Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Sfat achizitie camera auto DVR

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Va salut!

Daca nu am postat unde trebuie, va rog mutati.

De ceva vreme ma tot uit dupa oferte la camere auto DVR. Initial vroiam una cu o calitate buna a imaginii, unghi cat mai larg, la un pret cat mai mic (200 - 500 lei). Aici sunt multe modele si nu as avea probleme in a alege unul.
Problema e ca de cca 1 luna cineva tot ia la rand masinile din parcare si le zgarie cu simt de raspundere. Daunazi a ajuns si la a mea. Astfel a aparut un nou criteriu de selectie: sa poata inregistra noaptea, intr-o parcare iluminata slab, cu ajutorul unui senzor de miscare. Ideea ar fi ca eu si un vecin, care avem masinile fata in fata sa ne montam fiecare, sa reusim sa acoperim o zona cat mai mare.
Am vazut ca sunt modele care au leduri IR, senzori de miscare, dar nu am gasit efectiv inregistrare noaptea cu masina parcata, ci doar in mers.

Nu stiu ce rezultate ar da metoda asta. Fara iluminare decenta in cel mai bun caz voi vedea o silueta presupun. Totusi ar fi comod ca as avea si camera DVR, pe care sa o folosesc si la supravegherea masinii. Ar mai fi varianta in care sa pun la balcon o camera sa bata spre parcare, dar nici aici nu stiu ce modele sau solutii exista si nici nu as vrea sa ma apuc sa dau gauri pentru cabluri si sa agat camere la geamuri.

Daca aveti experienta in vreun fel legat de subiectul relatat, va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc.

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Uite asta,
https://techstar.ro/...nchi-black.html

dar din ce am inteles trebuie alimentata peste noapte, fie de la priza masinii, fie prin powerbank.
Suna la ei pentru mai multe detalii.

#3
cobi1

cobi1

    Bagator in seama

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,767
  • Înscris: 28.02.2011
Daca vrei sa plangi dupa bani e bun modelul mai sus ; dar este topic dedicat unde ai info cacalau ...

#4
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Cred ca cel mai bine ar fi sa pui una pe balcon , camerele dvr auto sunt bune doar in trafic

#5
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pentru ce ai spus, eu ti-as recomanda sa mergi pe un Mobius. Camera cat o cutie de chibrituri, calitate foarte buna, versatila, fiabila, pret foarte bun. De asemenea, are motion detect, filmare in bucla, start-on-power si multe altele. Bateria ei are o autonomie de aproximativ 90 de minute, dar poate filma si alimentata extern La un "test de anduranta", conectata la un power bank de 10400mAh mi-a filmat 36 de ore, asta pentru ca m-am plictisit eu de asteptat si am intrerupt.
Usor de "camuflat" prin masina. Spre exemplu, am incercat si am ascuns-o in spatiul dintre tetiera si spatarul scaunului.
Eu o puteam vedea, pentru ca stiam unde sa ma uit, altcineva nici nu isi inchipuia.

Bineinteles ca o poti folosi si ca DVR auto, actioncam, spycam, etc. Singurul inconvenient este lipsa display-ului, dar la dimensiunile ei si calitatea oferita, nu ma deranjeaza absolut deloc. Pentru "calibrare" exista soft dedicat pe net, iar pentru gasirea unei pozitii optime, eu ma folosesc de un miniTv de buzunar, la care o conectez prin RCA, disponibil pe cablul cu care vine la pachet.

Mai exista si Runcam 2 HD, aceeasi "constructie" ca Mobius, dar ceva mai scumpa si mai complexa.

Daca te hotarasti la asa ceva, atentie la fake-uri!

Edited by bonygy, 09 December 2016 - 20:05.


#6
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
Eu cu o camera pusa pe balcon am filmat si mi-am recuperat banii de la infractoare
pe 2 cauciucuri Goodyear taiate de respectiva.Am dus filmarea la politie si  am rezolvat.
Camera destul de mare si aleasa sa focalizeze la 60m unde era masina .Bineinteles ca a filmat noaptea.

Ai mai multe variante de  camere stationare ca sa obtii ce vrei .

Parerea mea.

Edited by goguboeru, 09 December 2016 - 22:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate