Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

probleme desktop

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013
Buna seara,
am o problema cu calculatorul- mergea foarte greu( deschidea documentele greu, online mergea greu, jocuri nu puteam sa joc pentru ca mergeau intrerupt etc) i-am pus inca o memorie si acum am 4gb memorie si isi mai revenise dar minunea nu a durat mult...
Avea momente cand mergea perfect dar acum sunt din ce in ce mai putine, acum si pe facebook merge foarte greu.
Chrome si mozilla se blocheaza la fel si microsoft word sau pdf-urile si cand incerc sa printez ceva dureaza ft. mult.
am deschis task manager-ul in permanenta si ma uit mereu la performance unde CPU este 100%, memoria rar depaseste 2.50 gb pun si o poza, pun si poza cu procesele unde svchost.exe si phoenix.exe *32 sunt in permanenta "in top".
O alta problema este ca de ceva timp se aude un bazait in unitate, la inceput se auzea acest bazait in momentul in care schimbam paginile de internet sau cand schimbam de pe mozila/chrome pe un pdf sau cand deschideam un fisier, din momentul in care dadeam click pe ceva pana in momentul cand se deschidea se auzea acest bazait, acum aces bazait este aproape permanent. Temperatura procesorului este intre 46 si 57 grade C.
pun poza si cu modelul de procesor, eu cred ca este de la el problema...

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, ca sa fac?
Multumesc

Attached Files



#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Baga o scanare de mallware si daca nu reusesti dezinstalarea lui Phoenix.exe din Control Panel, sterge-l direct din folder.

#3
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
click dreapta pe acel "phoenix.exe" si vezi file location. vezi unde este si de cine apartine

#4
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013

View PostPetrecristi, on 11 decembrie 2016 - 00:17, said:

click dreapta pe acel "phoenix.exe" si vezi file location. vezi unde este si de cine apartine

se afla in C/ phoenix2
pun si poza

Attached Files



#5
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Cauta in lista de programe instalate daca ai cumva insatalat Windows Media Player Last sau Windows NT Last. Daca le ai le dezinstalezi pe ambele si dupa asta stergi acel folder din c:/

Cauta si un antivirus, kaspersky, bitdefender, norton, si scaneaza cu unul din ei. Chiar daca sunt variante trial ar trebui sa=si faca treaba.

Incarca si fisierele acelea pe https://www.virustotal.com/  si vezi ce zice. Dar, cel mai probabil sunt virusi.

Edited by Petrecristi, 11 December 2016 - 00:36.


#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
pun pariu ca e un rahat de virus, malware tupilat in Phoenix.exe

#7
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
folderul acela e plin de fisiere care pot fi periculoase, scripturi, batchuri si executabile. probabil e un miner de bitcoin

Edited by Petrecristi, 11 December 2016 - 00:43.


#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
@initiator,

Ai instalat tu cumva vreun program numit Phoenix care resofteaza telefoane Nokia, sau ceva de genul asta?  Daca nu, sterge folderul ala cu totul...si restarteaza calculatorul urmat de o scanare cu ceva ce ai la indemana. Spybot are versiune free.

Edited by rosix, 11 December 2016 - 00:46.


#9
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013
multumesc pentru raspunsuri, am sa va urmaresc sfaturile si va anunt.
in ceea ce priveste antivirusul eu am ESET cu licenta si nu mi-a gasit nimic...

View PostPetrecristi, on 11 decembrie 2016 - 00:34, said:

Cauta in lista de programe instalate daca ai cumva insatalat Windows Media Player Last sau Windows NT Last. Daca le ai le dezinstalezi pe ambele si dupa asta stergi acel folder din c:/

Cauta si un antivirus, kaspersky, bitdefender, norton, si scaneaza cu unul din ei. Chiar daca sunt variante trial ar trebui sa=si faca treaba.

Incarca si fisierele acelea pe https://www.virustotal.com/  si vezi ce zice. Dar, cel mai probabil sunt virusi.


Antivirus Result Update Kaspersky    not-a-virus:RiskTool.Win32.BitCoinMiner.muv 20161210

View Postrosix, on 11 decembrie 2016 - 00:44, said:

@initiator,

Ai instalat tu cumva vreun program numit Phoenix care resofteaza telefoane Nokia, sau ceva de genul asta?  Daca nu, sterge folderul ala cu totul...si restarteaza calculatorul urmat de o scanare cu ceva ce ai la indemana. Spybot are versiune free.


nu am instalat  eu nimic, nu mai am Nokia de 7 ani :)
multumesc pentru raspuns

Edited by SoareA, 11 December 2016 - 01:00.


#10
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013
multumesc pentru raspunsuri, am rezolvat problema
Am sters phoenix ala si acum merge bine calculatorul, sta la 50% cpu-ul, dupa restart am deschise 2 ferestre Windows Script Host care imi spun ca : can not find script file "c:\phoenix2\files\proxy.vbs" si "c:\phoenix2\files\wget.vbs"  trebuie sa mai fac ceva sau le ignor si gata?

o seara placuta

am verifica cu ESET folderul phoenix si nu a gasit nimic...

#11
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Se pare ca ti-a dat Kaspersky raspunsul: :RiskTool.Win32.BitCoinMiner
era un miner de bitcoini, probabil prost scris, lucra din greu... si nu era facut sa munceasca "in background", ascuns...

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Da-i msconfig si sterge scripturile alea de la startup

#13
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si eu te sfatuiesc sa mai scanezi odata sau de doua ori cu diferiti antivirsui sa fii sigur ca nu mai ai virusi !

#14
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Dupa cum a spus si morodan Apsa run>msconfig, te uiti la startup sa nu aibe intrari si pe acolo si, dupa asta, stergi acel folder de tot.

Edited by Petrecristi, 11 December 2016 - 10:38.


#15
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013
multumesc pentru ajutor

Attached Files



#16
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013
Inca mai am nevoie de ajutorul vostru :)
Trebuie sa cumpar un laptop si un desktop. Nu performante, sunt pentru a scrie acte, navigare online, ascultat muzica, youtube, facebook ..., treburi de birou, o memorie de 4gb ram si cu hard de maxim 500gb. Prefer HP sau DELL ca laptop pentru ca am avut si au fost bune.

Multumesc.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@SoareA, vezi ca ai doua optiuni pt. intrebarea asta !
1) intrebi aici==>http://forum.softped...ebook-best-buy/  ce laptop sa cumperi;
2) sau deschizi topic aici==>http://forum.softped...tionare-laptop/  ce laptop sa cumperi.
aici tre' sa raspunzi la

Quote

Pentru raspunsuri rapide si folositoare, nu uitati sa specificati cat mai clar urmatoarele:

1. Cand se va face achizitia
2. La ce va fi folosit laptop-ul
3. Bugetul maxim
4. Marci sau serii preferate
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)



#18
SoareA

SoareA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 05.10.2013

View Postsuper8, on 11 decembrie 2016 - 14:22, said:

@SoareA, vezi ca ai doua optiuni pt. intrebarea asta !
1) intrebi aici==>http://forum.softped...ebook-best-buy/  ce laptop sa cumperi;
2) sau deschizi topic aici==>http://forum.softped...tionare-laptop/  ce laptop sa cumperi.
aici tre' sa raspunzi la


Multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate