Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

De ce se topeste firul dar nu sare siguranta?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Am construit la tara un circuit cap scara. Aprin becul de la un colt al casei si-l sting la intrarea in casa.
Am realizat circuitul corect cu fir de 2mm patrati, din cupru litat si de la doza principala la doza de pe circuit (unde am facut conexiunile) am pus o bucat de fir cu lungimea de 1 metru aproximativ cu 2 fire dar de dimatru mai mic fata de primul( nu am mai avut cablu serios).  In circuitul cap de scara este aprins un singur bec de 100 de Wati. Totul Ok. Nu sunt probleme.

Am vrut sa pun un alt bec, in paralel cu primul, cel de-al doilea fiind legat din doza circuitului cap scara. In acest caz firul subtire, cel principal se topeste, scoate fum alb inecacios , dar siguranta nu sare, pentru ca nu face scurtcircuit eu stingand imediat intrerupatorul.

Am crezut ca am gresit legaturile si am mutat legaturile, pentru a fi sigur ca am legat bine becul 2, din doza direct in dulia primului bec. Am zis bine circuitul cu un bec functioneaza, clar ca acum sunt 2 becuri in paralel si va merge fara sa fie scurt pe instalatie sau legaturi proaste. Am inlocuit firul principal tot cu o bucata din aceea subtie. Bineinteles ca nu face fata si se topeste de ies litele din izolatiea de plastic pe alocuri

Urmeaza sa cumpar cablu mai gros de 2 mm si sa incerc din nou.

Pot sa fac asta,  sa mearga pe circuitul cap scara 2 becuri de 100 W simultan fara sa stau cu grija ca se suprasolicita circuitul?
Intrerupatoarele cap scara sunt pentru un singur circuit, deci nu pot face circuit dublu.
Inteleg ca creste intensitatea pe firul principal dar atat de mult incat sa nu poata duce 2 becuri simultan?

Edited by florinutzu2, 10 December 2016 - 19:44.


#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
cablu de 2 mmp ? Esti 100% sigur ? De ce nu pui neoane sau leduri ?

#3
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009

 cobi1, on 10 decembrie 2016 - 19:45, said:

cablu de 2 mmp ? Esti 100% sigur ? De ce nu pui neoane sau leduri ?
cablu de 2... da nu de 2 mmpatrati ci de 2 mm in diametru

#4
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Cablu de 2 mmp nici măcar nu există, decât dacă colegul care a deschis subiectul o fi având pe balconul propriu vreo linie de producție pentru cabluri și conductoare cu secțiuni nestandardizate.
La subiect acum: de ce nu folosești becuri LED de 10-15 W în locul celor incandescente de 100W?

#5
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
La exterior am o aplica din aia pentru protectie la umezeala care nu permite bec cu balon mare. In magazie am doar dulie si becul spanzurat pe tavan. Trebuie sa caut cu led dar cu balon mic. Cele cu descarcare economice au spirala mare sau dau lumina putina daca au tubul mic.

#6
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 florinutzu2, on 10 decembrie 2016 - 19:50, said:

cablu de 2... da nu de 2 mmpatrati ci de 2 mm in diametru
Ăia 2 mm sunt măsurați ochiometric, presupun, fiindcă niciun conductor cu secțiune standardizată nu are diametrul de 2 mm. Înclin să cred că ai pus conductor de 4 mmp, ceea ce este O MARE STUPIZENIE!!!!
La circuitele de iluminat uzuale se utilizează conductoare din cupru cu secțiunea de 1,5 mmp.

#7
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011

 florinutzu2, on 10 decembrie 2016 - 19:42, said:

Am realizat circuitul corect cu fir de 2mm patrati, din cupru litat
Sunt convins ca habar nu ai ce ai facut , mai mult cred ca ai legat nulul unui bec la faza celuilalt si invers , de aia-ti functioneaza atat de mirific inventia .
P.S. Exista intrerupatoare dedicate iar schema o gasesti pe google .
Cheama un electrician ca daca faci tu iti dai foc la cocioaba ..

Edited by cobi1, 10 December 2016 - 19:55.


#8
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
cobi 1 deci pe cricuit cap scara simplu nu merg 2 becuri in paralel?

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005
totusi  nu ne-ai spus despre ce siguranta este vorba

#10
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
La tara am doua sigurante, care sunt pentru toata casa. Acum nu mai sunt acolo sa verific. Insa mie- si mie neclar cum de nu declansau. Din acest motiv am zis ca nu fac scurt si am presupus ca se produce efect termic si firul subtire nu face fata, de asta m-am gandit la fir gros. Acum intrebarea este : pot pune 2 becuri in paralel pe circuitul cap scara?

#11
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
O fi ceva siguranta de 64A ...

 florinutzu2, on 10 decembrie 2016 - 19:58, said:

La tara am doua sigurante, care sunt pentru toata casa. Acum nu mai sunt acolo sa verific. Insa mie- si mie neclar cum de nu declansau. Din acest motiv am zis ca nu fac scurt si am presupus ca se produce efect termic si firul subtire nu face fata, de asta m-am gandit la fir gros. Acum intrebarea este : pot pune 2 becuri in paralel pe circuitul cap scara?
In serie , poti pune 1 milion ...

#12
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Nu vreau sa dau foc la casa, deci pot comanda pe un circuit cap scara 2 becuri de 100 W  montate in paralel? Ce intensitate maxima  obtin asa de mare intr-un circuit alimentat la 220V curent alternativ?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,377
  • Înscris: 01.12.2001
Se pot pune, insa recomand sa nu le montezi tu.
Plateste pe cineva priceput.

#14
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
Da, cobi 1 asa e pot pune 1 milion dar mai lumineaza ele corect? ca le scade tensiunea de alimentare de la 220 la 110 V (cred daca e l ca la curent continuu)

Edited by florinutzu2, 10 December 2016 - 20:04.


#15
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Suma curenților prin cele două becuri se apropie de 9A.
Folosește fire de secțiune corespunzătoare și nu vei avea probleme.

Foarte bun sfatul de a apela la un electrician priceput.
Dacă vrei să înveți faci un curs să te pui la punct cu teoria și faci lucrări practice sub supravegherea și îndrumarea unui meșter.
Cu curentul nu e de glumit și modificarea instalației din casă nu ar trebui să fie un hobby.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xq0wSq9Sxhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mos_Ilie, 10 December 2016 - 20:14.


#16
florinutzu2

florinutzu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 04.07.2009
9 A e foarte mult.

#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
Firul acela ‘subtire’ cred ca e foarte subtire. O putere totala de 200W nu ar trebui sa creeze probleme deosebite, altfel ce ai face la 2000W cat e un calorifer electric? Pui un fir suficient de gros si ai rezolvat; pentru iluminat casnic 1,5mm2 (sectiunea conductorului, nu cu izolatie cu tot Posted Image) ar trebui sa ajunga.

#18
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Ce sectiune are conductorul subtire?
Chiar si la cablu de 0.5mm^2 (diametru conductor 0.8mm) ar trebui sa mearga fara probleme, 2 becuri de 100W inseamna mai putin de 1A. Trebuie gasita problema, sigur nu e de la intensitatea curentului.
Doar daca n-oi fi pus un cablu de la casti...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate