Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Site-uri germane de licitatii auto

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Norbert16

Norbert16

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 25.09.2014
Buna, in viitor o sa vreau sa imi cumpar o masina si as vrea sa o cumpar din germania. Am cautat pe google site-uri de licitatii germane, dar nu am gasit mare lucru pentru ca majoritatea imi cereau datele companiei, deci nu se poate cumpara ca persoana fizica si am zis sa va intreb pe voi. Deci intrebarea este: Imi puteti recomanda site-uri de INCREDERE, germane(adica masinile sunt rulate in germania) de licitatii auto de pe care pot sa cumpar ca persoana fizica, desigur licitatii offline(la fata locului) si online ??? Multumesc anticipat. P.S. Masina dorita este un Seria 1.

#2
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
Nu poti cauta pe cineva care se ocupa?

#3
razvan1986

razvan1986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 20.04.2007
mobile . de   cel mai bun mare si sigur magazin...pentru dealeri

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 06.09.2004
nu exista licitatii pentru persoane fizice. pt tine, mobile.de

#5
maxtron_69

maxtron_69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,534
  • Înscris: 18.08.2010

 Norbert16, on 10 decembrie 2016 - 22:00, said:

Buna, in viitor o sa vreau sa imi cumpar o masina si as vrea sa o cumpar din germania. Am cautat pe google site-uri de licitatii germane, dar nu am gasit mare lucru pentru ca majoritatea imi cereau datele companiei, deci nu se poate cumpara ca persoana fizica si am zis sa va intreb pe voi. Deci intrebarea este: Imi puteti recomanda site-uri de INCREDERE, germane(adica masinile sunt rulate in germania) de licitatii auto de pe care pot sa cumpar ca persoana fizica, desigur licitatii offline(la fata locului) si online ??? Multumesc anticipat. P.S. Masina dorita este un Seria 1.
Ar fi bine daca ai mentiona ce site-uri ai incercat deja, din doua motive:
- sa nu ti se mai recomnade tot alea
- sa dai un context util si pt ceilalti

#6
Florin_In

Florin_In

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.12.2016
Salut, Norbert16,

In primul rand trebuie sa uiti de site-urile de licitatii auto daca nu esti dealer auto. Pe persoana fizica nu poti cumpara de acolo.

Apoi trebuie sa stii ca masinile pe care le vezi tu pe autovit aduse de la licitatii cu preturi atractive, au de fapt TVA-ul fraudat si de aia au preturile asa de bune.

Daca iei masina pe bune si ii pui TVA 20% cand o revinzi catre persoana fizica + mai pui si profitul samsarului creste pretul cu vreo 20%.

Un alt lucru de care trebuie sa tii cont este faptul ca masinile de acolo le cam iei la ghici, doar cu un raport de verificare VIZUALA, asa ca este mai bine sa ti-o aduca un dealer dar ti-o alegi tu. El o plateste si isi asuma riscul ala iar tu iei masina de la el.

Iata cateva site-uri pe care sa te uiti:

carsontheweb.eu
autobid.de

#7
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005

 Florin_In, on 12 decembrie 2016 - 10:40, said:

Salut, Norbert16,

In primul rand trebuie sa uiti de site-urile de licitatii auto daca nu esti dealer auto. Pe persoana fizica nu poti cumpara de acolo.

Apoi trebuie sa stii ca masinile pe care le vezi tu pe autovit aduse de la licitatii cu preturi atractive, au de fapt TVA-ul fraudat si de aia au preturile asa de bune.

Daca iei masina pe bune si ii pui TVA 20% cand o revinzi catre persoana fizica + mai pui si profitul samsarului creste pretul cu vreo 20%.

Un alt lucru de care trebuie sa tii cont este faptul ca masinile de acolo le cam iei la ghici, doar cu un raport de verificare VIZUALA, asa ca este mai bine sa ti-o aduca un dealer dar ti-o alegi tu. El o plateste si isi asuma riscul ala iar tu iei masina de la el.

Iata cateva site-uri pe care sa te uiti:

carsontheweb.eu
autobid.de
Fii bun si explica-mi ce inseamna "dealer"? Este o persoana care adduce masini la comanda din Germania ? In caz afirmativ poti recomanda pe cineva ?

Multumesc anticipat si scuze daca nu am inteles correct.

#8
Florin_In

Florin_In

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.12.2016

 alex321, on 27 decembrie 2016 - 21:17, said:

Fii bun si explica-mi ce inseamna "dealer"? Este o persoana care adduce masini la comanda din Germania ? In caz afirmativ poti recomanda pe cineva ?

Multumesc anticipat si scuze daca nu am inteles correct.

Salut, Alex,

"Dealer" poate insemna un dealer in adevaratul sens al cuvantului care vinde masini corecte si nu fraudeaza TVA sau un samsar care aduce masini.

Din pacate nu iti pot recomanda pe nimeni pentru ca in domeniul asta nu poti avea incredere in nimeni. Acelasi vanzator fie el dealer sau samsar poate sa puna la vanzare 2 masini, una corecta si una manarita, fara sa aiba nicio remuscare.

Cauta, elimina din starat ofertele prea bune ca sa fie adevarate, verifica cu atentie online tot ce poti. Este un site romanesc inspectorauto.ro parca.
Apoi verifica cu mare atentie masina fizic, la fata locului daca te pricepi sau intr-un service.

#9
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,017
  • Înscris: 25.12.2005
Daca masina e din alt oras deja ai probleme. E posibil ca "dealerul" sa fie inteles cu " service" .Cum nu sunt mecanic ma gindeam ca a merge in Germania este mai sigur dar cum inteleg ca si acolo poti sa ai "noroc " de turci , arabi etc...E cam naspa. Ramai la mina dealer de reprezentanta Romania si dai 24000 e pe un Golf din 2010 care se da aici cu 9000 (cu 145.000 km sau poate 300.000...cum iti e norocul ).
Din nou ajung la concluzia ca masina noua e calea de urmat cu tot ce decurge de aici.Masina cu 0 km o vei tine 3-4 ani si o vei vinde....Ciclul se va repeta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate