Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Toate au un inceput. Prima amenda :( ... cu detalii ciudate

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Ieri am gasit in stergator hartia din atasament si nu inteleg mare lucru din ea. Adica ok, am parcat masina aiurea (desi ma jur ca nu am vazut indicatorul de Oprirea Interzisa)... eu si inca o masina. Ideea e ca amenda am primit-o ieri (vineri dimineata). Iar termenul de plata la jumatate este de 48 de ore. Insa nu stiu cum se calculeaza asta, tinand cont ca 48 de ore inseamna in weekend. In plus nici nu stiu ce sa fac mai departe cu hartia asta gen fly-er publicitar... daca sunt undeva inregistrat cu aceasta contraventie, pe baza a ce, unde sa verific... ca amenda banuiesc ca nu a fost emisa din moment ce nu am semnat nici un proces verbal. Multumesc de ajutor.

Attached Files


Edited by LauCalin, 10 December 2016 - 19:52.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Poti s-o arunci la gunoi , fara stres .

#3
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Adica tu zici ca e doar un avertisment?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
E un pliant pt alegerile de maine.
Te-au pacalit.

Astia filmeaza cu radarul?
Sa vezi cand iti spun alcoolemia cu fluierul

Edited by dorin_2k, 10 December 2016 - 19:57.


#5
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcobi1, on 10 decembrie 2016 - 19:48, said:

Poti s-o arunci la gunoi , fara stres .
Logic , apoi minunea se va intimpla ! O va regasi la administratia financiara ...

#6
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View PostLauCalin, on 10 decembrie 2016 - 19:52, said:

Adica tu zici ca e doar un avertisment?
Adica e un rahat pe bat !

View Postmaximg, on 10 decembrie 2016 - 19:56, said:

Logic , apoi minunea se va intimpla ! O va regasi la administratia financiara ...
Povesti ..

#7
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postmaximg, on 10 decembrie 2016 - 19:56, said:

Logic , apoi minunea se va intimpla ! O va regasi la administratia financiara ...

Pe baza a ce? Si cum? Ca nu am semnat nimic. Nici nu sunt chemat undeva (gen Politie) sau instiintat ca am fost amendat si sa ma duc sa platesc. De-asta zic ca nu inteleg care e treaba cu hartia asta. Si cumva e pe bune din moment ce articolul ala e tiparit, nu e scris cu pixul asa cum sunt datele pe care le-am sters.

#8
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Nu trebuie sa semnezi nimic pentru a primi o amenda...

#9
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postcobi1, on 10 decembrie 2016 - 19:57, said:

.Povesti ..
N-am idee pe ce te bazezi , dar esti pe linga subiect . Daca s-a dat amenda , o primeste acasa , sau o gaseste la administratie .
Mergi la o administratie sa vezi citi zbiara pe la ghiseuri cind afla ce amenzi au de plata , cum fac pe vitejii , si sint scosi cu politia locala afara ...uneori cu un supliment de amenda .

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,340
  • Înscris: 01.12.2001
Acela nu e pv de amenda. Nu are serie si numar.
E un pliant publicitar/ reclama partide, orice altceva. Insa pv NU.

#11
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Asta e si dilema mea. As merge maine dimineata sa ma interesez macar. Dar nici nu stiu unde sa ma duc sau cu cine sa vorbesc. Ca daca e amenda, as vrea sa o platesc la jumatate in 48 de ore, ca sa nu dau minim 250 de lei cat am vazut pe net ca ar fi intreaga.
Sau ar putea fi o hartie care sa-mi "spuna" ca s-a facut proces verbal? Dar ma gandesc ca scria mai clar... "stimate x, in data..., la ora..., ati fost amendat de catre bla, bla, bla, intocmindu-se PV CU SERIA... SI NR... . Va rugam achitati sau prezentai-va la adresa.... pentru plata" Ceva de genul asta era cu totul altceva.
Am vorbit cu un prieten din Timisoara si mi-a spus ca la ei se da un fel de invitatie cand primesti o amenda pentru ce am patit eu, prin care te cheama la un oficiu postal sau administratie fiscala ca sa platesti amenda in baza un PV cu data si serie. Chestie care e f diferita fata de ce am eu,

Edited by LauCalin, 10 December 2016 - 20:13.


#12
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
48 ore inseamna Marti.

#13
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

View Postmaximg, on 10 decembrie 2016 - 20:03, said:

N-am idee pe ce te bazezi , dar esti pe linga subiect . Daca s-a dat amenda , o primeste acasa , sau o gaseste la administratie .
Mergi la o administratie sa vezi citi zbiara pe la ghiseuri cind afla ce amenzi au de plata , cum fac pe vitejii , si sint scosi cu politia locala afara ...uneori cu un supliment de amenda .
Zi zau !  Daca ala e PV de constatare inseamna ca traim in tari diferite ! Iti fac una , la fel si ti-o pun pe masina cu amenda de 5 ori mai mare , ce faci ? Mergi s-o platesti ?? Hahahahaha .. hartia aia e o gluma !!

#14
AlxMih

AlxMih

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.04.2015
Inclin sa cred ca este doar pentru a speria soferii sa parcheze in anumite locatii gen bulevarde,sedii de institutii,etc.Mai umbla vorba si altii evita sa mai parcheze,inclusiv tu.

#15
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Suna si tu la politia rutiera undeva(nu la urgente) si te lamuresc aia. Eu n-am mai vazut asa un proces verbal de amenda.

View Postdorin_2k, on 10 decembrie 2016 - 20:04, said:

Acela nu e pv de amenda. Nu are serie si numar.
E un pliant publicitar/ reclama partide, orice altceva. Insa pv NU.

View PostSef-chenko, on 10 decembrie 2016 - 20:11, said:

48 ore inseamna Marti.
Nu va mai bateti joc de om aiurea.

#16
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Care e numele agentului constatator si gradul acestuia ?

#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Saptamana trecuta, pe bd Ion Mihalache, in zona Pietei Ion Mihalache, politia locala dadea amenzi pe banda rulanta. Fotografia, punea in parbriz formularele. Ce-i drept, erau coresti! Autoturismele erau parcate neregulamentar pe carosabil, langa bordura, in zona interzisa prin indicator. Unul din politisti fiind intrebat daca politia locala are dreptul de a da amenzi pentru partea carosabila si nu politia rutiera, a raspuns ca; conf art..... din...... are! N-am auzit bine si nu am retinut dar inclin sa cred ca nu o facea degeaba. Aveau masina cu insemne parcata pe trotuar si luau la rand masinile. I-am vazut in 2 zile in jurul pranzului, e posibil sa mai fi fost si alta data.
Lasand deoparte aversiunea pe care o avem majoritatea fata de politie, aveau dreptate, masinile parcate blocau banda I inainte, in si dupa statia de autobuz.
L.E. Amenzile erau de 500 lei/250 lei in 48 ore.
Am vazut un formular, nu era ca cel din imagine. Era alb, imprimat cu negru. Acum ce sa zic? Fiecare politie de sector are uniforma ei, organizarea ei, furnizorii ei de tipizate, mai stiu eu ce si cum........Nu m-ar mira sa fie formulare diferite care sa faca referire la aceeasi lege.

Edited by altuser09, 10 December 2016 - 20:18.


#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai tu nu pe net te informezi de valoare.Aia trebuie sa fie trecuta pe PV, dar cum ala nu e un PV nu e trecuta valoarea. Eu nu am mai vazut asa ceva, dar e posbil doar sa fie o instiintare ca ti s-a intocmit proces verbal si sa primesti PV prin posta. Se plateste in 48 de ore lucratoare de la data primirii.

Edited by PoeOvidiu, 10 December 2016 - 20:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate