Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Microlab solo 6c setari

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Ce setari ma sfatuiti sa fac din pc...au tendinta mare de bubuiala chir sdi cu bassul la 0.

#2
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Totul la "0" si incepi una cate una frecventa de atac inafara de frecventele foarte joase , acelea la zero sau minus .
Muzica este egalizata inainte de a fi scoasa pe piata , deci noi cu un eq mai mult stricam decat ajutam , desigu, este bun sa ai in anumite situatii .
Egalizarea sunetului e mult mai mult decat sa dai inalte si bas , cere cunostiinte solide in domeniu .

#3
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 xilo, on 09 decembrie 2016 - 15:43, said:

Totul la "0" si incepi una cate una frecventa de atac inafara de frecventele foarte joase , acelea la zero sau minus .
Muzica este egalizata inainte de a fi scoasa pe piata , deci noi cu un eq mai mult stricam decat ajutam , desigu, este bun sa ai in anumite situatii .
Egalizarea sunetului e mult mai mult decat sa dai inalte si bas , cere cunostiinte solide in domeniu .
Poti sa fi putin mai expllicit?
Unde sa intru mai exact?

#4
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Daca ai un player de muzica tip winamp are in el EQ , daca folosesti softul placii de sunet integrat in placa de baza are la audio seting eq , dai pe "on" si EQ devine activ dupa care incepi sa misti de cele 12 benzi de frecventa iar pe baza de ascultat vezi cam ce te incanta. Conteaza foarte mult la bas si volumul auditiei , deci trebuie setat permanent in functie de volum si genul melodiei ascultat. Mi se pare ca solo 6 are bas si inalte pe corectorul de ton integrat alaturi de volum , mai taie si de acolo la 50-60% .

Edited by xilo, 09 December 2016 - 15:54.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
adica setezi in egalizator totul pe zero, apoi urci usor cu frecventele, incepand cu inaltele
ce placa de sunt ai, integrata?

#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 xilo, on 09 decembrie 2016 - 15:53, said:

Daca ai un player de muzica tip winamp are in el EQ , daca folosesti softul placii de sunet integrat in placa de baza are la audio seting eq , dai pe "on" si EQ devine activ dupa care incepi sa misti de cele 12 benzi de frecventa iar pe baza de ascultat vezi cam ce te incanta. Conteaza foarte mult la bas si volumul auditiei , deci trebuie setat permanent in functie de volum si genul melodiei ascultat. Mi se pare ca solo 6 are bas si inalte pe corectorul de ton integrat alaturi de volum , mai taie si de acolo la 50-60% .

Asta e singura chestie care imi apare
https://postimg.org/image/51wn5lqfx/

#7
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009

 I2O, on 09 decembrie 2016 - 15:29, said:

Ce setari ma sfatuiti sa fac din pc...au tendinta mare de bubuiala chir sdi cu bassul la 0.

Cum ai boxele poziţionate în cameră? Le-ai pus foarte aprape de peretele din spate, sau mai rău, în colţurile camerei?  Dacă da, încearcă să le aşezi mai aerisit. Posted Image

#8
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alexx20alexx, on 09 decembrie 2016 - 16:03, said:

Cum ai boxele poziţionate în cameră? Le-ai pus foarte aprape de peretele din spate, sau mai rău, în colţurile camerei?  Dacă da, încearcă să le aşezi mai aerisit. Posted Image

Momentan sunt in centrul camerei pana fac probele...dar cum ridic volimu mai sus de jumate incepe un bas foarte urat...

#9
alexx20alexx

alexx20alexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 13.03.2009
Probele se fac cu ele aşezate în poziţia de audiţie.
Acordă puţină atenţie aşezării boxelor, iar rezultatele nu vor întârzia să apară...

#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 alexx20alexx, on 09 decembrie 2016 - 16:14, said:

Probele se fac cu ele aşezate în poziţia de audiţie.
Acordă puţină atenţie aşezării boxelor, iar rezultatele nu vor întârzia să apară...

La cat de urat suna bass-u ala cred ca pot sa le pozitionez oriunde...in prima faza sunt foarte dezamagit...cred ca o sa le returnez.
ps:am intrat la enchancement si am dat disable...parca si-au mai revenit...dar tot au un bass ieftin...
ps2:cand aveam xp imi arata toate setarile si puteam sa reglez bass,treble..etc direct din placa,dar cu win 7 ciuciu setarile alea,volum si atat.

Edited by I2O, 09 December 2016 - 16:35.


#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Acum m-am prins eu de figura, in enchancement imi apare disable la equalization.
Cum pot rezolva problema?
https://postimg.org/image/s1y8ko501/

Edited by I2O, 09 December 2016 - 17:57.


#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 I2O, on 09 decembrie 2016 - 17:57, said:

Acum m-am prins eu de figura, in enchancement imi apare disable la Loudnessequalization.
Cum pot rezolva problema?
https://postimg.org/image/s1y8ko501/
Eu acum vad asta, cine te-a pus sa bifezi Bass Bost ? debifeaza casuta aia  (Bass Bost) ca e activata si scapi de basul ala urat (Loudness Equalization potriveste sunetul in asa fel incat sa nu se auda  o data mai incet si brusc sa devina prea tare deci nu-l confunda cu egalizatorul care se scrie doar Equalizer-vad ca tu nici nu ai asa ceva,daca aveai arata cam asa FOTO )

Edited by stlk, 09 December 2016 - 18:25.


#13
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 stlk, on 09 decembrie 2016 - 17:59, said:

Eu acum vad asta, cine te-a pus sa bifezi Bass Bost ? debifeaza casuta aia  (Bass Bost) ca e activata si scapi de basul ala urat (Loudness Equalization potriveste sunetul in asa fel incat sa nu se auda  o data mai incet si brusc sa devina prea tare deci nu-l confunda cu egalizatorul  )

L-am bifat dar e pe zero bass bostul.(si cu el bifat si cu el debifat tot asa bubuie de rau)
Dar de ce nu am trecut si equilizatorul acolo in enchancement?

Edited by I2O, 09 December 2016 - 18:37.


#14
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 I2O, on 09 decembrie 2016 - 18:36, said:

L-am bifat dar e pe zero bass bostul.(si cu el bifat si cu el debifat tot asa bubuie de rau)
Dar de ce nu am trecut si equilizatorul acolo in enchancement?

Dupa ce ai debifat ai apasat butonul Apply ? (ca vad ca la tine nu are functia de mod imediat)
Cat despre egalizator, tu nu ai instalat un Audio Manager ? Ala de obicei se instala in acelasi timp cu driverele pentru placa audio (fie integrata sau nu). Ce contine Audio  Managerul o sa contina si ferestrele pentru setari audio. Apropo,cauta prin Control Panel de la Win 7, Audio  Manager (sau ceva de genul asta si dezactiveaza bass bostul de acolo, mi s-a intamplat si mie sa debifez anumite functii din ferestrele de setari audio Win 7 insa in Audio Manager ramasesera activate.
Asa arata Audio Managerul meu (foto) are si functie de karaoke (functiile astea le contine daca le suporta placa audio , eu am placa audio integrata dar are o gramada de functii.

Edited by stlk, 09 December 2016 - 19:20.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 stlk, on 09 decembrie 2016 - 19:05, said:

Dupa ce ai debifat ai apasat butonul Apply ? (ca vad ca la tine nu are functia de mod imediat)
Cat despre egalizator, tu nu ai instalat un Audio Manager ? Ala de obicei se instala in acelasi timp cu driverele pentru placa audio (fie integrata sau nu). Ce contine Audio  Managerul o sa contina si ferestrele pentru setari audio. Apropo,cauta prin Control Panel de la Win 7, Audio  Manager (sau ceva de genul asta si dezactiveaza bass bostul de acolo, mi s-a intamplat si mie sa debifez anumite functii din ferestrele de setari audio Win 7 insa in Audio Manager ramasesera activate.
Asa arata Audio Managerul meu (foto) are si functie de karaoke (functiile astea le contine daca le suporta placa audio , eu am placa audio integrata dar are o gramada de functii.

Nu gasesc nimic....prin control panel,am cautat si unde sunt instalate programele si nimic.
Nu il pot instala separat?
Daca da lasa-mi un link ceva,sa nu instalez vreo prostie de capu meu
ps:am debifat acum si bass bost de tot...cum ai zis tu

Edited by I2O, 09 December 2016 - 19:33.


#16
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 I2O, on 09 decembrie 2016 - 19:24, said:

Nu gasesc nimic....prin control panel,am cautat si unde sunt instasate programele si nimic.
Nu il pot instala separat?
Daca da lasa-mi un link ceva,sa nu instalez vreo prostie de capu meu
Pai cauta pe net Audio manager pentru placa ta audio,tu stii cum se numeste placa ta audio Posted Image eu de unde sa stiu cum se numeste ?
Nici eu nu prea ma pricep sa caut ,eu am avut audio managerul si driverele audio pe CD-ul original cu drivere (care mi l-a dat cand am cumparat PC-ul) .Daca nu stii sa cauti, scrie cum se numeste placa audio pe care o ai in PC si te ajuta baietii de pe Softpedia care se pricep mai bine.

Edited by stlk, 09 December 2016 - 19:35.


#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 stlk, on 09 decembrie 2016 - 19:34, said:

Pai cauta pe net Audio manager pentru placa ta audio,tu stii cum se numeste placa ta audio Posted Image eu de unde sa stiu cum se numeste ?
Nici eu nu prea ma pricep sa caut ,eu am avut audio managerul si driverele audio pe CD-ul original cu drivere (care mi l-a dat cand am cumparat PC) .Daca nu stii sa cauti, scrie cum se numeste placa audio pe care o ai in PC si te ajuta baietii de pe Softpedia care se pricep mai bine.

Ms mult pentru ajutor si explicatii.
ps
Asta ce am incercuit eu e?
https://postimg.org/image/lidc2gulx/
Numa mi-am dat de lucru cu boxele astea ca le iau si dau cu ele afara pe geam...nu mai au mult.

Edited by I2O, 09 December 2016 - 19:45.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

 I2O, on 09 decembrie 2016 - 15:29, said:

Ce setari ma sfatuiti sa fac din pc...au tendinta mare de bubuiala chir sdi cu bassul la 0.
In primul rand trebuie puse departe de perete(cu spatele macar la 35-50cm de perete) pentru ca au gaura de bas reflex in spate si toate boxele de acest tip au tendinta sa bubuie daca stau prea aproape de perete.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate