Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 

Metrou Otopeni

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#1
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Linia de metrou care va lega Gara de Nord și de Otopeni va costa 1,3 miliarde euro și va avea stații cu denumiri speciale

Quote

Noua linie de metrou care va lega Gara de Nord de aeroportul Henri Coandă-Otopeni, programată să fie realizată până la jumătatea anului 2021, va costa aproape 6 miliarde de lei (1,3 miliarde de euro) și va avea stații cu denumiri speciale, ale capitalelor altor state.

Traseul va avea 12 stații, iar amplasarea acestora va fi următoarea:
1.   Stația Pajura -  în lungul căii ferate, în ampriza străzii Băiculești.
2.   Stația Expoziției - în cadrul ariei delimitate de Bulevardul Expoziției, Bulevardul Poligrafiei și strada Parcului, în proximitatea complexului expozițional Romexpo.
3.   Stația Piața Montreal - de-a lungul Bulevardului Mărăști, între cele două pasaje subterane auto dinspre Drumul Național București-Ploiești către Bulevardul Mărăști, respectiv Șoseaua Kiseleff, în proximitatea Parcului Herăstrău și a clădirii Presei Libere.
4.   Stația Gara Băneasa - adiacent Drumului Național București – Ploiești, pe espalanada din fața Gării CFR Băneasa.
5.   Stația Aeroportul Băneasa - adiacent Drumului Național București – Ploiești, în proximitatea aeroportului Băneasa.
6.   Stația Tokyo - de-a lungul Drumului Național București – Ploiești, în proximitatea Complexului Comercial Băneasa.
7.   Stația Washington - adiacent Drumului Național București – Ploiești, în zona intersecției acestuia cu străzile Jandarmeriei și Bulevardul Liviu Librescu, în zona Institutului de Meteorologie, în zona de Est a podului rutier.
8.   Stația Paris - de-a lungul Drumului Național București – Ploiești, în nordul străzii Aleea Padina, în proximitatea Liceului Francez Anna de Noailles și a Țiriac Auto Service.
9.   Stația Bruxelles - de-a lungul Drumului Național București-Ploiești, la Nord  de linia de centură a Capitalei, în dreptul piciorului pasajului rutier de subtraversare a căii ferate de centură înspre orașul Otopeni.
10. Stația Otopeni - în orașul Otopeni, de-a lungul străzii Calea Bucureștilor la intersecție cu strada 23 August.
11. Stația Ion I. C. Brătianu - în lungul străzii Calea Bucureștilor, între străzile Zborului și Nicolae Grigorescu.
12. Stația Aeroportul Otopeni - sub parcarea aferentă Aeroportului Internațional Henri Coandă-Otopeni.
Lucrările vor începe la jumătatea anului viitor și vor fi finanțate dintr-un împrumut contractat de la Agenția Japoneză pentru Cooperare Internațională (JICA), din fonduri externe nerambursabile și de la bugetul de stat.

promisiunile au inceput
sa vedem daca se vor tine de ele

Attached Files


Edited by Adm, 09 December 2016 - 10:54.


#2
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Păi este campanie,ce ai fi vrut?
Să-ți promită că nu vor face nimic,dacă-i alegi pe ei?
Care dintre ei a promis asta?
Dacă vrei metrou la otopeni,îi votezi pe ei.
Dacă câștigă alegerile,poate îl vor face,după 500 de mandate.
Să nu-ți mai spun de cost.
Că doar "trebe să mănâncă și gura noastră o pâine cu miezu de 2 kile!"Posted Image

#3
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
parca se spunea ca va trebui sa fie gata pt fifa in 2020

#4
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Și ai timp să-i crezi?

Va fi gata doar dacă vine Fifa cu tot cu bani și ce mai trebuie să-l facă.

Edited by ASCENDED, 09 December 2016 - 10:46.


#5
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
alegerile are coming, cineva trebuie sa promita

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Păi toți promit,fiecare vine cu o promisiune pe care nu a făcut-o ceilalți.
Asta pe lângă promisiunile generale,cum că vom trai foarte bine(cel puțin) dacă ei câștigă alegerile.
Mă mir că nu promit și cosmodrom.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Va lua o vesnicie, dar nu prea inteleg oarecum mania asta de a lega Gara (moarta) de Aeroport, dar au ignorat o mare aglomeratie urbana (zona Pipera - Voluntari).

Sa faci un metrou paralele cu o mare artera de intrare in Bucuresti, e oarecum contra-productiv.

Puteau oricand sa prelungeasca magistrala Pipera.

Hartia suporta orice, deci vom avea Metro cand va fi si autostrada Ploiesti - Brasov!

#8
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Nu este doar promisiune gen autostrada lui Oprescu


http://www.agerpres....topeni-16-53-58

#9
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Daca se face macar ii mai calmeaza 10-15 ani pe dilii care vor sa mute gara in camp. Dupa care poate facem si noi totusi o gara centrala ca o gara, candva.
Mai bine faceau totusi tren, ieseau mai ieftin, si bagau tare la Eroilor-Iancului.

Oricum, daca nu fac un terminal nou la Otopeni va incepe coada la check-in de pe peronul statiei de metrou pana in 2020.

Edited by shefu_de_combinat, 09 December 2016 - 11:16.


#10
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Apropo, tampitii de la CFR au scos cursa directa de la Galati/Braila catre aeroportul Otopeni.

Astia de la CFR se sinucid

http://www.viata-lib...oportul-otopeni

#11
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Daca o sa dureze cat (inca) dureaza metroul in Drumul Taberei... o sa prinda copiii nostri.
Totusi, numele statiilor mi se par foarte neinspirate. Tokyo, serios?

#12
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Multi destepti pe la ministerul transporturilor...

Poate ne spun tehnocratii lui peste prajit de ce au scos cursa CFR Galati/Braila -aeroport

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

 Astute, on 09 decembrie 2016 - 11:16, said:

Apropo, tampitii de la CFR au scos cursa directa de la Galati/Braila catre aeroportul Otopeni.

Astia de la CFR se sinucid

http://www.viata-lib...oportul-otopeni
Pai sa mearga cu trenurile goale? Ca oricum nu-s multi plecati din Galati in strainatate.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
@Adm
Eu nu am inteles de nu se extinde reteua de metrou in pipera, mai au de sapat 1-2km de tunel si pe urma este camp, se poate merge usor ca la imgb la suprafata.
Se poate ajunge in Otopeni prin Tunari si se rezolva ieftin transportul pentru o zona mare si in plina dezvoltare.

Edited by arg, 09 December 2016 - 11:27.


#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003

 Astute, on 09 decembrie 2016 - 11:20, said:

Multi destepti pe la ministerul transporturilor...

Poate ne spun tehnocratii lui peste prajit de ce au scos cursa CFR Galati/Braila -aeroport

Trenuri goale, majoritatea au emigrat si nu se intorc decat de Paste si de Craciun Posted Image

Toata aceasta utopie Aeroport <-> Tren se loveste de doua probleme:
- trenuri mizere
- pe distante lungi transportul cu trenul e un calvar
- nu toata lumea sta unde are trenul gara!

Nu stiu altii cum sunt, dar cand plec cu avionul, de obicei am si niste bagaje maricele.
Decat sa ma car cu ele prin metrou si pe scarile "rulante", mai bine iau un Taxi.

Gara de Nord e monument arhitectural, o cocina demna de anii 1900!
Noroc ca au mai disparut cersetorii, dar in rest e un jeg!

#16
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

 arg, on 09 decembrie 2016 - 11:23, said:

eu nu am inteles de nu se extinde reteua de metrou in pipera, este camp mai au de sapat 1-2km de tunel si pe urma poate merge ca la imgb la suprafata.

probabil aia va urma, stati mai incet, ce dracu, vreti sa dezvoltam infrastructura ca o tara intreaga la cap?

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Bai dar nu promite nimeni metroul Timisoara - Bucuresti?
Aia ar trebui votati!

A, si o telegondola pana pe luna, asta ar rupe tot!

#18
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,685
  • Înscris: 13.10.2003
Va fi in intregime subteran?
Am fost recent in Copenhaga cu metroul, variau portiunile de subteran cu suprateran, diferenta de costuri este uriasa de aceea acolo unde exista posibilitatea de construire in suprateran este de preferat (in exteriorul Bucurestiului).
Sa nu mai zic ca nu existau deloc case de bilete, plateai calatoria direct pe mobil, o aplicatie. Din cate am inteles exista controlori (eu nu am prins) la care le arati telefonul ca ai platit. In plus, nu exista vatmani, se conduc singure (ma rog, banuiesc ca exista un centru de comanda trafic metrou).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate