Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Internet prin fibra

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
hazzar

hazzar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.07.2014
Salut,ma bate gandul sa iau net de la Orange,cel prin fibra cu 100 mb/s.
Am deja un abonament la ei (telefonie).
Am urmatoarele intrebari:
- cat costa instalarea
- ce viteza poate atinge ( sunt din Suceava,pe langa vama cu Ucraina )
- trebuie sa iau si tv?
- merita sa cumpar acest serviciu?

Edited by hazzar, 10 December 2016 - 22:46.


#2
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Posibil ca la 100 sa iti instaleze VDSL, nu fibra, deci, sarma comunista.

Daca ai Orange cu fibra, inseamna ca ai si Telekom. Deci, mai bine sa iei net prin fibra de la Telekom decat de la Orange. Daca era sa iei doar pentru upload, da, merita.

Insa, pe Telekom ai si latente mai bune, am vazut pe alta zona ca nu au latente bune pe fibra, 20-30ms ping, ca pe ADSL-VDSL.

#3
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,335
  • Înscris: 03.04.2004
Orange instaleaza si VDSL? Stiam ca totul la ei e prin fibra, deci daca nu e fibra Telekom la tine in zona nu se poate net prin Orange.

#4
hazzar

hazzar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.07.2014
Ce e vdsl?

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica daca ai disponibil FO de la Orange in locatia ta.
Mici sanse daca esti langa granita cu Ucraina.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posthazzar, on 10 decembrie 2016 - 22:39, said:

Salut,ma bate gandul sa iau net de la Orange,cel prin fibra cu 100 mb/s.
Am deja un abonament la ei (telefonie).
Am urmatoarele intrebari:
- cat costa instalarea
- ce viteza poate atinge ( sunt din Suceava,pe langa vama cu Ucraina )
- trebuie sa iau si tv?
- merita sa cumpar acest serviciu?


1)

Quote

Pentru instalarea serviciului Orange Home Net se percepe o taxă de instalare de 60 de euro (TVA inclus). În cazul abonamentelor semnate pe 24 de luni, taxa de instalare este 0.
La adresa ta se instalează un router, în funcție de tehnologia disponibilă. Pentru acesta se percepe o chirie lunară de 4 euro (TVA inclus) în cazul contractelor pe 12 luni, respectiv 0 euro în cazul contractelor pe 24 de luni.
2)

Quote

  • 100 Mbps - viteză maximă de download
  • 30 Mbps - viteză maximă de upload
3) nu cred !
4) tu stii !  probabil ca pentru tine este mai avantajos ca esti deja clientul lor .
Apropo tu de ce nu ai citit astea de pe siteul lor ? de asemenea ai verificat daca serviciul prin fibra e disponibil la adresa ta ?

View Posthazzar, on 10 decembrie 2016 - 22:56, said:

Ce e vdsl?
Nu are treaba Orange cu VDSL sau ADSL ! la ei ori exista fibra, ori nu ! (la Telekom  exista ADSL si VDSL adica internet prin circuit de cupru)

Edited by Adm, 11 December 2016 - 09:32.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001

View Posthazzar, on 10 decembrie 2016 - 22:39, said:

- ce viteza poate atinge ( sunt din Suceava,pe langa vama cu Ucraina )
Nu exista acoperire servicii de internet prin fibra unde esti tu (Sv)

Daca exista acoperire, aveam si eu deja. ;)

#8
m4xx

m4xx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 22.01.2005
internetul prin fibra al celor de la Orange, nu este de faptul internetul prin fibra al celor de la Telekom ? Posted Image

#9
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,335
  • Înscris: 03.04.2004
Numai in ce priveste partea de transport a datelor, gateway-urile sunt prin Orange, doar 'autostrada' de la ele pana la tine acasa e de la Telekom. E un fel de acces la bucla locala cum se spune, a unui operator prin intermediul altui operator. Dupa failure-ul primit de granzi prin faptul ca nu pot avea acces la reteaua RDS-ului, fiecare s-a reorientat, ma rog, Vodafone inca mai cauta o varianta de a intra si pe fixe. Parteneriatul Orange - Telekom functioneaza bine-mersi in UK ca EE (mult mai strans decat in RO), cine stie pe cand si in RO...

Edited by emanu900, 11 December 2016 - 12:59.


#10
Motanu1985

Motanu1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.07.2007

View Postemanu900, on 11 decembrie 2016 - 12:50, said:

Numai in ce priveste partea de transport a datelor, gateway-urile sunt prin Orange, doar 'autostrada' de la ele pana la tine acasa e de la Telekom. E un fel de acces la bucla locala cum se spune, a unui operator prin intermediul altui operator. Dupa failure-ul primit de granzi prin faptul ca nu pot avea acces la reteaua RDS-ului, fiecare s-a reorientat, ma rog, Vodafone inca mai cauta o varianta de a intra si pe fixe. Parteneriatul Orange - Telekom functioneaza bine-mersi in UK ca EE (mult mai strans decat in RO), cine stie pe cand si in RO...
Vodafon se va cupla cu Upc , isi doresc enorm si cei de la Vodafon servicii fixe
De la anul vom vedea pe piata si acest parteneriat

#11
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Motanu aceste decizii se ia la un nivel înalt, momentan nu au făcut nimic legat de schimbul de actiuni sau o preluare

#12
Motanu1985

Motanu1985

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.07.2007

View PostMicroEdge, on 16 decembrie 2016 - 19:47, said:

Motanu aceste decizii se ia la un nivel înalt, momentan nu au făcut nimic legat de schimbul de actiuni sau o preluare
Vom trai si vom vedea .....

#13
coco_f

coco_f

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 17.11.2016

View PostSwagger, on 10 decembrie 2016 - 22:49, said:

Posibil ca la 100 sa iti instaleze VDSL, nu fibra, deci, sarma comunista.

Daca ai Orange cu fibra, inseamna ca ai si Telekom. Deci, mai bine sa iei net prin fibra de la Telekom decat de la Orange. Daca era sa iei doar pentru upload, da, merita.

Insa, pe Telekom ai si latente mai bune, am vazut pe alta zona ca nu au latente bune pe fibra, 20-30ms ping, ca pe ADSL-VDSL.


Eu am de la Telekom banda garantata si am un ping de 54 ms!!! ma cert cu iei de o luna de zile pe seama asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate