Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sare de Himalaya

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016
Buna ziua, as dori sa stiu care este diferenta dintre sarea de Himalaya si cea extrafina, deoarece cunosc cateva persoane care cumpara acest tip de sare. merita sa incerc? Posted Image

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu as pune limba. Sau le-as cere niste sare cu care sa imi sarez mancare si as vedea diferenta.
As gati total nesarat, apoi as ruga pe cineva din familie ca intr-o parte a farfuriei sa imi dea cu normal, si in cealalta cu Hima... Dar eu sa nu stiu unde.
Parerea mea e intr-un cuvant.
SNOBISM.

Edited by Prien, 09 December 2016 - 14:43.


#3
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Himalaya asta e pe langa China ,nu ?


Deci sare chinezesca , nu fiță !


Pe de alta parte , si in fata salinei romanesti Praid se vand veioze si decoratiuni din sare made in China .

#4
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Niuu

Se vand si cu sare din salina Praid, doar ca acela nu e roz si nu le place oamenilor...
In schimb nu se vinde, oficial, sare de masa...

#5
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Sarea de Himalaya este buna din perspectiva puritatii, nu are conservanti (asa se spune) dar daca doresti sa fi 100% sigur cumperi un lampoi cu bec de eliminat ioni negativi si efectiv il macini , asa cu sigurranta nu are conservanti si antiaglomeranti.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
In curand o sa apara sare din polonia, acolo unde au aia in galerie o biserica
Aia va fi sfintita
No, aia sare

#7
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Aia de Himalaya mai are pe langa sodiu si clor , ceva continut de fier care-i da culoarea aia roz .

Mai sunt si alte diferente ?

#8
tzaq93

tzaq93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 13.08.2010
Are coloranti sarea de Hymalaia.

#9
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postxilo, on 09 decembrie 2016 - 15:08, said:

Sarea de Himalaya este buna din perspectiva puritatii, nu are conservanti (asa se spune) dar daca doresti sa fi 100% sigur cumperi un lampoi cu bec de eliminat ioni negativi si efectiv il macini , asa cu sigurranta nu are conservanti si antiaglomeranti.

Sare fără conservanți?! Pe bune? :) „Lămpoi cu bec de eliminat ioni negativi”?! De unde tot apăreți, frățioare? Și de ce, mă rog, ai dori să elimini „ionii negativi” dintr-o substanță? Pentru că „negativ” înseamnă „rău”? Pentru că, să știi, pentru obsedații ăia care ar „purifica” orice, doar doar să mai muște un punctuleț la „sănătate”, „ionii negativi” sunt chiar factor de echilibru și sănătate, nici vorbă să-i excluzi din ecuație. Dă un search cu gogu și-o să te convingi.
Altfel, ce ai spus tu acolo, cu „sarea fără conservanți” (chiar, oare ce conservant adaugă ăștia conservantului universal - SAREA - pentru a-l face să reziste mai mult pe galantare?) și cu eliminarea „ionilor negativi” reprezintă un tra-la-la de-a dreptul epocal, meriți chiar și-un premiu pentru asta.

@ inițiator - în general, sarea  e bine să fie vechiul și strămoșescul NaCl - nu prea contează de unde vine, ci în ce cantități o adaugi în mâncare. Alte tipuri de sare vin doar cu tot soiul de alte adausuri minerale, pe care, dacă tu crezi că-ți sunt indispensabile, le poți suplini prin alimentație. Sarea de Himalaya e o gogoriță de marketing, cum s-a spus mai sus.

#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
cauta nene pe google ce inseamna sare de himalaya. Am luat si eu o solnita de 60g sa vad cum e si are intr-adevar un gust usor diferit, dar tot sare e. Nu as mai lua decat sa fie vreo oferta buna.

Edited by bluesnake, 09 December 2016 - 15:45.


#11
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Dar daia sfintita din polonia nu ai incercat

#12
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
Nu am incercat ca sfintirea costa bani.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cea mai buna si pura sare este cea de salina. Este acolo de milioane de ani si este tot un fel de sare de mare, dar nepoluata.
Restul povestilor sunt chestii de marketing.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e sarea aia de au dat-o la TV la Stiri acu o luna ca e toxica si n-a putut nimeni sa furnizeze analize corecte dintre importatori ?

#15
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

View Posteiffel, on 09 decembrie 2016 - 16:22, said:

Asta e sarea aia de au dat-o la TV la Stiri acu o luna ca e toxica si n-a putut nimeni sa furnizeze analize corecte dintre importatori ?

Pai vorbesti asa fara nici un link, ceva oficial?

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Sarea e o substanta anorganica relativ stabila, care nu are nevoie de conservanti contra degradarii.
Doar in cantitate mica sarea sustine viata, insa concentrata este cu rare exceptii incompatibila cu viata.
Sarea concentrata este incompatibila cu viata, este chiar biocida, moderat biocida - nu ca SO2 care este mult mai agresiv, dar oricum omoara tot ce-i viu.
De asta se numeste Marea Moarta - moarta, pt. ca in urma evaporari si concentrarii are ~ 40% sare si nu sunt multe chstii care mai traiesc acolo.

Sarea de masa macinata din RO contina insa in general antiaglomerant pe motiv ca altfel ar fi higroscopica.
Antiaglomerantul uzual in RO este ferocianura de potasiu, care se transforma usor in cianura de potasiu, o otrava f. puternica, atat la fierberea mancarii cat oricum si atunci cand ajunge in sucul gastric.
Exista si alti antiaglomeranti pe langa E536 - cel deja amintit, se mai folosesc nitriti si nitrati de magneziu si calciu - care sunt si ei cancerigeni.
Se mai foloseste uneori si E535 care nici nu este in clasa antiaglomerantilor, dar tot f periculos este fercianura de sodiu, pe motivul ca ar imbgatii sarea ( cu otrava evdent...)
Se mai pune si obligatoriu iod - tot pt a imbolnavii populatia prin dezechilibre hormonala si cancere tiroidiene.
Accidentele nucleare si eliberarea de izotpi de iod in atmosfera justifica doar in mica masura iodarea sarii, mai ales ca apar cancere tiroidiene si de la izotopii stabili precum 127 (cu urme de 129)  folosit la iodare.
Cel care sperie mai mult este 131 care are 8 zile perioada de injumatatire, si 12 cicluri inseamna ceva mai mult de 3 luni.
Mai sunt cativa periculosi din cei 37 de izotopi ai iodului care au perioda de injumatatire de secunde, minute, zile si chiar luni, care cu 12 cicluri ajung sa fie periculosi perioade semnificative de timp dupa eliberarea in accidente sau explozii nucleare, insa sunt o gramada de alti izotopi care nu au legatura cu iodul, care sunt periculosi mult mai mult timp si pt care nu se prea iau masuri, ma refer la izotopii radioactivi de cesiu si strontiu la care 12 cicluri ajung la peste 360 de ani...
Ca sa nu mai zic de radon care e peste tot, se produce natural din piatra, beton, gips, carbuni, cenusa, zgura, asfalt, si are densitate mare pt un gaz, iar sistemele comune de AC utilizat in RO, care sunt recirculatoare de bashini, nu schimba deloc aerul viciat, mici macar din partea de sus a camerelor, si cu atat mai putin de jos unde se strange radonul si bioxidul de carbon...
AC-ul din RO in general comunica cu unitatea externa doar cu un furtun de agent termic si eventual cu un tub de eliminat condens, insa aerul nu-l improspateaza, ba chiar din contra il viciaza suplimentar cu bacterii din filtrele de praf.
In USA au de peste o suta de ani AC cu aerducturi multiple, 4 cai, care scot aer veciat si de jos si de sus, si introduc aer proaspat din exterior dupa conditionarea termica.

Sarea de Himalaya e o sare impura, pt ca mai contine si altceva care o coloreaza, fie ca e vorba de oxid de fier, fie ca e vorba de alti coloranti naturali sau artificiali....
In f de consum, peste o anumita limita orice metal devine toxic, inclusiv fierul.

Cine e interesat poate sa gaseasca si sare neiodata si fara antiaglomeranti si coloranti.
In general este grunjoasa, pt a se minimiza caracterul higroscopic, si trebuie macinata la utilizare.
Se gaseste si macinata fara cele de ma sus, insa acesta trebuie protejata mai bine de umezeala, nu pt ca se strica - nu se strica, ci pt. ca se lipeste si face bulgari.

Edited by loock, 09 December 2016 - 16:38.


#17
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
Cred ca ce ajunge acum la noi este sare obisnuita cu coloranti. Am incercat toate tipurile de sare pe care le-am gasit. Ce mi-a placut sunt fulgii de sare de la Maldon. Din pacate sunt destul de scumpi la noi, dar pentru carnea la gratar eu zic ca merita.

Edited by destrug, 09 December 2016 - 17:26.


#18
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,172
  • Înscris: 03.08.2010

View PostKoShiMin, on 09 decembrie 2016 - 15:41, said:

Sare fără conservanți?! Pe bune? Posted Image „Lămpoi cu bec de eliminat ioni negativi”?! De unde tot apăreți, frățioare? Și de ce, mă rog, ai dori să elimini „ionii negativi” dintr-o substanță? Pentru că „negativ” înseamnă „rău”? Pentru că, să știi, pentru obsedații ăia care ar „purifica” orice, doar doar să mai muște un punctuleț la „sănătate”, „ionii negativi” sunt chiar factor de echilibru și sănătate, nici vorbă să-i excluzi din ecuație. Dă un search cu gogu și-o să te convingi.
Altfel, ce ai spus tu acolo, cu „sarea fără conservanți” (chiar, oare ce conservant adaugă ăștia conservantului universal - SAREA - pentru a-l face să reziste mai mult pe galantare?) și cu eliminarea „ionilor negativi” reprezintă un tra-la-la de-a dreptul epocal, meriți chiar și-un premiu pentru asta.

@ inițiator - în general, sarea  e bine să fie vechiul și strămoșescul NaCl - nu prea contează de unde vine, ci în ce cantități o adaugi în mâncare. Alte tipuri de sare vin doar cu tot soiul de alte adausuri minerale, pe care, dacă tu crezi că-ți sunt indispensabile, le poți suplini prin alimentație. Sarea de Himalaya e o gogoriță de marketing, cum s-a spus mai sus.
Total de acord, e o mare imbecilitate agitatia asta cu sarea de Himalaya. Sarea de la noi e foarte buna, dar na....sunt unii care vor sarea sanatoasa, ca sa aiba ce pune peste shaorma. Insa te contrazic: sarea din comert are conservanti sau ma rog, adaos de alte substante-afanatori, antiaglomeranti. Duceti-va de ex la Slanic Prahova, luati un sac de sare direct de la sursa si ati rezolvat problema, ati scapat de un drum in Himalaya si aveti sare buna.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate