Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce, domnilor, de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Probabil ați observat că am deschis cu foarte mult timp în urma un topic în care rugam forumiștii sa doneze măcar o fotografie pentru Wikipedia. Urmăresc cu entuziasm dezoltarea acestui proiect și sunt mîhnit știind că a trecut aproape un an de la inițiativa mea fară ca un singur forumist să se arate receptiv. Mă întristează acest lucru și nu văd motivul care i-a determinat să procedeze astfel. Personal, nu văd bucurie mai mare pentru un fotograf decît mulțumirea că poza făcută nu zace într-un sertar ci e privită, admirată și apreciată de mii și mii de oameni. Nu înteleg de ce preferă să afișeze zeci de poze pe forum fară să doneze măcar una singură - o poză care și mîine va fi privită  și apreciată - nu una care se pierde "printre rînduri".  Poate se tem că poza nu e suficient de "bună" ?  Hmm, nu pot crede...  Sunt atîtea articole care nu au nimic, altele doar o poză făcută cu Cmena și scanată. Cum ar putea cineva crede că poza lui nu e suficient de bună? Și apoi, dacă e "slăbuță" va fi înlocuită cînd se va găsi una mai bună (teoretic un articol e din ce în ce mai bun pe măsură ce suferă transformări). Nu spun că trebuie un "terci de imagini" dar am văzut aici o mulțime de poze extraordinare.
Imaginațivă un străin ce aude despre Sighișoara. Ce știe el despre asta? - aproape nimic: că se află în România. Începe să asocieze inconștient cu "faima românilor" peste hotare. Primul gest: scrie în google "Sighișoara". Ce întoarce google, domnilor? Ne-am bucura cu toții să întoarcă pagini cu informație bine structurate, cu panorame de vis, pagini care să-i trezească imediat interesul, să înțeleagă că acest loc e o comoară și nu un ghetou de aurolaci unde riscă să rămînă fără portofel. Suntem revoltați că în țara asta nu se face nimic, că suntem considerați țigani, că Bucureștiul este confundat cu Budapesta etc. Ce altceva mai bun putem face decît prezentarea valorilor românești? Cum oare ne putem face mai bine cunoscuți decît prezentînd valorile poporului român? Cum putem convinge un străin că Bucureștiul nu e în Ungaria dacă el încearcă un „search pe google” și găsește o prezentare mai amplă în limba maghiară? Nu am nimic împotriva ungurilor, acest lucru e de apreciat !
Am văzut aici nu o poză ci zeci și zeci de poze din Sighișoara, Sinaia, Trasfăgărășan, de la Stufstock, Brașov, Vidraru, pînă și din deșert sau de la capătul lumii - din Cuba. Așteptam să văd măcar una singură și pe wikipedia. N-am văzut!..
De ce, domnilor? De ce?


* Nu doresc să jignesc pe nimeni. Nu vreau să îndepărtez userii de forum. Sper că nici nu se va interpreta așa.
* Nu cred că se poate considera acest post drept reclamă. Nu exista reclame pe situl wiki, e o enciclopedie liberă, nonprofit, etc.
* Acest topic este diferit de cel stiky. Am vrut să deschid unul separat pentru a-l păstra pe acela "curat", doar cu informații utile. N-are sens să fie stiky toată discuția pe tema asta. Printre atîtea topicuri sper să-și facă loc fără a deranja pe cineva.
* Aici cred că e aria potrivită.

#2
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
:blush: shame on us.....doar ca la ce poze am eu....

dar na....daca crezi ca ajuta eu iti donez orice poza vrei de aici
evident doar din cele facute de mine....acum gata, am scapat de rusine...dar sincer nu cred ca o sa te ajute cu ceva...si daca da i'll be :proud:


#3
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004
nu intotdeauna campaniile de strangere de fonduri reusesc sa stranga fonduri. de ce oare?

#4
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postreclamagiu, on Feb 26 2006, 15:21, said:

:blush: shame on us.....doar ca la ce poze am eu....

dar na....daca crezi ca ajuta eu iti donez orice poza vrei de aici
evident doar din cele facute de mine....acum gata, am scapat de rusine...dar sincer nu cred ca o sa te ajute cu ceva...si daca da i'll be :proud:
<a href="http://forum.softped...5&hl=iola&st=0" target="_blank"></a>
Nu le pot adăuga eu din două motive:
1. Cel care adaugă trebuie să fie autorul sau să aibă drept asupra ei. Deși aș vrea, nu pot adăuga imagini pe care nu le-am realizat eu. Vreau să evit orice neplăcere.
2. Chiar dacă am încredere deplină (în cazul tău am), nu pot adăuga mereu. Timpul meu este limitat și nu pot vedea decît 2-3 poze aici pe forum. Probabil în decursul călătoriei ai făcut zeci de poze însă doar 2-3 sunt postate aici.
Mullțumesc frumos pentru că te-ai oferit. Îmi pare rău că nu le pot atașa eu însă e foarte simplu pentru oricine. Dacă poți insera o imagine aici cu siguranță te descurci și acolo.

View Postawareness, on Feb 26 2006, 16:08, said:

nu intotdeauna campaniile de strangere de fonduri reusesc sa stranga fonduri. de ce oare?
Bănuiesc că oamenii se despart mai greu de banii sau de bunurile lor. În cazul acesta nu poate fi vorba de așa ceva. Din contră, cred că oricui i-ar plăcea ca poza sa să fie admirată. Ce rost ar mai avea blogurile? Mie mi-ar plăcea să pot face o poză pe care să o donez acolo. Aș avea un sentiment de mulțumire sufletească.

#5
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
am uploadat o imagine. cum fac sa o asociez unui articol?

#6
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Vezi aici. Dacă nu reușești, postează aici și voi te voi ajuta eu. Încearcă să alegi un nume potrivit pentru imagini.

#7
awareness

awareness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,030
  • Înscris: 12.11.2004

View Postdobrotescunicol, on Feb 26 2006, 17:39, said:

Bănuiesc că oamenii se despart mai greu de banii sau de bunurile lor. În cazul acesta nu poate fi vorba de așa ceva. Din contră, cred că oricui i-ar plăcea ca poza sa să fie admirată. Ce rost ar mai avea blogurile? Mie mi-ar plăcea să pot face o poză pe care să o donez acolo. Aș avea un sentiment de mulțumire sufletească.

nu mă întelege greșit, eu sunt dispus să-ți ofer din imaginile mele. o sugestie însa: argumentația ta nu e suficient de convingătoare; pozele tuturor de pe aici sunt comentate, admirate, apreciate; toți își pun pozele pe site-uri de profil sau pe blog-uri. sentimentul de mulțumire sufletească nu e suficient atunci când ceri ceva.

#8
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
am intrat si eu si mi-am faut cont...e cam greoaie atasarea unei imagini...ar fi bun un motor de upload ca aici pe SP

#9
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
vreau ca pe pagina  asta sa adaug o poza facuta de mine numita Resize_of_golan_2006_032. Si vreau sa o adaug langa loganul ala rosu.

#10
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
pe mine ma depasteste...am intrat pe help-ul primit la inscriere si link-ul pentru incarcare imagini ma duce catre o pagina inexistenta si sa mor eu de m-am prins cum se uplodeaza ceva.
stilul e cam grei si deja am pierdut 30 de min si nu am pus o imagine...cred ca asta e pb si nimeni nu pune poze.
sorry...eu am vrut...Wiky nu

#11
deneb

deneb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.07.2005
io zic sa faci pomana pina la capat: ia un articol, ia o poza care-ti place de pe forum si intreaba-l pe autor dac-o da pe wiki, sint (aproape) convins ca va zice da. uneori e greu de inteles de ce nu exista un punct comun intre o enciclopedie de unspe mii de articole si un pozar cu unspe mii de fotografii, da asta tine de statistica.

#12
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003

View Postromaximusro, on Feb 26 2006, 18:15, said:

vreau ca pe pagina  asta sa adaug o poza facuta de mine numita Resize_of_golan_2006_032. Si vreau sa o adaug langa loganul ala rosu.
Link-ul tău este către wikipedia în limba engleză. Mai precis, către pagina corespunzătoare Daciei Logan din Wikipedia în engleză. Bănuiesc că ai făcut user pe pagina românească și ai încercat să uploadezi imaginea la wikipedia în engleză.

View Postreclamagiu, on Feb 26 2006, 18:33, said:

pe mine ma depasteste...am intrat pe help-ul primit la inscriere si link-ul pentru incarcare imagini ma duce catre o pagina inexistenta si sa mor eu de m-am prins cum se uplodeaza ceva.
stilul e cam grei si deja am pierdut 30 de min si nu am pus o imagine...cred ca asta e pb si nimeni nu pune poze.
sorry...eu am vrut...Wiky nu
Detaliez cum se procedează. Nu este greu. Dacă reușești o dată, apoi vei face totul în cîteva secunde.

View Postdeneb, on Feb 26 2006, 18:55, said:

io zic sa faci pomana pina la capat: ia un articol, ia o poza care-ti place de pe forum si intreaba-l pe autor dac-o da pe wiki, sint (aproape) convins ca va zice da. uneori e greu de inteles de ce nu exista un punct comun intre o enciclopedie de unspe mii de articole si un pozar cu unspe mii de fotografii, da asta tine de statistica.
Of, să vedem. Nu e așa greu.
1. Pentru ca o imagine să fie afișată în orice articol, ea trebuie să fie uploadată la Wiki Commons. Acest lucru se face cel mai ușor accesînd pagina principală a wikipediei în limba romînăși apăsînd butonul Trimite fișier din meniu, în stînga paginii. După apăsarea butonului se deschide o pagină în care se completează cîteva detalii despre poza respectivă și se apasă Browse, se alege calea și apoi evident Trimite fișier.
2.Tot ce rămîne de făcut acum este să mergem la articolul în care vrem să apară imaginea și să introducem o linie de forma: [[Imagine:Nume_imagineJPG|thumb|245px|Descriere]]. Gata.

[attachment=94557:attachment][attachment=94556:attachment][attachment=94558:atta
hment]

Edited by dobrotescunicol, 26 February 2006 - 19:48.


#13
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004

View Postdobrotescunicol, on Feb 26 2006, 19:46, said:

Detaliez cum se procedează. Nu este greu. Dacă reușești o dată, apoi vei face totul în cîteva secunde.


oki...gata

http://ro.wikipedia..../Poiana_BraƟov

era bine sa zica cineva de faza cu trimitere fisier :P

#14
romescu

romescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 19.03.2005
o intrebare de necunoscator: cum s-ar traduce treaba cu GNU license sau Domeniu Public. Daca se incumeta vreun cunoscator sa faca un rezumat. Cred ca mai sunt si altii interesati...

multam...
:worthy:

#15
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
care e treaba cu licentele?.... si plus ca daca e o pagina mai complicata ar cam trebui sa stii html sau altceva ca sa pozitionezi poza unde vrei...

so oricum.... mai jos e contributia mea
rezervatia de zimbri vanatori neamt
cetatea neamtului
humulesti
barajul bicaz (izvorul muntelui)

Edited by ccezar2004, 26 February 2006 - 22:23.


#16
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
superbe cezar. superbe. dupa pozele astea vor da navala strainii in roamania. eh, dobrotescunicol, pacat ca nu exista nici o modalitate de a modera pe wiki si nu intodeauna proiectul are de castigat daca posteaza toata lumea......;)

Edited by mr.fred, 27 February 2006 - 00:44.


#17
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Salut! Sînt Adrian, unul dintre adminii de la Wikipedia (și acolo tot cu username-ul AdiJapan). Îi mulțumesc lui dobrotescunicol pentru apelul făcut tuturor membrilor acestui forum și bineînțeles un mulțumesc călduros celor care deja au donat deja fotografii la Wikipedia.

Recunosc că Wikipedia este destul de slab pregătită în a întîmpina noi membri, deși de fapt orice început este greu oriunde. Nici mie nu mi-a fost clar cum să mă înregistrez aici și abia acum învăț cum merg lucrurile. Deci sîntem chit, oarecum...

Au fost aici cîteva întrebări și nelămuriri despre cum se poate participa la Wikipedia și mai ales cum se trimit imagini și cum se inserează în articole. Aș vrea să răspund la o parte din ele plus o parte care ni se pun și direct la Wikipedia, urmînd ca alte explicații să dau pe măsură ce va fi nevoie.

Despre drepturile de autor: Există în mare trei situații:

- domeniu public, care înseamnă că materialul respectiv nu este revendicat de nimeni și că oricine poate să-l folosească în orice scop fără nici o condiție. De exemplu forma literei A nu poate fi revendicată de cineva ca fiind proprietatea sa personală și poate fi folosită inclusiv în produse pentru care se încasează venituri.

- licență GNU sau "copyleft" ("stînguri de autor"), care înseamnă că materialul poate fi folosit de oricine în orice scop, inclusiv comercial, dar că autorul materialului trebuie menționat la fiecare copiere sau modificare a materialului. În schimb, autorul nu poartă nici o responsabilitate pentru modul în care materialul a fost folosit sau modificat ulterior.

- drepturi de autor, care protejează materialul într-o mare măsură, nepermițînd libera copiere, folosire sau modificare, cu excepția cazurilor cînd titularul drepturilor de autor își dă acordul. Există aici noțiunea de "utilizare cinstită" care înseamnă că o mică parte din material (în cazul imaginilor, o versiune de joasă rezoluție) poate fi folosită fără acordul autorului. Cît anume se poate folosi este destul de vag și depinde și de scopul utilizării, legea fiind mai blîndă în cazul utilizărilor necomerciale.

La Wikipedia se preferă primele două variante. A treia este posibilă, sub forma utilizării cinstite, dar nu este deloc recomandată, mereu existînd pericolul unei reclamații. Atunci cînd încărcați o fotografie precizați întotdeauna sub ce licență preferați s-o oferiți. Mulți preferă să-și păstreze "paternitatea" și oferă materiale sub licența GNU.

Cine poate trimite o imagine? Oricine, cu condiția să se înregistreze în prealabil. Înregistrarea nu necesită nici o informație personală, nici măcar adresă de email. Nu e necesară nici o confirmare, se poate trece direct la fapte. (Este totuși recomandată furnizarea unei adrese de email -- care nu va fi vizibilă nimănui -- pentru cazul cînd uitați parola sau dacă vrea cineva să vă scrie.)

Ce nume dau fișierului? Un nume care să fie suficient de sugestiv chiar dacă imaginea va fi pusă la un loc cu extrem de multe alte imagini din toate domeniile de interes. De exemplu "Biserica Neagră din Brașov", "Dunărea la Porțile de Fier", etc.

Cum se pun imagini în articole? Editați articolul și introduceți un text de forma [[imagine:Biserica Neagră din Brașov.jpg|120px|right|thumb|Biserica Neagră]] înaintea paragrafului în dreptul căruia doriți să apară. Vizitați Wikipedia:Imagini pentru detalii. Dacă nu vă descurcați puneți imaginea oriunde în articol și va veni cineva s-o așeze frumos unde se potrivește. Avantajul wiki... Dacă nu există un articol va trebui să creați unul, chiar foarte scurt, și să puneți poza acolo.

Dacă fotografia îmi va fi ștearsă? Imaginile nu se șterg din baza de date decît dacă nu are o situație clară asupra drepturilor de autor, și atunci numai după minimum o săptămînă. De asemenea, o imagine nu e scoasă dintr-un articol decît dacă poate fi înlocuită cu o imagine mai sugestivă, mai clară, mai "enciclopedică", etc. Dar de obicei într-un articol pot exista numeroase imagini, deci dacă nu se depășește o limită rezonabilă fotografiile pot coexista pașnic. Există și atacuri vandalice la Wikipedia (dezavantajul wiki...) dar acestea sînt bine ținute în frîu. Există numeroși utilizatori care urmăresc evoluția tuturor articolelor (avem un loc unde se afișează ultimele modificări) și de obicei vandalismele sînt anulate în doar cîteva minute, foarte rar se ajunge la ore.

Ce limite există privind dimensiunea imaginii sau a fișierului? Nici o limită. Avem numeroase imagini (hărți, scheme) mai mari de 10 MB și nu e nici o problemă. La inserarea în articol se poate stabili dimensiunea (lățimea imaginii în pixeli) cu care se afișează în articol, dar oricine poate da clic pe acel thumb și ajunge la poza întreagă. Este totuși de remarcat că Wikipedia nu poate fi folosită ca hard disc (evident) și că numai imagini care au legătură cu subiectele enciclopedice de acolo pot fi încărcate. Ne bazăm pe buna credință a utilizatorilor dar sîntem cu ochii în patru.

Ce fel de fotografii sînt potrivite? Acelea care ajută cititorul să înțeleagă subiectul enciclopedic respectiv. Adesea o fotografie foarte artistică este nepotrivită pentru o enciclopedie. Cele pe care le-ați adăugat deja (biserica de lemn din Poiana Brașov, zimbrul, etc.) sînt excelente.

Unde trimit fișierul? Pentru imaginile neprotejate de drepturi de autor cel mai bun loc este Commons, pentru că odată încărcate aici ele vor fi accesibile nu numai din Wikipedia românească ci din Wikipediile în toate limbile plus alte cîteva proiecte Wikimedia (Wikționar, Wikiștiri, etc.) -- foarte util de exemplu în cazul fotografiei cu Dacia Logan, despre care există articol la Wikipedia în engleză. Din nou, și la Commons e nevoie de înregistrare, care e separată de cea de la Wikipedia românească. Dacă nu vreți să vă complicați, încărcați fișierele la Wikipedia românească și cineva se va îngriji să le transfere la Commons.

Îmi cer scuze pentru mesajul prea lung. Am încercat să acopăr cît mai mult din esențial. Dacă au mai rămas lucruri neclare vă rog să mă întrebați. Din nou, mulțumesc pentru feedback-ul excelent!  :coolspeak:

#18
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Ce ati zice ca noi, membrii de pe aria foto, sa cautam saptamanal sa facem poze pentru 1-2 subiecte/articole (propuse de AdiJapan sau alt admin). Sa facem o selectie la sf saptamanii si pozele reusite sa fie postate pe wiki. Asa vom evita si unele poze mai slabe calitativ.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate