Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

AKG/Sennheiser

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
31 replies to this topic

#1
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
AKG/Sennheiser

Destinatie: soundcard SBLive! momentan,viitor Aureon Sky sau de la Midiman varianta tot cu ENVY24.
  Impedanta: zic eu ca maxim 32 Ohm.Daca aduceti argumente solide pt. impedanta mai mare le citesc cu interes.

Vreau sa-mi iau niste casti.Acum problema e ca sunt foarte convins de niste AKG K55/66(daca ma puteti ajuta in ceea ce priveste pareri despre K66 ar fi bine..ca despre K55 stiu din topic precedent).
Daca ma puteti ajuta cu niste opinii despre Sennheiser in aceeasi gama de pret(daca
exista asa ceva:)) ar fi foarte bine.Am "sapat" despre modele in site-ul lor www.sennheiser.com
Nici nu stiu preturi din Romania.Am dat mail la importator SAVANA-COMTEH Ltd. si mi-a zis o tanti
ca in ce calitate,model,etc.I-am raspuns imediat...dar tot nu am primit raspuns.Am rugat-o sa ma
trimita la un dealer ceva.
  Despre AKG stiu ca se gasesc la Divertas S.R.L Bucuresti.Preturi am vazut la www.bestsound.ro . AKG K55/K66 nu depasesc 1.4 milioane.
  Astept sa ma lamuriti voi un pic despre AKG/Sennheiser in ceea ce priveste alegerea.

#2
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Pai daca ai fost pe siteul producatorului...tu ce ai hatorit?
Ce modele de acolo...iti plac?
Baga ceva modele si asteapta observatii...
Dupa cite vad te limitezi in cam 1,5 mil!

#3
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Referitor la Sennheiser m-a oprit asupra modelelorHD200-V1/V2
si HD 212PRO.Acuma impresie mai buna mi-ar face  HD200 dar au impedanta de 64Ohm,raspuns in frecventa uimitor 12-22Khz si SPL super fain.

Lamuriti-ma referitor strict la aceste 2 modele mentionate mai sus.
Preturile din RO care le-am obtinut si sunt de dealer :
HD 200...........pret 40 euro + tva
HD 212PRO...........pret  38 euro + tva


Intrebare pt AIWA:impedanta prea mare(64 Ohm) este cumva nepotrivita pt. SBLIVE ??!!Totusi 32 Ohm zic ca sunt destui.
viitoarea placa de sunet sa fie Terratec SKY sau un model tot cu ENVY24 de la Midiman.

#4
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Aiwa, mi-am adus aminte ce vroiam sa te intreb mai demult :
unde gasesc placa aia de sunet Turtle Beach Santa Cruz ? in Romania ?

#5
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
xman2000...daca au impedanta mai mare nu e bai...se vor auzi un pic mai incet atit!
O sa ma uit si eu dupa ce ai ales.....eu acum am un HD480 dupa care sa fac o mica comparatie si K400/500

Burvi...nu am gasit pe nicaieri asa ceva in Ro...singura sansa cred ca ramane sa vorbim cu BDL si daca el poate o sa trimita asa ceva pachet in Ro

#6
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Am vazut si eu specificatii la HD480,dar se pare ca impedanta aia e prea mare :rolleyes: Din cite stiu asa impedante se folosesc pt. echipamente de studio.Pretul iar e prea mare.
Ceea ce am ales a fost corespunzator si cu bugetul si mai ales ca acuma ma tirii si eu cu un SBLive.Pina vine Terratecu' sau Midimanu' ascultam ceva si la Creative :oK:
Eu am discutat foarte serios cu cei de la Savana si m-au lamurit si preturile zis ca sutn mai mult decit OK.Cea care mi-a dat preturile astea mi-a zis ca ea recomanda pt. dealeri cam pret+20%.
Eu am inclinat spre specificatii de genul 12-22Khz,judecind strict dupa acest aspect in cazu HD200-V1.

#7
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by xman2000
Am vazut si eu specificatii la HD480,dar se pare ca impedanta aia e prea mare :rolleyes: Din cite stiu asa impedante se folosesc pt. echipamente de studio.Pretul iar e prea mare..............
Da stii bine...! In studio nici nui ai cum sa folosesti casti cu impedanta mica intrucat suna foasrte naspa+ca nu inghit sculele asemenea impedante!

#8
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
Turtle beach se IMPORTA in romania. Na ca am uitat numele si telefonul firmei insa ... :)

#9
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Te rog eu frumos sa ti-l amintesti. Iti dau si un comision daca e nevoie, numai sa-mi spui cine importa placa aia de sunet.
Stiu ca asta vrei si asta capeti, nu-mi cad gradele daca te rog.

PS, ai vazut ca imi urmaresti posturile cu sufletul la gura ?
Ce ti-am prezis eu ?

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
esti paranoic...eu citesc toate posturile noi.

#11
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ce inseamna paranoic ?

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Aloooooo
Era un topic frumos despre alegerea unui model de casca audio...sau cel putin asa imi aduc aminte!
Menetz...chiar trebuia sa faci CIRC? Burvi te-a intrebat si chiar contrar despre ce se spune de el...TE-A rugat frumos...sa-i spui unde ai vazut!! Nu puteai posta on topic????

Xman2000...e greu acum sa vad ce recomandare ..sa fac..nu am pe nicaieri in preajma HD200 sau HD212Pro...am numai K66/K400/K500/HD480/DT250

#13
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
AIWA te rog zi-mi cum se comporta K66.Chiar daca sunt de tip open-air  au un bass cit de cit bunicel??
Cit despre inalte vad ca "urca" in specificatii destul de frumos.
Zii parerea ta despre K66 si eventual daca isi merita banii..din cite stiu eu sunt cam pe la 1.3 mil lei.
Thanks.

#14
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pai nu am spus ca nu-mi amintesc ? Am raspuns deja..habar nu am pe undeva am vazut. Parca ceva oras in nordul tarii, baia mare sau satu mare. That's all.

#15
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Azi-dimineata am vazut la emisiunea Rondul de dimineata ca jupinul Dobrovolski foloseste AKG K55(design closed back).Concluzia mea ar fi : domne daca folosesc aia casti de astea care sunt frecate din minut in minut probabil ca stiu ei ce stiu.
E posibil sa ma indrept spre AKG K55/66.
  Pt. AIWA: tu ce zici despre AKG K55 in comparatie cu AKG K66 referitor la cum suna inaltele???

#16
xman2000

xman2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 12.08.2002
Pt. AIWA: te rog ajuta-ma cu gasitul de casti AKG in Romania.
Aia de la bestsound.ro nu prea se sinchisesc de mailurile mele :P
Ii doare la cozorocu de la basca.Imi ziceai ca ai pe acolo niste K66...un pret cumva???Pe PM ca sa nu deranjam lumea.
Multam fain.
Am dat mail si la importatorul listat la www.akg.com si nici un raspuns.Poate am zis cantitatea prea mica: 1 bucata.

#17
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Intre K55 si K66...sincer nu am "auzit" mare deosebire...iar de cumparat...am sa verific imediat de unde si cum le poti cumpara!

#18
tagdrake

tagdrake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 29.11.2001
poti incerca la carrefour. am vazut acolo k66 acum 1 luna... ceva in jur de 1 milion.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate