Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme testicule

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#109
jacobo

jacobo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.02.2006
Sorin du-te la un urolog bun. Sunt multe clinici private in bucuresti cu doctori f buni.

Edited by mianna, 21 August 2007 - 19:54.


#110
sorin_82

sorin_82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2007

View Postjacobo, on Aug 21 2007, 19:34, said:

Sorin du-te la un urolog bun. Sunt multe clinici private in bucuresti cu doctori f buni.
salut jacobo! ai trecut cumva printr-o situatie similara? astept rezultatul de maine de la ecograf.Practic e acelasi urolog care face si ecografia,sper sa imi dea vesti bune.Dupa asta, probabil ca o sa mai merg sa cer o parere.Problema e ca weekendul trecut am fost pe la niste prieteni si am purtat niste blugi care m-a cam jenat.Dupa asta m-a durut testiculul vreo 2 zile iar acum nu ma mai doare.Doar cand apas pe nodulul respectiv.Oricum nu o sa putem pune noi un diagnostic,io sunt optimist si sper ca o sa fie bine

#111
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Am facut operatia, orhiectomie inghinala stanga, saptamana aceasta voi afla rezultatul analizei histopatologice al nodulului. Zona operatiei este inca intarita. Problema acum este ca observ niste mici ganglioni pe partea stanga (partea operata) a penisului, in zona decalotata (sub cap si mai jos). Arata ca niste mici umflaturi si par a fi de-a lungul unor canale. Zona din dreapta a penisului este normala. Ciudat e faptul ca i-am observat dupa ce am avut primul raport sexual, la vreo 12 zile dupa operatie. Maine caut un urolog. Aveti idee ce pot fi?

Edited by nmarius1, 04 September 2007 - 23:16.


#112
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Postnmarius1, on Sep 5 2007, 00:14, said:

Am facut operatia, orhiectomie inghinala stanga, saptamana aceasta voi afla rezultatul analizei histopatologice al nodulului. Zona operatiei este inca intarita. Problema acum este ca observ niste mici ganglioni pe partea stanga (partea operata) a penisului, in zona decalotata (sub cap si mai jos). Arata ca niste mici umflaturi si par a fi de-a lungul unor canale. Zona din dreapta a penisului este normala. Ciudat e faptul ca i-am observat dupa ce am avut primul raport sexual, la vreo 12 zile dupa operatie. Maine caut un urolog. Aveti idee ce pot fi?

Felicitari pentru curaj.
Sunt convins ca ti s-a recomandat un repaus sexual ceva mai lung de 12 zile, poate era mai bine sa il respecti.
Greu de spus ce ar putea fi acele umflaturi, mergi la chirurgul care te-a operat, sa-si dea cu parerea.

#113
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postnmarius1, on Sep 5 2007, 00:14, said:

Am facut operatia, orhiectomie inghinala stanga, saptamana aceasta voi afla rezultatul analizei histopatologice al nodulului. Zona operatiei este inca intarita. Problema acum este ca observ niste mici ganglioni pe partea stanga (partea operata) a penisului, in zona decalotata (sub cap si mai jos). Arata ca niste mici umflaturi si par a fi de-a lungul unor canale. Zona din dreapta a penisului este normala. Ciudat e faptul ca i-am observat dupa ce am avut primul raport sexual, la vreo 12 zile dupa operatie. Maine caut un urolog. Aveti idee ce pot fi?

in nici un caz ganglioni, in zona aia nu-s. te lamureste urologul cand te vede. posibil tulburari de vascularizatie datorita operatiei.

#114
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Si mai am un ligament in partea superioara centrala a penisului care e strans, tensionat... il palpez cu degetul inspre abdomen.
Legat de activitatea sexuala nu cred ca mi s-a spus ceva, as fi respectat termenul, am pus o gramada de intrebari la spital dar de asta am uitat... exista vreun risc legat de chestia asta?

#115
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Postnmarius1, on Sep 5 2007, 00:58, said:

Si mai am un ligament in partea superioara centrala a penisului care e strans, tensionat... il palpez cu degetul inspre abdomen.
Legat de activitatea sexuala nu cred ca mi s-a spus ceva, as fi respectat termenul, am pus o gramada de intrebari la spital dar de asta am uitat... exista vreun risc legat de chestia asta?

Nu exista un risc specific, doar unul general, legat de cicatricea recenta, care are nevoie de un pic de timp, sa se lege cum se cuvine.

Edited by Woland, 05 September 2007 - 01:25.


#116
barosu_bossu

barosu_bossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2007
Am un fel de umflatura de cateva luni la testiculul drept sus nu este lipita de testicul si se deplasesza usor la atingere. Nu iam dat importanta, dar am citit niste forumuri si mam hotarat sa ma duc la medic orice ar fi.  
  Am mai aflat ceva la noi in oras nu este nici un urolog... asa ca am ajuns la un chirurg... care dupa cateva intrebari si ce iam zis eu acolo :mellow: si o privire la o obiect mia spus ca am chist de canal spermatic   :o si
ca trebuie operat . Acum nici nu stiu ce sa fac, in cateva saptamani plec la iasi si mia zis car fi bine sa fac acolo un control ..... Am nevoie de ceva sfaturi pareri de la cei ce au habar sau care au trecut prin asa ceva

#117
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ca trebuie operat e absolut clar.
eu iti recomand sa nu mai astepti.
nu ma pricep foarte bine dar cred ca trebuie facuta o biopsie sa vada daca ebenign sau malign.
te opereaza, il scoate si dupa aia se face examen anatomopatologic si ti se comunica rezultatul.
dar ca trebuie sa mergi la un medic e absolut clar...

#118
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006

View Postbarosu_bossu, on Sep 10 2007, 13:18, said:

Am un fel de umflatura de cateva luni la testiculul drept sus nu este lipita de testicul si se deplasesza usor la atingere. Nu iam dat importanta, dar am citit niste forumuri si mam hotarat sa ma duc la medic orice ar fi.  
  Am mai aflat ceva la noi in oras nu este nici un urolog... asa ca am ajuns la un chirurg... care dupa cateva intrebari si ce iam zis eu acolo :mellow: si o privire la o obiect mia spus ca am chist de canal spermatic   :o si
ca trebuie operat . Acum nici nu stiu ce sa fac, in cateva saptamani plec la iasi si mia zis car fi bine sa fac acolo un control ..... Am nevoie de ceva sfaturi pareri de la cei ce au habar sau care au trecut prin asa ceva
Daca ajungi in Iasi, mai vezi si alta parere. Nu de putine ori chirurgii cand vad ceva se pun pe taiat. Poate nu e cazul.

#119
barosu_bossu

barosu_bossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2007
am fost azi la alt spital a vorbit tata cu directoru de acolo si nea dus la un doctor bun ... intr-un oras din apropiere. mia spus ca am inceput de hernie si mia dat antibiotice, injectii si supozitoare. sper sa treaca sa fie bine.na zis nimic de operatie sau altceva ...

#120
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006

View Postbarosu_bossu, on Sep 11 2007, 13:43, said:

am fost azi la alt spital a vorbit tata cu directoru de acolo si nea dus la un doctor bun ... intr-un oras din apropiere. mia spus ca am inceput de hernie si mia dat antibiotice, injectii si supozitoare. sper sa treaca sa fie bine.na zis nimic de operatie sau altceva ...

Off ... cauta si o alta parere, zic eu ... pare poate cam aiurea, dar cam asa merge treaba in RO. Unul chist, altul hernie. Daca ai incredere in vreunul sau stii sigur ca e bun, mergi pe ce zice, daca nu mai vezi si pe altcineva. Sa te arunci din prima la operatie mi se pare cam mult.

#121
barosu_bossu

barosu_bossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.09.2007
Acum fac tratamentu asta am vreo 5 zile si ma duc iar la control sper sa se retraga umflatura aia ... oricum pe 20 cred ca ma duc pana la iasi ca am treaba si ma duc acolo la un control in caz ca numi trece .Nu cred cai vorba de operatie ... primu doctor nici nu ma controlat sa vada exact... si asta ultimu cica ii un medic bun .

Edited by mianna, 11 September 2007 - 23:13.


#122
sergiurau

sergiurau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 30.09.2006
"si asta ultimu cica ii un medic bun".. ."mia spus ca am inceput de hernie si mia dat antibiotice, injectii si supozitoare"
Greu de crezut ca ti-a dat tratamentul ala pentru un "inceput de hernie".Daca admitem ca e un medic bun, atunci mai degraba nu ai inteles tu care este diagnosticul. Ce scrie pe reteta la diagnostic?

#123
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Diagnosticul este seminom stadiul IA, markerii facuti chiar inainte de operatie erau buni, tomografia facuta dupa operatie (doar abdomino-pelvian!) indica cativa ganglioni de max.5 mm "situati lateroaortic in stanga, caudal de hilul renal". Am tot citit despre tratamente, chiar tratamentele cu radio sau chimioterapie pot duce la cancer. Primul medic oncolog mi-a dat de ales intre a nu face nimic (sanse 80% sa nu reapara), sau radioterapie sau 1-2 sedinte chimioterapie (cresc sansele la 95-98%), despre acei ganglioni nu se poate sti nimic, alegerea e doar a mea. Al doilea medic oncolog mi-a propus sa merg la Budapesta pentru PET-CT in vederea restadializarii. De mentionat ca acest CT mai performant nu depisteaza tumorile la nivel de celula. Inteleg de aici ca chiar in cazul in care nu-mi apare nimic, sansele de neaparitie a cancerului sunt tot de 80%. Voi merge la Budapesta. Dupa care nu mai stiu ce o sa fac. 1-2 sedinte de chimioterapie (carboplatin) preventiva pentru marirea sanselor de neaparitie ar putea avea efecte urate peste cativa ani. Cred ca m-as simti mai bine (si asta m-ar ajuta) daca as face regulat sport la o sala de fitness (am mai fost). Oare am voie efort fizic regulat?

#124
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Postnmarius1, on Sep 24 2007, 00:28, said:

Diagnosticul este seminom stadiul IA, markerii facuti chiar inainte de operatie erau buni, tomografia facuta dupa operatie (doar abdomino-pelvian!) indica cativa ganglioni de max.5 mm "situati lateroaortic in stanga, caudal de hilul renal". Am tot citit despre tratamente, chiar tratamentele cu radio sau chimioterapie pot duce la cancer. Primul medic oncolog mi-a dat de ales intre a nu face nimic (sanse 80% sa nu reapara), sau radioterapie sau 1-2 sedinte chimioterapie (cresc sansele la 95-98%), despre acei ganglioni nu se poate sti nimic, alegerea e doar a mea. Al doilea medic oncolog mi-a propus sa merg la Budapesta pentru PET-CT in vederea restadializarii. De mentionat ca acest CT mai performant nu depisteaza tumorile la nivel de celula. Inteleg de aici ca chiar in cazul in care nu-mi apare nimic, sansele de neaparitie a cancerului sunt tot de 80%. Voi merge la Budapesta. Dupa care nu mai stiu ce o sa fac. 1-2 sedinte de chimioterapie (carboplatin) preventiva pentru marirea sanselor de neaparitie ar putea avea efecte urate peste cativa ani. Cred ca m-as simti mai bine (si asta m-ar ajuta) daca as face regulat sport la o sala de fitness (am mai fost). Oare am voie efort fizic regulat?

Nu vad nici un motiv sa nu poti face sport in mod sistematic.
Diagnosticul histopatologic pare favorabil, iar cativa ganglioni intraabdominali de 5 mm are toata lumea. Eu as mai cere o parere medicala si unui alt oncolog, chiar la Budapesta, inainte de a stabili urmatoarea miscare terapeutica. Succes.

#125
nmarius1

nmarius1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 14.01.2007
Am facut PET-CT la Budapesta, mi-au spus ca iradierea e mai mare decat la un tomograf obisnuit (parca au zis ceva de 20... ceva unitati probabil) si sa nu stau langa femei gravide sau copii mici, dar am uitat sa intreb cat timp. In timpul tomografiei m-a durut vreo cateva minute in partea stanga a abdomenului, nu sunt sigur daca in zona operatiei sau deasupra, cam pe unde ar fi poate ganglionii aceia de 5 mm.. A fost sigur un efect al tomografiei, stiti cumva daca sunt normale asemenea dureri? Sau e semn ca am ceva acolo? Rezultatul va veni in 6 zile. E periculos ca am facut un tomograf si mai tare dupa unul obisnuit in urma cu o luna si jumatate? Acolo n-au medic oncolog, doar radiologi.

#126
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 25.04.2007

View Postnmarius1, on Sep 28 2007, 00:30, said:

Am facut PET-CT la Budapesta, mi-au spus ca iradierea e mai mare decat la un tomograf obisnuit (parca au zis ceva de 20... ceva unitati probabil) si sa nu stau langa femei gravide sau copii mici, dar am uitat sa intreb cat timp. In timpul tomografiei m-a durut vreo cateva minute in partea stanga a abdomenului, nu sunt sigur daca in zona operatiei sau deasupra, cam pe unde ar fi poate ganglionii aceia de 5 mm.. A fost sigur un efect al tomografiei, stiti cumva daca sunt normale asemenea dureri? Sau e semn ca am ceva acolo? Rezultatul va veni in 6 zile. E periculos ca am facut un tomograf si mai tare dupa unul obisnuit in urma cu o luna si jumatate? Acolo n-au medic oncolog, doar radiologi.

Tomografia computerizanta cu rezonanta magnetica nucleara, RMN, pe care probabil ai facut-o in tara, nu produce o iradiere a organismului, utilizeaza campuri magnetice de mare intensitate pentru producerea imaginilor.
PET-CT utilizeaza o metoda diferita, cu rezultate superioare, care presupune injectarea unui izotop radioactiv ce emite radiatii de mica intensitate si pentru o perioada destul de scurta de timp. Radiatiile acestora penetreaza tesuturile si si organele, si sunt utilizate pentru formarea in final de de imagini de sinteza, tridimensionale.
Durerea resimtita in timpul explorarii nu are nici o relevanta diagnostica, e chiar posibil sa fie indusa psihic.

Edited by Woland, 28 September 2007 - 00:43.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate