Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

colet/tracking number blocat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Va salut dragi forumisti,
In ultimii ani am primit destule colete din Germania si timpul de tranzit pana in mana mea a fost intre 4 si 7 zile maxim.Acum am un colet plecat in data de 28.11(vezi atas) din Germania si am informatii despre el pana in data de 02.12 moment in care totul a inghetat pana in ziua de azi inclusiv.Am sunat la Posta Romana si mi-au zis ca nu figureaza in baza lor de dat,lucru pe care l-am verificat si eu cu track&trace de pe site-ul oficial,in schimb,pe trackitonline.ru imi spune ca de pe data de 02.12 se afla in Ro de asemenea si pe deutsche post insa reprezentattii PR imi spun ca nu au habar din moment ce ei nu coletul in baza lor de date .Aici intervine intrebarea mea (in special celor care cunosc si au intampinat o astfel de situatie):
In momentul cand pachetele/coletele intr in Ro,la acel centru de prelucrare a postei,cine semneaza de primire?Cine este acest centru de prelucrare,cum pot sa iau legatura cu ei?Ma gandesc ca,din moment  ce numarul de urmarire furnizeaza informatia ca pachetul a ajuns in tara inseamna ca cineva a pus parafa de primire.

Multumesc anticipat!

Attached Files

  • Attached File  ss.JPG   44.52K   66 downloads


#2
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Coletul a facut 5 zile pana a intrat pe teritoriul Romaniei.
Si cum a intrat in Romania, hop ! a fost oprit de cineva.

Pe scurt:
ti s-a furat coletul in Romania.
Se intampla tot timpul, doar ca acum ai fost tu victima.

#3
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
uite al meu de cand a intrat in tara , aceeasi poveste ca si la tine, nimeni de la noi nu stie nimic.
>>> http://www.17track.n...22861975NL&fc=0

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
tot asa am patit si eu, de doua ori, colet intrat in tara si ...evaporat
intr-unul din cazuri, a reaparut dupa doua luni si jumatate, direct la posta.. au zis ca habar nu au de intarziere, ei l-au primit "ieri"
al doilea are deja peste 1.5 ani :)
fantome...

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
al tau probabil este extracomunitar via China ,dar cu transport inter UE eu n-am patit niciodata intarzieri,nu stiu ce sa mai zic ,sper sa nu fi pus mana careva caci este cadoul pt copil de Mos Craciun ,fac crize! :(

#6
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Cand ajunge la posta nu mai conteaza de unde e atat timp cat e ochit de un angajat hotarat. :))
Posta se scuza : nu stim nimic nu e in sistem, cei de la posta olandeza  mi-au spus clar ca l-au predat la vama in RO. Noroc ca era asigurat si mi-am luat banii inapoi.

#7
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Cele care vin de la Amazon (UE) sunt asigurate?

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In perioada asta lucrurile se misca mai greu. Deocamdata nu ai de ce sa iti faci griji.

Coletul a intrat in tara , dar deocamdata nu a fost preluat si inregistrat. Zace pe undeva printr-un sac postal.
Trimiterile postale se transporta in saci postali care sunt insotiti de un borderou. Aia de la posta germana stiu ca acel sac a ajuns in Romania, dar Poata Romana nu stie daca in acel sac este sigur acel colet.
Cand ii vine randul, sacul postal este desfacut si continutul inregistrat. Abia atunci il vezi figurand la BSI. Dupa aceea mai dureaza intre 1 zi 30 de zile pana cand este preluat si transportat la destinatie. In functie de destinatie se poate plimba pe la Arad, Craiova, Constanta si apoi sa ajunge la destinatie de ex. Ploiesti.

Edited by pasilla, 09 December 2016 - 17:37.


#9
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 pasilla, on 09 decembrie 2016 - 17:32, said:

In perioada asta lucrurile se misca mai greu. Deocamdata nu ai de ce sa iti faci griji.

Coletul a intrat in tara , dar deocamdata nu a fost preluat si inregistrat. Zace pe undeva printr-un sac postal.
Trimiterile postale se transporta in saci postali care sunt insotiti de un borderou. Aia de la posta germana stiu ca acel sac a ajuns in Romania, dar Poata Romana nu stie daca in acel sac este sigur acel colet.
Cand ii vine randul, sacul postal este desfacut si continutul inregistrat. Abia atunci il vezi figurand la BSI. Dupa aceea mai dureaza intre 1 zi 30 de zile pana cand este preluat si transportat la destinatie. In functie de destinatie se poate plimba pe la Arad, Craiova, Constanta si apoi sa ajunge la destinatie de ex. Ploiesti.

Sper din tot sufletul sa fie asa,nu conteaza pe unde se plimba ,vreau macar sa vad ca se misca ceva in sistem si apare intr-o baza de date...

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adycoke2, on 09 decembrie 2016 - 17:38, said:

Sper din tot sufletul sa fie asa,nu conteaza pe unde se plimba ,vreau macar sa vad ca se misca ceva in sistem si apare intr-o baza de date...
Astea cu tracking dispar mai greu.

#11
badlink

badlink

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 24.02.2010
Ei na, dispar la fel, vine omul cu o plasa , baga acolo cei face cu ocheanu si pleaca acasa :))

#12
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Si totusi cine este acel "Centru de prelucrare a postei" ? stat in stat?cine a pus parafa de primire,ce adresa numar au astia?cine sunt?

#13
kartys

kartys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 07.02.2007
Colet din Cipru, ajuns in tara pe 21 noiembrie, a aparut pe posta romana abia pe data de 7. Deci rabdare si tutun...

#14
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006
La mine apare ca a intrat in tara pe 25.11 si a fost transferat la judetul de destinatie pe 28.11. De atunci tot astept. Am intrebat la posta, pe postas, nimeni nu stie nimic... Posted Image. Pe track&trace al postei romane apare ca inexstent.

Your parcel has arrived in the country of destination.
Arrive at destination county
2016-11-28 02:00:00
Despatched to overseas (Country code: RO)
2016-11-25 20:56:44 [GMT+8]
[ROBUH]Transit to Air Transit Centre
2016-11-25 20:56:00

Edited by liviu_np, 09 December 2016 - 19:39.


#15
alexandrutm

alexandrutm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 14.02.2007
si eu am un colet intrat in tara din 03 decembrie si acum daca verific tracking number pe 17 track scrie ca nu e gasit,sa vedem ce se intampla mai departe

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adycoke2, on 09 decembrie 2016 - 18:38, said:

Si totusi cine este acel "Centru de prelucrare a postei" ? stat in stat?cine a pus parafa de primire,ce adresa numar au astia?cine sunt?
Sunt mai multe, in functie de modul de transport, feroviar, naval, aerian, auto , de conditia de livare CIF, CIP, DDP, etc.,  de agent, Posta, DHL, etc., de origine, UE, non UE.
In cazul Postei Romane, ezista mai multe antrepozite vamale, ex. Constanta Port, Otopeni marfuri, Basarab, Chitila , nu mai stiu exact care si cum mai lucreaza.
Sacii postali vin sigilati , se desfac si continutul se sorteaza probabil inca manual. Utilajele pentru sortare automata sunt foarte scumpe si nu cred ca posta romana a facut asemenea investitii.
Se scoate pachetul 1 , se scaneaza (daca este colet inregistrat), se citeste judetul si se pune in sacul pentru judetul respectiv, se scoate pachetul 2......
Infrastructura de transport si de sortare este constanta si acum , in prag de sarbatori find multe colete, merge mai greu.
Sa zicem ca avem 1000 de saci pentru Arad, iar camionul zilnic are capacitate de 100 de saci.....asa apar intarzieri. .. Se mai fac si erori, merge greu manual.

Nu uitati ca au fost multe zile libere, lucratorii se gandesc la sarmale si carnati, sunt destule motive.

#17
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

 pasilla, on 09 decembrie 2016 - 20:19, said:

Sunt mai multe, in functie de modul de transport, feroviar, naval, aerian, auto , de conditia de livare CIF, CIP, DDP, etc.,  de agent, Posta, DHL, etc., de origine, UE, non UE.
In cazul Postei Romane, ezista mai multe antrepozite vamale, ex. Constanta Port, Otopeni marfuri, Basarab, Chitila , nu mai stiu exact care si cum mai lucreaza.
Sacii postali vin sigilati , se desfac si continutul se sorteaza probabil inca manual. Utilajele pentru sortare automata sunt foarte scumpe si nu cred ca posta romana a facut asemenea investitii.
Se scoate pachetul 1 , se scaneaza (daca este colet inregistrat), se citeste judetul si se pune in sacul pentru judetul respectiv, se scoate pachetul 2......
Infrastructura de transport si de sortare este constanta si acum , in prag de sarbatori find multe colete, merge mai greu.
Sa zicem ca avem 1000 de saci pentru Arad, iar camionul zilnic are capacitate de 100 de saci.....asa apar intarzieri. .. Se mai fac si erori, merge greu manual.

Nu uitati ca au fost multe zile libere, lucratorii se gandesc la sarmale si carnati, sunt destule motive.

expeditorul mi-a zis  via DHL / Air Mail dar cumva prin deutsche post caci acolo am vazut ca apare inscris.

#18
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
ok,in fine,pe data de 16 a intrat in baza de date a Postei Romane,Doamne ajuta,sper sa ajunga in timp sa-l pot pune sub brad ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate