Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Imprimanta laser HP 1320 second hand

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Deoarece am posibilitatea de a obtine cartuse originale goale pentru acest model (cartus HP #49A),
as vrea sa cumpar o imprimanta HP LaserJet 1320 second hand.
Am vazut ca e compatibila inclusiv cu Win10 x64, stiu ca face duplex automat si e fiabila.

As vrea un sfat de la cei care au incercat sa incarce acest tip de cartus. Am detinut si am incarcat pana
acum numai inkjet, nu am niciun fel de experienta cu incarcatul tonerului, cu cipurile etc.

De asemenea, o recomandare privitoare la un magazin serios, care sa le verifice cu adevarat inainte
de punerea in vanzare si care sa ofere garantie pe bune. Am vazut-o in oferta la Diablos Computer
si la Gia Sistem, care dintre ei sunt mai seriosi? Imi puteti recomanda si alte magazine, bineinteles
doar din postura de client. Multumesc!

Edited by Razvan_N, 10 December 2016 - 17:01.


#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Ce volum printezi pe luna ?

#3
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Volumul potrivit pentru HP 1320. De fapt, nu e relevant, vreau doar detalii despre modelul asta.

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
E foarte relevant avand in vedere ca un cartus incarcat , nou pentru 7000 printuri costa 80 si ceva de lei - nu este un criteriu in alegerea imprimante posibilitatea de a face rost de un brat de cartuse goale si toner la sac pentru simplu fapt ca pana realizezi 7000 printuri e mult , 2500 coli are o cutie de hartie = 3 baxuri , e cava spun eu .
Ca imprimanta este reusita, un model fiabil, trebuie urmarit ca magazinul sa ofere garantie reala .

Edited by xilo, 10 December 2016 - 18:03.


#5
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Multumesc de raspuns, are sens ce spui tu dar eu insist pe acest model, daca are cineva experienta cu incarcarea cartuselor, au cip, n-au cip si care magazin de SH e serios.

#6
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Aici tutorial pentru refil [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H31G3hwpypo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] .
Corect trebuie desfacut, aspirat, curatat , lala, blabla iar pentru 100lei la 7k printuri nu merita mizeria ( e parere personala deci nu trebuie sa o iei in considerare)

Edited by xilo, 10 December 2016 - 18:11.


#7
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Ia-o, e una din cele mai fiabile imprimante de la HP :)


#8
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Cum sta cu cipurile?

#9
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,866
  • Înscris: 27.06.2006

 Razvan_N, on 10 decembrie 2016 - 22:15, said:

Cum sta cu cipurile?

Chip-ul, cumparat din Romania, te costa cam 6 lei (tva inclus). Este posibil sa-l gasesti la revanzatorii care incarca cartuse cu vreo 20 de lei.

Edited by gabicen, 12 December 2016 - 16:35.


#10
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Eu intelesesem ca modelul asta de cartus (HP #49A) nu ar avea nevoie de cip!

#11
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 10.04.2009
nu are cip... am avut eu modelul, o incarcam mereu fara nici un cip... aveam cartusul Q5949X pt 6K de pagini...

#12
The Kid

The Kid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,229
  • Înscris: 13.07.2007
Are cip, dar merge si dupa ce cipul indica nivelul tonerului ca fiind 0. Un kg de toner (de 1010, facut de Static, care merge perfect la 1320), e sub 50 de lei. Cu un kg de toner faci 3 refilluri, la cartusul mare (X), plin ochi, si-ti mai ramane si pentru a 4-a reincarcare. Ia-o de oriunde, preferabil sa aiba cat mai putine pagini tiparite.

Edited by The Kid, 15 December 2016 - 01:19.


#13
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am luat pana la urma HP LaserJet 1320, de la Diablos Computer. 250 lei cu transport gratuit in provincie.
Am platit doua optiuni suplimentare: cartus plin 100% (60 lei) si al doilea an de garantie (25 lei).

A venit ambalata foarte bine, m-au sunat sa-mi ceara sa o verific in fata curierului, pentru eventuale
urme de socuri la transport. N-avea nimic vizibil. Dupa ce am desfacut-o din folia stretch (care avea urme
de toner), am sters-o bine cu servetele umede. Totul era OK, cu exceptia celor doua capace din spate;
ambele aveau cate o balama rupta. La cel de sus, problema era ca partea rupta facea parte din cadrul
capacului mare, si nu s-ar fi rezolvat prin simpla inlocuire a capacelului.
Am probat-o si merge brici, niciun zgomot suspect, niciun sughit la imprimarea duplex.

Am avut placuta supriza sa descopar ca am primit un cartus original HP MARE, adica 49 cu "X" la coada
(6000 pagini). Mi-au confirmat ca e plin (pentru 6000, nu 2500 ca modelul "49A"). In pachet mai era
un cablu de alimentare si un cablu USB, noi.

Le-am trimis un e-mail cu descrierea problemei (+poze), le-am spus ca nu cred ca e de la transport
pentru ca nu am gasit bucatelele rupte nici in folie si nici in imprimanta (cand am curatat-o am intors-o aproape
pe toate partile si n-am auzit nimic inauntru). M-a sunat un reprezentant de la service, s-a scuzat, m-a
intrebat daca vreau alt model (probabil se gandeau chiar sa-mi faca un mic upgrade ca sa nu raman
suparat) dar am insistat pe acesta, ba chiar am insistat la aceasta imprimanta pentru ca am probat-o
si sunt foarte multumit, daca ar putea sa-mi trimita capacul ar fi OK, macar cel inferior ca astfel l-ar
tine pe pozitie si pe celalalt. A fost de acord asa, sa-l inlocuiesc singur (la cererea mea), fara sa-mi
fac probleme cu ruperea sigiliilor sau montarea unui capac cu alta serie decat cea din certificatul de
garantie (oricum seria apare la imprimarea paginii de test/configurare).

Provine din Franta si are 45.000 pagini la activ, ceea ce la regimul prevazut de functionare inseamna
4 luni si jumatate.

A sosit capacul COMPLET, deci cadru plus cele doua capace cu probleme. L-am inlocuit uitandu-ma
la un tutorial iFixit. Imprimanta este super-OK, robusta, gandita sa fie depanabila foarte usor.

Sunt foarte multumit de ea, si de relatia cu furnizorul, avand in vedere modul de tratare a problemei.

#14
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
poti pune niste poze cu ea? sa vedem ce ai primit exact si cum arata?

ma bate si pe mine un gand de genul si vreau detalii ;)

#15
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Sa pun cateva si din interior? (am demontat capacele laterale cand am schimbat capacul din spate)

Le-am scris sa le confirm ca e totul OK dupa operatiunea de inlocuire a capacului si i-am intrebat daca au cumva softul HP Toolbox,
care permite vizualizarea contoarelor de pagini, cantitatii de toner ramas etc., pentru Windows 10 x64. M-au sunat azi sa-mi spuna
ca au contactat HP cerandu-le sa scoata o versiune actualizata pentru ca nu au pentru imprimanta si OS-ul meu :-)

Attached Files



#16
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
plasticul pare usor ingalbenit, probabil si de la cuptor. arata bine imprimanta. in concluzie vreo 330 lei te-a ajuns toata afacerea.

eu nu am asemenea volum de pagini intr-o luna, asta e clar, adica va avea destul timp in care va fi nefolosita, insa fiind o imprimanta robusta, nu strica investitia, chiar si sh.

#17
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
Am vazut acest model si mai ieftin, dar am preferat sa iau de la o firma si nu de pe olx.
Clar, nici eu nu am un volum de printare care sa justifice de unul singur achizitia, dar imprimanta are
niste avantaje majore fata de ceea ce am avut pana acum (920c) si ma bucur foarte mult ca am luat-o.

Daca te hotarasti sa-ti cumperi acelasi model, da-mi un semn sa-ti trimit o arhiva cu manualele HP
(utilizare si service), precum si toate tutorialele iFixit referitoare la acest model (facute PDF).

Sunt sigur ca le gasesti si singura, ideea e sa castigi timp.

Attached Files


Edited by Razvan_N, 03 January 2017 - 15:43.


#18
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
pai tre sa cam bat fierul cat e cald, ca pe urma cine stie daca mai gasesc. insa trebuie sa vad zilele astea la cat mi se ridica niste cheltuieli, astept o estimare de pret si in functie de cat cheltui acolo, ma orientez apoi pt imprimanta. vedem ce gaura in buget mi se face. ms anticipat pt ajutor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate