Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Print Server sau?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
marexim

marexim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.02.2004
Am o imprimanta pe USB la care nu sunt drivere de windows 8-10. Cum fac sa pot imprima la ea de pe toate calculatoarele? Un print server hard ar rezolva situatia? Sau un printerver pe windows la care am driver (7, Server 2012 etc.) pe un calculator la care sa fie legata pe USB imprimanta?
Sau nici o solutie?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
In 90% din cazuri ar putea sa mearga cu driverele de 7, daca 8 sau 10 nu au pe  WU.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Pentru dureri mult mai mici de cap, cumpara o imprimanta multifunctionala cu conectare la retea si gata.

Da, se paote cu print server, dar sa vezi draci cand nu merge sau cand print serverul nu e compatibil cu imprimanta.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e ca pe printserver tot ai nevoei de driverul imprimantei.

#5
marexim

marexim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.02.2004

 eiffel, on 09 decembrie 2016 - 13:52, said:

In 90% din cazuri ar putea sa mearga cu driverele de 7, daca 8 sau 10 nu au pe  WU.

Nu merge. Am incercat iar pe producatori ii dore in cot. E un multifunctional Konica Minolta 210 si nu prea e de aruncat.

 eiffel, on 09 decembrie 2016 - 13:53, said:

Problema e ca pe printserver tot ai nevoei de driverul imprimantei.

Pai asta ma gindeam si eu, sa gasesc un print server care merge cu driverele de exista. Nu are nici de linux, are numai de windows, maxim 8 fara 8.1 deja acolo nu mai merge, ar de server windows server 2012 maxim.

Edited by marexim, 09 December 2016 - 14:00.


#6
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Poate fi chiar imprimantă de reţea, pe staţie tot îţi trebuie instalat driverul ei.
E ca şi cum tu îi dictezi unui chinez ce să scrie, el(fiind imprimanta) ştiind dor limba chineză iar tu nu ştii chinezeşte(nu ai driverul de imprmantă instalat).
Iar un print-server nu te ajută, deoarece e ca şi când îi dictezi chinezului prin telefon sau când îi trimiţi o casetă înregistrată cu vocea ta.

Edited by jobist, 09 December 2016 - 14:22.


#7
marexim

marexim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.02.2004

 jobist, on 09 decembrie 2016 - 14:18, said:

Poate fi chiar imprimantă de reţea, pe staţie tot îţi trebuie instalat driverul ei.
E ca şi cum tu îi dictezi unui chinez ce să scrie, el(fiind imprimanta) ştiind dor limba chineză iar tu nu ştii chinezeşte(nu ai driverul de imprmantă instalat).
Iar un print-server nu te ajută, deoarece e ca şi când îi dictezi chinezului prin telefon sau când îi trimiţi o casetă înregistrată cu vocea ta.

Si daca aveam un prinserver configurat pe un linux si avea driver de linux pe statie tot imi trebuia driverul ei?

#8
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 09.11.2006
de ce nu incerci sa instalezi alt driver de konica? noi avem la munca o konica 364 care merge pe win 10 cu drivere de konica 501.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.konicamin...oad-center.html
la bizhub 210 exista driverele pentru win 8

sau

http://www.biz.konic...inistrator.html

Edited by arg, 09 December 2016 - 15:32.


#10
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Asta a scris si dansul ca exista de win 8

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Conectezi imprimanta la PC-ul cu win 7 si listezi cu TeamViewer de pe orice alt pc.

#12
marexim

marexim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.02.2004

 Kobra2602, on 09 decembrie 2016 - 14:50, said:

de ce nu incerci sa instalezi alt driver de konica? noi avem la munca o konica 364 care merge pe win 10 cu drivere de konica 501.

Sa iau la incercare toate driverele de konica ?  Voi cum ati gasit driverul care sa mearga?

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Destul de aiurea din ce vad. Eu folosec 2 Minolta - 162 si 163, prin printservere, dar n-am avut problema sa pun drivere de 8 pe Windwos 10.

Culmea din ce vad in ele suporta cam orice imprimanta mai putin 210. Suporta 211 de ex.

Da, poti incerca toate driverele ptr modelul tau ptr Windwos 7 sau 8 - nu executi nimic- dai sa caute in Device Manager si dai calea unde le-ai dezarhivat.

#14
marexim

marexim

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.02.2004

 eiffel, on 09 decembrie 2016 - 16:18, said:

Destul de aiurea din ce vad. Eu folosec 2 Minolta - 162 si 163, prin printservere, dar n-am avut problema sa pun drivere de 8 pe Windwos 10.

Culmea din ce vad in ele suporta cam orice imprimanta mai putin 210. Suporta 211 de ex.

Da, poti incerca toate driverele ptr modelul tau ptr Windwos 7 sau 8 - nu executi nimic- dai sa caute in Device Manager si dai calea unde le-ai dezarhivat.

Exact nu stiu ce draci are 210 asta.

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
http://www.konicasup...s-download.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate