Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Altex se misca din ce in ce mai greu

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Buna seara. Nu am gasit un topic general despre Altex.
Undeva pe 18.11(vineri) am dat comanda de pieste pentru o unitate de calculator. Plata s-a facut direct cu cardul, nu a fost nicio problema. Apar primele piesele pe 23-24, dar evident ca nu toate. Mi-am dat seama pe parcurs ca am luat o carcasa care este prea mica. Am sunat la cei de la Altex si le-am spus ca am completat cererea de retur iar ei au spus ca o sa trimita curierul. Asta a fost pe data de 29 cand mi-au sosit ultimele piese. Deh ce sa le faci, asa se misca ei. Curierul a venit abia pe data de 5 dupa ce i-am sunat eu.

In urmatoarea zi, marti, a ajuns pachetul la bucuresti unde trebuia. Celor de la nemo le-a trebuit 2 zile ca sa poata duce pachetul pana la Altex. Asta am aflat dupa ce i-am sunat pe cei de la Nemo acuma cateva ore pentru ca la awp pe site-ul lor nu aparea.
I-am sunat pe cei de la Altex sa ii intreb care este starea pachetului si ei mi-au spus "nu stim". Cand i-am intrebat daca pachetul este la ei sau la nemo, acelasi raspuns "nu stim". Tot imi bagau pe gat ca ei au 14 zile timp de retur de cand s-a facut cererea. Le-am spus ca vreau banii inapoi si la care mi se spune ca trebuie sa fac o cerere de pe site si acolo sa pun contul pe care sa mi se returneze banii. Mi s-a parut ciudat, stiind ca ei ar trebui sa imi puna automat pe contul de pe care am facut plata. Am sunat mai tarziu si am vorbit cu o doamna care evident nici ea nu stia care este situatia pachetului, dar macar mi-a spus ca poate sa imi trimita inapoi banii pe cont daca nu mai doresc, dar sa astept un telefon de la ea sa imi spuna care este exact situatia.

Cand i-am intrebat daca lucreaza si sambata nu a stiut ce sa imi raspunda. A spus ca o sa ia legatura cu cei din Bucuresti sa vada care este situatia si cu cei de la Nemo sa vada unde este pachetul. Eu cu cei de la nemo in 3 minute am rezolvat, mi-au spus ca este pachetul la altex de pe data de 7. Acuma nu inteleg ce naiba au putut sa faca cei de la Altex 2 zile incat sa nu imi trimita celalalt pachet care l-am cerut. Intre timp am facut comanda de la pcgarage.
Astept telefonul de la duduia aia si sa ii cer sa isi bage undeva pachetul ca eu imi vreau banii. Acuma sper sa nu faca vreo figura si sa imi spuna ca nu poate trimite banii inapoi.

A durat aproape 2 saptamani sa imi livreze toate piesele si se pare ca mai dureaza 2 saptamani pentru un retur. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca ei habar nu au unde este pachetul. Cand i-am sunat in alte zile mi se spunea ca in aceasta saptamana mai mult ca sigur o sa ajunga. Imi mai bagau scuza ca a fost Black Friday si ca sunt aglomerati. Neseriosi

#2
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Ti-a fost lene sa mergi la sediul curierului si sa trimiti produsele , mai repede ? De ce cumperi de la altex daca is neseriosi ?

#3
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
da, foarte neseriosi, tu sa nu te deranjezi sa completezi o cerere online si sa furnizezi un cont

#4
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Am cumparat de la ei pentru ca per total m-a ajuns cu aproximativ 3 milioane mai ieftin. Completam online acea cerere si sa pun contul, dar ultima data cand am sunat respectiva doamna mi-a zis ca nu exista asa ceva. Ca ei trimit banii automat, ca nu trebuie sa completez nimic. Cu toate ca persoana dinainte mi-a spus cu totul altceva.
Nu mi-a fost lene sa ma duc, eu fiind la munca si scapam abia seara.

#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
insisti pe stornare bani, n-au de ales.

#6
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Au spus ca o sa revina astazi cu un telefon si normal ca nu au facut-o. Maine o sa ii sun sa anulez comanda. Stau cu celelalte piese degeaba si trec si cele 30 de zile de retur.

#7
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
1. stai cu celelalte piese degeaba fiindca nu ai stiut ce sa comanzi, nu din vina altex
2. termenul legal de returnare a banilor e de 30 de zile din momentul cererii, sa nu te agiti prea tare daca nu primesti banii mai inainte fiindca o faci doar pe nervii tai
3. esti naiv... trimit banii automat cum? in functie de ce viseaza noaptea? normal ca in functie de cererea de retur...
4. chiar si acum, dupa 3 saptamani de la BF, este haos la nivel de curieri chiar si pentru livrarile din Bucuresti, pentru cele din provincie nici nu vreau sa imi inchipui...

LE: 5. la mediadot.ro ai incercat sa faci configuratia? eu aici am gasit cele mai ok preturi...

Edited by jericho, 09 December 2016 - 19:45.


#8
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012

 jericho, on 09 decembrie 2016 - 19:42, said:

1. stai cu celelalte piese degeaba fiindca nu ai stiut ce sa comanzi, nu din vina altex
2. termenul legal de returnare a banilor e de 30 de zile din momentul cererii, sa nu te agiti prea tare daca nu primesti banii mai inainte fiindca o faci doar pe nervii tai
3. esti naiv... trimit banii automat cum? in functie de ce viseaza noaptea? normal ca in functie de cerere...
4. chiar si acum, dupa 3 saptamani de la BF, este haos la nivel de curieri chiar si pentru livrarile din Bucuresti, pentru cele din provincie nici nu vreau sa imi inchipui...

Tocmai am vorbit acuma cu cei de la altex si domnisoara mi-a spus ca termenul este de 14 zile lucratoare din momentul in care se face cererea.
Daca unul imi spune ceva, sun iar si alta persoana imi spune ca nu este asa,  ce sa inteleg? Cat de bine cunosc acele persoane regulamentul? Acuma cateva zile cineva mi-a zis ca se livreaza in maxim 10 zile lucratoare. Astazi cica se livreaza in 14 zile lucratoare. O tinem tot asa?
Nu stiu ce tot bagati scuza de BF, am facut comanda de monitor de la pcgarage si mi-a ajuns in 3 zile. Am facut comanda miercuri la ora 21 de hdd de pe emag, astazi la ora 13 a venit curierul.

#9
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007
O mica curiozitate... Vad ca esti din Iasi (daca este corect ce ai scris acolo).
Era greu sa mergi chiar intr-un Altex (chiar ma indoiesc ca acolo nu sunt... cel putin unul) si sa discuti face-to-face cu ei?

Chiar si o comanda pentru ceva ce nu au in acel moment pe stoc ajunge foarte repede in magazin... azi ai facut comanda, cel tarziu in 48 de ore te suna sa mergi sa il ridici.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

 opsy091, on 09 decembrie 2016 - 19:47, said:

Tocmai am vorbit acuma cu cei de la altex si domnisoara mi-a spus ca termenul este de 14 zile lucratoare din momentul in care se face cererea.

eu iti spun care e legea, nu ma intereseaza conversatiile tale cu domnisoarele de la relatii clienti altex...
pana la urma, ai facut cererea sau nu?

Edited by jericho, 09 December 2016 - 19:51.


#11
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012

 bonygy, on 09 decembrie 2016 - 19:48, said:

O mica curiozitate... Vad ca esti din Iasi (daca este corect ce ai scris acolo).
Era greu sa mergi chiar intr-un Altex (chiar ma indoiesc ca acolo nu sunt... cel putin unul) si sa discuti face-to-face cu ei?

Chiar si o comanda pentru ceva ce nu au in acel moment pe stoc ajunge foarte repede in magazin... azi ai facut comanda, cel tarziu in 48 de ore te suna sa mergi sa il ridici.
Am fost la altex, am discutat cu ei si mi-a spus ca acel produs se achizitioneaza numai online. In magazinele fizice nu este si ca ar trebui sa fac eu comanda.

 jericho, on 09 decembrie 2016 - 19:50, said:

eu iti spun care e legea, nu ma intereseaza conversatiile tale cu domnisoarele de la relatii clienti altex...
pana la urma, ai facut cererea sau nu?

Am facut cererea, i-am spus domnisoare sa nu ma trezesc cu pachetul acasa dupa cateva zile si sa nu il mai pot returna. Deja am comandat de pe pcgarage, fiind la acelasi pret acuma dupa oferta.

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

 opsy091, on 09 decembrie 2016 - 19:54, said:

Am facut cererea, i-am spus domnisoare sa nu ma trezesc cu pachetul acasa dupa cateva zile si sa nu il mai pot returna. Deja am comandat de pe pcgarage, fiind la acelasi pret acuma dupa oferta.

bravo... acum ia o gura, sau mai multe, din sticlele alea de jack din avatar, si asteapta... iar data viitoare, inainte sa faci comenzi de capul tau, intreaba aici pe forum despre orice configuratie...

#13
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Am intrat de configurație, dar pe ultim moment am luat o decizie cam proastă

#14
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Cred ca trebuia sa continui la titlu: "pcgarage e net superior" ca vad ca aici ai ajuns. Posted Image

#15
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006
@opsy091 : imi pare rau de experienta ta. nu comanda platind in avans la altex ! logistica lor e varza. sunt oameni de buna-credinta dar , cum spuneam, la capitolul logistica sufera muuuult : vb. in cunostiinta de cauza .

#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 08.02.2007

 opsy091, on 09 decembrie 2016 - 19:54, said:

Am fost la altex, am discutat cu ei si mi-a spus ca acel produs se achizitioneaza numai online. In magazinele fizice nu este si ca ar trebui sa fac eu comanda.

Da, online, comanda pe care o fac si o proceseaza chiar ei, cu livrare in magazin si te cheama sa il ridici. Asa fac de fiecare data cand nu au ceva ce ma intereseaza si imi place mai mult asa decat sa depind de curier si sa fiu blocat in timp si spatiu de livrarile lui...

Edited by bonygy, 09 December 2016 - 20:12.


#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Si eu am facut o comanda pentru cateva filme si mi le-au trimis in rate. Primul a ajuns la timp dar celelalte 4 le-am primit dupa 4zile. Tardiv, fiindca erau cadou de Mos Nicolae. Probabil au fost aglomerati cu black friday care tine de vreo 2saptamani si nu au suficienti angajati pentru perioadele de varf. Eu am facut comenzi la ei de multi ani si e prima oara ca se intampla asa ceva. De la emag am primit de multe ori comanda in mai multe transe.

#18
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 12.02.2012
Ca le primesc in mai multe transe mai înțeleg. Poate nu toate piesele erau în același depozit si din aceasta cauză.
Dar când îi suni si fiecare îți spune altceva sau "nu stim", cum sa nu te enervezi?
Si când curierul a predat de miercuri pachetul si ei habar nu au dacă este la ei sau la curier?
Sper sa nu fie probleme cu returnarea banilor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate