Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

HDD-ul scartaie

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016
Bun am achizitionat acum o saptaman un laptop asus K501UQ
Si am observat ca are un scartait HDD-ul se aude constant, ca o zgarietura mica, nu zgomotoasa deloc.
De asemenea daca il ridic sau l las in jos, se aude un scartait ascutit si mai puternic, pentru ce cel mai probabil din cauza inertiei s ar freca cumva.
Mi e teama sa nu se duca pe copca.
Laptopul l-am procurat de la altex si am dat jos eticheta aceea din dreapta mouse padului pe care scria niste specificatii tehnice si mi e teama ca nu or sa l accepte.
Mentionez ca am rulat un test HD Tune si mi a dat toate ok. deocamdata nu am avut probleme decat un blue screen la 6 zile de folosire
Credeti ca e o problema mare?

#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
De cand fac obiectul garantiei abtipildele decorative de pe produse?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
retur in alea 14 zile legale.

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Asa scartaie unele HDD-uri, nu e un defect.

#5
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016

 diZy, on 10 decembrie 2016 - 14:29, said:

De cand fac obiectul garantiei abtipildele decorative de pe produse?

Lipsa sau deteriorarea etichetelor, marcajelor, de pe produse sau ambalaje atrag refuzul de returnare al produselor.
asta scrie la polititca de retur altex. ceea e putin absurd intrucat cu noua lege nu esti nici macar obligat sa returnezi in ambalajul original

#6
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Nu are nimic stai linistit, la mine face la fel, dar nu am ASUS.

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 adeellaa, on 10 decembrie 2016 - 14:33, said:



Lipsa sau deteriorarea etichetelor, marcajelor, de pe produse sau ambalaje atrag refuzul de returnare al produselor.
asta scrie la polititca de retur altex. ceea e putin absurd intrucat cu noua lege nu esti nici macar obligat sa returnezi in ambalajul original

In ce lege scrie ca nu esti obligat sa returnezi in ambalaj original?

Lasa-l sa scartaie, daca chiar ar fi avut o pbl s-ar fi defectat inainte sa scartaie.Probabil ca muta capul de citire din loc in loc cu frecvente f mari.

#8
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016

 ionutz_joe2009, on 10 decembrie 2016 - 14:38, said:

In ce lege scrie ca nu esti obligat sa returnezi in ambalaj original?

Lasa-l sa scartaie, daca chiar ar fi avut o pbl s-ar fi defectat inainte sa scartaie.Probabil ca muta capul de citire din loc in loc cu frecvente f mari.

uite aici scrie
(8) Se interzice condiționarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrare a ambalajului

#9
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
ar putea sa fie o problema sau ar putea sa nu. Asta o vei afla in timp. Unele HDD-uri sunt zgomotoase de felul lor. Poate ar fi o idee sa cauti alte informatii exact despre modelul tau si sa vezi daca s-a mai plans cineva de simptome asemanatoare.

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 adeellaa, on 10 decembrie 2016 - 14:26, said:

Bun am achizitionat acum o saptaman un laptop asus K501UQ
Si am observat ca are un scartait HDD-ul se aude constant, ca o zgarietura mica, nu zgomotoasa deloc.

Mentionez ca am rulat un test HD Tune si mi a dat toate ok. deocamdata nu am avut probleme decat un blue screen la 6 zile de folosire
Credeti ca e o problema mare?
Pe mine ma ingrijoreaza acel blue screen !
Eu te-as sfatui sa cumperi un SSD sa il pui in laptop.
La garantie sa nu pierzi garantia.

#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 adeellaa, on 10 decembrie 2016 - 14:42, said:



uite aici scrie
(8) Se interzice condiționarea, sub orice formă, a drepturilor legale ale consumatorilor referitoare la produsul cumpărat de păstrare a ambalajului

Sigur nu se refera doar la conditii garantie/service?

#12
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016

 super8, on 10 decembrie 2016 - 14:51, said:

Pe mine ma ingrijoreaza acel blue screen !
Eu te-as sfatui sa cumperi un SSD sa il pui in laptop.
La garantie sa nu pierzi garantia.

Deja mi-am comandata un ssd de 256 gb pe are imi voi pune windows-u si toate programele, oricum in general partitia C o folosesc cel mai mult. Ma gandeam ca odata ce voi lasa doar niste poze pe HDD neffiind asa solicitat nu se va mai auzi scartaitul. Iar daca va da vreodata erori la scanare il pot trimite in garantie. Am scanat si cu hd tune si cu hd tune pro, ambele nesamnaland nici o problema

 ionutz_joe2009, on 10 decembrie 2016 - 14:55, said:

Sigur nu se refera doar la conditii garantie/service?

poi printre drepturile legale ale consumatorului se numara si acel retur in 14 zile

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 ionutz_joe2009, on 10 decembrie 2016 - 14:38, said:

In ce lege scrie ca nu esti obligat sa returnezi in ambalaj original?

Lasa-l sa scartaie, daca chiar ar fi avut o pbl s-ar fi defectat inainte sa scartaie.Probabil ca muta capul de citire din loc in loc cu frecvente f mari.
Legea de care zice colegul e foarte buna,multe produse vin in ambalaje foarte prost concepute,unde este foarte greu/imposibil sa il bagi in ambalajul original cat de cat intreg.Uite,de exemplu ssd-ul meu kingston a venit intr-un „blister” foarte naspa facut si a trebuit sa tai ambalajul cu foarfeca, ori,cum sa fac eu sa il bag inapoi in ambalajul original intreg daca ala prin design se rupe?
In ceea ce priveste alte etichete,la hard-diskuri exista acea eticheta lipita de el pe care scrie foarte clar sa nu se ia jos intrucat duce la anularea garantiei.

#14
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016

 xeleron, on 10 decembrie 2016 - 14:57, said:

Legea de care zice colegul e foarte buna,multe produse vin in ambalaje foarte prost concepute,unde este foarte greu/imposibil sa il bagi in ambalajul original cat de cat intreg.Uite,de exemplu ssd-ul meu kingston a venit intr-un „blister” foarte naspa facut si a trebuit sa tai ambalajul cu foarfeca, ori,cum sa fac eu sa il bag inapoi in ambalajul original intreg daca ala prin design se rupe?
In ceea ce priveste alte etichete,la hard-diskuri exista acea eticheta lipita de el pe care scrie foarte clar sa nu se ia jos intrucat duce la anularea garantiei.

Colega chiar
Intr-adevar sunt actibilturi pe care nu ai voie sa le dai jos, e am dezlipit acela mare gri pe care scrie niste specificatii e in dreapta mousepad ului, le mai am doare pe acela pe crae scrie modelu procesorului si unu de la placa video.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adeellaa, on 10 decembrie 2016 - 14:56, said:

Deja mi-am comandata un ssd de 256 gb pe are imi voi pune windows-u si toate programele, oricum in general partitia C o folosesc cel mai mult. Ma gandeam ca odata ce voi lasa doar niste poze pe HDD neffiind asa solicitat nu se va mai auzi scartaitul.

NU. La hard-disk, daca are un defect fizic si a inceput sa caraie, caraie pana isi da duhul.. nu se odihneste si isi revine.  Deci, daca e sa isi dea duhul, si-l va da mai devreme sau mai tarziu. Zgomotul nu e neaparat un indiciu. Scanare cu HD Tune, cu indicare de erori, da.

#16
adeellaa

adeellaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.12.2016
Va multumesc pentru raspunsuri.
Intr-adevar nu am nici o eroare nici in HD Tune nici in HD Tune Pro
Daca ii sa imi dea vreodata vreuna imi voi folosi garantia pentru inlocuirea lui. Mi era teama sa nu fie vreun defect din fabrica tinand cont ca abia ce l-am luat, insa imi era groaza de procedura anevoioasa si de nisigura de retur al celor de la altex

#17
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Daca un disc e initial silentios si incepe brusc intr-o zi sa caraie, ala e suspect defect.
Dar unele caraie din fabrica. Eu singurul disc silentios pe care l-am prins a fost un WD Red 3Tb, in schimb varianta de 2Tb a fost ciocarlie din prima zi, are acum 20.000 de ore de functionare.

Avand in vedere ca asus K501UQ are acelasi tip de HDD in toate laptopurile, sunt 99% sanse sa caraie toate la fel, deci nu rezolvi nimic daca il returnezi si iei altul.
Vinde HDD-ul, o fi ceva Seagate sau WD Blue, si pune un WD Black in loc daca vrei sa stai mai linistit.

Edited by Mizu, 10 December 2016 - 15:27.


#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 adeellaa, on 10 decembrie 2016 - 15:13, said:

Mi era teama sa nu fie vreun defect din fabrica tinand cont ca abia ce l-am luat, insa imi era groaza de procedura anevoioasa si de nisigura de retur al celor de la altex

Cam toate discurile de 7200 rpm caraie si nu e un defect de fabricatie, pur si simplu se folosesc materiale de calitate redusa. De aceea HDD-urile nu se mai recomanda in laptopuri, Ele nu te ajuta deact daca ai necesitati improtante de stocare. E timpul SSD-urilor. Ia un Evo 850 de la Samsung, pune-l in locul HDD si o sa vezi de ce nu are ursul coada...o sa mai auzi doar ventilatorul de la procesor si viteza de operare va creste semnificativ.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate