Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Reteta ''Parfe de nugatina''

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016
Buna ziua, recomand alta reteta, de desert pentru petreceri. Reteta este in felul urmator :




   Pentru 5 portii

   Timp de pregatire : 30 de minute

   Timp de congelare : 3-4 ore



    Ingrediente : O pastaie de vanilie, 500 de ml de lapte, 375 g zahar tos, 6 galbenusuri de oua, 250 ml crème fraiche, 125 g alune decojite, ulei.



Mod de preparare : 1)  Se desface pastaia de vanilie in doua. Se pune laptele la fiert impreuna cu pastaia de vanilie si 100 g de zahar. Cand da in clocot, se ia vasul de pe foc, se acopera si se lasa la infuzat 10 minute. Se bat galbenusurile cu 110 g de zahar pana se obtine o crema spumoasa, aproape alba. Se scoate pastaia de vanilie din lapte. Se pune laptele din nou la incalzit, iar cand incepe sa fiarba, se iau cateva linguri si se amesteca bine cu galbenusurile. Se toarna  galbenusurile in lapte dintr-o miscare. Se tine vasul la foc mic, amestecand incontinuu cu o lingura de lemn, pana se ingroasa crema.


2)   Se ia vasul de pe foc si se pune treptat crème fraiche, amestecand  incontinuu. Se pune vasul intr-un castron cu apa rece si se amesteca din cand in cand. Intre timp se pun alunele la cuptor, la 180 de grade Celsius, cateva minute. Se freaca intre palme ca sa cada foita care le inveleste. Zaharul ramas se caramelizeaza cu putina apa. Se pun alunele pe o placa de marmura, unsa cu putin ulei, si se toarna zaharul caramelizat peste ele. Se lasa sa se raceasca. Nugatina obtinuta se sparge in bucati mari si mici.


  3)   Se pun bucatile mici de nugatina in crema aproape rece. Se toarna crema intr-o forma si se tine la congelator pana se intareste. Se pune apoi pe platou si se decoreaza cu bucatile mari de nugatina




  Bauturi recomandate: - Vin Sauternes

Vin Loupiac
  
Vin Barsac
  




    Pofta buna !

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007
Ti-am pus si pe topicul celalalt linkul cu sectiunea de Retete.
De ce insisti sa pui topicurile unde nu trebuie?


P.S: creme fraiche = smantana dulce, cea din care se obtine frisca

Edited by AlexEn, 09 December 2016 - 13:41.


#3
Gabi_Gabone

Gabi_Gabone

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.12.2016

View PostAlexEn, on 09 decembrie 2016 - 13:38, said:

Ti-am pus si pe topicul celalalt linkul cu sectiunea de Retete.
De ce insisti sa pui topicurile unde nu trebuie?


P.S: creme fraiche = smantana dulce, cea din care se obtine frisca




    Scuze, nu am fost atent. E vina  mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate