Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Instalare windows laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
george2525

george2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.07.2009
Buna ziua, am primit un laptop mai vechi..
Am decis sa instalez windowsul deoarece mergea foarte greu

Ma confrunt cu urmatoarea problema .

Imi apare

A disk read error occurred
Press Ctrl+Alt+Del to restart

Am incercat cu 2 cd-uri , pe alt pc ,  windowsurile merg , dar pe laptop nu.

Inceputul instalarii merge , merge sa selectez partitia unde doresc sa intalez windowsul , merge pana la : format the partition using the ntfs file system (quick) ..selectez , iar dupa restart apare problema ..eroarea : A disk read error occurred , Press Ctrl+Alt+Del to restart

Am citit pe internet ca ar fi cv setari la bios, sau cv probleme cu hdd-ul , dar nu ma descurc, biosul fiind si mai vechi .

Ce ar putea fi ?

Attached Files



#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Testează hard-ul

#3
george2525

george2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.07.2009
Si cum il testez ? Sunt incepator si nu prea ma pricep la lucruri mai complicate, sa zic asa .

#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai, e dificil sa testezi Hdd-ul !
Trebuie sa scoti Hdd-ul din laptop;
sa il pui intr-un PC;
sa il scanezi cu HD Tune;
si apoi vezi daca e OK sau nu Hdd-ul.

Probelma mai poate fi si de la unitatea optica a laptopului.
Sau chiar de la memoria Ram....



pune pe un stick USB MemTest86, bootezi laptopul de pe stick si scanezi memoria Ram 15-20 de minute sa vezi daca e OK memoria Ram

#5
Cojocel

Cojocel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 18.03.2009

View Postgeorge2525, on 10 decembrie 2016 - 19:36, said:

merge pana la : format the partition using the ntfs file system (quick) ..selectez , iar dupa restart apare problema ..eroarea : A disk read error occurred , Press Ctrl+Alt+Del to restart
Ok, lamureste-ma. Dupa ce dai format, copiaza fisierele de instalare pe hard si APOI se restarteaza, sau se restarteaza imediat dupa ce dai format? Daca se restarteaza imediat, s-ar putea sa fie hard-ul cu probleme. Ai in Bios optiune de a testa hard-ul ( Diagnostics>Hdd Self test). Daca aia nu merge, descarca pe un alt pc fara-piraterie's Boot CD, care contine HDD Regenerator, pentru a nu fi nevoit sa muti hard-ul din laptop intr-o alta unitate pc.
Daca instalarea decurge normal, adica dupa format se copiaza fisierele si abia apoi se restarteaza, verifica sa nu ai vreun stick usb introdus in laptop, pentru ca din cate am vazut in setarile bios-ului, la tine ordinea de boot e DVD>Stick USB> usb Superdisk (habar n-am ce-i aia si mi-e sila sa caut), Hard.
Mai voiam sa scriu ceva, dar ma freaca femeia la cap ca nu-s atent la pozele pe care mi le arata, din 2011. Sa nu va insurati! Revin cu un edit.

Ah, da: In penultima poza, ai niste setari ciudate in bios. Wi-fi, bluetooth, unitate optica, toate sunt dezactivate. Wtf? Tu cum bootezi de pe cd?

Edited by Cojocel, 10 December 2016 - 21:16.


#6
george2525

george2525

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 06.07.2009
Deci acum cand aprind PC-ul nu mai intra in windows , nu mai face nimic, apare doar eroarea
A disk read error occurred
Press Ctrl+Alt+Del to restart

Daca introduc un cd cu windows il ia, parcurg toti pasii pana la .. apare welcome to setup , selectez partitia unde doresc sa instalez windowsul , selectez format the partition using the ntfs file system (quick) ... si astept sa se incarce , iar dupa aceea apare se restarteaza ca se instaleze windowsul propriu zis , iar dupa restart apare din nou eroarea ...

La BIOS Nu merge sa intru in hdd self test options..

Iar in legatura cu bootarea am obsevat ca doar de pe cd in merge , de pe stick nu stiu , chiar daca am pus boot order , first CD / DVD sau Stick , le-am luat pe rand pe toate si nu a mers.
Problema nu e aici ca pana la urma imi booteaza de pe CD , si e de ajuns .
Si ca sa imi booteze e necesar sa pun multiboot - disable .. daca pun entable ..nu vrea deloc .

Deci cred ca ar trebui sa testez hdd-ul pana la urma, nu ? Sa fac un cd bootabil cu HDD Regenerator ?

Edited by george2525, 11 December 2016 - 14:50.


#7
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Sterge toate partitiile, creeaza doar partitia C, instaleaza pe C, apoi creezi ce partitii mai vrei. Deci nu doar formatezi vechea partitie C, ci faci intreg hardul gol si creezi apoi C.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
descarca de aici  SeaTools for DOS
http://www.seagate.c...loads/seatools/
sau
http://www.softpedia...e-Boot-CD.shtml

Dar vezi daca nu merge cu fat32

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am mutat topicul: Windows > Hardware.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate