Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?
 Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok
 Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 

Ce diete "nebune" ați testat?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014
Salutări!

Sunt curios, care sunt consecinţele dacă mănânc şi beau doar iaurt şi lapte timp de 2-3 zile?
Voi aţi încercat "dieta" asta? Dacă nu, ce altă "dietă" nebună aţi testat şi care au fost rezultate?



Trebuie să menţionez următoarele lucruri:
- am 80 kg
- sunt vegetarian
- mănânc cât pot eu de sănătos
- merg de 5-6 ori pe săptămână la sală (mai puţin săptămâna asta, în care nu merg deloc)

După calculele nutriţionale a produselor pe care le am în frigider, am ajuns la următoarele rezultate:
1,5kg iaurt = 900kcal, 45 proteine, 60 carbohidraţi, 45 grăsimi
1l lapte = 500kcal, 30 proteine, 45 carbohidraţi, 15 grăsimi
75g pudră = 309 kcal, 61,5 proteine, 30 carbohidraţi, 56,3 grăsimi
Total = 1709kcal, 136,5 proteine, 135 carbohidraţi, 116,3 grăsimi

1709 kcal - deficit caloric, categoric voi slăbi
136,5 proteine - deficit de proteine de vreo 25, deci nu văd a fi o mare problemă
135 carbohidraţi - nu merg la sală zilele astea, am foarte puţine activităţi, deci nu am nevoie de mai multă energie
116,3 grăsimi - ajută metabolismul, nu văd a fi vreo problemă surplusul

Motive:
-slăbirea a unui kg în cele 3 zile
-sunt curios cum reacţionează metabolismul
-cunoaşterea


Am adresat întrebarea din titlul persoanelor care au experimentat "dieta" respectivă sau care deţin informaţii. Aştept părerile voastre, dar cu argumente.
Părerile de genul: "Vei pierde masă musculară! O să ajungi scândură" neargumentate nu au nicio importanţă.

Edited by asdfa34, 10 December 2016 - 20:43.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,110
  • Înscris: 22.05.2003
Daca esti vegetarian, iti recomand Dukan! :drac:

#3
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011
dukan are ficat oua si gratar de pui, sau cel putin asta avea pe vremea cand l-am testat eu, pe langa legume?
am testat dukan, s'a incheiat intr-o zi pe care nu am sa o uit, am luat de la mega imaj o prajitura de aia 7 days rulada cu ciocolata. ahhh din cate felii am mancat-o..

Edited by mofone, 10 December 2016 - 20:45.


#4
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
@ mofone: Te compatimesc daca la o rulada 7 days ai Posted Image
@asdfa: Ce varsta si ce inaltime ai?

#5
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostAdm, on 10 decembrie 2016 - 20:37, said:

Daca esti vegetarian, iti recomand Dukan! Posted Image
Dukan se aseamănă puţin cu "dieta" din topic. Dieferenţa este că dieta din topic are multe grăsimi.
În orice caz, mă bate gândul să încerc strict şi Dukan. Mulţumesc

View Postmofone, on 10 decembrie 2016 - 20:43, said:

dukan are ficat oua si gratar de pui, sau cel putin asta avea pe vremea cand l-am testat eu, pe langa legume?
am testat dukan, s'a incheiat intr-o zi pe care nu am sa o uit, am luat de la mega imaj o prajitura de aia 7 days rulada cu ciocolata. ahhh din cate felii am mancat-o..
Dieta Dukan se axează pe proteine, deci cam tot ce conţine un număr mare de proteine. Nu este obligatoriu să incluzi şi carne în meniu.
Cât despre ce ai păţit tu, da, e absolut normal să ai o poftă de mâncare ca niciodată după o dietă de genul.
Însă controlul tu îl deţii. Mănânci cât poţi şi dai cu piciorul la tot ce-ai făcut în aceste zile sau mănânci normal.


View Posthoneymik, on 10 decembrie 2016 - 20:52, said:

@ mofone: Te compatimesc daca la o rulada 7 days ai
@asdfa: Ce varsta si ce inaltime ai?
18 ani, 1.80

Edited by asdfa34, 10 December 2016 - 20:53.


#6
CristianVv

CristianVv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 09.09.2016
Astia care stau sa calculeze caloriile la tot ce baga-n burdihan mi se par a fi printre ai mai tristi oameni.

Edited by CristianVv, 10 December 2016 - 20:56.


#7
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostCristianVv, on 10 decembrie 2016 - 20:55, said:

N-ai spus ce inaltime ai.
Astia care stau sa calculeze caloriile la tot ce baga-n burdihan mi se par printre ai mai tristi oameni.
Într-adevăr, e drastic să calculezi până şi fiecare bucăţică de fruct pe care o bagi în gură, însă dacă doreşti să-ţi atingi un scop, te ţii de treabă şi faci până şi lucrul ăsta. :)

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dieta este ceva cu o vechime de multe milioane de ani . Stramosii nostri o tineau  in perioadele de criza : secete , inundatii , cataclisme , etc. Nu o tineau ca doreau , o tineau ca nu aveau temporar acces la nici un fel de alimentatie. Nu exista nici o problema de greutate ,cu plus sau cu minus, care sa nu poata fi reglata din cantitatea de efort. Daca vrei sa o dai numai pe lactate ( si sa faci exces ) , mai mult ca sigur ca vei experimenta unele probleme de digestie si deranjamente . Presupun ca vrei sa pierzi greutate , ceea ce inseamna ca ai in exces . Daca aveai greutatea prea mica nu se intampla nimic .
Orice dieta ai tine nu are nici un efect in cateva zile. Organismul are rezerve care vor fi consumate .
Nici o dieta nu are efect permanent decat daca o tii permanent, caz in care nu mai este o dieta.
Atingerea unei greutati optime nu este o chestie de atins intr-o perioada scurta de timp . Si in nici un caz , numai din dieta .
Toate dietele au ca si scop provocarea unui soc metabolic care sa scoata organismul dntr-o situatie delicata . Poti suporta socuri multiple de acest gen doar daca ai o stare buna de sanatate . Orice hiba , orice slabire a sistemului imunitar poate provoca grave daune persoanei care tine dieta.
Ai vazut Papilon ? Dupa doi ani de "dieta " fortata " la carcera , a orbit si i-au cazut dintii . Asa stau lucrurile in lumea reala .

#9
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 13.04.2007

View Postasdfa34, on 10 decembrie 2016 - 20:32, said:

- merg de 5-6 ori pe săptămână la sală
Daca te saturi de sala si vezi ca nu prea ai rezultate te invit eu la solar, garantat 1 - 2 kg in minus/zi.

Attached Files



#10
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Posthoneymik, on 10 decembrie 2016 - 20:52, said:

@ mofone: Te compatimesc daca la o rulada 7 days ai Posted Image
dukan-ul chiar are rezultate, de gen 3 4 kg in 7 zile, dupa mai greu, dar merge. doar ca e chin cu ea, sa cauti brinzica cu 2% grasime si alea alea, sau era 0.2... e in trecut .

#11
AlexStefan10

AlexStefan10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 04.10.2015

View PostCristianVv, on 10 decembrie 2016 - 20:55, said:

Astia care stau sa calculeze caloriile la tot ce baga-n burdihan mi se par a fi printre ai mai tristi oameni.

Este si mai trist sa ai 1.80, 120 kg si sa te doara fix in pix de calorii si alte detalii nesemnificative.

#12
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View PostJurasikMan, on 10 decembrie 2016 - 21:03, said:

Dieta este ceva cu o vechime de multe milioane de ani . Stramosii nostri o tineau  in perioadele de criza : secete , inundatii , cataclisme , etc. Nu o tineau ca doreau , o tineau ca nu aveau temporar acces la nici un fel de alimentatie. Nu exista nici o problema de greutate ,cu plus sau cu minus, care sa nu poata fi reglata din cantitatea de efort. Daca vrei sa o dai numai pe lactate ( si sa faci exces ) , mai mult ca sigur ca vei experimenta unele probleme de digestie si deranjamente . Presupun ca vrei sa pierzi greutate , ceea ce inseamna ca ai in exces . Daca aveai greutatea prea mica nu se intampla nimic .
Orice dieta ai tine nu are nici un efect in cateva zile. Organismul are rezerve care vor fi consumate .
Nici o dieta nu are efect permanent decat daca o tii permanent, caz in care nu mai este o dieta.
Atingerea unei greutati optime nu este o chestie de atins intr-o perioada scurta de timp . Si in nici un caz , numai din dieta .
Toate dietele au ca si scop provocarea unui soc metabolic care sa scoata organismul dntr-o situatie delicata . Poti suporta socuri multiple de acest gen doar daca ai o stare buna de sanatate . Orice hiba , orice slabire a sistemului imunitar poate provoca grave daune persoanei care tine dieta.
Ai vazut Papilon ? Dupa doi ani de "dieta " fortata " la carcera , a orbit si i-au cazut dintii . Asa stau lucrurile in lumea reala .
Mi s-a întâmplat să mănânc fugitiv şi puţin 1-2 zile, iar a treia zi să observ că am slăbit 1kg. Şi nu mai pusesem deloc peste acel kg, ca să ajung la concluzia că după ce am pus la loc, am pus şi kg-ul pierdut. Sunt de acord cu tine când spui că dietele trebuiesc ţinute săptămâni, însă dieta pe care am postat-o mai sus pot mai bine să zic că o folosesc ca un şoc mai mare pentru organism.
Nu am văzut Papilion, dar cu siguranţă m-ai făcut interesat de film. O să mă uit.

View Postcorsica, on 10 decembrie 2016 - 21:03, said:

Daca te saturi de sala si vezi ca nu prea ai rezultate te invit eu la solar, garantat 1 - 2 kg in minus/zi.
Şi fără să ţin vreo dietă. O să vin cu mare plăcere! ;))


View Postmofone, on 10 decembrie 2016 - 21:13, said:

dukan-ul chiar are rezultate, de gen 3 4 kg in 7 zile, dupa mai greu, dar merge. doar ca e chin cu ea, sa cauti brinzica cu 2% grasime si alea alea, sau era 0.2... e in trecut .
Dacă e mai mult decât procentajul care se cere, scazi din gramaj, până ajungi la o bucăţică mică. ;)))


View PostAlexStefan10, on 10 decembrie 2016 - 21:13, said:


Este si mai trist sa ai 1.80, 120 kg si sa te doara fix in pix de calorii si alte detalii nesemnificative.
Adevărat.

#13
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Postasdfa34, on 10 decembrie 2016 - 20:53, said:

Dieta Dukan se axează pe proteine, deci cam tot ce conţine un număr mare de proteine. Nu este obligatoriu să incluzi şi carne în meniu.
....
Unii zic ca si vegetarienii pot tine Dukan, asa ca nu e dieta nebuna pentru un vegetarian.


Quote



Pot tine Dieta Dukan daca sunt vegan (vegetarian)



Este posibil ca persoanele vegan (vegetarian) sa tina Dieta Dukan.
In locul proteinelor de origine animala poti folosi produse din soia, precum tofu, ca sursa de proieina.
De asemeni, poti inlocui produsele lactate cu produse pe baza de lapte de soia (insa numai daca nu contin grasimi si nici zahar!).
De asemeni, poti manca 2 linguri de linte pe zi in timpul zilelor de proteina pura (PP)
*Sursa (link catre sursa) nu o pot scrie ca nu sunt lasat de forum ,daca o scriu se sterge si citatul cu totul (asa ceva nu am patit pana acum).

Edited by stlk, 10 December 2016 - 21:23.


#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
La 1.8m si 80kg nu cred ca trebuie sa apelezi la diete ... asta mi se pare ultima solutie.
E suficient putin autocontrol (sa nu mananci ca spartu, baga diversificat si nu la ore tarzii, mesele sa fie regulate) + sport.

#15
asdfa34

asdfa34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 14.01.2014

View Posthoneymik, on 10 decembrie 2016 - 21:20, said:

La 1.8m si 80kg nu cred ca trebuie sa apelezi la diete ... asta mi se pare ultima solutie.
E suficient putin autocontrol (sa nu mananci ca spartu, baga diversificat si nu la ore tarzii, mesele sa fie regulate) + sport.

Am slăbit 30 de kg între 2015-2016, iar de jumătate de an sunt în mentenanţă. Nu sunt foarte gras, dar având în vedere că aproape 80% din viaţa mea am fost obez,  e posibil să întârzie momentul în care nu o să mă mai văd gras.
Vreau să-mi cunosc corpul, motiv pentru care am propus dieta asta.

Edited by asdfa34, 10 December 2016 - 21:24.


#16
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

View Postmofone, on 10 decembrie 2016 - 21:13, said:

dukan-ul chiar are rezultate, de gen 3 4 kg in 7 zile, dupa mai greu, dar merge. doar ca e chin cu ea, sa cauti brinzica cu 2% grasime si alea alea, sau era 0.2... e in trecut .

Scuza-ma ca te intreb ... sau mai bine nici nu vreau sa stiu, e viata ta personala.
Nu cunosc cazul tau deloc, dar de ce ai vrea sa dai jos 4 kg in 7 zile? In cat timp au pus kilogramele in plus si din ce motive(ex. no control) ? De ce nu s-a facut ceva pana a ajunge acolo?
Si daca tot vrei sa slabesti, nu se poate face cu un regim alimentar sanatos si miscare? Trebuie musai dieta si pierdut multe kg/repede?

P.S.: Dupa cum am spus, habar nu am despre cazul tau, nu lua nimic persona, dar nu imi plac oamenii care nu au grija de sanatatea lor iar apoi vor minuni cu 1 dieta.

View Postasdfa34, on 10 decembrie 2016 - 21:24, said:

Am slăbit 30 de kg între 2015-2016, iar de jumătate de an sunt în mentenanţă. Nu sunt foarte gras, dar având în vedere că aproape 80% din viaţa mea am fost obez,  e posibil să întârzie momentul în care nu o să mă mai văd gras.
Vreau să-mi cunosc corpul, motiv pentru care am propus dieta asta.

Felicitari. Eu spun ca acuma ar trebui sa gandesti pe termen lung ...
Dietele le vad ca ceva pe termen scurt ... parerea mea.

#17
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce inseamna 1 kil?
Bea 5 cafele care iti vor scoate apa din corp, si gata 1 kil jos.

#18
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

View Posthoneymik, on 10 decembrie 2016 - 21:27, said:

Scuza-ma ca te intreb ... sau mai bine nici nu vreau sa stiu, e viata ta personala.
Nu cunosc cazul tau deloc, dar de ce ai vrea sa dai jos 4 kg in 7 zile? In cat timp au pus kilogramele in plus si din ce motive(ex. no control) ? De ce nu s-a facut ceva pana a ajunge acolo?
Si daca tot vrei sa slabesti, nu se poate face cu un regim alimentar sanatos si miscare? Trebuie musai dieta si pierdut multe kg/repede?

P.S.: Dupa cum am spus, habar nu am despre cazul tau, nu lua nimic persona, dar nu imi plac oamenii care nu au grija de sanatatea lor iar apoi vor minuni cu 1 dieta.



Felicitari. Eu spun ca acuma ar trebui sa gandesti pe termen lung ...
Dietele le vad ca ceva pe termen scurt ... parerea mea.

wow, deci nu m-am facut inteles, dukan e o dieta, unde rezultatele dupa ce incepi dieta se vad intr-o saptamana, din prima saptamana. acum ai inteles? nu vreau sa intru in detaliile dietei pentru ca nu asta e scopul topicului, intra tu daca esti curios. ca sa scapi de biasul asta

View Posthoneymik, on 10 decembrie 2016 - 21:27, said:

nu se poate face cu un regim alimentar sanatos si miscare?


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate