etc.) si cam atat. La un calcul, nu stiu cat de precis, in jur cam de 1500 calorii mananc.


Ce spui tu acolo nu fac nici 800 kcal.

View PostNeuronul_ganditor, on 05 aprilie 2015 - 21:21, said:

Of...ce este atat de greu ?


Este crima sa alergi la greutatea ta. De aia te-ai accidentat.

#1235
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,549
  • Înscris: 16.03.2004
Overseas, sa nu-mi spui ca ai luat in greutate !

#1236
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Fara ad hominem Posted Image

#1237
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014

View PostNeuronul_ganditor, on 05 aprilie 2015 - 21:21, said:

Of...ce este atat de greu ?
Cea mai buna reteta de slabit ? Mananca mai putin decat consumi si...cam atat !

Stii sa slabesti dar nu stii sa te mentii.

#1238
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postbayer, on 07 aprilie 2015 - 14:29, said:


Stii sa slabesti dar nu stii sa te mentii.

Daca mananci mai putin decat consumi ca sa slabesti, nu e logic sa mananci cat consumi ca sa te mentii la o anumita greutate?! Posted Image

#1239
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
E foarte logic, dar nimeni nu știe cât consumă.
Slăbitul e simplu, mănânci cât mai puțin și sigur ești sub consum.
Întreținutul e în ceață.

#1240
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postproxtu, on 07 aprilie 2015 - 14:59, said:

E foarte logic, dar nimeni nu știe cât consumă.
Slăbitul e simplu, mănânci cât mai puțin și sigur ești sub consum.
Întreținutul e în ceață.

Nu poti sa o iei pe incercate? Doua saptamani la X kcal/ zi apoi vezi ce zice cantarul?!

#1241
bayer

bayer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 12.02.2014
Respectivul a avut mult suite si coborasuri, de aia am facut afirmatia aia. A reusit sa slabeasca de atatea ori si tot de atatea ori s-a ingrasat.

#1242
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostAprilia, on 07 aprilie 2015 - 17:29, said:


Nu poti sa o iei pe incercate? Doua saptamani la X kcal/ zi apoi vezi ce zice cantarul?!
Poți, dar e mai greu, 2 săptămâni poate să nu fie suficient și nu mulți au răbdarea să cântărească și sa calculeze luni de zile ce și cât mănâncă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate