Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pacalit la Zara

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014
Salut. Pe data de 7 decembrie am fost la Zara si mi-am cumparat un sacou. Pretul a fost de 350 de lei, pe care l-am platit cu doua bancnote de 200 de lei. Le-am pus "in picioare" pe lateral pe biroul de la casa, iar cand a venit randul meu i-am pasat casierului banii. Pana sa ii bage in casa i-a separat cu o mana, ceva gen "evantai", deci pe camera se putea vedea clar ce bani erau. Am plecat de la casa super fericit de sacou, dar dupa aproximativ 5 secunde si 2 pasi, m-am oprit si mi-am dat seama ca nu mi-a dat restul. 50 de lei. M-am intors si am asteptat dupa o domnisoara care initial era in spatele meu. I-am spus casierului ca daca nu mi-a bagat restul in punga inseamna ca a uitat sa mi-l dea. A chemat un manager, i-am explicat ce s-a intamplat si au inceput sa "numere casa". Casierul in loc sa iasa cu 50 pe plus a iesit cu 97 de lei pe minus. I-am rugat sa verifice camerele de luat vederi pentru ca pe video s-ar vedea exact momentul cand el a luat banii si i-a separat in mana, desupra biroului. Mi-a spus ca va face asta si ma va suna intr-o ora si le-am spus ca DACA nu este adevarat ceea ce spun eu, as dori sa vad si eu inregistrarea, dar cica as putea s-o vad doar daca fac plangere la politie.
Am plecat din Afi.
Dupa doua ore revin eu cu un telefon, dar mi-au spus ca trebuie sa sune la dispecerat pentru ca ei nu au voie sa se uite la camere si oricum pe camerele lor nu s-ar vedea nimic. Doar ca dispeceratul lucreaza doar dimineata. Fiind ora 18.00 am inteles si am zis ca revin cu un telefon a doua zi.
A doua zi mi-au spus asteapta confirmare de la dispecerat si sa astept un telefon de la ei.
Azi. 9 decembrie, i-am sunat din nou sa-mi spuna ce s-a intamplat. Nimic. Din moment ce casierul a iesit pe minus si nu pe plus nu avea cum sa nu-mi dea mie restul, asa ca i-am intrebat de inregistrare, unde mi-au spus ca nu se vede nimic. Si i-am rugat sa o vad si eu, spunandu-mi ca pot sa o vad doar daca fac plangere la politie.
Ce pot sa fac? Mai am vreo sansa sa-mi recuperez banii MEI?
Daca am postat intr-un thread gresit, rog un admin sa mute topicul. Multumesc

Edited by AndreiDumitrescu86, 09 December 2016 - 17:31.


#2
TheCompiler

TheCompiler

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 31.10.2015
Pai sa faci plangere la politie,asa vei vedea filmarea.Sincer,apreciez fiecare leu,dar nu stiu daca merita sa umbli atata pentru 50 de lei pentru ca apoi "sa nu se vada pe camera" .

Edited by TheCompiler, 09 December 2016 - 17:38.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Card

#4
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Eu nu plecam de acolo fara bani. Ce a doua zi, a treia zi.

Nu stiu cum sunt bonurile de la Zara, nu scrie banii primiti si banii de dat rest?

#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
plangere la politie

#6
KRENG

KRENG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 02.02.2016
Ti-ai raspuns singur la intrebare. Faci plangere la politie si atunci o sa verifice inregistrarile :).

#7
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Ala inseamna ca s-a pacalit cu mai multi clienti si incerca sa recupereze paguba de la neatenti. Pai 97 lei pe minus - 50 de la tine, el avea o gaura de 147 lei.
In concluzie ori s-a pacalit si incerca sa acopere gaura de la neatenti, ori au mintit cu minusul, sperand ca renunti la bani.
Poti sa-i recuperezi cu plangere la politie, dovedind pe filmare ca ai dreptate.

#8
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Daca a furat de la tine si a iesit cu casa pe minus,inseamna ca fura si de la altii. Oare banii lipsa din casa cine-i plateste acolo?

#9
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 DJPocaitul, on 09 decembrie 2016 - 17:40, said:

Daca a furat de la tine si a iesit cu casa pe minus,inseamna ca fura si de la altii. Oare banii lipsa din casa cine-i plateste acolo?

Gresit daca fura trebuia sa fie pe plus, fiind pe minus a fost furat, sau neatent.

Edited by notrust, 09 December 2016 - 17:41.


#10
Robert13x

Robert13x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 822
  • Înscris: 01.03.2014
Mi s-a intamplat ceva relativ asemanator..
Nu stiu cum,dar mi-a disparut porfotelul dupa ce am platit 3 produse (un alt magazin,nu Zara,relativ mare magazinul oricum,dar nu are relevanta..).
Am observat ca imi lipseste dupa 2-3 minute de mers prin magazin.
M-am intors,mi-au spus ca nu au vazut portofelul.
I-am amenintat cu politia si subit,mi-au gasit porfotelul printre haine (?? cum dumnezeu..) dar gol,fara bani..doar cardurile/buletinul. (lipseau 200lei~)
Am facut plangere la politie si deja au trecut 4 ani si nu am auzit nimic..

E o vorba,"tamaie si lumanari " sa-si ia de banii aia.

#11
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
Plangere la politie dar rapid, inregistrarile alea nu rezista prea mult timp, plus ca mai trece timpul de cand faci tu plangerea, pana se face un dosar si pana se repartizeaza unui politist, pana se oboseste politistul sa faca o adresa prin care sa le ceara filmarea, pana mai ajunge si asta la ei....ai prins ideea.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Oricum nu iti va arata tie inregistrarea.

#13
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 warchilde, on 09 decembrie 2016 - 17:44, said:

Plangere la politie dar rapid, inregistrarile alea nu rezista prea mult timp, plus ca mai trece timpul de cand faci tu plangerea, pana se face un dosar si pana se repartizeaza unui politist, pana se oboseste politistul sa faca o adresa prin care sa le ceara filmarea, pana mai ajunge si asta la ei....ai prins ideea.

Normal ca dispar inregistrarile, aici e vorba de imaginea magazinului, si evident ca aia sigur sunt franciza si risca sa piarda contractul cu ZARA.

Edited by notrust, 09 December 2016 - 17:50.


#14
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014

 Steetch, on 09 decembrie 2016 - 17:38, said:

Eu nu plecam de acolo fara bani. Ce a doua zi, a treia zi.

Nu stiu cum sunt bonurile de la Zara, nu scrie banii primiti si banii de dat rest?
Pe bon imi scrie ca i-am dat 350 de lei. Produsul costa 349,90, deci rest 0.10.
Intradevar Am fost cu capul in nori, tinand cont ca job-ul pe care il am imlplica foarte multa matematica, algebra fiind ca a doua mea limba. Nu e vorba de asta. Exact cum a spus @TheCompiler, apreciez fiecare leu.
Acum cateva minute am sunat la anpc si mi-au spus sa contactez polita economica. Politia economica care pe site nu are un numar de contact ci doar un email. Le-am trimis un email intrucat singura zi de audienta este marti.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
macar du-te si du-le inapoi zdreanta, ai vreo 30 zile drept de retur
sau ia banii de retur opreste 50 lei apoi pleaca din magazin cu tot cu ea

Edited by gumball3000, 09 December 2016 - 18:01.


#16
AndreiDumitrescu86

AndreiDumitrescu86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 30.10.2014

 notrust, on 09 decembrie 2016 - 17:49, said:

Normal ca dispar inregistrarile, aici e vorba de imaginea magazinului, si evident ca aia sigur sunt franciza si risca sa piarda contractul cu ZARA.
Daca dispar inregistrarile fix din ziua aia, mai bine. Chiar nu mi-ar prinde rau un proces cu INDITEX in momentul asta :)

#17
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Mda, a batut 350 in loc de 400, asa cum spun si colegii, stia ca are prejudiciu si a incercat sa recupereze.

#18
jamesbond91

jamesbond91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 27.08.2016
sa ceri bon data viitoare *(mai ales cand cumperi ceva scump). Acum, pentru 50 de lei, daca ai timp si chef, poti sa-i recuperezi (politie, vorbesti cu patronul etc.). Dar, data viitoare, nu pleci pana nu-ti da banii;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate